PREVIEW: Sokolov po 22 letech v první lize. Hrát bude srdcem

Foto: Facebook HC Baník Sokolov

Sokolov letí do Chance ligy. Bez velkých hvězd, zato s obrovským elánem, bojovností, poctivým přístupem, propracovanou taktikou a s hlasitou podporou fanoušků.

Partneři Českého hokeje

Když z úst sportovců slyšíte, jak nejsou důležitá jména, ale tým, může vám to připadat jako klišé. Dost často jsou totiž k úspěchu potřeba právě ta jména.

Sokolov jde ale cestou týmovosti.

Po postupu svůj kádr v podstatě nezměnil. Ti, kdo první ligu vybojovali, si ji taky zahrají. A náležitě si této šance cení.

Když už přišla nějaká posila, byl to hokejista, který v Sokolově dřív působil a má tedy vztah k regionu: brankář Ondřej Kuchař, obránce Martin Rohan či útočník Jaromír Kverka. 

„Všichni v Sokolově cítí, že nás po 22 letech čeká něco výjimečného," hlásí uznávaný kouč Karel Mlejnek. „Jsem přesvědčen, že naše mužstvo bude týmem vítězných charakterů a zvládne překážky, které sezona přinese."

V přípravě Baník válel: po deseti zápasech měl bilanci devíti výher a jedné porážky po nájezdech. Zdá se, že vize, kterou klub nastolil, je správná.  

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 13. místo

Osobnost týmu – Jaromír Kverka

Drobný útočník je schopný atakovat hranici čtyřiceti bodů. Ostatně: při postupové sezoně Karlových Varů jich za 47 zápasů stihl hned 32. Na tehdejší jízdě Energie měl velký podíl. Je největší posilou Sokolova.

Foto: Facebook HC Baník Sokolov

Pohled hokej.cz

Brankáři (8/15): Ondřej Kuchař na sebe poprvé upoutal pozornost coby junior, když se v rozhodujícím čtvrtfinálovém zápase přiznal rozhodčím, že ten, kdo vyhodil kotouč mimo hřiště, byl on. Dobrovolně tedy poslal soupeře do přesilovky. Za tohle gesto pak dostal Cenu fair play Oldřicha Machače. Něco to vypovídá o jeho charakteru. A právě na charakteru Baník staví svoje mužstvo. Věčně rozesmátý Kuchař je zároveň kvalitním brankářem, což dokázal během uplynulé sezony v Kadani. Talent má i Jakub Kašpar, který loni patřil ke statisticky nejlepším gólmanům juniorské extraligy. Po postupu zůstal spolehlivý náhradník David Fečo.

Obránci (8/15): Lídrem bude Martin Rohan, který hrál poměrně důležitou roli při návratu Energie do extraligy v roce 2018. V uplynulé sezoně se pak pravidelně objevoval v její základní sestavě. U zmíněného postupu Karlových Varů byl i Jan Tomeček. Sokolov si tak může výskat: mít dva beky, kteří před nedávnem přispěli k takovému úspěchu, znamená pro nováčka především stabilitu. Petr Přindiš vnese do hry velký zápal. O svých kvalitách už v minulosti přesvědčil, Baník se o něj bude moct opřít i o patro výš. V sestavě se může objevovat karlovarský Adam Rulík. Každý jeho start bude vítanou pomocí. Zajímavé bude sledovat, jak se s vyšší soutěží poperou Petr Vodička s Patrikem Michálkem. Klidně můžou následovat příklad porubského Marka Slavíka nebo vsetínského Jakuba Tepera, kteří také dostali šanci a nyní patří k lídrům svých týmů. Sokolov bude vyhlížet návrat Tomáše Kvapila z marodky. Má dost zkušeností, které Baník coby nováček nutně potřebuje. Mimořádnou sezonu v juniorské extralize zažil Filip Bernáth – jak si tvořivý univerzál povede mezi muži?

Útočníci (8/15): Sokolov bude nejspíš týmem, který bude chtít vyhrávat na tři vstřelené góly. Od útočníků se bude čekat poctivá hra směrem dozadu. Rozdílovým hráčem by měl být Jaromír Kverka. Kapitánem je Tomáš Rohan, který toho v hokeji zažil už hodně a hrál i extraligu. Spoustu zkušeností má také Pavel Kuběna. Z Jihlavy – kde hrál mimochodem velmi dobře – dorazil Martin Osmík. Marek Švec je dalším hráčem, o němž není pochyb, že na Chance ligu stačí. V této soutěži odehrál parádní sezony za Třebíč a Prostějov. Odváděl černou práci, skvěle bránil v oslabení a občas dal důležitý gól. Nejproduktivnějším hráčem Sokolova byl Tomáš Vracovský. Letos by si mohl udělat výborné jméno. Desítky zápasů za Litoměřice a Most v minulosti zapsal Josef Stříbrný, který se mihl i v extraligovém Litvínově. Loni svým odchodem do druhé ligy udělal krok zpátky, ale vyplatilo se: teď totiž může udělat zase dva kroky vpřed. Pokračuje i Matěj Zadražil, který je dalším důkazem, že Baník měl ve 2. lize špičkový mančaft. Týmové bodování v play off ovládl Lubomír Kovařík, který je vidět také v přípravě. Fanoušci v Chance lize ho dobře znají z Přerova. K hvězdám druhé ligy patřil Jakub Vrána – jak zvládne přechod mezi profesionály?

Ostatní (9/10): Je škoda, že Sokolov z různých důvodů nezískal i další hráče se vztahem k regionu (například Milana Davídka, Martina Weinholda, Tomáše Harkabuse nebo Radka Dudu), kteří budou hrát u konkurence, i tak je ale klubová vize chvályhodná. Baník dá do hry srdce a pokud budou hráči zodpovědní, bude fanoušky hokej bavit. Sokolov zase žije hokejem a návštěvy na opraveném zimáku by měly být v rámci Chance ligy nadprůměrné.

CELKEM: 33/55.

Soupiska 

Brankáři: David Fečo, Jakub Kašpar, Ondřej Kuchař.

Obránci: Filip Bernáth, Patrik Kadeřávek, Patrik Kursa, Tomáš Kvapil, Patrik Michálek, Tomáš Přibyl, Petr Přindiš, Martin Rohan, Adam Rulík, Jan Tomeček, David Tureček, Petr Vodička, Daniel Zavřel.

Útočníci: Jan Bečvář, Michael Čejka, Martin Čurda, Michal Fečo, Lubomír Kovařík, Tomáš Křehlík, Adam Křemen, Pavel Kuběna, Jaromír Kverka, Martin Osmík, Jan Petrov, Tomáš Rohan, Josef Stříbrný, Marek Švec, Tomáš Vracovský, Jakub Vrána, Matěj Zadražil.

Změny v kádru

Příchody: Ondřej Kuchař (G, Kadaň), Filip Bernáth (O, jun. Karlovy Vary), Martin Rohan (O, Karlovy Vary), David Tureček (O, jun. Karlovy Vary), Daniel Zavřel (O, jun. Karlovy Vary), Tomáš Křehlík (Ú, jun. Karlovy Vary), Adam Křemen (Ú, jun. Karlovy Vary), Jaromír Kverka (Ú, Slavia), Martin Osmík (Ú, Jihlava).

Odchody: Tomáš Závorka (G, konec kariéry), Petr Hruška (G, ?), Vojtěch Šik (O, konec kariéry), Ondřej Pajk (O, ?), David Hruška (Ú, konec kariéry), Martin Trapl (Ú, ?), Michal Hotěk (Ú, Kadaň).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Jaromír Kverka
Loni neměl stabilní místo v karlovarské sestavě, a tak odešel na hostování do Slavie. Tam se v 21 zápasech blýskl devatenácti body (7+12). Nyní zamířil do Sokolova, do jehož koncepce skvěle zapadá.

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Citelný odchod – Tomáš Závorka
Lepší konec kariéry si asi přát nemohl – byť přišel hodně brzo, v 31 letech... Závorka se v průběhu uplynulé sezony rozhodl pro odchod z Karlových Varů do Sokolova. S mateřským klubem oslavil postup a vzápětí ukončil kariéru. Pro Baník je to ztráta: Závorka by byl v Chance lize kvalitní jedničkou.

Koho sledovat? Petr Přindiš
Po dvou letech v nižší soutěži se vrací do Chance ligy. Za mateřský Sokolov je ochotný bojovat do posledního dechu. Prvoligoví fanoušci si ho pamatují právě díky bojovnosti, ostrým hitům, zblokovaným střelám, bitkám a samozřejmě i díky hipsterskému vzhledu.

Mohl by zazářit – Ondřej Kuchař
Kuchař bude pravděpodobně jedničkou. V uplynulém ročníku zaujal v Kadani, kde to měl sice hodně těžké, ale držel se slušně. Sokolov by měl být v defenzivě o dost spolehlivější než Trhači, takže je reálné, že bude mít Kuchař velmi slušné statistiky. 

Talent – Filip Bernáth
Ve 44 zápasech juniorské extraligy zazářil 41 body (22+19). Přičemž část sezony strávil v obraně, část v útoku. Bernáth má také zkušenosti z mládežnických reprezentací. Jak tenhle potenciál přenese mezi muže?

Trenéři – Karel Mlejnek, Lukáš Mensator a Petr Holejšovský
Mlejnek je asistentem Miloše Říhy u národního týmu. V Sokolově zaujal svou vizí a pracovitostí. Hned první rok pod Mlejnkem se povedlo postoupit. Realizační tým pracoval už ve 2. lize profesionálním způsobem. Trenéři jsou silnou stránkou Baníku.

Foto: Facebook HC Baník Sokolov

Přípravné zápasy
Ústí nad Labem 0:4 Sokolov
Karlovy Vary 3:6 Sokolov
Sokolov 4:2 Litoměřice
Benátky nad Jizerou 4:5 Sokolov
Bayreuth (DEL2) 2:5 Sokolov
Kadaň 1:6 Sokolov
Sokolov 4:5sn. Bayreuth (DEL2)
Litoměřice 3:4 Sokolov

Chronologická umístění
2012/2013 – 2. liga
2013/2014 – 2. liga
2014/2015 – 2. liga
2015/2016 – 2. liga
2016/2017 – 2. liga
2017/2018 – 2. liga
2018/2019 – 2. liga

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz