PREVIEW: Nevyzpytatelné Vítkovice. Co ukáže nejmladší extraligový tým?

Foto: Facebook HC VÍTKOVICE RIDERA

Dost možná největší hádankou pro příští extraligovou sezonu budou výsledky Vítkovic. Tým je plný talentu – otázkou je, jak si vše sedne.

HokejkaTV

Ostravané v létě přišli o Patrika Bartošáka, Rostislava Olesze, Jakuba Lva nebo Radoslava Tybora. Místo nich dorazilo dravé mladí.

Vítkovice by tak měly mít vůbec nejmladší kádr v extralize. „Nebudu zastírat: nedílnou součástí těch změn byla i výše rozpočtu, která je oproti předchozím sezonám odlišná," přiznal trenér Jakub Petr. „Těšíme se ale, co to mladé mužstvo předvede."

„Náš styl se nebude měnit," hlásí jeden z mála veteránů Jan Výtisk. „Budeme hrát rychlý, nátlakový hokej. A ti mladí k tomu ještě více dopomůžou."

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 12. místo

Osobnost týmu – Jan Výtisk

Výtiskova obětavost je známá, v hitech a blokování střel patří k nejlepším v extralize. Je to lídr, kterého mladý tým potřebuje. V závěru přípravného zápasu proti Prostějovu ukázal, že za svými spoluhráči stojí a inicioval odchod do kabin.

Foto: Pavel Netolička, hc-vitkovice.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Přeskočit laťku, kterou loni nastavil Patrik Bartošák, bude skoro nemožné. Miroslav Svoboda je každopádně výborný brankář: byl oporou Plzně a vysloužil si dokonce smlouvu v Nashvillu. Uplynulou sezonu měl ale hodně složitou – stěhoval se z jednoho místa na druhé. Ve Vítkovicích se může zase odrazit. Daniel Dolejš je rovněž kvalitním gólmanem, který doplácel na to, že dělal dvojku Patriku Bartošákovi. V jiných týmech by totiž dostával víc prostoru. Teď může se Svobodou vytvořit vyrovnanou dvojici.

Obránci (8/15): Vítkovicím loni chyběla větší podpora od obránců směrem do ofenzivy. Jediným bekem, který se v základní části dostal přes deset bodů, byl Petr Šidlík. S produktivitou může hodně pomoct talentovaný David Kvasnička. Během hostování ze Sparty se osvědčil slovinský reprezentant Blaž Gregorc, který v Ostravě zůstává i pro další sezonu. Lídrem obrany i celého týmu je nesmlouvavý kapitán Jan Výtisk, jedna z nejvýraznějších osobností současné extraligy. Víc než polovinu loňské sezony kvůli zranění vynechal Peter Trška. Jeho přínos byl přitom značný. Teď je fit a jeho zkušenosti (třeba z mistrovských bojů s Kometou) se budou hodit. Daniel Krenželok se svou urostlou postavou budí respekt. Zajímavé bude sledovat výkony Martina Bodáka, někdejšího kapitána slovenské dvacítky. Dalším mladíkem je Tomáš Černý, který loni pendloval mezi extraligou a první ligou.

Útočníci (8/15): Vítkovice musí najít nové lídry, útok se totiž hodně změnil. Šimon Stránský, Dominik Lakatoš, Patrik Zdráhal, Nicolas Werbik nebo Daniel Kurovský každopádně mají velký – reprezentační – potenciál. U Ostravanů dostanou příležitost, aby ho naplnili. Pokud tahle pětice zazáří, může to být pro Vítkovice nakonec hodně zajímavá sezona. Zkušenosti dodají Ondřej Roman s Robertsem Bukartsem, kteří mají v extralize hodně velké renomé. Hodně se čeká od Alexandra Malleta, dvojnásobného mistra s Kometou. Vítkovice mu dokonce daly přednost před Vladimírem Svačinou. Extraligový titul kdysi vyhrál i všestranný Rastislav Dej. Přes dvacet bodů se loni dostal Jan Schleiss a v závěru sezony zaujal mladík Tomáš Guman. Jak si povede posila z EBEL Erik Němec?

Ostatní (6/10): Vítkovické vedení a trenéři jsou pod ostrou palbou fanoušků, kteří jim vyčítají třeba situaci ohledně Vladimíra Svačiny, Rostislava Olesze nebo Marka Hrbase. V dusné atmosféře se asi nepracuje nejlépe. Tým ale v přípravě ukázal, že drží za jeden provaz. Když prostějovští diváci skandovali hanlivý pokřik na Dominika Lakatoše, vítkovičtí hokejisté se sebrali a odešli na protest do kabin. Jeden za všechny, všichni za jednoho. To bude v nové sezoně potřeba.

CELKEM: 32/55.

Soupiska 

Brankáři: Daniel Dolejš, Miroslav Svoboda.

Obránci: Martin Bodák, Tomáš Černý, Blaž Gregorc, Daniel Krenželok, David Kvasnička, Petr Šidlík, Peter Trška, Jan Výtisk.

Útočníci: Jozef Baláž, Jan Bernovský, Roberts Bukarts, Rastislav Dej, Petr Fridrich, Tomáš Guman, Daniel Kurovský, Dominik Lakatoš, Alexandre Mallet, Erik Němec, Ondřej Roman, Jan Schleiss, Šimon Stránský, Radim Toman, Nicolas Werbik, Patrik Zdráhal, Lukáš Žiak, Martin Ryšavý.

Změny v kádru

Příchody: Miroslav Svoboda (G, Dornbirn, EBEL), Martin Bodák (O, Kootenay, WHL), David Kvasnička (O, Plzeň), Dominik Lakatoš (Ú, Liberec), Erik Němec (Ú, Znojmo, EBEL), Nicolas Werbik (Ú, Zlín), Roberts Bukarts (Ú, Sparta Praha), Alexandre Mallet (Ú, Kometa Brno), Lukáš Žiak (Ú, Liptovský Mikuláš). 

Odchody: Patrik Bartošák (G, Třinec), Jaroslav Mrázek (O, Prostějov), Josef Hrabal (O, ?), Jakub Lev (Ú, Kometa), Lukáš Kucsera (Ú, Kometa), Radoslav Tybor (Ú, Pardubice), Michal Poletín (Ú, Jihlava), David Květoň (Ú, ?), Roman Szturc (Ú, Zlín), Rostislav Olesz (Ú, Olomouc).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Roberts Bukarts
Loni touto dobou se o něm psalo, že je největší posilou Třince. Jenže zklamal a příliš nepookřál ani po výměně do Sparty. Sezonu zakončil s pouhými sedmi góly. Vinu na tom nesla především mizerná – ani ne 6% – úspěšnost střelby. Všichni ale vědí, co Bukarts ve formě dokáže...

Foto: Facebook HC VÍTKOVICE RIDERA

Citelný odchod – Patrik Bartošák
Bartošák pro Vítkovice sám vyhrával zápasy. O jeho kvalitách nejlépe svědčí, že pro sebe uzmul pozici jedničky na mistrovství světa. 

Koho sledovat? Dominik Lakatoš
Když v sezoně 2016/2017 zazářil 35 body a pomohl Liberci ke stříbru, předpovídala se mu velká budoucnost. Do NHL ho dokonce draftovali Rangers. Jenže od té doby Lakatošova produktivita klesá. Ve Vítkovicích dostane dobrou možnost k restartu.

Mohl by zazářit – Šimon Stránský
Abychom se nechápali špatně, Stránský už je v extralize známou persónou. Však v loňské základní části zaujal 26 body. Letos ale může udělat další výkonnostní skok – klidně až mezi samotnou ligovou špičku.

Talent – David Kvasnička
V mládežnických reprezentacích patřil za hvězdu svého ročníku: pomohl ke zlatým medailím na Hlinkově memoriálu, zahrál si na dvou juniorských šampionátech... V extralize se ale stále neusadil a v létě se rozhodl pro změnu. V přípravě zatím sbírá hodně bodů – stane se ve 20 letech klíčovým obráncem Ostravanů? 

Trenéři – Jakub Petr a Pavel Trnka
Petra čeká na střídačce vítkovického áčka čtvrtá sezona. Tahle bude nejtěžší: tým je totiž hodně mladý. Petr má ale v práci s mladými talenty dost zkušeností: s reprezentační osmnáctkou získal stříbro na MS a koučoval i dvacítku.

Foto: Facebook HC VÍTKOVICE RIDERA

Přípravné zápasy
Davos (ŠVÝ) 1:4 Vítkovice
Rapperswil (ŠVÝ) 4:2 Vítkovice
Zug (ŠVÝ) 3:2 Vítkovice
Ambri-Piotta (ŠVÝ) 6:1 Vítkovice
Znojmo (EBEL) 3:7 Vítkovice
Vítkovice 5:0 Trenčín (SVK)
Prostějov 2:4 Vítkovice
7. září – Nitra (SVK) vs. Vítkovice
8. září – turnaj, neznámý soupeř

Chronologická umístění
2012/2013 – 8. místo
2013/2014 – 8. místo
2014/2015 – 10. místo
2015/2016 – 11. místo
2016/2017 – 9. místo
2017/2018 – 5. místo
2018/2019 – 7. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz