PREVIEW: Za otloukánky už nebudou. Benátky přivedly zkušenost

Foto: Facebook HC Benátky nad Jizerou

V Benátkách se přes léto sešel tým, který bude velmi zajímavé sledovat a na který se můžou fanoušci soupeře těšit. Z několika důvodů.

Plekanec Chance liga

1) V bráně bude vypomáhat někdejší reprezentant Marek Schwarz.

2) Obranu řídí Petr Kolmann, jeden z nejlepších beků Chance ligy.

3) V útoku baví fanoušky Josef Mikyska, Matěj Psota, Radek Duda nebo Marek Zachar.

4) Oživení do soutěže pak přinese Chance Braid. „Už když jsem vyrůstal a hrál mezi juniory, snažil jsem se hrát tvrdě," říká kanadský forvard v rozhovoru na klubových stránkách. „A když hrajete tímto stylem, musíte také počítat s tím, že si to s vámi někdo bude chtít vyřídit. Musím být připraven se klidně i poprat. Takže ode mě asi můžete v nové sezoně čekat pár rvaček."

5) Na soupisce je mnoho talentů, z nichž někteří mohou pomýšlet i na NHL. Za všechny jmenujme Jana Jeníka, Ondřeje Chrtka či Michala Teplého. „Chceme být bruslivým, sebevědomým a nepříjemným soupeřem," hlásí jiný mladík Jiří Průžek.

Tenhle tým má před sebou skvělou budoucnost. Dost možná ale i hodně zajímavou současnost. Pokud bude benátecký kádr stabilní a zkušení hráči po čase neodejdou do extraligy, Pojizeřané vstoupí do hry o play off. Ostatně: střed tabulky může být v této prvoligové sezoně hodně vyrovnaný.

„Po sezoně a před sezonou jsme absolvovali sezení s libereckým generálním manažerem Ctiborem Jechem a koučem Filipem Pešánem, kde jsme si jasně řekli, že naším cílem pro nadcházející ročník bude play off," říkal na startu letní přípravy sportovní ředitel benáteckého klubu Jan Slivka.

Momentální tip Hokej.cz na umístění po základní části: 14. místo.

Osobnost týmu – Petr Kolmann

V Benátkách začal i minulou sezonu: v šesti zápasech dal pět gólů, k tomu zapsal čtyři asistence a následovalo povýšení do Liberce. Tam už ročník dohrál – a slušně. Nyní se vrátil do Benátek, aby pomáhal s výchovou mladých hráčů. Může patřit mezi elitní obránce soutěže.

Petr Kolmann.

Petr Kolmann. | Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Marek Schwarz podepsal s Libercem smlouvu s tím, že bude dělat parťáka Romanu Willovi a zároveň pomůže na farmě v Benátkách. Klíčová otázka zní, kolik zápasů bývalý reprezentační gólman v Chance lize odchytá. Za Benátky v minulosti nastoupil do 46 utkání a do vítězného konce jich dovedl 24, tedy víc než polovinu! V každém zápase, do kterého nastoupí, bude tedy jeho přínos znát. Má obrovské zkušenosti. Při veškeré úctě k jeho kolegům, se Schwarzem v bráně budou mít Benátky přece jen větší šanci zvítězit. Do zápasů, ve kterých Schwarz nebude k dispozici, zásahne Matěj Žajdlík, případně Lukáš Hosnedl. Žajdlík zapsal v minulé sezoně 12 prvoligových startů, Hosnedl byl oporou Jablonce, s kterým postoupil do kvalifikace o první ligu.

Obránci (7/15): Pokud Petr Kolmann stráví v Benátkách kompletní sezonu, mají Středočeši po problému: budou mít prvního obránce, na kterého se mohou spolehnout při všech herních činnostech. A zároveň také beka, který zvládne za zápas kolem 25 minut a umí řídit přesilové hry. Při početních výhodách by neměl chybět ani Jakub Husa, střelec pěti gólů z minulé sezony. Důležitou zprávou je, že by Ján Niko měl tentokrát zůstat v Benátkách celý rok. Nebojí se hrát s pukem a do hry vnese zkušenost. Zlým mužem je Patrik Maier, který v minulém ročníku svedl několik pěstních soubojů. Další pokrok by měl nastat u Jana Bednáře, vítěze Memoriálu Ivana Hlinky z léta 2016. Velkým příslibem do budoucna je rovněž Tomáš Hanousek. Do Benátek přišel v polovině loňské sezony a i za tak krátkou dobu na sebe dokázal upozornit: ve 22 zápasech dal na obránce skvělých pět gólů. Zajistí si letos dobrými výkony stabilní místo v extralize? Mládežnickými reprezentanty jsou Vratislav Kunst a David Aubrecht. Tahle obrana nevypadá vůbec špatně... 

Útočníci (8/15): Benátky nad Jizerou před sezonou zvažovaly, kterého hráče obsadí do pozice prvního centra: zda Josefa Skořepu, nebo Josefa Mikysku. Nakonec se rozhodly pro mladšího z nich. Mikyska si v první lize dva roky po sobě držel bilanci okolo jednoho bodu na zápas. Dokáže tedy být rozdílovým hráčem. Životní rok má za sebou další centr Ladislav Bittner, který si skvěle sedl s vynikajícím bruslařem Matějem Psotou. Pro Benátky je zásadní návrat křídelníka Daniela Špačka. Dvaatřicetiletý útočník měl v extralize čistě defenzivní úkoly, v Benátkách ale pomůže také s týmovou produktivitou a s přesilovkami. Ondřej Chrtek může být nejproduktivnějším juniorem soutěže, vždyť už v minulé sezoně získal skvělých 24 bodů. Tedy pokud nezůstane v Liberci... Zajímavé bude sledovat, kolikrát se v Chance lize objeví nedávný kapitán reprezentační dvacítky Marek Zachar. Každý jeho start by byl pro Benátky obrovskou pomocí. Obrovský potenciál, dosahující až k NHL, mají Jan Jeník a Michal Teplý. První jmenovaný už za sebou draft má, Teplého čeká v červnu. A vzhledem k jeho výkonům na srpnovém Hlinka Gretzky Cupu si může dělat naděje na úspěch. Tím však výčet talentů na benátecké soupisce (ani zdaleka) nekončí. Až si za pár let otevřete letošní soupisku, dost možná si řeknete: Jó, to byl tenkrát tým...

Ostatní (6/10): Kdyby hrály Benátky celou sezonu se soupiskou, která je uvedena o několik řádků níž, play off by jim asi neuniklo. Pravděpodobnější však je, že ne všichni budou pokaždé k dispozici. Po dobrém startu tak může přijít šňůra porážek.

CELKEM: 30/55.

Soupiska 

Brankáři: Lukáš Hosnedl, Marek Schwarz, Matěj Žajdlík.

Obránci: David Aubrecht, Jan Bednář, Tomáš Hanousek, Tomáš Havlín, Jakub Husa, Petr Kolmann, Vratislav Kunst, Patrik Maier, Semjon Miročníkov, Ján Niko.

Útočníci: Ladislav Bittner, Chance Braid, Václav Burda, Ondřej Chrtek, Jan Jeník, Adam Klapka, Josef Mikyska, Tomáš Nezbeda, Jiří Průžek, Matěj Psota, Jan Šír, Daniel Špaček, Michal Teplý, Petr Wiencek, Marek Zachar, Radek Duda.

Změny v kádru

Příchody: Marek Schwarz (Znojmo), Lukáš Hosnedl (Jablonec n/N), David Aubrecht (jun. Liberec), Josef Mikyska (Č. Budějovice), Marek Zachar (Sherbrooke, QMJHL), Adam Klapka (st. dor. Slavia), Chance Braid (Acadia Univ., USports), Radek Duda (Freiburg, DEL2).

Odchody: Aleš Stezka (Chomutov), Josef Kořenář (San Jose Sharks), Adam Jandejsek (Jablonec), Tomáš Tržický (Jablonec), Dominik Hrníčko (Jihlava), Kryštof Hrabík (Tri-City, WHL), Radek Veselý (Havířov), Matouš Bělohorský (?), Albert Janele (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Radek Duda
Duda se dohodl s Benátkami na prozatím dvouměsíčním působení. Pak si s vedením sedne, zda má jeho pokračování smysl. Jeho příchod je pro ambice na postup do play off zásadní.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Citelný odchod – Kryštof Hrabík
Příští sezonu by se pravděpodobně zařadil mezi týmové opory, vytáhlý forvard a účastník MSJ 2018 ale zvolil odchod do zámořské WHL.

Koho sledovat? Jan Jeník
Výkony na Memoriálu Ivana Hlinky v roce 2017 vynesly Janu Jeníkovi velkou pozornost u skautů a v červnu byl draftován do NHL už na 65. místě (Arizona). V Benátkách by měl mít klíčovou roli a jistě se dočká i startů za Liberec.

Mohl by zazářit – Ondřej Chrtek
Tak, jako v minulé sezoně uhranul první ligu junior Adam Kubík, ji nyní může uhranout Ondřej Chrtek. Tedy pokud nezůstane u Bílých Tygrů...

Talent – Michal Teplý
S pukem umí velké věci a hodně si toho dovolí. V sedmnácti už zažil zajímavé věci: hrál na MS do 18 let a v srpnu zaujal na Hlinka Gretzky Cupu (ve čtyřech zápasech získal čtyři body).

Trenéři – Jiří Kudrna, Antonín Nečas a Valdemar Jiruš
Stejně tak, jako se v minulé sezoně učil celý benátecký tým, se učil trenér Jiří Kudrna, který má za sebou první sezonu na lavičce seniorského mužstva. Teď už mají Benátky kvalitnější a zkušenější mužstvo, očekávání jsou proto větší. 

Jiří Kudrna.

Jiří Kudrna. | Foto: Facebook HC Benátky nad Jizerou

Přípravné zápasy
Benátky n/J 2:3 Salcburk "B" 
Benátky n/J 0:4 Pavlodar (KAZ)
Slavia 2:1 Benátky n/J
Benátky 4:5pr. Slavia
Benátky 1:2 Briancon (FRA2)

Chronologická umístění
2011/2012 – 6. místo
2012/2013 – 9. místo
2013/2014 – 8. místo
2014/2015 – 7. místo
2015/2016 – 12. místo
2016/2017 – 10. místo
2017/2018 – 13. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz