PREVIEW: Vítězný double? Třinec je favoritem číslo jedna

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Výjimečný brankář, hvězdná obrana a k tomu čtyři slušné a vyrovnané útoky. Oceláři jsou připravení na obhajobu extraligového titulu.

HokejkaTV

„Hlavním strůjcem úspěchu je jednoznačně Venca Varaďa," tvrdí prezident klubu Ján Moder. „Je to vítězný typ, má vítěznou mentalitu. To je vždy důležité, protože vítězným typům vycházejí věci i s horším materiálem než nevítězným typům s vynikajícím materiálem."

„Venca umí hráče správně motivovat, umí tým připravit na klíčové zápasy a volí správnou taktiku. Tady je začátek i konec našeho úspěchu," líčí Moder na klubových stránkách. „Tvrdím jednu věc: některé další extraligové kluby měly v kádru větší kvalitu, ale faktor trenér mluvil v náš prospěch."

Tentokrát může mluvit v třinecký prospěch faktor gólman. „Řekněme si otevřeně. a statistiky moje slova podpoří, v Česku momentálně lepší gólman není," říká Moder o Patriku Bartošákovi.

Tip hokej.cz na umístění po základní části: 1. místo.

Osobnost týmu – Patrik Bartošák

Bartošák patří k nejlepším gólmanům v celé Evropě. Je svým způsobem zázrak, že zůstal v Tipsport extralize. Rozhodly rodinné důvody. Na mistrovství světa byl jedničkou národního týmu – v klíčových zápasech dokonce dostal přednost před Pavlem Francouzem.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (14/15): Patrik Bartošák byl poslední dvě sezony nejvýraznější brankářskou postavou soutěže. Ve Vítkovicích posouval tým na vyšší level. Za hvězdnou třineckou obranou už na něj tolik střel létat nebude, což může být pro brankáře ošidné. Poradí si s tím? Bartošák byl v Ostravě zvyklý odchytat skoro všechny zápasy. Bude tomu i v Třinci? Na šanci čekají Petr Kváča a Nick Malík, dva mladí gólmani s velkým potenciálem.

Obránci (13/15): Když budou všichni obránci zdraví, je to v podstatě All-Star obrana. Hvězdou číslo jedna je Tomáš Kundrátek, hokejista se starty v NHL. Není to tak dávno, co hrál na olympiádě a Světovém poháru. Dalším lídrem je veterán Lukáš Krajíček, který je ovšem na marodce a do přípravných utkání nezasáhl. Kdy se vyléčí? Na květnovém mistrovství světa se objevili hned dva třinečtí beci: David Musil a Guntis Galvinš. Oba patří k jistotám ve hře 5 na 5. Reprezentační minulost za sebou mají i Milan Doudera s Vladimírem Rothem. V minulé sezoně překvapil svým přínosem Martin Gernát. Původně přišel na zkoušku, nakonec byl ale s dvaceti body druhým nejproduktivnějším obráncem Ocelářů. Přičemž dal hned osm gólů. Už teď jsme jmenovali sedm beků. Na extraligu je přitom připravený i Marian Adámek. Urostlý Jakub Matyáš bude bohužel ještě několik týdnů na marodce. Na farmě ve Frýdku-Místku si počká vysoký Kanaďan Patrick Kudla.

Útočníci (13/15): Velkou ztrátou je zranění Martina Růžičky. Loňský vítěz klubového bodování může být mimo hru až do konce kalendářního roku. Otevírá se tím prostor pro mladíky. A že jich je na třinecké soupisce dost: třeba navrátilci ze zámoří Michal Kvasnica, Patrik Hrehorčák nebo David Kofroň s Janem Hladonikem, kteří měli skvělou sezonu ve Frýdku-Místku. Vůdčí role pochopitelně zůstanou starším: pokračují třinecké ikony Jiří Polanský i Martin Adamský. Důvod odcházet neměl ani někdejší král extraligových střelců Erik Hrňa, jenž byl v základní části i v play off druhým nejproduktivnějším hráčem Ocelářů. Špičkovým powerforvardem je Tomáš Marcinko a největší posilu do útoku představuje Matěj Stránský. V play off byl vidět ohromný přínos Petra Vrány. Rychlost vnese do hry univerzál Vladimír Dravecký. Bratři Ondřej a Michal Kovařčíkové jsou parádními bottom-six forvardy. Čtvrtým nejlepším střelcem Ocelářů byl loni Aron Chmielewski. O šanci se pere i Štěpán Novotný. A když bude potřeba, může Třinec sáhnout na farmu po Rostislavu Martynkovi nebo Milanu Mikulíkovi. 

Ostatní (8/10): Třinec v podstatě nemá slabinu. Snad až na tu, že v minulé sezoně byla týmová produkce až moc závislá na Martinu Růžičkovi. Zkušený forvard se v základní části blýskl 44 body, přičemž ostatní hráči se nedostali ani nad 26. Teď ale Růžička vinou zranění přijde o první měsíce nové sezony. Jak se s tím obhájce vyrovná? Na marodce jsou navíc i další hráči. Právě zdravotní stav tahounů může Ocelářům jejich cestu za mistrovským doublem ztížit.

CELKEM: 48/55.

Soupiska 

Brankáři: Patrik Bartošák, Petr Kváča, Nick Malík.

Obránci: Marian Adámek, Milan Doudera, Martin Gernát, Guntis Galvinš, Filip Haman, Lukáš Krajíček, Tomáš Kundrátek, Jakub Matyáš, David Musil, Vladimír Roth, Ondřej Hrachovský.

Útočníci: Martin Adamský, Vladimír Dravecký, Jan Hladonik, Patrik Hrehorčák, Aron Chmielewski, Erik Hrňa, David Kofroň, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Michal Kvasnica, Tomáš Marcinko, Štěpán Novotný, Jiří Polanský, Martin Růžička, Matěj Stránský, Petr Vrána.

Změny v kádru

Příchody: Patrik Bartošák (G, Vítkovice), Petr Kváča (G, České Budějovice), Tomáš Kundrátek (O, Davos, ŠVÝ), Patrick Kudla (O, Nové Zámky, SVK), Patrik Hrehorčák (Ú, Rouyn-Noranda. QMJHL), Michal Kvasnica (Ú, Portland, WHL), Matěj Stránský (Ú, Mora, ŠVÉ).

Odchody: Šimon Hrubec (G, Kunlun), Peter Hamerlík (G, Bratislava Capitals), Jan Bartko (O, Ticino, ŠVÝ2), Patrik Husák (O, Poruba), David Cienciala (Ú, Mladá Boleslav), Vít Christov (Ú, České Budějovice), Ethan Werek (Ú, Kunlun, KHL), Vladimír Svačina (Ú, Poruba), Jonáš Peterek (Ú, Calgary, WHL), Adam Raška (Ú, Rimouski, QMJHL).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Patrik Bartošák
Ve dvou sezonách za sebou měl z extraligových gólmanů nejvyšší úspěšnost zákroků – v obou ročnících se dostal vysoko nad 93 procent.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Citelný odchod – David Cienciala
Z momentálního hlediska je pro třinecký útok asi větší ztrátou odchod Ethana Wereka do KHL, pro budoucnost však měl být Cienciala jedním ze stavebních kamenů Ocelářů. Měl patřit mezi hráče, kteří převezmou otěže týmu po odchodech Jiřího Polanského a Martina Adamského. Jenže Cienciala zamířil do Mladé Boleslavi...

Koho sledovat? Matěj Stránský
V extralize ještě nikdy nehrál. Posledních devět let strávil v zahraničí: sedm sezon odehrál v Americe, po návratu do Evropy pak působil v KHL a ve Švédsku. Objevoval se i v národním týmu. Stane se v Třinci okamžitě jedním z tahounů?

Mohl by zazářit – Štěpán Novotný
Loni zvažoval, zda s hokejem úplně neseknout. Pak mu ale chuť do hry vrátilo povedené angažmá ve Frýdku-Místku, které ho vystřelilo až do Třince. Prosadit se v jeho konkurenci nebude lehké, právě Novotný ale nakonec může sehrát možná nenápadnou – leč důležitou – roli v cestě za dalším úspěchem.

Talent – Jan Hladonik
Přestože nastoupil jen do 32 utkání, byl v uplynulé sezoně se 33 body nejproduktivnějším juniorem Chance ligy. Vysloužil si dokonce nominaci na juniorské mistrovství světa.

Trenéři – Václav Varaďa, Marek Zadina a Jiří Raszka
Varaďova trenérská kariéra trvá chvíli, za sebou už má ale velké úspěchy: osmnáctku dovedl ke zlatu na Hlinkově memoriálu a s Třincem dvakrát v řadě postoupil do finále. Zároveň je koučem reprezentační dvacítky, která bude letos pod velkým drobnohledem.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Přípravné zápasy
Třinec 5:2 Kometa
Frýdek-Místek 1:4 Třinec
Kometa 3:6 Třinec
Třinec 2:3pr. Olomouc
Lahti (FIN) 1:0 Třinec
Junosť Minsk (BĚL) 2:0 Třinec
Třinec 5:3 Lahti (FIN)
Třinec 7:2 Junosť Minsk (BĚL)

Chronologická umístění
2012/2013 – 4. místo
2013/2014 – 4. místo
2014/2015 – 2. místo
2015/2016 – 10. místo
2016/2017 – 5. místo
2017/2018 – 2. místo
2018/2019 – 1. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz