První fajfka pro Liberec! Bylo to o psychice, říká šťastný střelec Birner

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

K letošnímu Generali play off připravili Bílí Tygři speciální trička. Jsou na nich tři prázdné čtverce, po každé sérii si do nich fanoušci mohou udělat fajfku na důkaz úspěchu. První je teď realitou! Hokejisté Liberce přemohli houževnaté Bruslaře, v prodloužení páté bitvy zajistil postup do semifinále Michal Birner.

HokejkaTV

Ale byly to nervy. Určitě větší, než by si po úvodních dvou zápasech kdokoli připustil. Domácí sice doráželi na soka a měli mraky šancí, jenže vynikající Gašper Krošelj odolával. Rozhodující branku inkasoval až v páté minutě nastavení. "Jsme strašně rádi, že jsme to zvládli," pochvaluje si Birner.

Jak těžké bylo udělat poslední krok k postupu?
Hlavně psychicky. Ve druhé dvacetiminutovce jsme dominovali, byla tam spousta šancí, mohli jsme odskočit na 2:0. Nepovedlo se, oni ujeli a dali hezkého góla. Ve třetí třetině to bylo vyrovnané, oba týmy mohly rozhodnout. A prodloužení? Jak to bývá, jeden šťastný odraz - a byl z toho gól.

Kdyby Marku Kvapilovi nesjel puk z hokejky, mohlo být všechno jinak, co říkáte?
Většinou to jsou takové akce. Někdo někomu trefí hokejku, jiný hráč zůstane zapomenutý. A zrovna k němu kotouč přijde. My si v šatně říkali, že když půjdeme k bráně, snad se štěstí odrazí k nám. A stalo se.

Vybavíte si, kdy naposledy jste dal takhle důležitý gól?
Na klubové scéně moc ne. V reprezentaci se mi vybaví dva góly na mistrovství světa v Moskvě proti Švédům, ty byly dost důležité. Ale je celkem jedno, kdo ty góly dá. Z našeho týmu nemá nikdo žádné ego. Chceme vyhrávat, jít zápas od zápasu.

Dvakrát jste skórovali z přesilovek, byl to jeden z klíčů k úspěchu?
Dali jsme v nich dva góly, to je pravda, ale pořád to není jako v základní části. Měli jsme s tím problémy celou sérii. Hodně jsme se o tom bavili, koukali jsme na video. Musíme v tom pokračovat. Play off rozhodují speciální týmy. Oslabení nás držela, kluci tam odvedli skvělou práci. Ale přesilovky musíme zlepšit.

Čekali jste, že série proti Mladé Boleslavi bude tak vyrovnaná? Zvlášť po dvou domácích výhrách na úvod?
Od té doby, co vyměnili kouče hrála Boleslav parádní hokej. Podle výsledků prvních dvou zápasů to možná opticky vypadalo, že jsme dominovali. Ale oni si vytvářeli celkem dost šancí, měli dobrý pohyb. Dva zápasy v Boleslavi byly podobné, měli jsme radost, že jsme tam jeden urvali. Ten pátý u nás už byl hodně o psychice. My měli tři pokusy na to, abychom sérii uzavřeli. Byli jsme celkem uvolnění, nůž na krku měli oni.

Co byste nejvíc ocenil na straně soupeře?
Asi jejich kouče. Jsou to zkušení chlapi, kteří fakt vědí, co dělají. Odvedli fantastickou práci. Tým byl psychicky hodně dole, ale oni z něj během krátké doby udělali černého koně celé ligy. Hráli super hokej, hodně ofenzivní, ostrý dozadu. Z toho, jak ti kluci hráli, my přišlo, že si to pod vedením trenérů užívají.

Michal Birner: Je to teprve první krok

Jste v semifinále, ale soupeře ještě neznáte.
Budeme mít krátké volno, každý den bez hokeje je v play off dobrý. Ale pauza zase nebude moc dlouhá, což já osobně vítám. Nejpozději v sobotu budeme vědět, na koho půjdeme. A začneme se chystat. Je to takové klišé, ale jestliže chce někdo vyhrát titul, nemůže si soupeře vybírat. S tím jsme do toho šli.

Ale přece jen: přemýšlíte o tom, koho v semifinále vyzvete?
Těžko říci. Co jsem viděl zápasy Olomouce s Plzní, jsou to vyrovnané hokeje. Pokud to tam půjde do sedmého zápasu, bude to vabank. V tuto chvíli je zatím favoritem Plzeň, když postoupí, my bychom šli na Kometu. Všichni viděli, jak zvládla svoji sérii, pro nás by to byla obrovská výzva. Ale uvidíme, zatím nemá cenu předbíhat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz