Prezident Sokolova: Měli jsme jiné představy. Letos je cílem play off

Foto: https://www.hcsokolov.cz/

23. června 2020, 8:05

Ondřej Mach

Nováčkovská sezona v jakékoliv soutěži není nikdy lehká. Loni se v této pozici hokejisté Sokolova, kteří se do první ligy vrátili po dvaadvaceti letech. Jaké pocity z ročníku má prezident klubu Václav Dobřemysl?

Partneři Českého hokeje

„Je to takový mix. Moc jsme si užili oslavy postupu. Ty pak vystřídala pokora a odpovědnost, s jakou jsme přistupovali ke všem potřebným změnám a úkolům směřujících k tomu, abychom účast v Chance lize zajistili a dobře se na ní připravili. Pak přišlo velké očekávání spojené s blížícím se začátkem sezony. No, a poté přišla herně ne zcela vydařená sezona, ze které zůstávají rozporuplné pocity,“ vysvětluje Dobřemysl.

Vnímáte poslední místo jako zklamání?
Klub se opět o hodně posunul, ale výsledkově to nebylo ono. Nechci říkat, že to bylo úplně zklamání, ale rozhodně nám to ukázalo řadu nedostatků a máme na čem dále pracovat. A ano, ze sportovního pohledu to dobré nebylo. To samozřejmě všichni víme. Měli jsme jiné představy a cíle. Ale i prohry ke sportu patří a je třeba si ze všeho, včetně toho negativního, vzít ponaučení.

„Nechci říkat, že to bylo úplně zklamání, ale rozhodně nám to ukázalo řadu nedostatků a máme na čem dále pracovat.“

Start sezony se týmu přitom vydařil, když už Sokolov prohrál, tak jen těsně. Co na to říkáte?
Upřímně, výsledkově to nebylo ono víceméně od samého začátku. Představy prostě byly jiné a během dalšího průběhu sezony už jsme to pak nedokázali otočit. Snad jen herní projev byl ze začátku ročníku mírně lepší, na čemž se určitě podepsala euforie z postupu. Ale to samozřejmě na dobrý výsledek v celé sezoně nestačí. Několik věcí se nesešlo, my jsme to nedokázali změnit a výsledky tomu pak odpovídaly. Víme, co nefungovalo, a kde jsme měli slabiny, a to jsme si řekli.  

Chyběly podle vás týmu zkušenosti?
Nemyslím si, že to bylo jen o nedostatku zkušeností. I zpětně se domnívám, že z tohoto pohledu nebyl tým poskládán špatně. Určitě platí, že by týmu asi pomohli další zkušení hráči, ale my jsme při skládání mužstva měli nějakou filozofii, věřili jsme tomu, ale bohužel to nedopadlo podle představ. Těch důvodů bylo ale více než jen absence zkušeností.

Foto: Tomáš Bouda, hcsokolov.cz

Myslíte, že se tým z ročníku ponaučil natolik, aby se příští rok v první lize udržel?
Já nevím, jak to vše dopadne. Samozřejmě si přejeme úspěch, tím je v našem případě play off a atraktivní hokejový projev. Konkurence je veliká, všichni chtějí uspět, tak to má ve sportu být. Já prosazuji každodenní poctivou práci. Když tomu všichni dají maximum, mohl by se úspěch dostavit. V tomhle smyslu týmu a všem okolo mě věřím. A když ne, je to sport a bude třeba s pokorou přijmout, že ostatní byli lepší. My budeme pracovat dále.

V týmu se během roku protočilo 54 hráčů. Co vás k tomu vedlo a mělo to podle vás na výsledky vliv?
Těch důvodů je několik. Určitě se na tom podepsaly výsledky v sezoně a snaha najít složení týmu, které výsledky zajistí. Dalším podstatným faktorem, byla snaha dát šanci dalším hráčům, aby zabojovali o místo v sestavě a předvedli, jestli na ligu mají.

„Kluci bojovali do posledního zápasu, nic nevypustili. To jsou průvodní znaky psychické odolnosti, profesionality, týmovosti.“

V čem Baník za poslední rok udělal největší pokrok?
Kluci bojovali do posledního zápasu, nic nevypustili. To jsou průvodní znaky psychické odolnosti, profesionality, týmovosti. Na tom lze stavět. Jádro týmu je dobré a ukázalo se to i v momentech, kdy se nedařilo.

Se zhoršujícími výkony došlo k mírnému poklesu divácké návštěvnosti. Máte představu, jak diváky na tribuny nalákat?
Přesto, že byla v Sokolově k vidění první hokejová liga po dlouhé době a přesto, že z naší strany bylo k vidění nasazení, maximální snaha a kvalitativně určitě jiný hokej než při našem působení o soutěž níže, tak návštěvnost klesala. I tak bych chtěl poděkovat fanouškům za podporu, stáli za týmem. Ukazuje se však, že pokud diváků chceme mít více, musí být výsledky lepší. To je to, co návštěvnost zvýší. Dále pracujeme kontinuálně také na zlepšení zázemí a podmínek na zimním stadionu. Zvýšení návštěvnosti je pro nás zásadní i proto, že je to významný zdroj příjmů do rozpočtu klubu a jednoduše musí nastat.

Výjezd do Kadaně.

Výjezd do Kadaně. | Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Pojďme k budoucnosti. Klub v dalším ročníku nebude spolupracovat se Sokolovskou uhelnou. Jak moc vás to zasáhne?
Předně je třeba Sokolovské uhelné poděkovat za podporu, kterou od ní klub trvale v posledních letech měl. Bez této podpory bychom nemohli být tam, kde jsme, a možná bychom už neexistovali vůbec. Chápeme situaci a důvody, které společnosti neumožňují hokej dále podporovat. Pro náš rozpočet je to velká zráta. Navíc nejsme ekonomicky silný region, podobných tady je málo. V rámci jednání s krajem jsme se navíc díky celkové ekonomické situaci zatím nedohodli ani na úrovni podpory v minulém roce. Takže těch problémů je více. Následující sezona bude z tohoto pohledu testem, na co máme, a v jaké úrovni můžeme dlouhodobě fungovat. Pevně věříme, že s podporou fanoušků, veřejnosti a stávajících i nových partnerů klubu a města vše zvládneme. Děláme pro to maximum a samozřejmě platí, že veškeré závazky vždy pokryjeme.

Co se nyní při shánění sponzorů nebo partnerů změnilo?
Samozřejmě globálně situace není jednoduchá, není jednoduchá ani pro většinu našich partnerů. Stejně tak je v této době složitější získat nové partnery. Ale to nic nemění na tom, že rozpočet musíme naplnit. Strategii jednání zásadně neměníme, ani měnit nemůžeme.

„ Pro náš klub to je ztráta, kterou musí zaplnit další lidé ve vedení. Pro ně to je na druhou stranu velká příležitost.“

Další výraznou ztrátou je odchod Karla Mlejnka…
Karel pro klub odvedl strašně moc práce. Snad ještě víc než o objemu práce to bylo o kvalitě, o vizi, s jakou do klubu přišel, jaké hodnoty prosazoval. Samozřejmě všichni v klubu mu přejeme jeho novou pracovní perspektivu. Pro náš klub to je ztráta, kterou musí zaplnit další lidé ve vedení. Pro ně to je na druhou stranu velká příležitost. Směr fungování je od Karla dán za ty dva roky jeho působní v klubu.

Jako jeho nástupce jste zvolili Tomáše Hamaru. Proč jste se rozhodli právě pro něj?
Nástupce hledal sám Karel. Nejen s ohledem na sportovní stránku, ale i na respektování hodnot klubu, vystupování a další aspekty. My jsme s návrhem souhlasili, pak i na základě našich referencí a společných jednáních o tom, jak by spolupráce měla probíhat. Mám z toho zatím dobrý pocit.

Tomáš Hamara

Tomáš Hamara | Foto: Jana Mensatorová, hcsokolov.cz

Věříte, že dokáže pokračovat v nastolené cestě a koncepci?
Jsem o tom přesvědčen a je to pro nás důležité. Na druhou stranu Tomáš má jasně dané kompetence a cíle, za ně převzal odpovědnost a v rámci toho mu samozřejmě musíme dát prostor, aby si věci řešil i částečně i podle sebe. A bude dobře, pokud přinese do klubu další pozitivní posun.

Kdo měl hlavní slovo ve skladbě kádru pro příští sezonu?
Na další sezoně už jsme pracovali během předešlého ročníku a ještě intenzivněji po jeho ukončení. Tohle období jde tedy za Karlem Mlejnkem a z něj je také vytvořena základní kostra týmu. V momentě, kdy se dohodla spolupráce s Tomášem Hamarou, tak už tyto záležitosti byly konzultovány i s ním. Nyní je to tak, že odpovědnost z pozice sportovního manažera a hlavního trenéra převzal už výhradně Tomáš.

„Jsme jeden tým, každý má svoji roli a každý v ní pro úspěch týmu musí uspět. Jeden bez druhého neznamená nic.“

Největšími posilami se stali David Tůma nebo Martin Kadlec. Jak se vám je podařilo zlanařit? Na první ligu jde o nadstandardní jména.
Předně úplně nesdílím to členění na největší posily nebo menší posily. Jsme jeden tým, každý má svoji roli a každý v ní pro úspěch týmu musí uspět. Jeden bez druhého neznamená nic. Samozřejmě na tyto hráče hodně spoléháme a do konceptu budování nového týmu jsme takové typy potřebovali získat. Myslím, že je konkrétně rozjednal ještě Karel Mlejnek. Proč hráči reagovali pozitivně na naši nabídku, to je otázka spíše pro ně. My se standardně snažíme chovat v jednání seriózně, akcentujeme i vztah ke klubu a k hodnotám, které prosazujeme, a v rámci našich možností nabízíme zajímavé podmínky, které dokážeme naplnit. Na tom to máme obecně založené a předpokládám, že tomu tak bylo i v případě těchto konkrétních hráčů.

Na postu kapitána setrvá Tomáš Rohan. Byla to pro vás jasná volba?
To je volba v rámci týmu. Do toho já nezasahuji, byť nepochybuji, že je to volba dobrá. Tomáše samozřejmě znám osobně a moc si ho vážím. Vím, co pro tým a klub dělá. Nedávno jsme se v rámci klubového workshopu bavili o tom, kde by měl být klub v roce 2025. Tomáš odpovídal tak, že by hlavně měl být stále ještě kapitánem. Tak to tak tady asi bude napořád. (usmívá se)

Foto: Tomáš Bouda, hcsokolov.cz

Jak to vypadá s hráči, kteří bojují o smlouvu?
Toto je opět záležitostí sportovního úseku. Kostru týmu máme připravenou, nicméně potřebujeme ještě doplnit. I v průběhu sezony nastanou situace, kdy vznikne stejná potřeba. Takže hráči šanci mají, věřím, že se o ni v dobrém slova smyslu porvou. Ke konečným rozhodnutím v tomto směru ale teprve směřujeme. Určitě tým ještě doplníme. Jak v rámci try-outu, tak ve spolupráci s partnerskými kluby. Dále jednáme i napřímo s několika dalšími hráči.

Sokolov bude v nadcházející sezoně spolupracovat s Karlovými Vary a Spartou. Jak bude partnerství fungovat?
Po sportovní stránce je přínos spolupráce mezi extraligovým klubem a klubem z první ligy jasný. Pro nás je to navíc i otázka financí. Jde jen o to, aby tento potenciál byl oběma stranami využit a naplněn. V obecné rovině to musí být oboustranně přínosné a musí se vždy dodržet to, co bylo dohodnuto. Na tom to za nás chceme mít založené a věříme, že najdeme odezvu i u partnerských klubů a hráčů.

„A co se sestupu týče: je určitě po sportovní stránce dobře, že sestup je. Za nás je dobře i to, že se liga zúží.“

V jaké fázi je letní příprava?
Vše probíhá dle plánu a bez zásadních komplikací. Snad to takhle bude i pokračovat.

Co říkáte na herní systém Chance ligy? Je hrozba sestupu velkým strašákem?
Loni nám ten model vadil tak nějak víc. Nyní už jsme si asi zvykli a velký problém nám to nedělá. Nějaký model musí být vybrán, komunikace a rozhodování o něm proběhlo tak, jak by to probíhat mělo a na každém modelu se dá najít něco pro i proti. Respektujeme to. A co se sestupu týče: je určitě po sportovní stránce dobře, že sestup je. Za nás je dobře i to, že se liga zúží. Sestoupit nikdo nechce, samozřejmě ani my ne, nikomu ten osud ani nemůžeme přát, nicméně někdo sestoupit musí. Bude to zajímavé a pro diváky soutěž určitě výrazným způsobem nebere na atraktivitě. 

Poslední otázka. Jaké bude mít klub příští rok ambice?
Klidně můžeme zůstat u hesla Karla Mlejnka, že je třeba udělat maximum pro to, aby se vyhrál každý další zápas. V tom je asi vše. Nicméně, když bych měl být konkrétnější, tak je cílem zvednutí návštěvnosti, postup týmu do play off či předkola play off a další posun v práci s mládeží.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz