PREVIEW: Vsetín na vzestupu. Dojde do semifinále, nebo ještě dál?

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Vsetín se během nováčkovské sezony naučil spoustu věcí, mimo jiné si udělal přehled o tom, kteří jeho hráči na druhou nejvyšší soutěž mají a kteří ne.

Chance liga na Hokejka TV

„Vyhodnotili jsme si, kdo by měl zůstat a kdo ne. A doplnili jsme tým, jak nejlépe jsme mohli," uvedl v interview pro Deník sportovní manažer Pavel Tesařík.

A nebylo to ledajaké doplnění...

Na Valašsko dorazili Peter Mikuš, Vít Jonák, Roman Rác, Antonín Pechanec nebo Luboš Rob.

A také dva Finové, jeden Kanaďan a jeden Bělorus. „Myslím si, že na to, kolik nových hráčů přišlo, si vše sedlo velice dobře. Všichni jsou v pohodě a i ti, co neumí anglicky, si stejně něco dokážou říct, protože hráči ze zahraničí už leccos pochytili. Není s tím vůbec žádný problém. Čekal jsem to horší. Kluci komunikují, chtějí mluvit a učit se místní kultuře. Jsem velice spokojený," tvrdí v rozhovoru na klubových stránkách obránce Ondřej Slováček.

„Nemáme přestupovou politiku nastavenou tak, že hráče přeplácíme. Nechceme brát někoho drahého," řekl Tesařík pro valassky.denik.cz. „Hráči slyšeli na vizi semifinále. Jsou placení i na základě bonusů, pořád ale máme svůj strop. Není to tak, že si řeknou: jdeme do Vsetína, máme dobrý peníz. Zahraniční hráči jsou nějak motivovaní bonusy."

Cílem dodnes nejúspěšnějšího klubu v historii samostatné české extraligy je postup do semifinále. „Tým vypadá na papíře hodně dobře. Budeme se snažit, aby to tak bylo i na ledě," hlásí Tesařík.

Momentální tip hokej.cz na umístění po základní části: 4. místo

Osobnost týmu – David Březina

V minulé sezoně měl na tým obrovský vliv: dával důležité góly a v době, kdy Vsetínu nebylo dobře, ho svou produktivitou držel nad vodou. O korunu pro krále střelců přišel jen kvůli vyššímu počtu startů, než měl Tomáš Divíšek. V letošní přípravě zatím tolik produktivní není. Dokáže se udržet na vrcholu? Říká se, že je to těžší, než se na něj dostat.

Foto: Martin Pavík, hc-vsetin.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (11/15): Jan Šelepněv je pro české fanoušky neznámou tváří. Loni chytal v asijské lize a při předchozím angažmá v Bělorusku neměl nijak oslnivá čísla. V přípravě nicméně zaujal výbornými výkony. Jeho parťák David Gába o svých kvalitách přesvědčoval dlouhodobě – v Motoru nikdy nezklamal. Ani jeden z nich dosud nebyl jedničkou svého týmu pro play off. Každý ale musel někdy začít, takže to by problém být neměl. 

Obránci (9/15): Zajímavou posilou je třiadvacetiletý William Mäkinen, který už má za sebou třeba čtrnáctibodovou sezonu v nejvyšší finské lize. Soupeři si budou muset dávat pozor na Tomáše Frola, který patří k nejtvrdším obráncům soutěže. Má to i stinnou stránku: Frolo měl loni nejvíce dvouminutových trestů ze všech prvoligových hokejistů. Druhým třicátníkem ve vsetínské defenzivě je Peter Mikuš, bývalý slovenský reprezentant. Velmi zajímavou obrannou dvojici spolu tvoří Jakub Teper a Ondřej Slováček. Oba za sebou mají průlomový ročník, ve kterém dokázali, že do Chance ligy patří a ještě k tomu v ní můžou hrát důležitou roli. Napodobí letos jejich příběh Dominik Rudl, posila z Valašského Meziříčí? 

Útočníci (12/15): Vsetín má tři špičkové centry: Antonína Pechance, Luboše Roba a Martina Podešvu. Na postu středního útočníka hraje i veterán Radim Kucharczyk. Je tak pravděpodobné, že se Rob přesune na křídlo, kde nastupuje i v přípravě. Post centra má každopádně Vsetín vyřešen až nadstandardně dobře. Nechybí ale ani skvělá křídla. David Březina loni patřil k nejlepším hráčům soutěže, v rovnovážném stavu byl dokonce nejefektivnějším útočníkem. Rozdílovým hráčem může být šikovný Roman Rác. Důležitou roli v cestě za úspěchem může sehrát Vít Jonák. Českobudějovičtí fanoušci si jeho výkony a přínos pro tým pochvalovali, všestranný forvard se ale nakonec rozhodl vrátit do Vsetína. Například při oslabení bude hodně platný. Zajímavé bude sledovat výkony zahraničních posil: Mikaela Kuronena a Mitche Theoreta. Je možné, že budou potřebovat delší čas na adaptaci. Novou smlouvu podepsal Ondřej Kopta, jemuž vsetínské angažmá zjevně svědčí. Dále pokračují David Vítek, Tomáš Vávra nebo Vojtěch Šilhavý, kteří byli před rokem a půl u vsetínského postupu. 

Ostatní (8/10): Vsetín má skvělé fanoušky a výbornou návštěvnost, což se pochopitelně pozitivně odráží i v týmovém rozpočtu. Nové posily by měly pomoci s přesilovkami, které loni stály Vsetín lepší umístění. Problémem může být výškový průměr týmu (181 cm).

CELKEM: 40/55.

Soupiska 

Brankáři: David Gába, Jan Šelepněv.

Obránci: Tomáš Frolo, Ondřej Holomek, Michal Hryciow, Jakub Jenáček, Martin Lašák, William Mäkinen, Peter Mikuš, Tomáš Ondračka, Dominik Rudl, Ondřej Slováček, Jakub Teper.

Útočníci: David Březina, Lukáš Frydrych, Adam Hořanský, Lukáš Jindra, Vít Jonák, Daniel Klímek, Ondřej Kopta, Radim Kucharczyk, Mikael Kuronen, Antonín Pechanec, Martin Podešva, Roman Rác, Luboš Rob, Vojtěch Šilhavý, Mitchell Theoret, Tomáš Vávra, David Vítek.

Změny v kádru

Příchody: David Gába (Č. Budějovice), Jan Šelepněv (Sachalin, Asijská liga), William Mäkinen (SaPKo, FIN2), Peter Mikuš (Žilina), Dominik Rudl (Valašské Meziříčí), Luboš Rob (Č. Budějovice), Antonín Pechanec (Frýdek-Místek), Roman Rác (Havířov), Vít Jonák (Č. Budějovice), Mitchell Theoret (Kongsvinger, NOR), Mikael Kuronen (Oskarshamn, SWE2), Lukáš Frydrych (jun. Kometa).

Odchody: Michal Šurý (Přerov), Pavel Jekel (Třebíč), Jaroslav Pavelka (Mountfield), Luboš Horčička (?), Radim Ostrčil (Valašské Meziříčí), Martin Janáček (?), Michal Žák (Valašské Meziříčí), Jiří Weintritt (Valašské Meziříčí), Daniel Krenželok (Vítkovice), Filip Dundáček (Poruba), Jakub Illéš (Poruba), Anatolij Protasenja (Junosť Minsk), Jiří Karafiát (Zlín), Petr Beránek (Znojmo), Jaroslav Markovič (Martin), René Kajaba (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Luboš Rob
Černý kůň v boji o krále ligového bodování? Rob je v přípravě hodně produktivní a díky klapající spolupráci s Antonínem Pechancem a Vítem Jonákem by to tam mohl sázet i v mistrovských zápasech.

Luboš Rob.

Luboš Rob. | Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Citelný odchod – Anatolij Protasenja
Vsetín chtěl běloruského obra udržet, Protasenja však podepsal s Junosťem Minsk. Podobně urostlý útočník, který si razil cestu jako tank, může Vsetínu scházet.

Koho sledovat? William Mäkinen
Nestává se často, aby se do Chance ligy stěhoval hokejista s podobným životopisem, jaký má Mäkinen. V sezoně 2016/2017 získal čtrnáct bodů v elitní finské lize, v minulém ročníku pak zazářil v play off druhé nejvyšší finské soutěže (14 utkání, 3+6). Ve 23 letech jde za novou výzvou a přestěhoval se na Valašsko. 

Mohl by zazářit – Ondřej Slováček
V průběhu minulé sezony přešel z útoku do obrany – a osvědčil se. Výrazný je i letos v přípravě: v šesti zápasech dal tři góly a k tomu čtyřikrát nahrával. Už loni patřil k příjemným překvapením sezony. A teď by mohl zazářit ještě víc!

Talent – Tomáš Ondračka
V minulé sezoně byl díky devíti gólům a 23 asistencím třetím nejproduktivnějším obráncem extraligy staršího dorostu.

Trenéři – Jiří Dopita a Luboš Jenáček
Dopita má u hráčů respekt: řada z jeho svěřenců vyrůstala v době, kdy česká reprezentace zažívala zlatou éru a Dopita patřil k symbolům této úspěšné generace. Jeho kolega Jenáček se postupně vypracoval od vsetínské mládeže až k A-týmu. 

Jiří Dopita.

Jiří Dopita. | Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Přípravné zápasy
Poruba 1:2pr. Vsetín
Vsetín 2:1 Vítkovice
Třebíč 0:2 Vsetín
Vsetín 5:1 Nitra
Nitra 5:2 Vsetín
Vsetín 4:2 Třebíč
Vsetín 5:4sn. Přerov
4. září – Vsetín vs. Poruba

Chronologická umístění
2011/2012 – 2. liga (čtvrtfinále)
2012/2013 – 2. liga (čtvrtfinále)
2013/2014 – 2. liga (semifinále)
2014/2015 – 2. liga (finále)
2015/2016 – 2. liga (finále)
2016/2017 – 2. liga (postup)
2017/2018 – 8. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz