PREVIEW: Zdravý Martynek a zvučné posily = Frýdek v play off?

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Jiří Krisl, Dušan Žovinec, Patrik Husák a Jan Rudovský. To jsou jména čtyř zkušených posil, které mají Frýdku-Místku pomoci k návratu do play off.

Plekanec Chance liga

„Přišli hráči, kteří umí dávat branky. Budeme hrát atraktivní hokej a budou padat góly," hlásí na klubových stránkách jejich nový parťák Milan Mikulík. „Navíc i noví mladí kluci ukázali, že mají kvality."

Mladý tým, ve kterém dostane šanci mnoho talentů z třinecké mládeže, se díky zkušeným posilám bude moci spolehnout na svoji obranu. „Jsem rád, že tu takoví obránci můžou být. Je to rozdíl oproti loňsku, kdy jsme tu rozehrávku neměli tak kvalitní a neměli jsme tak dobré bruslaře,“ líčí pro hcf-m.cz brankář Lukáš Daneček.

Ranař Krisl zvažoval po odchodu z AZetu více možností. „Měl jsem nabídku od Přerova, dokonce mi volali i ze slovenské extraligy. To ale pro mě bylo hodně daleko. Nakonec to vyhrál Frýdek," přiznal bývalý kapitán sousedního Havířova. A prozradil svoje osobní cíle: „S Frýdkem-Místkem chci hlavně postup do play off. Potom už se to může vyvíjet dál.“ 

Momentální tip hokej.cz na umístění po základní části: 7. místo.

Osobnost týmu – Rostislav Martynek

Pro Frýdek-Místek je dost možná největším posílením to, že je Rostislav Martynek zdravý. V minulém ročníku stihl za rysy jen patnáct utkání, přičemž Frýdku tehdy chyběly k postupu do play off pouze čtyři body – s Martynkem by to asi bylo jinak. 

Rostislav Martynek.

Rostislav Martynek. | Foto: Kateřina Velčovská, hcf-m.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Lukáš Daneček sice není brankářem moderních trendů (už jen proto, že je menší postavy), v přípravě si nicméně vedl skvěle. Ve čtyřech zápasech dostal jen dva góly! V brance by se měl objevovat také Nick Malík, jednička reprezentační osmnáctky a účastník srpnového Hlinka Gretzky Cupu. Malík má výbornou práci s holí, mohl by tak pomáhat s rozehrávkami. Pár startů může ve Frýdku zapsat – stejně jako v předešlých letech – zkušený Peter Hamerlík, dvojka třineckých Ocelářů.

Obránci (9/15): Frýdecko-místecká defenziva se bude opírat o tři zkušené borce: Jiřího Krisla, Dušana Žovince a Patrika Husáka. Krisl s Husákem jsou důrazní a souboje s nimi nejsou příjemné, Žovinec je zase skvělý bruslař. Všichni navíc umí podpořit útok. Husák v minulém ročníku táhl Ústí nad Labem – ve 36 zápasech nasbíral 21 bodů. Zbytek obrany tvoří mladíci, ale ti rozhodně nebudou do počtu. Průlomovou sezonu zažil Jan Zahradníček, který v přípravě nastupuje také za Třinec a sbírá cenné zkušenosti i proti týmům z jiných evropských lig. Velkým příslibem do budoucna jsou Filip Haman nebo mládežničtí reprezentanti David Homola a dvoumetrový Jakub Adámek. Konkurence v obraně Ocelářů není malá, farmě ve Frýdku-Místku by tak mohl pomáhat ještě jeden třinecký bek.

Útočníci (10/15): Rostislav Martynek, Milan Mikulík a Jan Rudovský. To jsou tři velké hvězdy v útoku, které budou rozhodovat zápasy. Právě díky těmto velkým individualitám by se mohl Frýdek-Místek po roční pauze vrátit do play off. Martynek tvoří hru, Mikulík je přirozený lídr a Rudovský je skvělý střelec. A teď si tyhle hráče spolu představte třeba na přesilovce... Čich na góly má také David Klimša, s deseti góly druhý nejlepší přesilovkový kanonýr uplynulé sezony. Oceláři navíc mají v útočných řadách stále přetlak, je tak možné, že přijde ještě nějaká hodně zajímavá posila. Zbytek útoku tvoří mladíci, avšak velmi talentovaní: Jonáš Peterek a Adam Raška si zahráli na Hlinka Gretzky Cupu, nejlepším turnaji v kategorii U18. David Kofroň by mohl naplno prorazit a povedenou nováčkovskou sezonu má za sebou Dan Przybyla. Zapomínat se nesmí ani na Víta Christova, který loni šestkrát nastoupil i v Tipsport extralize. Výhodou je, že mladíci v minulém ročníku získali zkušenosti a budou se dál zlepšovat. 

Ostatní (6/10): Bez spolupráce s Třincem by první liga ve Frýdku-Místku nebyla, každá podobná spolupráce má však kromě nesporných výhod i mouchy: sestava totiž nemusí být ustálená a případnou marodku Ocelářů by pocítil i Frýdek. 

CELKEM: 34/55.

Soupiska 

Brankáři: Lukáš Daneček, Jan Hlaváč, Nick Malík, Matěj Loubal.

Obránci: Jakub Adámek, Filip Haman, David Homola, Ondřej Hrachovský, Patrik Husák, Jiří Krisl, Dávid Stránský, Jan Zahradníček, Dušan Žovinec.

Útočníci: Vít Christov, Adam Flok, Jan Kalus, David Klimša, David Kofroň, Filip Kuťák, Rostislav Martynek, Milan Mikulík, Jonáš Peterek, Dan Przybyla, Adam Raška, Jan Rudovský, Lukáš Kaukič, Lukáš Motloch.

Změny v kádru

Příchody: Nick Malík (jun. Vítkovice), Matěj Loubal (jun. Třinec), Jiří Krisl (Havířov), Patrik Husák (Nové Zámky), Dušan Žovinec (Prostějov), Jakub Adámek (jun. Třinec), David Homola (jun. Třinec), Jan Rudovský (Prostějov).

Odchody: Jan Strmeň (Č. Budějovice), Tomáš Pastor (Žilina), René Piegl (?), Lukáš Kovář (Třinec), Jakub Matyáš (Třinec), Jan Bartko (Třinec), Michael Foltýn (Prostějov), Antonín Pechanec (Vsetín), Filip Bajtek (Nové Zámky), Daniel Štumpf (Poruba), Tomáš Franek (Žďár n/S), Dominik Kafka (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Jan Rudovský
Prostějov měl v minulé sezoně nejlepší přesilovky v lize, z velké části díky Janu Rudovskému. V početních výhodách získal 28 ze svých 49 bodů.

Rostislav Martynek v rozhovoru s Janem Rudovským.

Rostislav Martynek v rozhovoru s Janem Rudovským. | Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Citelný odchod – Antonín Pechanec
Pechanec patří k nejlepším nahrávačům v lize. Navzdory zranění, které ho vyřadilo ze třinácti zápasů, byl v minulé sezoně nejproduktivnějším hráčem Frýdku. Nově hraje za Vsetín. 

Koho sledovat? Jiří Krisl
Po osmi letech opustil Havířov a zamířil ke krajskému rivalovi. Krislovi se v přípravě střelecky dařilo – zopakuje životní sezonu 2015/2016, ve které skóroval dvanáctkrát? Sám sebe ale charakterizuje spíše jako defenzivnějšího obránce.

Mohl by zazářit – David Kofroň
Kariéru měl výborně rozjetou, pak o něm ale přestalo být slyšet: v sezonách 2015/2016 a 2016/2017 odehrál dohromady jen 24 utkání. V minulém ročníku se připomněl (hrál i za Třinec) a teď by ho mohl čekat další kariérní posun. Devatenáctiletý útočník v přípravě nastupuje vedle matadora Milana Mikulíka, což by byla skvělá škola.

Talent – Adam Raška
Na letošním Hlinka Gretzky Cupu si udělal výborné jméno: do soubojů chodil po hlavě a navzdory menší postavě skoro při každém střídání někoho srazil. Navíc je šikovný na puku.

Trenéři – Jiří Juřík a Marek Malík
Juřík s Malíkem odvádějí ve Frýdku výbornou práci: nejprve mu pomohli k postupu do první ligy, v nováčkovské sezoně s ním postoupili do čtvrtfinále a v minulém ročníku do poslední chvíle bojovali o play off. Tým byl přitom ve složité situaci: marodka byla přeplněná a některé hráče si v průběhu sezony stáhli Oceláři. 

Jiří Juřík.

Jiří Juřík. | Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Přípravné zápasy
Frýdek-Místek 5:1 Jastrzebie (POL)
Frýdek-Místek 8:1 Slovensko "20"
Frýdek-Místek 4:5 Toruň (POL)
Poruba 1:2sn. Frýdek-Místek
Frýdek-Místek 1:0 Trenčín (SVK)
Krakov (POL) 5:1 Frýdek-Místek
Dubnica (SVK2) 2:5 Frýdek-Místek

Chronologická umístění
2011/2012 – 2. liga (čtvrtfinále)
2012/2013 – 2. liga
2013/2014 – 2. liga (čtvrtfinále)
2014/2015 – 2. liga
2015/2016 – 2. liga (postup)
2016/2017 – 7. místo
2017/2018 – 10. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz