Prostějov o mě měl zájem tři roky, přiznává střelec Mrázek. Proč opustil Znojmo?

Foto: Josef Prášek, hstrebic.cz

Brněnský odchovanec Petr Mrázek po třech letech strávených ve Znojmě zamířil před letošní sezonou do Prostějova, za který vstřelil první branku už ve druhém utkání, a to proti Třebíči. V rozhovoru pro hokej.cz mluví o změně působiště, Znojmu nebo o kauze v Jihlavě, kde chyběl lékař.

O Kapku lepší hokej

Proč jste po třech letech změnil tým?
Kromě prvního roku, který jsem odehrál skoro celý, tak poté jsem měl blbé zranění. Z těch dvou let jsem odehrál ani ne polovinu utkání a bylo to psychicky těžké. Člověk se třeba uzdravil, ale hned se mu zase něco stalo. S tou myšlenkou jsem si pohrával a měl jsem v hlavě, že chci opustit EBEL. Vše mi navíc usnadnilo, že jsem od Znojma neměl žádnou nabídku.

Zamířil jste do Prostějova. Proč zrovna tento klub?
S panem Vykoukalem jsem byl v kontaktu skoro po každé sezoně od té doby, co jsem šel na chvíli do Mladé Boleslavi před třemi lety. On se mě vždy na konci roku zeptal, zda ve Znojmě pokračuji. Jakmile jsem ale věděl, že za Orly už hrát nebudu, tak jsme se spojili.

Takže o vás měl očividně velký zájem.
Pan Vykoukal měl o mě zájem pořád. Pro hráče je důležité, když zjistí, že trenér nebo manažer o něj opravdu stojí. Tato důvěra je pro mě hodně významná a tohle i rozhodlo. Nebylo to tak, že by mě někdo naháněl každý den. Ale po sezoně, když se řešila budoucnost, tak se agent vždy spojil s panem Vykoukalem. Když o mě Prostějov projevil zájem i teď, tak jsem nic jiného ani neřešil.

„S panem Vykoukalem jsem byl v kontaktu skoro po každé sezoně od té doby, co jsem šel na chvíli do Mladé Boleslavi."

Prostějov měl poslední roky papírově silný kádr, ale většinou na ledě vyhořel. Nebojíte se toho?
Co bylo loni, tak k tomu se nechci vracet. A mně ani nepřísluší, abych to hodnotil. Teď jsme tu nový tým a přišli sem noví kluci.

Předpokládám, že do sezony jdete s jasným cílem: play off. Je to tak?
Kdybych řekl něco jiného, tak by to bylo špatně. Každý ho chce hrát a chce se dostat co nejdál. U nás to je stejné. My se teď musíme dívat na zápasy před námi, které musíme vyhrávat. Nikdo neví, co se bude dít… Jsme mladý tým a půjdeme zápas od zápasu, ale play off bychom si zahráli každý rád.

Foto: Josef Prášek, hstrebic.cz

Ve středu jste urvali první vítězství doma proti Třebíči 6:3, ale na začátku jste prohrávali.
To jsem udělal zrovna chybu já, po které jsme inkasovali. Jel jsem sám do všech hráčů soupeře místo toho, abych to třeba nahodil nebo s tím udělal něco lepšího. Oni mi to pak vypíchli a z protiútoku jsme dostali branku. (kroutí hlavou)

Ale zbytek zápasu patřil Prostějovu. Byl to od vás povedený výkon?
Podle mě jsme byli celou dobu lepším týmem a měli jsme i víc šancí. I když jsme prohrávali 0:1, tak jsme všichni věřili, že to otočíme. Jsem moc rád za to, jak to dopadlo.

Vy sám jste vstřelil svou první branku v dresu Jestřábů. Spadl z vás tlak, když to přišlo už ve druhém zápase?
Určitě vím, co se ode mě tady čeká. V přípravě se mi střelecky docela dařilo, ale tohle je už nová soutěž a každému gól psychicky pomůže. Spadne z nás trochu tlak a tak dále. Ovšem hlavní je, že jsme vyhráli. Kdo dá branku, to je druhořadý. Spíš má člověk díky tomu pak lehce rozvázané ruce…

Třeba si ještě vystřílíte angažmá v extralize. Koukáte po ní?
Člověk asi musí mít nejvyšší cíle. Na druhou stranu, že bych na tohle koukal a chodil na zimák s tím, že se musím dostat do extraligy, tak takhle to není. Dostával bych sám sebe zbytečně pod tlak. Za druhé se chci maximálně soustředit na Jestřáby, abychom udělali co největší úspěch. Až něco přijde, pak se na to budu dívat, ale teď nad tím vůbec nepřemýšlím.

„Že bych na tohle koukal a chodil na zimák s tím, že se musím dostat do extraligy, tak takhle to není."

V Chance lize jste dřív působil v dresu Třebíče a Přerova. Změnila se během tří let soutěž?
Za dobu, co jsem v této soutěži nebyl, tak se kádrově hrozně moc obměnila. A jestli se nějak změnila soutěž? (zamyslí se) Člověk se sám vyvíjí. Já to spíš beru tak, abych se spíš posunul já od té doby, co jsem před třemi lety odešel do Znojma. Každý se asi soustředí na sebe, než aby přímo popisoval hru týmů.

Foto: Josef Prášek, hstrebic.cz

Vraťme se ještě ke Znojmu. Co vám angažmá dalo?
Soutěž je hodně bruslařská a tohle mi hodně pomohlo. Když jsem byl mladý, tak jsem hrál hokej spíš na chytrost, ale EBEL mi dala to, že bruslení je důležité. Já sice nejsem skvělý bruslař, ovšem samotná rychlost soutěže mi dost pomohla. Hráč třeba dostane puk a má málo času na střelu, potom je důležitá rychlost v rozhodování, kdy vystřelit.

Budete vzpomínat také na dlouhé cesty autobusem?
Na tohle asi vzpomínat nechci. (rozesměje se) Měli jsme sice dobrý autobus, ale není to nic příjemného, když v něm sedíte třeba kolem šesti hodin při cestě na zápas. To bych si radši odpustil. 

U Jestřábů jste se setkal i s dalšími třemi kolegy ze Znojma.
Jak byla korona krize, tak jsem moc nevěděl, kdo tady zůstává, nebo naopak. Pak jsem se dozvěděl, že tady se mnou bude David Bartoš, Michal Gago a Aleš Sova, se kterými jsem hrál ve Znojmě. My jsme si předtím ale nemohli moc napsat, protože jsme vzájemně nevěděli, kdo tu bude. Bylo ovšem příjemné, když jsem zjistil, že tady budou.

Foto: Josef Prášek, hstrebic.cz

V Jihlavě jste dokonce hráli všichni v jedné lajně.
Bylo super, že jsme spolu dokonce byli ve společné formaci. Jen je škoda, že se zranil Michal Gago. Ale je super, že jsme si mohli napsat, co nás čeká. A v kabině navíc nebyl člověk potichu, když tam přišel poprvé a měl se s kým bavit. Je to příjemné. Teď je nový tým a jsme tu pospolu.

Když jste zmínil zranění vašeho spoluhráče. Jak se na tu kauzu ohledně chybějícího zdravotníka díváte?
Nechci řešit, zda měl být třeba zápas kontumovaný nebo zda mají dostat pokutu. Ale přece tam musí být od začátku zápasu doktor, na ledě se může stát cokoliv... Teď byl problém s ramenem, je to sice hrozné a bylo to pro něj strašné. Asi si to nedovedeme představit, co musel cítit, když ho neměl kdo ošetřit. Kdyby ale třeba někomu zapadl jazyk nebo se rozřízla tepna? Od toho tam je lékař, aby vám zašil tržnou ránu nebo vám aspoň poradil.

„Kdyby ale třeba někomu zapadl jazyk nebo se rozřízla tepna? Od toho tam je doktor."

Domácí pak reagovali vyjádřením, že na zápase byla sanitka s personálem.
Když tam doběhne jeden pikolík, který řídí auto a měl našeho hráče odvést do nemocnice… Nevím. I kdyby tam byl doktor a poradil mu něco na bolest či by ho převezli do nemocnice. Ale když tam nikdo není, tak to pro nás hokejisty není dobré. Však se něco mohlo přihodit klidně i domácímu hráči. Tam musí být někdo, kdo vás ošetří.

Možná je štěstí, že se vašemu spoluhráči nestalo opravdu něco závažnějšího.
Nejsem doktor, možná by mu to zkrátilo dobu léčení, kdyby tam lékař byl. Někdo zase říká, že ne. Ale pro hráče je fakt těžké, když má vykloubené rameno a ví, že tam nikdo není. Musí to být i strašná bolest. A když vás nemá kdo ošetřit, to je fakt špatný… Stávat by se to nemělo, na tom se asi shodneme všichni.

I pro vás jako hráče to asi nebylo příjemné, že?
Ani nikdo z nás pořádně nevěděl, jak s ním přímo manipulovat. Kdyby tam byl doktor, tak by někomu řekl, kde mu máme co podržet a tak dále. I z tohoto důvodu by tam prostě měl být a je jedno, zda se hraje v Jihlavě, Prostějově nebo někdo jinde.

Foto: Josef Prášek, hstrebic.cz

Vraťme se přímo k hokeji. Kapitánem Prostějova se stal Tomáš Kaut. Jaký je vůdce?
Zatím to má na padesáti procentech. (směje se) Ne, musím říct, že jeho i další kluky všichni posloucháme, když nám něco říkají. Jejich slova bere každý vážně. Kaulyho jsme si zvolili všichni spolu. I pro něj to je lepší, protože ví, že celý tým za ním stojí. Myslím, že to takhle bude parádní.

Takže jste si ho zvolili sami…
Měli jsme týmovou večeři před začátkem soutěže a tam jsme si ho vybrali. Je dobrý, že trenéři to nechali na nás, abychom si zvolili, co chceme my.

„Tomáše Kauta jsme si sami zvolili za kapitána! I pro něj to je lepší, protože ví, že celý tým za ním stojí."

Co si sami nezvolíte, jsou však opatření na stadionech.
Já už se ničemu nedivím. Nevím ani, co si o tom mám myslet. Každý má na to svůj názor. Myslím ale, že když bude zimák zaplněn ze tří čtvrtin, tak to bude stále menší zlo, než když jde někdo nakupovat. Tam se akorát mačkáte ve frontě. Nejsem specialista, ale přijde mi to postavené na hlavu… Někdo to třeba vidí jinak.

Každopádně na vašem prvním domácím zápase nebyla až tak špatná atmosféra, že?
Bylo to super, byli jsme rádi, že lidi došli. Paradoxně hodně lidí může odradit i to, co furt čtou a můžou se bát vůbec dojít. Jsme rádi, že přišli a že nás podporovali. Myslím, že když budeme předvádět dobrý hokej jako doposud, tak pokud bude možnost, cestu si fanoušci najdou a budou nás podporovat. A my se budeme snažit udělat pro ně maximum.

Foto: Markéta Křížová a Nela Dittrichová, hcdukla.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz