PREVIEW: Třebíč vstupuje do éry po Dolníčkovi a Eratovi

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Chance liga pravděpodobně bude od sedmého do čtrnáctého místa (otázkou je, co Kadaň) hodně nepředvídatelná. Jihlavě, Kladnu, Motoru, Přerovu, Prostějovu a Vsetínu by play off nejspíš nemělo uniknout. Co se ale bude dít ve středu tabulky, to bude velmi zajímavá a jistě napínavá podívaná.

Plekanec Chance liga

Tipování je proto ošidné. Jedno je nicméně jisté: Třebíč šance na postup do play off rozhodně má. 

A to i bez Romana Erata a Davida Dolníčka, jedné z nejúdernějších dvojic v prvoligové historii. Oba ukončili kariéru.

Žádnou podobně zkušenou náhradu Třebíč nepřivedla. Horácká Slavia bude sázet na mladé hráče (především z partnerské Komety), kteří by se oproti minulé sezoně zase mohli herně zvednout.

„Chceme hrát rychlý a agresivní hokej," řekl v rozhovoru pro hstrebic.cz trenér Martin Sobotka. Tým se bude nadále spoléhat na defenzivu – Horácká Slavia dlouhodobě patří k týmům s nejnižším počtem inkasovaných branek. „Chceme soupeře dobře napadat a brát mu puky co nejdřív. Hodláme vycházet z dobré obrany," potvrdil Sobotka.

Horácká Slavia si přes léto zajistila kvalitu na postu středního útočníka. „Jsme rádi, že jsme sehnali Adama Rašku a Lukáše Nedvídka. Měli jsme problémy s centry, věřím, že tuto díru nám tihle kluci zacelí," uvedl Sobotka na klubových stránkách. „Kádr je mladý, kluky se ale budeme snažit naučit co nejvíc. Věřím, že sezona bude dobrá."

Momentální tip Hokej.cz na umístění po základní části: 8. místo.

Osobnost týmu – Adam Raška

Raška má před sebou těžký úkol: ve 23 letech zaujme místo na centru prvního útoku. Tam, kde dlouhá léta nastupoval David Dolníček. Třebíč je tým na hraně postupu a nepostupu do play off – dotáhne ji Raška přes tuto hranu?

Adam Raška.

Adam Raška. | Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (11/15): Největší předností třebíčského týmu bude – už celkem tradičně – post brankáře. A je jedno, jestli se do brány postaví Pavel Jekel, Lukáš Dostál nebo třeba Karel Vejmelka. Jekelovi nevyšel závěr minulé sezony, oporou Vsetína se nestal. Vrátí se na Horácku do dřívější pohody? Pokud ano, třebíčské naděje na postup do play off budou podstatně vyšší. Stejně tak budou tyto naděje vyšší s každým startem Lukáše Dostála. Ač je mu teprve osmnáct, může být právě on rozhodujícím jazýčkem na vahách mezi postupem a nepostupem do play off.

Obránci (9/15): Zásadní zprávou je návrat Karla Nedbala, který byl v minulé sezoně pro Horáckou Slavii velmi užitečný – po 38 zápasech měl bilanci 8+9. Mezi nadprůměrné prvoligové obránce se delší dobu řadí Vladimír Brož. Urostlý bek nasbíral čtyřikrát za sebou 15 a více bodů. Během letní přípravy se ale zranil a do formy se teprve dostává. To je pro Horáckou Slavii nemilá komplikace. Nejstarším hráčem týmu je v 28 letech Václav Čejka. Třebíčští fanoušci si ho oblíbili díky mimořádné obětavosti. Je to správný lídr pro mladý tým. Návrat do Třebíče ohlásil Vlastimil Bilčík, který by mohl potěšit diváky i pěstními souboji. O comeback do profesionálního hokeje se pokouší Roman Čermák, jehož kariéra se vyvíjela zajímavě, jenže sezonu 2016/2017 musel kvůli zdravotním problémům vynechat. V přípravě zatím vypadá nadějně. Další zlepšení by mohlo nastat u urostlého Michala Furcha. V brněnské obraně je stále přetlak, bude tak Třebíči na střídavých startech opět pomáhat velký talent Dalimil Mikyska – nebo někdo jiný? 

Útočníci (8/15): Vypadalo to, že namísto Erata s Dolníčkem vytvoří osu prvního útoku Michal Vodný s Adamem Raškou. V posledním přípravném utkání ale trenéři tuto dvojičku rozdělili. Spojí je znovu pro Chance ligu? Oba mají velký potenciál a jsou šikovní, v posledních sezonách ale nebyli až tolik produktivní. Změní se to s jejich novou – klíčovou – rolí v týmu? Další dvojičkou, která spolu v přípravě často nastupovala, byli Silvester Kusko s Lukášem Nedvídkem. První jmenovaný udělal v minulé sezoně velký pokrok, je to komplexní hráč s výbornými ofenzivními i defenzivními schopnostmi. Nedvídek se zatím v přípravě střelecky hledá, v každé z posledních tří sezon ale pokořil hranici 12 gólů. Pro Třebíč je zásadní, kdo bude na pravých křídlech prvních dvou formací. Pokud se z Komety vrátí například Luboš Horký s Petrem Kratochvílem, mělo by to fungovat. V minulém ročníku zaujala formace s Lukášem Patákem, Tadeášem Králem a Ondřejem Malcem. Hrála aktivně a rozhodla několik zápasů. Často dávala škaredé góly, ale ty se počítají stejně jako ty hezké. O místo v sestavě se ucházejí odchovanci Matěj Novák s Radimem Ferdou a časem by se mohl připojit i Tomáš Mlynář. Z talentů Komety stojí za zmínku především Vojtěch Střondala, v minulé sezoně kanonýr reprezentační osmnáctky.

Ostatní (6/10): V přípravě šlo znát, že třebíčskému týmu chybí zkušenosti – zejména při koncovce. Horácká Slavia úzce spolupracuje s Kometou, otázkou tedy je, jak moc často se bude měnit třebíčská sestava. Brno navíc hraje Ligu mistrů, kde dává příležitost svým mladíkům. 

CELKEM: 34/55.

Soupiska 

Brankáři: Pavel Jekel, Dominik Svoboda, Lukáš Dostál, Karel Vejmelka.

Obránci: Vlastimil Bilčík, Vladimír Brož, Václav Čejka, Roman Čermák, Michal Furch, Lukáš Hort, Tomáš Jurnečka, Daniel Kabelka, Štěpán Kučera, Karel Nedbal, Radek Kučeřík.

Útočníci: Jakub Čejka, Radim Ferda, Robert Havlát, Tadeáš Král, Petr Krejčí, Silvester Kusko, Ondřej Malec, Lukáš Nedvídek, Radim Nejedlý, Matěj Novák, Lukáš Paták, Adam Raška, Vojtěch Střondala, Michal Vodný, Petr Kratochvíl, Jan Süss.

Změny v kádru

Příchody: Vladimír Brož (Ústí n/L), Vlastimil Bilčík (Gdaňsk, POL1), Roman Čermák (Mor. Budějovice), Tomáš Jurnečka (jun. Kometa), Daniel Kabelka (Mor. Budějovice), Štěpán Kučera (jun. Kometa), Radek Kučeřík (jun. Kometa), Adam Raška (Znojmo), Lukáš Nedvídek (Slavia), Radim Nejedlý (jun. Kometa), Jakub Čejka (jun. Kometa), Petr Krejčí (jun. Kometa), Vojtěch Střondala (jun. Kometa).

Odchody: Tomáš Kaláb (?), Lukáš Vágner (K. Vary), Václav Půža (Jihlava), Dalimil Mikyska (Kometa), Lukáš Spurný (?), Jiří Wasserbauer (Mor. Budějovice), Roman Erat (konec kariéry), David Dolníček (konec kariéry), Tomáš Havránek (K. Vary), Richard Kristl (Klatovy), Jan Wasserbauer (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Adam Raška
David Dolníček měl v posledních sedmi sezonách průměr 34 bodů za základní část. V Raškových silách je tuto produktivitu nahradit.   

Adam Raška.

Adam Raška. | Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Citelný odchod – Roman Erat
S Davidem Dolníčkem a Romanem Eratem opustili Třebíč dva nejproduktivnější hráči a také oblíbenci fanoušků. Ti si teď budou muset najít nové hokejové hrdiny, kteří je potáhnou na zimní stadion.

Koho sledovat? Karel Nedbal
Přestože čtvrtinu loňské sezony vynechal kvůli zranění, byl s osmi góly pátým nejlepším střelcem týmu. Co dokáže letos, když bude zdravotně fit? 

Mohl by zazářit – Radim Ferda
Svým rychlým bruslením a velkým nasazením dělá soupeři problémy. Vybojuje si místo v sestavě? Pokud ne, mohl by nastupovat za Moravské Budějovice, v jejichž sestavě se během přípravy už objevil.

Talent – Lukáš Dostál
Dostál patří k největším brankářským talentům v zemi – v červnu ho ve 3. kole draftoval Anaheim. Na vytížení v této sezoně si zřejmě nebude stěžovat: chytat by měl v extralize za Kometu, stejně tak i za Třebíč a navíc bude bojovat o nominaci na mistrovství světa do dvaceti let. 

Trenéři – Martin Sobotka a Jaroslav Barvíř
Trenérský tým Sobotka–Barvíř začne v Třebíči třetí sezonu. Sobotka je známý vynikající prácí s mládeží: ve Žďáře pomohl vychovat Martina Nečase nebo Martina Kauta.

Martin Sobotka.

Martin Sobotka. | Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Přípravné zápasy
Třebíč 1:8 Kometa
Přerov 3:2sn. Třebíč
Třebíč 0:2 Vsetín
Třebíč 5:2 Žďár n/S
Žďár n/S 2:11 Třebíč
Vsetín 4:2 Třebíč
Třebíč 2:3 Prostějov
Prostějov 2:3 Třebíč
Třebíč 3:2 Přerov

Chronologická umístění
2011/2012 – 8. místo
2012/2013 – 4. místo
2013/2014 – 4. místo
2014/2015 – 3. místo
2015/2016 – 11. místo
2016/2017 – 5. místo
2017/2018 – 9. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz