PREVIEW: Slavii čeká nultá sezona, prostor dá mladíkům

Foto: Jiří G. Novák, hc-slavia.cz

Slavia vstupuje do nové éry. „Dochází k přestavbě klubu. Bude to jakási nultá sezona, chceme zapracovat co nejvíc odchovanců a mládežníků," řekl pro hc-slavia.cz trenér Miloš Říha mladší.

Nový fanshop

Po sezoně, ve které Pražané došli do semifinále, opustila tým většina opor. Za všechny jmenujme Dominika Frodla, Jaroslava Kasíka, Davida Šafránka, Marka Račuka nebo Zdeňka Doležala.

Místo nich dostanou prostor slávističtí junioři nebo dorostenci. 

„Slavia se díky tomu nadechne k lepší budoucnosti. Proto tam teď musíme dát slávistické srdce," hlásí Říha v rozhovoru na klubových stránkách. „Je dobře, že nemusíme řešit, že tu máme devadesát procent cizích hráčů. Máme tu místní kluky, a to je parádní. Na tom bychom to měli postavit. Na klubismu, na Slavii."

„Slavia se díky změnám nadechne k lepší budoucnosti."

S omlazením kádru souvisí i změna ambic. Minulou sezonu chtěli Pražané překvapit a postoupit do baráže, teď mají jiné cíle. „Poslední dvě sezony, kdy jsme skončili čtvrtí a vypadli v semifinále, byly sice v rámci dané situace úspěchem, ale nám v podstatě nic nepřinesly," líčí majitel klubu Vladimír Pitter. „Úplně jsme nezapracovávali naše mladé hráče, a to bychom chtěli do budoucna změnit."

Na aktuální soupisce je jen šest třicátníků. „Nechceme hrát dole. Pozitivní by bylo, pokud bychom zabojovali o play off," dodal Pitter pro web hc-slavia.cz.

Momentální tip Hokej.cz na umístění po základní části: 12. místo.

Osobnost týmu – Jiří Drtina

Slávistický tým opustila víc než desítka hráčů, hlavní opora obranných řad však zůstala. Drtina byl se 32 body z 39 zápasů nejproduktivnějším obráncem Chance ligy. 

Jiří Drtina.

Jiří Drtina. | Foto: Kateřina Macečková, hc-slavia.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (8/15): Lukáš Sochůrek se po dvou sezonách v Plzni a v Klatovech vrátil domů do Slavie. Jeho parťákem bude Patrik Polívka. Ani jeden z nich dosud v první lize jako týmová jednička nechytal. Pro Sochůrka může být motivací nedávný příběh Davida Honzíka, který po odchodu z druholigového Sokolova do Jihlavy zazářil a teď dokonce hraje v extralize. Mimochodem, Sochůrek už se v nejvyšší soutěži taky mihl, zaujal především v sezoně 2016/2017. V přípravě si navíc velmi dobře vede i dvacetiletý Dominik Šorf.

Obránci (7/15): Ve slávistické obraně zůstali dva třicátníci: klubová ikona Jan Novák a loni nejproduktivnější bek soutěže Jiří Drtina. Jejich důležitost pro tým po omlazení kádru ještě vzroste. Na jejich výborné loňské výkony ale nebude – z různých příčin – lehké navázat. Zástupcem střední generace je Jindřich Barák. Dalším zadákům už je 23 let a méně: řeč je například o Josefu Saňovi, Janu Štibingrovi nebo Dominiku Valíkovi. Zajímavou posilou by se mohl stát mladoboleslavský František Hrdinka. Slavia měla loni třetí nejlepší defenzivu v lize, dostávala jen 2,25 gólu na zápas. Byť výkony v přípravě vypadají velmi nadějně, podobný výkon už sešívaní těžko zopakují. 

Útočníci (7/15): Slavia loni sázela především na dobrou defenzivu, s produktivitou už to bylo horší. Jak tomu bude teď, poté, co odešli Marek Račuk, Zdeněk Doležal a na střídavé starty nebude pomáhat ani Lukáš Endál? Sešívaným na soupisce chybí elitní střelec. Jiří Doležal, Martin Ondráček nebo Zdeněk Kubica jsou důrazní a platní v defenzivě, mezi kanonýry se však nikdy neřadili. Důležité bude, aby Lukáš Krejčík svoje statistiky (12+14) z minulé sezony, kdy ho trápilo zraněné koleno, zlepšil a ideálně se přiblížil svému maximu z ročníku 2016/2017, ve kterém pomohl Prostějovu čtyřiceti body. Zkušenostmi přispěje urostlý Martin Šagát. Výraznou posilou je centr Jan Veselý, který má za sebou vynikající rok v Litoměřicích. A pak je tu zástup mladíků v čele s Ondřejem Pannou, Davidem Šteinerem, Petrem Tejralem, Tomášem Šmerhou nebo Alešem Furchem.

Ostatní (7/10): Mladí hokejisté budou mít ojedinělou příležitost ukázat, že si zaslouží místo v profesionálním hokeji. Řada současných hráčů navíc na Slavii hokejově vyrostla, takže by sešívané srdce mohlo bít hodně nahlas. Důležité bude, jak se ke změně klubových ambic postaví fanoušci. Jejich věrnost může nezkušenému týmu dodat sebevědomí. 

CELKEM: 29/55.

Soupiska 

Brankáři: Patrik Polívka, Lukáš Sochůrek, Dominik Šorf, Daniel Vecka.

Obránci: Milan Antoš mladší, Jindřich Barák, Jiří Drtina, Tomáš Duda, Tadeáš Hejda, Jan Novák, Josef Saňa, Michal Steinocher, Vojtěch Šmíd, Jan Štibingr, Dominik Valík.

Útočníci: Jiří Doležal, Aleš Furch, Denis Heldák, David Jaša, Dávid Kohút, Lukáš Krejčík, Zdeněk Kubica, David Matějka, Martin Ondráček, Ondřej Panna, Martin Šagát, Jan Šergl, Tomáš Šmerha, David Šteiner, Petr Tejral, Jan Veselý, Robin Všetečka.

Změny v kádru

Příchody: Lukáš Sochůrek (Klatovy), Josef Saňa (Letňany), Jan Veselý (Litoměřice), Ondřej Panna (Kolín).

Odchody: Dominik Frodl (Plzeň), David Honzík (Sparta), Jan Holý (?), Marek Ryzák (Kobra), Jaroslav Kasík (konec kariéry), Jan Pohl (Jihlava), Pavel Kolařík (konec kariéry), Antonín Růžička (konec kariéry), Zdeněk Doležal (Č. Budějovice), Václav Jankovský (Poruba), David Šafránek (Kolín), Martin Kadlec (Litoměřice), Lukáš Nedvídek (Třebíč), Marek Račuk (Prostějov).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Jan Veselý
Veselý v minulé sezoně táhl Litoměřice a základní část zakončil s 19 góly. Měří skoro dva metry a patří k nejlepším ligovým hráčům v předbrankovém prostoru.

Jan Veselý (vpravo).

Jan Veselý (vpravo). | Foto: Jirka G. Novák, hc-slavia.cz

Citelný odchod – Dominik Frodl
Slavii se v minulých sezonách těžko dávaly góly. Nejen kvůli taktice Milana Razýma, ale také díky výbornému brankáři Dominiku Frodlovi, který po zásluze zamířil do vyšší soutěže. 

Koho sledovat? Martin Šagát
V jarním play off hrál parádně. Nyní se od zkušeného Slováka očekává, že potáhne mladý tým i v základní části. 

Mohl by zazářit – Tomáš Šmerha
V minulé sezoně juniorské extraligy měl průměr jednoho gólu na zápas a objevoval se i ve slávistickém áčku. V přípravě je hodně vidět a dostává šanci vedle prvního centra Jana Veselého.

Talent – Jan Štibingr
V uplynulém ročníku hrál skvěle za starší dorost a jako obránce sbíral takřka bod na zápas. Kromě toho zasáhl do deseti zápasů tehdejší WSM Ligy.

Trenéři – Miloš Říha mladší a Jan Srdínko
Slavia si od Miloše Říhy mladšího slibuje především dobrou práci s mladými hráči. Čerpat může ze zkušeností, které získal při vedení mládežnických reprezentací.

Miloš Říha mladší.

Miloš Říha mladší. | Foto: Jirka G. Novák, hc-slavia.cz

Přípravné zápasy
Kokšetau (KAZ) 4:2 Slavia
Slavia 3:2 Pavlodar (KAZ)
Slavia 4:1 Litoměřice
Klatovy 1:5 Slavia
Slavia 2:1 Benátky
Litoměřice 1:2 Slavia
Slavia 2:3pr. Sparta
Kobra 2:6 Slavia
28. srpen – Benátky n/J vs. Slavia
30. srpen – Slavia vs. Kladno

Chronologická umístění
2011/2012 – ELH (12. místo)
2012/2013 – ELH (3. místo)
2013/2014 – ELH (10. místo)
2014/2015 – ELH (sestup)
2015/2016 – 2. místo
2016/2017 – 4. místo
2017/2018 – 4. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz