Proč Hradec? Chci si užívat hokej a do čtyř let vyhrát titul, hlásí Červený

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

28. července 16:04

Martin Voltr

Dlouho čekal a nevěděl, co s ním bude. Vzhledem ke konci Slovanu Bratislava v KHL nakonec Rudolf Červený zvolil návrat do Hradce Králové, kde podepsal dlouhou čtyřletou smlouvu. Teď musí počítat s tím, že od něj fanoušci budou očekávat ještě víc než kdy předtím...

Nový fanshop

Čtyřletá smlouva není úplně tradiční. Kývl jste na ni hned?
V Česku jsem nic jiného neřešil a Hradec měl zájem o dlouhodobou smlouvu. Nejdřív jsme se bavili o tříleté a pak jsem říkal, že jestli tři, nebo čtyři, tak to už klidně čtyři. Chtěl bych si tady najít nějaké hezké bydlení a hrát před místními diváky. Užívat si hokej a při tom žít v super městě.

Vedení loni vyhlásilo koncepci s postupným budováním týmu, který bude moci do několika let vyhrát titul. Máte pocit, že ji chce opravdu plnit?
Já si myslím, že ano. Co jsem odešel, tak jsem minulý rok docela sledoval, jací přišli hráči. Teď se víceméně udrželi, plus se tým doplnil. Přišel ještě Mazi (Marek Mazanec) do brány, což si myslím, že je velká opora. Doufám, že se ten cíl splní.

Hradec hodně změnil svůj styl. Jeho současná tvář s rychlostí a aktivitou by vám měla sedět, že?
Koukal jsem, že minulý rok se hrálo hodně aktivně. Některé zápasy jsem přímo sledoval, jinak jsem se bavil s klukama. Dařilo se jim a já jenom doufám, že ostatní týmy na to teď nebudou připravené a nebudeme to muset změnit (směje se). Pamatuju si Liberec, taky hrál jeden rok takhle a než na to všichni zareagovali, tak uteklo tři čtvrtě sezony. Uvidíme. Je to na trenérech, ale myslím, že máme potenciál na to, abychom hráli nahoře.

„Nechci mluvit o nějakých velkých ambicích, spíš chci být pokorný. Budu rád, když nám to půjde a budeme diváky bavit, než abych vyhlašoval dopředu, že máme super tým.“

Kádr na to vypadá. Máte velkou konkurenci v útoku, hlavně tedy na křídlech. Centři vám naopak trochu chybí, i vinou zranění Petra Koukala…
Je to tak. Cingy (Lukáš Cingel) už hraje centra od minulého roku a hraje ho dobře. Nebo Bambus (Daniel Rákos), se kterým jsem teď v lajně. To je opravdu silový, dravý hráč. Mohl by plnit ty povinnosti centra dozadu, vybojovat plno puků a buly má taky dobré. Vepředu to pak bude hlavně na nás se Smolim (Radkem Smoleňákem)… Těžko ale říct, jak to bude na ledě vypadat, musíme všechno vyzkoušet.

Těšíte se na sezonu v tomhle dravém týmu?
Těším. Nechci mluvit o nějakých velkých ambicích, spíš chci být pokorný. Budu rád, když nám to půjde a budeme diváky bavit, než abych vyhlašoval dopředu, že máme super tým. Pak se nemusí ze začátku dařit… Lepší si to přát a udělat pro to maximum.

Určitě máte na paměti, že Hradec od přesunu licence ještě neměl ani jednu špatnou sezonu, což je v Česku unikát. To je taky výzva, abyste si nepohoršili, viďte?
Přesně tak. Když se podíváme kolem, tak plno top klubů mělo skvělý tým, ale stačí, když nevyjde začátek, a už se v tom trošku plácáte. Nám se to vždycky povedlo, tak doufám, že nic měnit nebudeme (usmívá se).

Těšíte se i na atmosféru?
Těším, samozřejmě. To mi ve Slovanu chybělo. Diváci to samozřejmě neměli jednoduché, když jsme dost často prohrávali. Takže chci zase nějaký čas vyhrávat (směje se).

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Jak vůbec berete, že jste se hned vrátil ze zahraniční štace, o kterou jste v Česku tak dlouho bojoval?
Zaprvé Slovan skončil, tam bych asi jinak pokračoval. Pak jsem zvažoval i ostatní nabídky a Hradec mi z toho zkrátka vyšel nejlíp.

Přemýšlel jste tedy i o něčem jiném?
Já jsem si loni zkusil dva týmy. Ve Slovanu to byla paráda, KHL je opravdu na super úrovni, i co se týče zázemí okolo. Ale zase tam nefungovaly jiné věci. Pak jsem na konec sezony šel do Švédska, zkusil jsem si jejich ligu a život. Když jsem nad tím ale přemýšlel, tak jsem si vybral Hradec i z toho důvodu, že máme malinkou dcerku a že se chceme usadit na jednom místě. Chci ji každý den vidět vyrůstat, ne cestovat po tripech. Měl jsem nabídky z Finska a Švédska, ale peníze nejsou v tomhle případě úplně všechno.

„Chci vidět dcerku každý den vidět vyrůstat, ne cestovat po tripech. Měl jsem nabídky z Finska a Švédska, ale peníze nejsou v tomhle případě úplně všechno.“

Na sezonu ve Slovanu asi nevzpomínáte v dobrém hlavně kvůli finančním problémům…
Takhle: Bratislava je v KHL suverénně nejlepší město pro život, tam jsme byli opravdu spokojení. Ale na druhou stranu, tým neměl takovou sílu, abychom bojovali v play off. To mě mrzelo víc než to, že nechodily peníze. Věřím, že to Slovan postupně doplatí, teď komunikují a poslali nějaké částky. Dohodli jsme se na splátkovém kalendáři. Peníze nebyl hlavní důvod, proč by na mě Slovan zanechal špatný dojem.

Musel jste to ale tušit předem, ne?
Já jsem věděl, že tam určitě budou problémy. Mluvil jsem s klukama, že to takhle funguje. Chtěl jsem si ale zkusit tu ligu, hrát proti nejlepším hráčům v Evropě. Kvalita prvních šesti týmů v každé konferenci je opravdu znát. Zvlášť když pak hrajete s Petrohradem nebo CSKA, které mají víceméně stejnou kvalitu jako nároďák. Z téhle strany super. Kdyby letos přišla nabídka z KHL, tak bych ji asi hodně zvažoval, ale na Slovan jsem čekal do poslední chvíle a pak už z KHL nic nepřišlo, protože byla půlka června. Ale na druhou stranu, v KHL není moc měst dobrých pro život. Někdo může chtít jenom vydělat peníze, ale já jsem se rozhodl takhle a určitě nelituju. Přišel jsem sem s tím, že během těch čtyř let vyhrajeme titul. K tomu se upínám.

Od vás se ale bude čekat ještě víc než před odchodem. Jste s tím smířený?
Samozřejmě (usmívá se). Potřebuju si ale zase na všechno zvyknout, říct si s klukama, jak to budeme hrát, a pak to přenést na led. Nemyslím si, že by extraliga byla o hodně horší, to v žádném případě. Rozhodně bude těžké se znova prosazovat, ale jsem tady od toho. Doufám, že se mi bude dařit.

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz