bahis siteleri

PREVIEW: Poruba sestavila špičkovou obranu, ale co útok?

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Poruba vstupuje do své čtvrté prvoligové sezony. Dosud nedělala kroky vpřed, ale rovnou skoky vpřed. V nováčkovském ročníku skončila dvanáctá, za rok už byla osmá a letos na jaře čtvrtým místem přepsala klubovou historii.

Už loni se v souvislosti s Porubou mluvilo o extralize, je však jasné, že cesta za postupem ještě bude dlouhá a trnitá.

Vzpomeňme si, jak dlouho trvalo vybudovat postupový tým Chomutovu. Jak dlouho to trvalo Kladnu, Jihlavě nebo Českým Budějovicím.

Poruba je teprve na začátku – díky silného generální sponzorovi RT TORAX má finanční stabilitu, může si dovolit zajímavé posily (letos třeba Jakuba Husu, Tomáše Gřeše nebo Dominika Hrníčka), stále však buduje svoji značku a hlavně musí vytvářet fanouškovskou základnu.

Aspirantů na první místo v tabulce je navíc v první lize několik: kromě Poruby také Vsetín, Jihlava a Přerov. Tahle silná čtyřka bude nejspíš vyrovnaná – kdokoliv z ní může skončit první, kdokoliv z ní může být třeba až čtvrtý.

Ve prospěch Poruby hovoří možná nejlepší obranná šestka v lize, v její neprospěch málo skutečně rozdílových útočníků.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 4. místo

Osobnost týmu – Markus Korkiakoski

Za poslední tři sezony, tedy od jeho příchodu do Chance ligy, nezískal v první lize nikdo tolik bodů jako Korkiakoski: ve 144 zápasech jich posbíral 151. Chlubí se tedy průměrem 1,049 bodu na zápas. Až za ním jsou hráči jako Marek Račuk, Roman Pšurný nebo Antonín Pechanec.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Lotyšský veterán Ervins Muštukovs loni, do té doby, než začal mít zdravotní potíže, patřil k nejlepším gólmanům soutěže. Působil klidně a nedostával hloupé góly. V Porubě se mu evidentně zalíbilo – ve své kariéře rád poznává svět, takže se moc nestává, aby v jednom týmu odchytal dvě sezony za sebou. V přípravě ukazuje, že je i ve 37 letech pořád v dobré formě. O post jedničky chce každopádně zabojovat Adam Brízgala, o němž se loni mluvilo v souvislosti se Spartou, jenže v následném ročníku zklamal. Na Kladně dělal dvojku, byť rozhodně byly příležitosti, kdy mohl nevyrovnaně chytajícího Andreje Košarišťana v týmové hierarchii přeskočit. Ve 23 letech má nicméně pořád čas, aby se vyšvihl k zajímavému angažmá. Brízgala má velký talent a je v jeho schopnostech zařadit se mezi ligovou špičku.

Obránci (13/15): Poruba má společně s Přerovem nejlepší obranu v lize. Šimon Szathmáry prožil složitou sezonu, během níž vyměnil Třebíč za Porubu. Na nové prostředí si musel zvykat – do šancí se dostával často, na své poměry jich ovšem spálil až moc. Loni touto dobou jsme o něm každopádně psali jako o možná nejužitečnějším bekovi celé soutěže. Cenu pro nejlepšího obránce Chance ligy však loni získal Jakub Husa. Oba jsou užiteční jak při útočení, tak při bránění. A oba se teď sejdou v jednom týmu – to je ohromná síla. Lídrem týmu je Lukáš Kozák, který zářil hlavně v play off. Mezi nadprůměrné prvoligové beky se řadí také výtečný bruslař Dušan Žovinec. Defenzivními specialisty jsou extraligou ostřílení beci Tomáš Voráček s Patrikem Urbancem. Důraz do hry vnese Michal Houdek, který může ochránit týmové hvězdy a naštvat spoustu soupeřů. Zapomínat se nesmí ani na spolehlivého Marka Slavíka, jenž by v každém jiném týmu měl jisté místo v základu, v ohromné konkurenci Ostravanů ho ale možná čekají střídavé starty do Kopřivnice. Zkrátka: porubská obrana je poskládaná skvěle. Nic jí nechybí: šikovnost, rychlost, důraz, obětavost. Najdete v ní esa na přesilovku i psy obranáře na oslabení.

Útočníci (11/15): Poruba byla loni až moc závislá na Markusovi Korkiakoskim. Obecně Ostravané nedávali moc gólů, přestupová politika pro letošní léto tedy byla jasná: zvýšit kvalitu v dalších útocích. No, povedlo se to jen částečně – dorazily sice zajímavé posily, jenže jiní zase Ostravu opustili a třeba avizovaný příchod Vojtěcha Poláka se vůbec neuskutečnil. Každopádně podpis Dominika Hrníčka a návrat Tomáše Gřeše jsou superkaufem. Hrníčko je jedním z nejzábavnějších hokejistů v soutěži, jehož by měly extraligové týmy bedlivě sledovat – málokdo z první ligy je na nejvyšší soutěž připravený tak jako on, zvládá totiž všechny aspekty hry. S výše zmíněným Korkiakoskim by ale pravděpodobně měli hrát jiní: v přípravě se vedle finského kouzelníka objevovali Michal Vachovec s Tomášem Gumanem. Dalšími letními posilami jsou Samuel Bitten a někdejší velký talent Pavel Jenyš, jehož kariéra se ale zatím nevyvíjí podle očekávání. Oproti loňské sezoně by Poruba ráda viděla víc gólů od Petra Stloukala, v Chomutově hrál o třídu lépe. V přípravě je hodně vidět mladíček Radim Toman, že by letos patřil ke kometám sezony? Už čtvrtou sezonu v Porubě přidá silový křídelník Petr Kanko, jeden z nejužitečnějších bottom line forvardů v lize. Větší ice time by si zasloužil i Marek Špaček, který bývá na ledě hodně vidět, jenže konkurence v porubském útoku je zkrátka velká. A to jsme ještě nezmínili Michala Hoťka, jenž má za sebou průlomovou sezonu a dokázal, že má na to hrát profesionální hokej. 

Ostatní (7/10): Poruba sestavila kvalitní útok, pořád ale visí otazníky nad tím, zda v něm nechybí opravdoví rozdíloví hráči: tak jako má Jihlava Tomáše Čachotského, tak jako má Vsetín Luboše Roba, tak jako má Přerov Romana Pšurného... Odchod Vojtěcha Poláka je v tomto čárou přes rozpočet. Nicméně Poruba se netají tím, že stále hledá posily – zvlášť zkušený centr by se hodil. Aktuálně však mají papírově silnější útok Vsetín, Přerov, Jihlava a možná i Litoměřice.

CELKEM: 41/55.

Soupiska 

Brankáři: Adam Brízgala, Ervins Muštukovs, Marek Slíž.

Obránci: Jakub Husa, Šimon Szathmáry, Tomáš Voráček, Dušan Žovinec, Patrik Urbanec, Marek Slavík, Michal Houdek, Lukáš Kozák.

Útočníci: Dominik Hrníčko, Tomáš Gřeš, Markus Korkiakoski, Petr Stloukal, Marek Špaček, Radim Toman, Petr Kanko, Jiří Brodek, Michal Hotěk, Daniel Häring, Michal Vachovec, Tomáš Guman, Samuel Bitten, Pavel Jenyš.

Změny v kádru

Příchody: Adam Brízgala (G, Kladno), Michal Houdek (O, Plzeň), Jakub Husa (O, Kolín), Sam Bitten (Ú, Södertälje, SWE2), Tomáš Gřeš (Ú, Olomouc), Tomáš Guman (Ú, Kladno), Dominik Hrníčko (Ú, Prostějov), Pavel Jenyš (Ú, Košice, SVK), Michal Vachovec (Ú, Nowy Targ, POL).

Odchody: Frederik Foltán (G, Frýdek-Místek), Jakub Kašpar (G, Cheb), Tomáš Pastor (O, Havířov), Dominik Rudl (O, Brest, FRA2), Jakub Teper (O, Frýdek-Místek), Lukáš Endál (Ú, Tábor), Jan Hudeček (Ú, Havířov), Tomáš Jáchym (Ú, Prostějov), Lukáš Klíma (Ú, ?), Radek Pořízek (Ú, Sokolov), Adam Raška (Ú, ?), Marek Sikora (Ú, ?), Jurij Žolobov (Ú, Iževsk, RUS2).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Tomáš Gřeš
Podobný hráč loni Porubě chyběl – kanonýr z předbrankového prostoru, který sice mnohdy dává ošklivé góly, ale dává jich hodně. Do Ostravy se vrací po sezoně v Olomouci. Když Porubu loni opouštěl, odcházel coby její nejlepší střelec. Pokoří nyní poprvé v kariéře hranici dvaceti branek?

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Citelný odchod – Tomáš Jáchym
Vytvořil údernou dvojičku s Korkiakoskim a se šestadvaceti asistencemi byl čtvrtým nejčastějším nahrávačem v Chance lize. Podobných centrů jako on moc není, i vzhledem k Jáchymově 195 centimetrů vysoké postavě, proto musí Porubu mrzet, že přestoupil do konkurenčního Prostějova. Je totiž otázkou, jak si Korkiakoski sedne s novým centrem – Michalem Vachovcem.

Koho sledovat? Jakub Husa
Loni z průměru vystřelil mezi špičku: mezi beky ovládl bodování i tabulku střelců, dostal se do All-Star týmu a získal Cenu Ondřeje Buchtely pro nejlepšího obránce soutěže. V Kolíně to na něm stálo, jak si poradí s velkou konkurencí v Porubě, kde je adeptů na prvního beka vícero? Není to každopádně bek, který by ke své bodové produkci nutně potřeboval přesilovky, prosazovat se dokáže i pře hře 5 na 5. A to je vzácné. Navíc je to obránce, jehož přínos je nejen v ofenzivě – díky svému důrazu je hodně platný i v obranné třetině.

Mohl by zazářit – Sam Bitten
Prošel juniorskou OHL a loni působil ve druhé nejvyšší švédské soutěži v Södertälje (15 utkání, 1+2). V Porubě by jednadvacetiletý Kanaďan mohl dostat klíčovou roli: v přípravě se totiž objevuje na středu druhého útoku, na křídlech měl Dominika Hrníčka a Pavla Jenyše. S takovýmto ice timem a s takovými spoluhráči by mohl být ve statistikách hodně vidět.

Talent – Michal Houdek
Poruba nemá na aktuální soupisce, tedy kromě brankářské trojky Marka Slíže, ani jednoho juniora. Houdkovi je každopádně teprve jednadvacet a v Porubě by rád zažil hokejový průlom. Dosud se o něm mluvilo hlavně jako o bitkaři a provokatérovi, nyní by šel rád ve stopách litoměřického Patrika Marcela a začal dávat na odiv i svůj ofenzivní um.

Trenéři – Jiří Šejba a David Moravec
David Moravec měl loni v závěru sezony, ač byl oficiálně pouze asistentem Karla Suchánka, velké slovo. Nyní s ním dvojici vytvoří Jiří Šejba. Oba jsou mistři světa. Zatímco Moravec je teprve na začátku své trenérské kariéry, Šejba už dosáhl na několik velkých úspěchů: hlavně u sousedů v Polsku. A pro radu můžou kdykoliv zavolat ikoně Františku Výbornému.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Přípravné zápasy
Poruba 5:3 Kopřivnice
Poruba 1:3 Jastrzębie (POL)
Prostějov 1:2 Poruba
Zvolen (SVK) 5:2 Poruba
24. srpna – Jastrzębie (POL) vs. Poruba
26. srpna – Tychy (POL) vs. Poruba
31. srpna – Poruba vs. Prostějov
2. září – Poruba vs. Zvolen (SVK)
7. září – Kopřivnice vs. Poruba

Chronologická umístění
2013/2014 – 2. liga
2014/2015 – 2. liga
2015/2016 – 2. liga
2016/2017 – 2. liga
2017/2018 – 2. liga
2018/2019 – 12. místo
2019/2020 – 8. místo
2020/2021 – 4. místo 

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz