PREVIEW: Zlín? Klasika. I bez hvězd bude kousat

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Zlín přes léto svůj kádr v podstatě nezměnil. Ze všech účastníků Tipsport extraligy byl na přestupovém trhu nejméně aktivní.

Fanshop národního týmu

Až si ze Zlína fanoušci soupeřů utahovali, zda tamější vedení vůbec ví, že už začalo přestupové období. Žádný nadstandardní hráč totiž k Beranům v létě nepřišel.

Pro Zlín ale bylo klíčové, že udržel skoro všechny opory z předešlé sezony. Základ týmu už měl postavený, nebylo tedy potřeba do něj sahat.

Nejvýraznější změnou je konec generálního manažera Martina Hostáka, ve Zlíně už neuvidíte ani obránce Ralfse Freibergse.

„Jádro týmu zůstalo. A to jádro týmu je hrozně silné," myslí si útočník Jan Dufek, který je typickým příkladem mladého hráče, který ve Zlíně dostal šanci a odvděčil se parádními výkony. A teď pokukuje po reprezentaci.

U Beranů není zdaleka sám, kdo má podobný příběh. „Rychlost a poctivost. To by měla být naše přednost," hlásí Dufek.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 12. místo.

Osobnost týmu – Libor Kašík

Když se řekne Zlín, většina fanoušků si pořád nejprve vybaví brankáře Libora Kašíka. Byl stěžejním mužem Beranů už při titulu v roce 2014 – tehdy se stal nováčkem Tipsport extraligy a současně získal cenu pro nejlepšího gólmana soutěže. Teď ho ale čeká zajímavá výzva – zdá se, že mu ve Zlíně vyrostla hodně kvalitní konkurence v podobě Daniela Hufa.

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Libor Kašík měl ve Zlíně vždy neotřesitelnou pozici. Byly sezony, kdy odchytal v podstatě všechny zápasy. Teď se ale situace mění. Jednadvacetiletý Daniel Huf v přípravě ukazuje, že je připravený naskočit do víc utkání než dřív. A stát se klidně může i to, že právě on nakonec urve pozici jedničky. Hufovy výkony v poháru byly opravdu fantastické. Naopak Kašík měl o řád horší statistiky. Trenéři tak budou mít příjemné starosti – zdá se, že tahle dvojice bude vyrovnaná a dost kvalitní.

Obránci (9/15): David Nosek v průběhu sezony oslaví 40. narozeniny. Ve Zlíně chytil druhý dech a loni nasázel na beka hodně slušných sedm gólů. Dalším veteránem, dokonce o rok starším než Nosek, je kapitán Tomáš Žižka. Pořád odvádí vysoký standard. Symbolizuje nepříjemný styl, který praktikuje celý tým. Stejně jako Nosek se v minulé základní části blýskl sedmi brankami Jakub Ferenc. Ten je hodně vidět i v Radegast indexu: využívá své dvoumetrové postavy a baví diváky osobními souboji. Zlín dal loni šanci Martinu Novotnému, který sice neprožíval v Chance lize dobrou sezonu, o patro výš ale paradoxně zabral a skvěle zapadl do zlínského systému. Jeho předností je především spolehlivost v obranné třetině, přispěl ale i k produktivitě. Stálicí v sestavě je Dalibor Řezníček. Zbytek obrany už tvoří mladíčci. O výraznější slovo se hlásí především Daniel Gazda. V Chance lize loni získali zkušenosti Matyáš Hamrlík s Janem Dluhošem. Z Finska se potom vrátil odchovanec Jiří Suhrada, kterého čeká premiérová sezona mezi muži. Sečteno podtrženo, ve zlínské obraně sice chybí výrazná jména, která by byla vysoko v ligové produktivitě, defenziva ovšem i tak působí kompaktně. Prostě klasický Zlín.

Útočníci (9/15): Zlínští útočníci za sebou sice nemají věhlasná angažmá, rozhodně se ale nesmí podceňovat. Například z Jakuba Šlahaře vyrostl útočník, o kterém se nemusíme bát prohlásit, že patří k nejlepším křídlům v celé soutěži. Ostatně při Generali Česká Cupu o tom sám přesvědčil. Mezi extraligové hvězdy se dá zařadit i Tomáš Fořt, který to měl loni vinou zranění těžké. Všichni si ale pamatujeme, co předváděl v sezoně 2018/2019, kdy do posledních chvil bojoval o nominaci na mistrovství světa. Jan Dufek byl loni s patnácti góly nejlepším střelcem Beranů a dokonce už nakoukl do reprezentace. Je mu přitom teprve 23 let, svého potenciálu tedy zatím zdaleka nedosáhl. Dalším z objevů uplynulé sezony byl Štěpán Fryšara, jenž zaujal dvaceti body. V souvislosti se Zdeňkem Okálem se spekulovalo o zájmu Komety, zůstává ale ve Zlíně. Svým agresivním stylem bude soupeři znepříjemňovat hru a navíc je dost produktivní. Pokračuje také loňský vítěz klubového bodování Antonín Honejsek. Hrál v ohromné pohodě. Na víc, než předvedl loni, má Jakub Herman. Pokud tentokrát získá víc bodů, ztráta Valentina Claireauxa by nakonec nemusela být tolik znát. Jedenácti brankami loni pomohl urostlý centr Bedřich Köhler. Už šestnáctou sezonu po sobě nebude chybět Pavel Kubiš, v minulosti jeden z nejlepších defenzivních křídelníků v soutěži. Stálicí ve zlínském útoku je rovněž Jiří Ondráček. Nejvytíženějším útočníkem na oslabení bývá Pavel Sedláček, který to navíc umí na buly. Přestože nemá Zlín ve svém kádru nějakého vyhlášeného kanonýra, rozhodnout může v podstatě každá pětka. A ro je jeho výhoda.

Ostatní (7/10): Zlín je svým urputným stylem známý několik let. V podstatě všichni hokejisté vám potvrdí, že proti Beranům se jim nehraje lehce. Hráči drží taktiku trenéra Roberta Svobody a nikdo není větší tým. I když Zlínu chybí opravdové hvězdy, bude zase kousat. Pomáhá i to, že spousta hráčů má k regionu osobní vztah. Nejsou to žádní žoldáci. Tyhle skutečnosti se podceňují, hrají však roli.

CELKEM: 35/55.

Soupiska 

Brankáři: Libor Kašík, Daniel Huf, Michal Kořének. 

Obránci: Tomáš Žižka, David Nosek, Dalibor Řezníček, Jakub Ferenc, Daniel Gazda, Martin Novotný, Matyáš Hamrlík, Jan Dluhoš, Jiří Suhrada. 

Útočníci: Antonín Honejsek, Bedřich Köhler, Tomáš Fořt, Pavel Kubiš, Zdeněk Okál, Jan Dufek, Jakub Šlahař, Jiří Ondráček, Jakub Herman, Štěpán Fryšara, Pavel Sedláček, Jiří Karafiát, Jan Václavek, Vojtěch Dobiáš, Matěj Sebera, Jiří Goiš.

Změny v kádru

Příchody: Jiří Suhrada (O, jun. Tappara, FIN), Jan Dluhoš (O, Poruba), Jiří Goiš (Ú, Přerov), Jiří Karafiát (Ú, Vsetín), Jan Václavek (Ú, Třebíč).

Odchody: Ralfs Freibergs (O, Kometa), Lukáš Buchta (O, Slavia), Valentin Claireaux (Ú, Pardubice), Michal Popelka (Ú, Nice, FRA).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Jiří Suhrada
Hlavně směrem do budoucna se návrat obránce Suhrady může ukázat jako dobrý kauf. Juniorský reprezentant se do Zlína uchýlil po dvou sezonách ve finské juniorce. Řekne si o nominaci na světový šampionát do dvaceti let? Pokud se tedy turnaj vůbec uskuteční...

Foto: r1kuexposures.kuvat.fi

Citelný odchod – Ralfs Freibergs
Ve všech třech sezonách, které za Zlín odehrál, byl nejproduktivnějším obráncem týmu. Pravidelně sbíral okolo 25 bodů. Vzhledem k tomu, že žádný jiný zkušený bek místo něj k Beranům nedorazil, může být jeho ztráta opravdu citelná. Nově hraje za rivala z Brna.

Koho sledovat? Daniel Gazda
Odchodem Freibergse se otevírá příležitost pro Daniela Gazdu, jehož důležitost pro tým se ještě zvedne. V přípravě byl dost produktivní. O jeho potenciálu věděli i trenéři národního týmu, kteří Gazdu loni v létě pozvali na reprezentační kemp.

Mohl by zazářit – Daniel Huf
V minulé sezoně získal sebevědomí v Prostějově, kterému pomáhal na střídavých startech. Teď chce výraznější roli v extralize. Loni začal v nejvyšší soutěži od začátku jen sedm utkání, nyní bude pro Libora Kašíka daleko výraznější "konkurencí".

Talent – Vojtěch Dobiáš
V šesti přípravných zápasech se blýskl čtyřmi góly. Jen dva jiní spoluhráči skórovali víckrát. Dobiáš si tedy řekl o místo v základní sestavě. Dvacetiletý útočník loni dominoval ve zlínské juniorce, v minulosti hrál za mládežnické reprezentace. Vždy se tedy tušilo, že to má v sobě.

Trenéři – Robert Svoboda a Martin Hamrlík
Teď už nikdo nepochybuje, že je Svoboda jedním z nejlepších trenérů v lize. Sázka na Antonína Stavjaňu Beranům nevyšla, po comebacku Svobody ale Zlín začal rychle stoupat tabulkou. Svoboda sází na odchovance, nebojí se dát šanci neznámým a mladým hráčům. Ti jsou za šanci vděční a pracují na sobě.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Přípravné zápasy
Zlín 4:3 Vítkovice
Přerov 0:6 Zlín
Třinec 5:2 Zlín
Zlín 4:0 Třinec
Vítkovice 5:3 Zlín
Zlín 4:1 Přerov
Zlín 4:2 Pardubice
Pardubice 5:2 Zlín
Zlín 1:5 Kometa

Chronologická umístění
2012/2013 – 2. místo
2013/2014 – 1. místo
2014/2015 – 6. místo
2015/2016 – 7. místo
2016/2017 – 12. místo
2017/2018 – 9. místo
2018/2019 – 9. místo
2019/2020 – 10. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz