PREVIEW: Zlín změnil trenéra. Zopakují noví lídři životní rok?

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Zlínské léto bylo poměrně klidné. Žádný citelný odchod Berany nepotkal a tým se vhodně posílil o Bedřicha Köhlera nebo Rickarda Palmberga.

HokejkaTV

Největší změna se odehrála v realizačním týmu. Dosavadní kouč Robert Svoboda překvapivě skončil, místo něj se týmu ujal Antonín Stavjaňa.

„Jsem názoru, že každý trenér se po určité době okouká a je potřeba dát týmu nový impuls. Po dvou a půl letech dozrál čas na změnu,“ vysvětluje generální manažer Martin Hosták.

„Antonín Stavjaňa je přemýšlivý, zkušený trenér s velkou řadou úspěchů, což naposledy dokázal ve slovenské Nitře. Jeho představa hraní hokeje se příliš neliší od našeho současného pojetí. To znamená velký pohyb, aktivní napadání, nedat soupeři prostor," popisuje Hosták na klubových stránkách Beranů.

Nový trenér revoluci v kádru neudělal. „Musel jsem souhlasit, že Zlín hrál v poslední sezoně výborně a mnoha změn nebylo třeba," uznal Stavjaňa. Hosták k tomu dodal: „Náš současný trend chceme udržet, být aktivní, hrát moderní hokej a posunout se v konečném umístění ještě o krůček výše." 

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 11. místo

Osobnost týmu – Libor Kašík

Angažmá v Chabarovsku a Kometě skončila krachem. Jakmile se ale vrátil do Zlína, Kašíkova výkonnost se zase zvedla. U Beranů se jeho úspěšnost zákroků dostala nad 92 procent a v předkole jeho výkony ještě vygradovaly. Je zpátky ve formě!

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (11/15): Libor Kašík bude mít po loňské rozlítané sezoně klid. Opět se může zařadit k nejlepším gólmanům Tipsport extraligy. Jen pro připomenutí: v ročníku 2013/2014 pomohl Beranům k titulu a byl vyhlášen brankářem sezony. Problémem může být absence zkušené dvojky. Kašík tak zřejmě odchytá maximální množství zápasů – nepodepíše se na něm ale časem únava?

Obránci (8/15): Ralfs Freibergs ve Zlíně přidá třetí sezonu. V předchozích dvou ročnících se pokaždé dostal přes 24 bodů. Zařadil se mezi ligovou špičku a zúčastnil se čtyř mistrovství světa v řadě. Lídrem týmu je brzy 40letý Tomáš Žižka, který je spolehlivý směrem dozadu. Dalším veteránem je David Nosek, jenž pravidelně sbírá okolo patnácti bodů za sezonu. Jedním z nejvyšších hráčů extraligy je dvoumetrový a metrák vážící Jakub Ferenc. Spolehlivým defenzivním bekem může být Lukáš Buchta. Velký progres loni udělal Daniel Gazda. Sedmičku beků uzavírá Dalibor Řezníček, který v minulé sezoně pomohl šesti góly. Zlínská obrana loni nefungovala špatně a přes léto zůstala pohromadě, odešel jen Tomáš Valenta. Dá se tedy čekat něco podobného. 

Útočníci (8/15): Zlín loni dával až nečekaně hodně gólů. Víc než Sparta, víc než Boleslav, víc než Litvínov... Opustilo ho přitom několik důležitých hráčů. Jenže role lídrů se ujali jiní: v životní formě hráli Tomáš Fořt s Jakubem Šlahařem. První jmenovaný to dokonce dotáhl až do reprezentace a poměrně dlouho bojoval o nominaci na mistrovství světa. Kariérní rok zažil také Jiří Ondráček, se 36 body nejproduktivnější hráč Beranů. Jeho přípravu na novou sezonu ale dost ovlivňuje zranění. Ve Zlíně se dobře uchytil i Jakub Herman. Mnohem víc se naopak čeká od Antonína Honejska, který loni ustoupil ze scény. Pokračuje i Pavel Kubiš, jenž je sice spíše defenzivnějším typem forvarda, v předešlé sezoně se ale blýskl hned patnácti brankami. S produktivitou letos pomůže švédská posila Rickard Palmberg. Důležitý je i návrat Bedřicha Köhlera. V přípravě je vidět Roman Szturc, který má ve Zlíně zatím krátkodobou smlouvu. Důrazem a pracovitostí přispějí Zdeněk Okál s Pavlem Sedláčkem. Zlínský útok vypadá lépe než loni. Otázkou je, zda hráči, kteří loni zažili životní sezonu, na svoje výkony navážou v dlouhodobějším měřítku.

Ostatní (6/10): Změna na postu hlavního trenéra – kdy Roberta Svobodu vystřídal Antonín Stavjaňa – poměrně překvapila. Zlín totiž v předešlých letech předčil očekávání a i přes odchody opor se dostal do play off, kde neudělal ostudu. Berani doufají, že hráči, kteří loni vylétli, zase nespadnou k zemi. A že vyletí třeba další mladíci: Jan Dufek či Lukáš Buchta. 

CELKEM: 33/55.

Soupiska 

Brankáři: Libor Kašík, Daniel Huf, Michal Kořének.

Obránci: Tomáš Žižka, David Nosek, Ralfs Freibergs, Jakub Ferenc, Dalibor Řezníček, Daniel Gazda, Lukáš Buchta, Matyáš Hamrlík, Jan Dluhoš, Martin Padrnos.

Útočníci: Bedřich Köhler, Tomáš Fořt, Rickard Palmberg, Jiří Ondráček, Pavel Kubiš, Zdeněk Okál, Jakub Herman, Antonín Honejsek, Roman Szturc, Jakub Šlahař, Pavel Sedláček, Jan Dufek, Michal Popelka, Štěpán Fryšara.

Změny v kádru

Příchody: Lukáš Buchta (O, Omaha, NCAA), Bedřich Köhler (Ú, Kometa Brno), Jan Dufek (Ú, Poruba), Rickard Palmberg (Ú, Timrå, SWE), Roman Szturc (Ú, Vítkovice).

Odchody: Tomáš Štůrala (G, ?), Tomáš Valenta (O, Olomouc), Nicolas Werbik (Ú, Vítkovice), Jiří Karafiát (Ú, Vsetín), Edgars Kulda (Ú, ?), Jan Václavek (Ú, Třebíč).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Rickard Palmberg
Jeho příběh je hodně zajímavý. Až do 25 let hrál třetí nejvyšší švédskou soutěž, pak se ale stal hvězdou Allsvenskan a loni zaujal i v tamější elitní lize. V Timrå IK získal 35 bodů v 53 zápasech. Slušná bilance, švédská soutěž je přitom ještě o level výš než česká extraliga.

Foto: hokej.zlin.cz

Citelný odchod – Edgars Kulda
S jedenácti góly byl šestým nejlepším střelcem Beranů a hrál i za lotyšskou reprezentaci. Jeho angažmá ve Zlíně ale trvalo jen rok.

Koho sledovat? Lukáš Buchta
Buchta se do Zlína vrátil po pěti sezonách v zámoří, z toho čtyři strávil v NCAA, prestižní univerzitní lize, z které každý rok odchází mnoho hráčů přímo do NHL. Buchta se v létě účastnil i reprezentačního kempu, očekávání proto nejsou malá.

Mohl by zazářit – Daniel Gazda
Na soustředění do Jihlavy povolal trenér Miloš Říha nejen Lukáše Buchtu, ale i dalšího zlínského obránce Daniela Gazdu. 22letý bek měl minulý ročník začít v Porubě, nakonec ale v podstatě celý rok odehrál v extralize. V základní části zaujal deseti body (4+6) v 41 zápasech.

Talent – Jan Dluhoš
Loni si dobře vedl v Litoměřicích, kde nasbíral cenné zkušenosti. Letos ho Zlín poslal do ambiciózní Poruby. Do budoucna z něj může vyrůst opora Beranů.

Trenéři – Antonín Stavjaňa a Martin Hamrlík
Stavjaňovo poslední angažmá v Česku – v Českých Budějovicích – skončilo neslavně. Na Slovensku s Nitrou ale dokázal velké věci a v minulosti byl asistentem trenéra u národního týmu. Na zlínskou střídačku se vrací po třinácti letech.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Přípravné zápasy
Zlín 3:2 Slavia
Přerov 4:1 Zlín
Zlín 2:3pr. Olomouc
Zlín 1:2 Kometa Brno
Olomouc 2:0 Zlín
3. září – Trenčín vs. Zlín
5. září – Kometa vs. Zlín

Chronologická umístění
2012/2013 – 2. místo
2013/2014 – 1. místo
2014/2015 – 6. místo
2015/2016 – 7. místo
2016/2017 – 12. místo
2017/2018 – 9. místo
2018/2019 – 9. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz