Projekt "Dukla" má smysl. Pro dvacítku jasné plus, pochvaluje si Přerost

Foto: Klára Petrásková

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Před startem letošní sezony přišel hokejový svaz s novinkou, která měla pomoci zvýšit výkonnost reprezentační dvacítky. Projekt "Dukla", jak se akci s nadsázkou říká, podporuje hokejový rozvoj kandidátů juniorské reprezentace v prvoligových Litoměřicích. "Měli jsme poměrně malý časový prostor, abychom si vybrali víc hráčů a také vše projednali s jednotlivými kluby. Ale jednoznačně to splnilo účel. Budeme pokračovat, projekt má smysl a potenciál do budoucna," říká Miroslav Přerost, asistent hlavního kouče dvacítky Filipa Pešána.

Plekanec Chance liga

Reprezentaci do 20 let přišla novinka vhod. Někteří hokejisté totiž v mateřských týmech postrádali potřebný prostor, naopak ve WSM Lize ho coby členové litoměřického kádru měli dostatek. "Naší hlavní snahou je, abychom mladé hráče vhodně zapojili do dospělého hokeje. Pokud možno co nejrychleji. Samozřejmě za předpokladu, aby tomu odpovídala jejich výkonnost. Chceme mladým hokejistům umožnit šanci rychlejšího sportovního růstu ve vztahu k jejich kariéře a také k juniorské reprezentaci. Kdysi tuhle roli plnily vojenské Dukly, v této sezoně poprvé běžel projekt s Litoměřicemi," konstatuje Přerost.

Hokejový svaz akci finančně podpořil a pečlivě dohlíží, aby správně fungoval. "Naše kluby jsou silné, mají spoustu kvalitních hráčů, což pak znamená, že se ti mladší prosazují hůř nebo vůbec. Důležité je, aby junioři dostávali potřebné role v týmu. Aby měli prostor ve hře, dostatek času v přesilovkách a oslabeních," upozorňuje Přerost. Někteří mladíci strávili v Litoměřicích víc času, jiní zamířili do města na Labi po listopadové akci dvacítky vyloženě s cílem, aby si ve WSM Lize osahali potřebnou praxi a učili se srovnat s úkoly, které na ně pak čekaly při šampionátu dvacetiletých.

"Posun je extrémně znát. Když to vezmu sedm let zpátky, kdy jsme shodou okolností hráli šampionát také v Buffalu, proces tvorby tehdejšího a letošního mužstva se vůbec nedá srovnávat."

V Litoměřicích postupně působili Kryštof Hrabík, Petr Kodýtek, Radovan Pavlík, David Kvasnička, Filip Helt, Lukáš Doudera, Ondřej Machala. V barvách Stadionu chytal brankář Milan Klouček. "Někteří hráči patřili do širšího kádru dvacítky a do konečné nominace na šampionát se pak nedostali, ale zvedli konkurenci. Pokud ji máte, hráči pak samozřejmě jinak pracují a trénují," vysvětluje Přerost. Podle jeho slov bude juniorská reprezentace těžit z projektu dál, koncepce je nachystaná pro nový ročník 1999. "Některé hráče už v Litoměřicích máme a pracujeme s nimi s výhledem na příští mistrovství světa v Kanadě," říká Přerost. 

Výhody jsou patrné pro hráče, ale také pro kluby, jimž dotyční talenti patří. "Junioři hrají dostatečný počet minut, typologicky už je připravujeme pro jejich předpokládané role v reprezentačním výběru. Profitují z toho hokejisté i dvacítka. Projekt odstartoval letos, teď máme jasněji, jakou cestou se ubírat." Podmínky jsou na vysoké úrovni. "Tým vede Miloš Říha, jinak asistent trenéra u devatenáctky. Zásadní je, aby hokejisté nastupovali a plnili to, co od nich očekáváme," hlásí Přerost, který na všechno neustále dohlížel. "Do procesu jsem se zapojoval pravidelně, chodil jsem s týmem na led, hráče jsem měl pořád na očích," dodává.

Jak v Litoměřicích funguje projekt Dukla?

Přínos je jednoznačný. Projekt svým dílem přispěl k letošnímu úspěchu na šampionátu, kde národní tým postoupil do medailových kol. Příprava dvacítky na vrchol sezony má podle Přerosta kvalitativně úplně jiné parametry než dřív. "Posun je extrémně znát. Když to vezmu sedm let zpátky, kdy jsme shodou okolností hráli šampionát také v Buffalu, proces tvorby tehdejšího a letošního mužstva se vůbec nedá srovnávat."

Důležité je, že si novinka získala důvěru hráčů. "Třeba Ondřej Machala se vrátil z Kanady a nastoupil do projektu. Pak se zranil, což je bohužel jiná věc. Obecně vzato tomu hokejisté věří, stejně tak kluby a agenti. Mají zájem, abychom hráče zařadili. Je to pro ně dobré řešení. Všichni, kteří do Litoměřic nastoupili v září, se postupně prosadili do extraligy."

Při jednáních s kluby podle jeho slov nevznikly žádné potíže. "Oddíly to vzaly za své. Mají u nás jistotu, že se hráči budou kvalitně připravovat. Že dostanou špičkové ubytování a stravování. K dispozici mají kondičního trenéra, fyzioterapeuta, trenéra brankářů... Zkrátka veškerou péči. Jde jednoznačně o profesionální přístup, v němž budeme pokračovat," uzavírá.

Takhle dvacítka slavila postup do semifinále

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz