PREVIEW: Poruba vítězem léta! Schází se v ní hvězdný tým

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Poruba je jasným vítězem přestupového období. Zatímco loni měla do play off daleko, letos patří k hlavním vyzyvatelům. Klidně může proniknout i do první čtyřky...

NHL 20

... a v play off? Děj se vůle boží.

„V Porubě se vytvořila super parta. Je fakt pohoda,“ těší největší letní posilu Vladimíra Svačinu. „Myslím, že letos budeme mít hodně silný tým.“

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 4. místo

Osobnost týmu – Vladimír Svačina

V extraligové kariéře se hned dvakrát dostal přes hranici 40 bodů za základní část. V dobách své největší slávy hrál i za národní tým. Letos na jaře pak získal titul s Třincem a ve sbírce má i tři stříbrné medaile, které vybojoval během angažmá ve Vítkovicích a v Liberci.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Největší neznámou v porubské sestavě je právě post brankáře. Frederik Foltán má za sebou sice tři sezony v Nitře, jedničkou tam ale nebyl. Daniel Dolejš loni v Porubě nastavil laťku hodně vysoko. Kdyby měli Ostravané gólmana Dolejšových kvalit, klidně by mohli proniknout i mezi elitní trojku. Foltán ještě bude muset přesvědčit, pro české fanoušky je totiž velkou neznámou. Dobrý brankář to každopádně je: teď je otázka, zda bude v Chance lize průměrný, nebo nadprůměrný. Jeho parťákem je Hynek Kůdela.

Obránci (10/15): Ctirad Ovčačík, nejvytíženější zadák týmu, s hokejem skončil. Post lídra obrany po něm převezme Patrik Husák, který se v Chance lize dvakrát v řadě dostal přes dvacet bodů. Bohatou extraligovou minulost má za sebou Patrik Urbanec, mimo jiné český mistr a vicemistr se Zlínem. Tomáš Pastor vnese do hry důraz. Marek Slavík, který se v 28 letech poprvé představil mezi profesionály, ukázal, že na první ligu stačí. Co stačí, on si v Porubě rovnou řekl o výraznou roli. Je logické, že zůstává i nyní, byť mají Ostravané daleko vyšší ambice. Ze Slovenska se vrací Filip Dundáček, který kdysi pomohl Jihlavě k postupu a poté byl nejproduktivnějším obráncem Vsetína. V posledním přípravném zápase nastoupil za Porubu i František Hrdinka. Pokud tohoto beka Ostravané z Mladé Boleslavi skutečně přivedou, bude další důležitou součástkou týmu. Loni ve Slavii si vedl parádně a ve vzestupu by mohl pokračovat i pod Milošem Holaněm. Dalším perspektivním mladíkem je Jan Dluhoš. Jakou pozici si v této konkurenci vybuduje Dominik Rudl?

Útočníci (13/15): Porubské ambice se budou dost odvíjet od toho, zda Vladimír Svačina zůstane celou sezonu. Ve smlouvě má totiž klauzuli o možném odchodu, pokud mu na email dorazí zajímavá nabídka. I bez něj by ale porubský útok snesl měřítka třeba s Jihlavou, Vsetínem či Prostějovem. Úžasná síla je především na postu centrů. Jen posuďte sami podle jmen: Tomáš Jáchym, Jan Hudeček, Michal Hlinka a Jiří Zdeněk. Na křídlech je taky ohromná konkurence. Tomáš Gřeš v minulé sezoně zářil v Havířově. V Porubě navíc začínal s hokejem, takže má ke klubu vztah. Senzační posilou je Petr Obdržálek, dlouhodobě jeden z nejproduktivnějších útočníků slovenské extraligy. Čtyřiceti body loni zazářil drobný křídelník Jan Káňa, který se po několika rozpačitých sezonách vrátil do vynikající formy. Metu dvaceti gólů atakoval veterán Petr Kanko. Zkušenosti dodá i Marek Sikora, jehož výkonnost šla ale poslední dva roky dolů. Jak si povede v Ostravě? Důrazem a agresivitou se bude prezentovat Richard Nejezchleb. Ze Znojma přišel Marek Špaček a pokračuje i talent Radim Toman. Poruba tedy bude mít čtyři dobré útoky. Co dobré... Špičkové! Lepší útok než Poruba má v současnosti snad jen Motor. 

Ostatní (7/10): Problémem je situace okolo Vladimíra Svačiny. Je skvělé, že kývl na návrat do Poruby, jenže pořád může odejít. A je jasné, že v Porubě se Svačinou a v Porubě bez Svačiny je značný rozdíl. Ostravané věří v úspěch i díky Miloši Holaňovi, jehož jméno má v hokeji také velký zvuk. Chtělo by to ale víc diváků na tribunách, aby z hráčů dokázali vymáčknout ještě o něco víc...

CELKEM: 40/55.

Soupiska 

Brankáři: Frederik Foltán, Hynek Kůdela.

Obránci: Patrik Urbanec, Tomáš Pastor, Patrik Husák, Dominik Rudl, Marek Slavík, Filip Dundáček, Jan Dluhoš, František Hrdinka.

Útočníci: Tomáš Jáchym, Marek Sikora, Tomáš Gřeš, Jan Hudeček, Jan Káňa, Richard Nejezchleb, Marek Špaček, Michal Hlinka, Jiří Zdeněk, Petr Obdržálek, Vladimír Svačina, Petr Kanko, Radim Toman, Ivan Ďurač, Samuel Ollender. 

Změny v kádru

Příchody: Frederik Foltán (G, Nitra, SVK), Patrik Husák (O, Frýdek-Místek), Dominik Rudl (O, Valašské Meziříčí), Filip Dundáček (O, Nové Zámky, SVK), Jan Dluhoš (O, Litoměřice), František Hrdinka? (O, Mladá Boleslav), Marek Sikora (Ú, Přerov), Tomáš Gřeš (Ú, Havířov), Richard Nejezchleb (Ú, Nové Zámky, SVK), Marek Špaček (Ú, Znojmo, EBEL), Michal Hlinka (Ú, Jihlava), Petr Obdržálek (Ú, Zvolen, SVK), Vladimír Svačina (Ú, Třinec).

Odchody: Tadeáš Dvořák (G, Montpellier, FRA2), Daniel Dolejš (G, Vítkovice), Ctirad Ovčačík (O, konec kariéry), Rostislav Šnajnar (O, Přerov), Martin Padrnos (O, Třebíč), Danil Mamajev (O, ?), Jakub Illéš (Ú, Nice, FRA), Jan Dufek (Ú, Zlín), Michal Vymazal (Ú, Šumperk), Tomáš Guman (Ú, Vítkovice), Jozef Baláž (Ú, Vítkovice), Jan Václavek (Ú, Třebíč), Alexej Alexejev (Ú, Soligorsk, BĚL), Daniel Häring (Ú, jun. Kometa), Josef Fojtík (Ú, ?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Vladimír Svačina
Pokud bychom ho nazvali nejlepším hráčem, který bude letos působit v Chance lize, asi by proti tomu nikdo nemohl moc namítat. Nestává se často, aby do druhé nejvyšší soutěže přišel hráč poté, co vyhrál extraligový titul.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Citelný odchod – Daniel Dolejš
Dolejš byl v uplynulém ročníku nejlepším hráčem Poruby. Zároveň patřil mezi tři nejlepší gólmany celé soutěže. Možná se v Porubě ještě objeví na střídavých startech (byť zatím žádné takové info není), těžko by ale byl k dispozici pro takovou porci utkání jako loni.

Koho sledovat? Frederik Foltán
Ustojí tlak, který se po letním posílení snáší na Porubu? Dokáže být gólmanem, který pomůže Ostravanům k tomu, aby drželi krok s hlavními adepty na postup?

Mohl by zazářit – Michal Hlinka
V Jihlavě hrál ve čtvrté formaci, ačkoliv jeho statistiky odpovídaly hráčům z prvních dvou útoků. Pokud by v Porubě dostal velký ice time, mohl by patřit k hvězdám soutěže. Jenže konkurence v Porubě je také obrovská...

Talent – Jan Dluhoš
Při první seniorské sezoně si vedl dobře: v Litoměřicích nastoupil do 34 utkání a získal devět bodů (1+8). Je pravidelným mládežnickým reprezentantem, zahrál si třeba na Hlinkově memoriálu.

Trenéři – Miloš Holaň a Marek Pavlačka
Holaň má za sebou angažmá v hodně zajímavých týmech: Spartě, Trenčíně, Mladé Boleslavi nebo Pardubicích. Když se v průběhu uplynulé sezony ujal Poruby, okamžitě pomohl k jejímu vzestupu.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Přípravné zápasy
Poruba 5:4sn. Kokšetau (KAZ)
Poruba 2:3sn. Jastrzębie (POL)
Poruba 4:3 Šumperk
Poruba 5:2 Debrecín (MAĎ)
Poruba 2:1sn. Katovice (POL)
Detva (SVK) 3:1 Poruba
Poruba 3:1 Nowy Targ (POL)
Poruba 6:1 Dubnica (SVK2)
Poruba 6:0 Újpesti (MAĎ)
Přerov 3:5 Poruba
5. září – Vsetín vs. Poruba

Chronologická umístění
2012/2013 – 2. liga 
2013/2014 – 2. liga
2014/2015 – 2. liga 
2015/2016 – 2. liga 
2016/2017 – 2. liga 
2017/2018 – 2. liga
2018/2019 – 12. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz