První krok pro Plzeň a Olomouc. Dočkají se v pondělí finále?

Foto: univerzitnihokej.cz

Slýcháte v extraligovém play off, že první zápas série je nejdůležitější? Pak se podívejte na Univerzitní ligu, kde v úvodních duelech semifinále vybojovali mečbol Akademici Plzeň a olomoucká Univerzita Palackého. Jaké byly ohlasy od rivalů? A jak dopadnou odvety?

U lídrů základní části se ve středu 30. března rozehrály úvodní zápasy semifinále ULLH, které kromě stovek fanoušků sledovaly také kamery ČT Sport.

Ani jeden z favoritů ale první bod v sérii neurval. Po základní části první Univerzita Karlova a druhé České Budějovice tak budou na hřištích soupeřů odvracet konec sezony. 

Těžká situace? Rozhodně.

Jenže stejně jako vysokoškolský hokej baví útočnými akcemi, umí být i plný překvapení. I držitelé mečbolu musí zůstat soustředění a nelítat hlavou v oblacích. 

Když totiž soupeřům neukončí sezonu teď, pojedou hrát rozhodující duel na jejich hřiště.

Pojďme tedy rozebrat obě semifinálové série a nastínit příběhy, které přinese pondělní druhé kolo.

Akademický cirkus – v pondělí 19:30 v Plzni!

O dva, o jeden, a zase o dva… Vzájemné zápasy Plzně a Českých Budějovic jsou letos hodně vyrovnané, což platilo i pro emotivní středu. Semifinále přineslo rychlý, bruslivý hokej a mnoho šancí na obou stranách – vždyť na střely to po šedesáti minutách bylo 42:38.

Obě mužstva prostě chtěla urvat výhru díky svým ofenzivním silám. Jak Black Dogs, tak Akademici totiž mají v podstatě druholigové útoky.

Ale roli hrály i jiné okolnosti. „Bylo to hodně bojovné, skoro až na hraně,“ popsal střetnutí západu s jihem trenér domácích Jiří Irra. Už v šesté minutě byl plzeňský Timotej Marguš vyloučen do konce zápasu za zásah do oblasti hlavy a krku.

Budějovice ale přesilovou hru nevyužily a pár minut po jejím skončení naopak poslal hosty do vedení Daniel Šiška. V závěru první třetiny pak vyrovnal Jonáš Kronus a netypicky otevřený play-off hokej s výbornými brankáři – ovšem bez využitých šancí – se hrál až do poloviny hrací doby.

Sólo akcí totiž ukázal své hokejové kvality největší provokatér soutěže, Marek Princl. To kvůli němu se v Plzni hraje „cirkus“ – sami Akademici tímhle označením lákají na své domácí zápasy, zatímco na sebe Princl svými posměšky k soupeřům přitahuje pozornost.

A zatím slaví úspěchy, deset minut před koncem přidal dokonce svůj druhý gól, který vyvolal největší kontroverze. Před jeho vstřelením totiž udeřil obránce soupeře vysokou holí do obličeje. Budějovice měly hrát přesilovku, místo toho prohrávaly o dvě branky.

Ale jen chvíli, protože Tejko brzy snížil z přesilové hry. Rozhodčí pak opět zasáhli do hry, když Princlovi neuznali třetí branku (paradoxně regulérní). Na výsledku už ale ani oni, ani domácí nic nezměnili. Vítezství Plzně naopak potvrdil Švec, který zvýšil na 4:2.

Takže nakonec dost divoká podívaná, že?

„Udělali jsme o pár chyb navíc, dostali jsme góly a důrazný soupeř si vystačil s bráněním,“ dodal asistent Budějovic Irra. Jeho obránce Pavel Grauer to viděl podobně: „Od začátku zápasu jsme nehráli tak, jak bychom chtěli. Soupeř byl nepříjemný a důrazný, my jsme tomu nedali tolik, kolik bychom v play off měli. Nebyli jsme tak efektivní a těžce jsme se dostávali do příležitostí.“

Podle rodáka z Kutné Hory domácím nepomohla ani zranění dvou obránců, kteří museli odstoupit během zápasu. Do odvety tak má psí smečka jasný cíl. „V Plzni k tomu musíme přistoupit jinak, nebýt silní pouze na papíře a sérii vrátit do Budějic,“ neskrývá odhodlání Grauer.

Odveta: pondělí 4.4. // 19:30 // ICE ARENA Plzeň

Olomouc je UP – v pondělí v 18:00 v Prostějově!

Z osmého místa do finále? Olomouc dělí od takové jízdy ještě jeden vítězný zápas.

Univerzita Karlova je přitom nejsilnějším týmem, co ULLH nabízí. Vždyť tohle byla teprve její čtvrtá prohra v této sezoně! Se skóre 101:48 s přehledem vyhrála základní část, ale tohle je play-off. 

„Rozhodla hlavně týmovost, protože máme nejlepší partu v lize. I když možná hokejově nejsme na stejné úrovni, tak se dnes ukázalo, že bojovnost a odhodlání zvítězily,“ zhodnotil výhru 6:2 muž zápasu na olomoucké straně (1+2), obránce Jan Kropáč.

Praha obecně ale není zvyklá prohrávat. „Karlovka“ je přece nejprestižnější univerzita u nás, jen tak se nepoloží. Faktem ale je, že v Edenu bylo na její straně něco špatně.

„Byli jsme asi lehce pod tlakem,“ hledal příčiny selhání útočník David Rudolph. „Nebyli jsme tím týmem, který tu byl po celou základní část,“ uvědomoval si. UK Hockey Prague přitom začalo dobře, před dvěma stovkami fanoušků šlo do vedení už ve třetím střídání. 

Bojujeme za celou Moravu, burcuje fanoušky k podpoře v play off HC UP »

Jenže Dominik Hajšman v desáté minutě využil brejk a hosté se s vyrovnávací brankou probudili. S favoritem najednou stíhali bruslit, byli nepříjemní, obírali soupeře o puky a jednoduchou hrou mu zatápěli. 

Kvůli poctivě obraně, kterou podpořil vynikající brankář Michal Šoustal, domácí znervózněli. Nevyužili své šance, a když v čase 36:04 poslal Univerzitu Palackého do vedení David Rosecký, psychické síly patřily Hanákům.

Klíčovými se pak ukázaly dvě využité přesilovky Olomouce, o které se postarali Rimmel a Palička. UK minutu a půl před koncem snížilo na 2:4, ale drama už se nekonalo. Krejčiřík se trefil do prázdné branky a Kropáč ještě v posledním střídání přidal šestý gól.

„Do Prostějova přijedeme s větší elánem, lépe nemotivovaní a Olmík sejmeme,“ věří pražský Rudolph. 

Palackého reprezentanti ale chtějí Palachův pohár. Ukončit sérii po dvou zápasech, stejně jako ve čtvrtfinále s MUNI (6:3 a 2:1)? Klíčový moment na dlouhé cestě za jejich snem.

Odveta: pondělí 4.4. // 18:00 // ZS Prostějov

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz