Příběh Szymona Bienieka: Česko je v porovnání s Polskem NHL

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Příliš polských hokejistů v českých soutěžích k nalezení není. Jedním z nich je obránce starších dorostenců Liberce Szymon Bieniek, který přiznává, že se polští hráči musí kvůli svému rozvoji přesunout do jiné země. „Někteří kluci v Polsku zůstávají a vidí tam budoucnost, já bych ale všem doporučil, aby raději zkusili třeba Česko nebo Švédsko. Například v kvalitě tréninků je obrovský rozdíl."

Nový fanshop

V poslední době se vám začalo dařit, odstartoval nástup formy první gól v sezoně?
Přišlo to tak nějak samo. Jsem celkem rád, že se mi v poslední době začíná dařit a střílet branky. Je to super pocit. Takový můj malý rituál je, že si vždy před zápasem dám pizzu, a pak to jde (směje se).

Kde jste začal s hokejem?
Začínal jsem v Polsku ve městě Opole. S tátou jsme se domluvili, že půjdeme zkusit hrát někam jinam. Odešel jsem v šesté třídě do Opavy a hrál jsem tam dva roky, poté jsem přestoupil do Ostravy, kde jsem strávil jednu sezonu v mladším dorostu. Následovaly Hradec Králové a Liberec.

„Takový můj malý rituál je, že si vždy před zápasem dám pizzu, a pak to jde.“

Jak to vypadá v Polsku s hokejem?
V Polsku to hokejem vůbec nežije, je to tam z tohoto hlediska divné. Někteří kluci tam samozřejmě zůstávají a dokonce i vidí nějakou budoucnost, ale doporučil bych jim, aby šli třeba do Česka nebo Švédska. Česko je v porovnání s Polskem NHL.

Je pro Poláka prosadit se o to těžší, že na začátku nemá až takové možnosti?
Určitě, je to tak. První zápasy, které jsem odehrál za šestou třídu Opavy, jsem vůbec nevěděl, co se děje. Bylo to o dost rychlejší než já a vyspělejší bylo i myšlení hráčů. Musel jsem si na to zvyknout a teď už je to v pohodě.

Foto: Archiv Szymona Bienieka

Jak je to s kvalitou tréninků v Polsku?
Když jsem viděl, jak to funguje v Česku... Byl to obrovský rozdíl. Dá se říct, že v Polsku jsme dělali pořád to samé a v Česku trenér navazuje na nejrůznější věci. Řeší se taktiky, signály a vše, co k hokeji patří. 

Jak to v Polsku vypadá s návštěvností?
V mém městě to žádná sláva není, ale v těch větších, jako je Krakov, už normálně na zápasy lidi chodí, a to i na mládež. Hokej se dostává do povědomí a ve větších městech je třeba i vyprodáno. Samozřejmě s tím, že kapacita stadionu není tak velká.

Jak to pro vás po přesunu do Česka bylo těžké v kabině?
Nebylo to vůbec lehké. Pokusil jsem se klukům rozumět, nějak jsem skládal věty a chápali jsme se. Kluci se mnou byli celkem spokojení a s několika z nich jsme si celkově padli do oka, takže to bylo super. Pak jsem šel ale do školy, kde jsem naféra nic nevěděl. No, nějak jsem to zvládl.

„V Liberci mají výborné podmínky. A v Česku se mi hrozně líbí. Všechno je fajn, lidé jsou hodní.“

Za poslední tři sezony jste vystřídal tři kluby. Jak jste se dostal až do Liberce?
Z Vítkovic jsem měl jít původně do Chomutova, ale tam jsme se nedomluvili s manažerem. Když jsem hrál za Piráty na turnaji v Hradci Králové, tak si mě trenér Hradce vyhlédl. Po sezoně jsem viděl, že je v Liberci try-out, tak jsem to chtěl zkusit. A trenérovi jsem se zalíbil.

Co vám všechna česká angažmá dala?
V Opavě mě připravili na českou ligu, ve Vítkovicích jsem zažil kvalitní zázemí a získal zkušenosti z dorostu. V Hradci jsem se naučil hrát tvrdě a v Liberci je skvělé zázemí, takže se můžu zlepšovat každý den.

Je pro vás tedy Liberec zatím nejlepším hokejovým angažmá?
Mají tu výborné podmínky. Fakt se mi tu líbí, je to tu skvělé. Prostředí, možnosti pro nás... Hrozně velká střelnice. Přístup trenérů, masáže, regenerace. Souvisí to s tím, že se mi v Česku hrozně líbí. Všechno je fajn, lidé jsou hodní. Jedinou nevýhodou je, že za rodinou do Polska můžu jet bohužel jen jednou za čas, když jsou svátky nebo máme volno od tréninku.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz