Proč se led blyští jako zrcadlo

Foto: Roman Kučera

26. května 2019, 21:22

Roman Kučera

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) S halou se pomalu loučíme, ale pojďme si o ní ještě povědět nějaké zajímavosti. K jedním ze zásadních pozitiv, na které se bude vzpomínat, je kvalita ledu. V průběhu šampionátu na ni nebyly žádné stížnosti.

Já to dáno tím, že Stadion Ondreje Nepely je sice multifunkční halou, ale primárně je určena pro hokej a všichni pracovníci zde jsou zkušení a prostě své práci a své hale rozumějí.

Led se mrazí na -7° C, aby měl dostatečnou rezervu pro tři zápasy za den a trojí výměnu publika. K jeho výrobě se používá voda, reverzní osmózou zbavená minerálních příměsí. Takový led lépe klouže a blyští se jak zrcadlo, což dokládá i obrázek předzápasové šou.

Jako chladicí médium se používá čpavek, při dodržení všech přísných bezpečnostních norem pro obytné zóny.

Foto: Roman Kučera

Další zajímavostí je osvětlení haly. Byla zde poprvé použita LED svítidla. Díky nim je plocha osvětlená velmi rovnoměrně, světlo je velmi přirozené, blízké dennímu světlu. Fotografové si ho velmi pochvalují.

Světla jsou umístěna 18 metrů nad ledovou plochou. Multimediální kostka je níže, přesně 9,8 metru nad ledem, mohla by tedy bránit světlu a vytvářet stín. Proto se ještě přímo na ní umístila dvě svítidla, která stín vykrývají.

Foto: Roman Kučera

Důležité je, aby světla neoslňovala hokejisty. K tomu jsou LED velmi dobře uzpůsobené, každý kousek ledu je osvícen kolmo shora, hráč by tedy musel pohlédnout přímo nahoru, aby ho světlo oslnilo.

Foto: Roman Kučera

LED je požehnáním pro led!
K výhodám LED patří též úspora energie. Jednoduše řečeno: LEDky hodně svítí a málo hřejou, oproti dříve používaným výbojkám, které "topily". Jistě chápete, že topit na zimním stadionu není to pravé ořechové...

To ještě není všechno. LED osvětlení lze neomezeně rozsvěcovat a zhasínat, dokonce ho lze plynule stmívat a měnit barvu. Bez zkracování životnosti. U výbojek se stmívání řešilo tak, že se prostě zakryly černou clonou a světlo se dusilo uvnitř. Výbojka nesvítila, ale topila a spotřebovávala energii. I to je výhoda bratislavské haly oproti konkurenci. Šetří náklady na energii i na údržbu.

Moderní osvětlení bylo zabudováno teprve měsíc před zahájením MS a zatěžkávací zkouška v podobě MS dopadla na výbornou. Ani se nemuselo svítit na plný výkon. Ten dokáže vyvinout hladinu 3500 luxů, na MS stačí 2600 luxů.

Foto: Roman Kučera

Kyslík pro 30 tisíc lidí
O tepelnou pohodu diváků se stará výkonná vzduchotechnika. Ta udržuje teplotu v hledišti 5 metrů nad ledem na 16° C, ve vyšších patrech je o něco tepleji. Přijde-li na zápas 9085 diváků (vyprodáno), ohřeje se teplota ještě o dva až tři stupně. S tím musí technici počítat, aby to neohrozilo kvalitu ledu. Taktéž se neustále měří teplota venku, v ochozech (chodbách) a hledišti a podle toho se upravuje vzduch v klimatizaci. Nesmí se stát, že se třeba nad ledem vytvoří mlha. Přestože většina MS probíhala za deště, ani jednou k tomu nedošlo, za což musíme dát technikům palec nahoru. Svou práci umějí skvěle.

Foto: arenacphx.dk

Musím chtě nechtě srovnat s halou Bercy v Paříži a Royal arenou v Kodani. Přestože tam byla v hledišti daleko větší zima (mrzli jsme v zimních bundách), led zdaleka nebyl tak kvalitní jako v Bratislavě. Vysvětlil bych to tím, že tamější haly jsou primárně určené k něčemu jinému než k hokeji, a ti lidé to tam prostě tak neumějí, nemají ty každodenní zkušenosti jako v Bratislavě.

Foto: Roman Kučera

K zajímavostem Stadionu Ondreje Nepely patří ještě turnikety s rozpoznáváním obličejů. Výtržníci, kteří mají zákaz vstupu na zimák, tak mají smůlu. Nepomůže jim, když jim někdo koupí lístek. Samozřejmě je nutné se zamyslet i nad ochranou soukromí, a zdali jsou data zabezpečena proti zneužití v souladu s GDPR, ale to bych zabíhal již hodně do hloubky.

Foto: Roman Kučera

Stadion patří městu, má kromě hlavní ještě dvě další ledové plochy, trénují zde i krasobruslaři (Ondrej Nepela v názvu!) a led si mohou pronajmout i zájemci dle volných termínů. Koná se zde i veřejné bruslení. Co je v Evropě neobvyklé jsou obchody a restaurace v budově stadionu, které jsou přístupné zvenčí, jsou vlastně zcela oddělené od haly. Mohou mít otevírací dobu nezávisle na akcích v hale. Tento model je běžný v Americe, v Evropě jsem ho jinde neviděl.

Foto: Roman Kučera

V době konání MS jsou některé z provozoven vně bezpečnostní zóny. Jejich provozovatelé se tetelí blahem nad mnohonásobně zvýšenými tržbami. Jejich nadšení nesdílejí ti, co uvízli uvnitř zón. Běžný návštěvník projde kontrolou a jde hned do haly, na návštěvu bufetu nebo trafiky ani nepomyslí. To jsou paradoxy MS.

Foto: Roman Kučera

Pokud bych to zhodnotil, z hlediska technického zajištění patřilo MS 2019 v Bratislavě k absolutní špičce. Bratislava je hokejové město.

Jediné, na co můžeme naříkat, je velikost hlediště. Prodalo by se určitě dvojnásobek vstupenek, kdyby bylo kam ;)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz