Prospala jsem musel přesvědčit, vzpomíná Doležal. Jak Motor slavil postup?

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Kvůli pandemii koronaviru bylo zrušeno play off Chance ligy, do nejvyšší soutěže po dominantní základní části po sedmi letech míří České Budějovice. Nejlepší střelec Motoru Zdeněk Doležal se v rozhovoru pro hokej.cz rozpovídal o letošní sezoně, aktuální situaci nebo oslavách postupu.

President Cup 2020

O postupu do extraligy jste se dozvěděli na soustředění ve Frymburku. Jak to na místě vypadalo?
Chyběla tomu taková ta jiskra, jako kdybychom to dokázali na ledě. Radost jsme ale měli všichni, protože jsme si uvědomili, že ať to dopadlo, jak to dopadlo, tak jsme postoupili. Určitě jsme si ten okamžik užili.

Jednou z možností bylo hrát play off bez diváků. Byl byste pro?
Kdybych si měl vybrat, tak bychom si to radši odehráli. Bez diváků by to bylo těžké, ale radši bychom to odehráli, než to mít touhle cestou.

Stihli jste postup vůbec nějak oslavit?
Byli jsme v Českém Krumlově na ledě, takže jsme si akorát stihli dát rychlý trénink, a pak jsme jeli do Budějovic. Tam jsme se stihli poslední den sejít v jedné restauraci, kde jsme to zapili. To bylo asi jediné, mrzí nás to. Mysleli jsme, že to bude větší, kdybychom si to uhráli hokejovou cestou.

Kromě toho jste přišli o jakoukoliv možnost oslav s fanoušky…
Přesně tak. My jsme přijeli, jezdili autobusem po náměstí a většina lidí nevěděla, co se děje, proč tam jezdíme pořád dokola a proč řidič troubí. Mrzelo nás to, ale určitě i fanoušky, bylo by to skvělé. Představovali jsme si to celý rok. Na hokej chodí strašně moc lidí a my jsme věděli, že by to bylo strašně velké, kdyby se nám to povedlo. Z tohohle pohledu nás to mrzelo.

„My jsme přijeli, jezdili autobusem po náměstí a většina lidí nevěděla, co se děje, proč tam jezdíme pořád dokola a proč řidič troubí.“

Pro postup hlasovali téměř všichni soupeři. Berete to z jejich strany jako určité ocenění vaší práce?
Určitě. Byly tam týmy, které by to chtěly taky zkusit. Že hlasovali skoro všichni pro nás je pocta, ale na druhou stranu si myslím, že zasloužená.

Motor Chance ligu ovládl naprosto suverénně. Čekal jste před sezonou až takovou dominanci?
To nečekal nikdo. Ale jak se sezona vyvíjela, tak už to pro mě překvapení nebylo. Takovou dominanci jsem asi nikde neviděl, takže to počáteční překvapení přešlo a zvykli jsme si na to. Pak už jsme věděli, že jsme na tom fakt dobře.

Foto: Martin Kurfiřt

V čem podle vás byla největší síla vašeho týmu?
Rozhodně ve vyrovnanosti kádru, což by se dalo říct i podle kanadského bodování. Každá lajna se prosazovala, každá lajna přispívala do výsledku a mohla rozhodnout jakýkoliv zápas. Tohle bylo úplně skvělé.

Strůjcem úspěchu byl také trenér Václav Prospal. Jaké to vůbec je pod ním hrát?
Někdy to není lehké. Když si to člověk zaslouží, tak je to s ním skvělé. Určitě je jedním z trenérů, se kterým to není nejlehčí, ale v drtivé většině je to k dobru, protože z vás vymáčkne úplně všechno. Ani třeba když je člověk nejlepším střelcem, tak si nemůže být jistý, když něco v zápase nezahraje dobře, že půjde do další třetiny. V tomhle mě to naučilo, že nemůžete absolutně polevit.

„Někdy to není lehké. Když si to člověk zaslouží, tak je to s ním skvělé.“

Pamatujete si, co vám po postupu řekl?
Řekl nám, že to není nejlepší cesta, ale že je to zasloužené. Tahle situace nám bohužel zavřela stadiony. Ale určitě nám řekl, že je to zasloužené.

Hned v prvním kole narazíte na Hradec Králové. Jak se na to těšíte?
Pro většinu z nás to bude vyhrocené. Pro některé hráče to bude speciální, protože to bude první zápas v extralize. V tomhle ohledu to bude speciální i pro mě. Určitě na mě dolehne i atmosféra od všech těch lidí, kteří vědí, že jim Hradec extraligu vzal.

Sezona se vám vydařila i z osobního hlediska, stal jste se nejlepším střelcem Motoru. Jste se svými výkony spokojený?
Určitě. Jak jsem říkal, byla tady spousta vynikajících hráčů, všichni dávali góly a nahrávali na ně. Být v takovém týmu nejlepší střelec… Jsem za to rád, ale na druhou stranu jsem byl nasazovaný na všechny přesilovky. Jsem tu od toho, abych dával góly. Myslím, že jsem splnil cíl trenérů.

Hned čtrnáct branek jste vstřelil v přesilových hrách. Věříte si na ně?
Zakončení je určitě moje nejsilnější stránka. Člověk se do něj v přesilovkách dostane nejvíc, takže se na ně těším, protože tam branku můžu ohrozit nejvíc.

V čem pro vás osobně byl druhý ročník na jihu jiný?
Loni jsem se musel do své pozice prokousat. Trenér Prospal si mě nepřivedl, přivedlo si mě vedení. Musel jsem ho přesvědčit o to, jaký jsem hráč, v čem jsou mé silné stránky a že můžu v týmu být klíčový hráč. Tímhle jsem si musel projít loni. Letos jsem s tím šel do sezony a už jsem to musel jen potvrzovat. V tomhle to bylo jiné. Ale určitě to nebylo snazší, taky jsem měl určité fáze, kdy mě trenér nedával do zápasů. Tím jsme si prošli všichni.

V první lize vás předchází pověst střelce. Cítíte se tak?
Je to jedna z věcí, kterou nás trenér naučil. Každý má v týmu svoji roli, ta moje je, abych dával góly. Nejsem žádný bořič a podobně. Téhle role si vážím a musím si jí držet tím, že budu dál dávat góly.

„Všichni jsme v nejlepším věku a v Chance lize to potvrzujeme už několik let. Věřím, že když se náš tým vhodně doplní, tak budeme vyhrávat i v extralize.“

Věříte, že střeleckou pohodu dokážete přenést i do extraligy?
Určitě to bude těžší, ale já tomuhle týmu hrozně věřím. Všichni jsme v nejlepším věku a v Chance lize to potvrzujeme už několik let. Věřím, že když se náš tým vhodně doplní, tak budeme vyhrávat i v extralize. Doufám, že to půjde.

Jaké můžete mít ambice? Dá už se to takhle dopředu říct?
Právě se to takhle moc říct nedá. Hráči musí mít dobrou přípravu a trenéři musí tým vhodně doplnit. Všichni musí odvést co nejlepší práci, až se z téhle situace dostaneme, budeme se moct sejít a pracovat dohromady. Musíme mít dobrý start, a pak uvidíme, kam až naše ambice mohou směřovat.

Je podle vás důležité, že kostra týmu zůstává stejná?
Určitě bychom nemohli tři čtvrtě týmu rozpustit, to by nefungovalo. My hlavně ani nemáme proč, tady jsou kvalitní hráči. Myslím, že Chance liga byla hrozně dlouho podceňovaná a hráči, kteří tady hrajou dobře, tak můžou prorazit i v extralize. Není třeba nic měnit.

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Českou republiku nyní stejně jako celý svět zachvátila pandemie koronaviru. Jak současnou situaci zvládáte?
Nemůžu si stěžovat, že bych to nějak nezvládal. Je to nepříjemné. Doma nařízení dodržujeme, do dneška jsme se s nikým nesešli ani neviděli. Trávím veškerý čas s přítelkyní a dcerou. Zasáhlo nás to, musíme doufat, že se to zlepší.

Hodně klubů bude v následujících týdnech a měsících bojovat o přežití. Dotýká se pandemie nějak výrazně Motoru?
Nic špatného jsem zatím nezaslechl, v tom smyslu, že by se měla dělat nějaká opatření. Naopak jsem slyšel vyjádření pana Bednaříka, že všechny prémie za postup budou vyplacené, což je skvělé. Pro nás je to i motivace, že tady zatím s námi nemají takové úmysly. Všichni víme, jak to je. Kdyby to přišlo, tak se to bude muset nějak řešit.

„Mrzí to, ale vím, jaká je finanční stránka některých klubů. Je to smutné, ale kluby nemůžou reagovat nějak jinak.“

Českým hokejem hýbe aféra ohledně předčasného ukončování smluv. Co na to říkáte?
Mrzí to, ale vím, jaká je finanční stránka některých klubů. Je to smutné, ale kluby nemůžou reagovat nějak jinak.

V první lize jste strávil drtivou část kariéry, předtím jste naznačil, že je podceňovaná. Jak jste to myslel?
Abych to uvedl na pravou míru: není lehké se v téhle soutěži prosadit. Člověk si vždycky říká, že to je až druhá liga. Ale vím, že do Chance ligy přišlo hodně hráčů z širšího kádru extraligy a vůbec se neprosadili. Myslím, že přední týmy mají vysokou kvalitu. Když kluci nedostanou šanci v extralize, tak si ji vybojují přes Chance ligu. Příští rok budeme mít jedinečnou šanci dokázat, že tým, který vyhrál Chance ligu, bude moct hrát důstojnou roli v extralize.

Jaké před sebou máte cíle do budoucna?
Prosadit se v extralize, ale to nepůjde samo. Budu potřebovat výborné spoluhráče jako jsem měl teď. Chtěl bych dobře odstartovat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz