PREVIEW: Petráš proti svým. Pomůže Řisutům přejít přes Děčín?

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

6. března 2020, 19:33

Ondřej Mach

Vyřazovací část druhé ligy začíná v sobotu, v severské skupině se fanoušci mohou těšit na zajímavou sérii mezi Děčínem a Řisuty. Výjimečná bude hlavně z pohledu útočníka Zdeňka Petráše, který se v průběhu ročníku přesunul od Medvědů právě k Buldokům.

Aplikace Tipsport extraligy

Zafunguje děčínský mix zkušeností a mládí?

Severočeský klub patří k pravidelným účastníkům play off, do vyřazovací části se probojoval počtvrté v řadě. V posledních letech ale jeho cesta končila nejdále ve čtvrtfinále. Změní se to letos?

Medvědi se v aktuálním ročníku potýkají s poměrně velkou nevyrovnaností výkonů. Zářijový vstup do sezony týmu vyšel skvěle, krize ale nastala v listopadu. Děčín tehdy z deseti zápasů zvítězil jenom jednou, načež následoval sešup z druhého místa tabulky.

Závěr základní části se však mužstvu nadmíru vydařil, před porážkou ve Vrchlabí děčínští vyhráli pětkrát za sebou. Do série proti Řisutům by tak měli jít v dobrém rozpoložení, kromě toho začnou před domácím publikem.

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Klíčovou osobností je bezesporu Michal Oliverius. Jednačtyřicetiletý kapitán v týmu působí nepřetržitě od roku 2009, nedávno oslavil 500 zápasů ve druhé lize a jeho vliv nelze docenit. Kromě toho umí být stále velmi bodově produktivní.

V kádru Děčína ale najdete další zkušené borce, Jan Kaltenböck nebo Daniel Volráb rovněž nejsou žádní nazdárci. Právě zkušenosti by mohly být velkou děčínskou výhodou, nesmíme ale zapomínat i na mladší generaci na soupisce Medvědů.

„Očekávám vyrovnanou sérii, přece jen spolu hraje čtvrtý s pátým. Chtěli bychom využít výhody, že začínáme doma.“

Zlomový ročník prožívá útočník Ondřej Sýkora. Čtyřiadvacetiletý odchovanec ústeckého Slovanu nasázel 28 branek a mezi střelci v severní skupině skončil na druhém místě. Střelný prach mu kromě toho nezvlhl ani po odchodu Zdeňka Petráše.

V základní části si velmi dobře vedl i Pavel Zajan, mezi juniory vyčnívali obránce Vojtěch Tůma a útočník Jan Smola. Bude právě kombinace dravého mládí se zkušenostmi mazáků tím, co Medvědům pomůže do semifinále? Nechme se překvapit.

Eso Děčína – Michal Oliverius
Klid, zkušenosti a gólová produkce. Všechny tyto atributy může zkušený veterán nabídnout. Oliverius už se s týmem v play off několikrát dostal velmi daleko, v roce 2012 byl s Děčínem ve finále proti Kláštěrci nad Ohří. Dá se očekávat, že se od jeho výkonů budou odvíjet výkony celého mužstva.

Tajná zbraň – posily z Ústí?
V sobotu se odehraje poslední kolo základní části Chance ligy a pro ústecký Slovan to znamená konec sezony. Medvědi mají z klubu vyřízených několik střídavých startů, využijí je?

Čtvrtfinálové série očima Michala Oliveriuse: „Očekávám vyrovnanou sérii, přece jen spolu hraje čtvrtý s pátým. Chtěli bychom využít výhody, že začínáme doma. Musíme se hodně zlepšit a zaměřit se na obranu, abychom nedostávali tolik gólů a zlepšit disciplínu, protože tyhle věci pak v play off rozhodují zápasy.“

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Faktor P+P

Řisuty postup do vyřazovacích bojů slaví po třech letech. Mužstvo se po horším začátku sezony zvedlo a zejména ke konci základní části několikrát ukázalo svou sílu. Překvapí Buldoci i ve čtvrtfinále?

Hodně bude záležet na formě Zdeňka Petráše a Petra Patyka. Prvně jmenovaný v lednu dorazil na hostování právě z Děčína a okamžitě se zařadil mezi týmové lídry. Petráš ještě dokonce v závěru zabojoval o titul nejproduktivnějšího hráče, v posledních sedmi zápasech nastřádal patnáct bodů.

Velkou pozornost si ale zaslouží i Patykovy výkony. Dvaadvacetiletý hokejista v létě neuspěl na testech v Třebíči, o soutěž níž ale řádil. Nakonec dosáhl na hranici 50 bodů, čímž se stal prvním hráčem Řisut, kterému se to podařilo od sezony 2010/11.

Foto: Facebook HC Řisuty

Tahle dvojice si spolu prostě sedla a je zcela jisté, že obranu Medvědů pořádně zaměstná. Pozor, hra Buldoků ale nestojí jenom na těchto dvou mužích. Daří se například i Romanu Formánkovi.

„Bude důležité hrát jednoduše v obranném pásmu a vyvarovat se zbytečných chyb. Musíme využít rychlý přechod z obrany do útoku.“

Šestatřicetiletý útočník strávil velkou část kariéry v krajských soutěžích, po letošním přestupu do Řisut ale ukazuje, že bez problému stačí i na druhou ligu. Kromě toho by do týmu mohl přinést tolik potřebné zkušenosti a klid.

Další skupinou hokejistů v sestavě Středočechů jsou odchovanci Kladna. Mezi tahouny by se dal zařadit dvaadvacetiletý Vincent Keszi, který v týmovém bodování skončil hned za Patykem. V brankovišti pak trenér Michal Jäger nejvíce sázel na devatenáctiletého Petra Jirouška.

Eso Řisut – Zdeněk Petráš a Petr Patyk
Přenesou Petráš a Patyk formu ze závěru základní části i do play off? Pokud ano, bude velmi těžké je zastavit. Exděčínský útočník má velkou motivaci uspět, po sezoně totiž podle svých slov zřejmě vyzkouší zahraniční hokej.

Tajná zbraň – Michail Potěchin
Ruský obránce se ve 2. lize každým rokem zlepšuje ani letošní sezona nebyla výjimkou. Potěchin u týmu zastává roli kapitána, pochlubit se může zkušenostmi ze Slovenska nebo Běloruska.

Čtvrtfinálová série očima Zdeňka Petráše: „Bude důležité hrát jednoduše v obranném pásmu a vyvarovat se zbytečných chyb. Musíme využít rychlý přechod z obrany do útoku. Mají kvalitní a zkušené hráče jako je Oli (Michal Oliverius) a samozřejmě si musíme dát pozor na Ondru Sýkoru. Jinak si myslím, že to bude vyrovnaná série a vyhraje ten, kdo se lépe připraví a kdo bude mít i trošku štěstíčka.“

Vzájemné zápasy
HC Řisuty – HC Děčín 6:8
HC Děčín – HC Řisuty 4:6
HC Řisuty – HC Děčín 5:1
HC Děčín – HC Řisuty 4:5
HC Řisuty – HC Děčín 4:5 po prodloužení

Tip hokej.cz: 3:2 pro Řisuty

Foto: Facebook HC Řisuty

Předkolo play off – Sever

Sobota 7. března – 1. zápasy:
MOSTEČTÍ LVI – HC Trutnov
HC Děčín – HC Řisuty

Pondělí 9. března – 2. zápasy:
HC Trutnov – MOSTEČTÍ LVI
HC Řisuty – HC Děčín

Středa 11. března – 3. zápasy:
MOSTEČTÍ LVI – HC Trutnov
HC Děčín – HC Řisuty

Pátek 13. března – případné 4. zápasy:
HC Trutnov – MOSTEČTÍ LVI
HC Řisuty – HC Děčín

Neděle 15. března – případné 5. zápasy:
MOSTEČTÍ LVI – HC Trutnov
HC Děčín – HC Řisuty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz