PREVIEW: Návraty opor a nový trenér. Litvínov chce do play off

Foto: Matyáš Rjabi, Facebook Hokej Litvínov

Litvínov se na jaře zachránil až v posledním – dvanáctém – utkání baráže. Posezonní změny jsou příslibem, že se podobná hororovka tentokrát opakovat nebude.

Nový fanshop

Litvínov neopustil během přestávky ani jeden klíčový hráč: zůstala úderná dvojice Viktor Hübl–František Lukeš i produktivní Juraj Mikúš. 

Verva navíc přivedla zpátky brankáře Jaroslava Januse a dále jednoho ze strůjců dosud posledního (zároveň i prvního) litvínovského titulu Jakuba Petružálka. Kaufem by mohl být rovněž příchod David Tůmy, elitního střelce z Chance ligy.

„Kuba Petružálek by s Jurou Mikúšem mohli vytvořit úspěšný tandem. Jakub hokej miluje a věřím, že ho to tady zase bude bavit jako dříve. Doufám, že v kabině pomůže vytvořit atmosféru, ve které kluci potáhnou za jeden provaz," řekl pro hcverva.cz předseda představenstva Jiří Šlégr.

Martin Hanzl před sezonou

K zásadním změnám došlo i ve strukturách klubu. Generální manažer Robert Kysela rezignoval a pozice sportovního ředitele se ujal Josef Beránek. Hlavním trenérem je nově Milan Razým.

„Nedivím se fanouškům, že jsou v očekávání, navíc po sezoně, ve které jsme se zachraňovali až na poslední chvíli. Poté následovaly změny, které jsou viditelné, ne vždycky ale všechno zafunguje tak, jak si přejete," ví Šlégr.

„Můj osobní cíl je znovu vrátit fanouškům radost ze hry. Co se týká cíle mužstva, tak je to minimálně účast v play off," dodal Šlégr v rozhovoru na klubových stránkách.

Tip hokej.cz na umístění po základní části: 11. místo.

Osobnost týmu – Viktor Hübl

Ve čtrnácti sezonách za sebou pomohl svému týmu alespoň třiceti body. Mimořádné... Teď už sice Hüblův věk začíná čtyřkou, výrazný pokles formy se u něj ovšem nepředpokládá. 

Viktor Hübl.

Viktor Hübl. | Foto: Jan Čech, Karlovarský deník

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Jaroslav Janus ukázal v extralize dvě tváře: angažmá ve Spartě mu nevyšlo a loni v Liberci dělal jen dvojku, když ale chytal za Litvínov, dařilo se mu. Zářil především v sezoně 2016/2017, kterou zakončil s úspěšností zákroků 93,05 a průměrem inkasovaných gólů na zápas 2,02. Tehdy byl statisticky třetím nejlepším brankářem extraligy. Jakou tvář ukáže tentokrát? S Michaelem Petráskem by každopádně měli vytvořit velmi zajímavou a vyrovnanou dvojici. Petrásek si v minulé sezoně, v jeho premiérové na pozici extraligové jedničky, nevedl zle. Start soutěže ovšem nestihne, zranil se a bude několik týdnů na marodce. Litvínov tak shání náhradu.

Obránci (8/15): Když Jiří Hunkes přišel v průběhu minulé sezony do Litvínova, málokdo čekal, jak velký vliv bude mít na mužstvo. V prvních šesti utkáních za Vervu nastřádal jedenáct bodů! Jenže pak si zranil koleno a v klíčové fázi sezony chyběl. Třetím rokem bude oporou norský reprezentant Daniel Sørvik, který si nevydařenou sezonu s Litvínovem zpříjemnil účastí na olympiádě a MS. V rovnovážném stavu se mu nedařilo, byl u 14 vstřelených a 32 obdržených branek. Severočeši byli ale loni v takové křeči, že tentokrát mohou být Sørvikovy statistiky úplně jiné. Třetím – a posledním – zkušeným obráncem je Karel Kubát. Umí skvěle podporovat útok a pravidelně sbírá okolo dvaceti bodů za základní část. Zbytek litvínovské obrany tvoří mladíci – hráči pod 24 let. Mezi prvních šest beků by se měl vejít Marek Baránek. Verva bude potřebovat, aby Lukáš Doudera potvrdil svůj talent a zažil průlomovou sezonu. Na víc, než ukázal v minulé sezoně, jistě má i posila z Pardubic Jan Ščotka. 

Útočníci (10/15): Jedenáctou společnou sezonu odehrají v Litvínově František Lukeš a Viktor Hübl, jedna z nejúdernějších a nejsehranějších dvojiček v soutěži. I v pokročilém věku zůstávají hlavními oporami týmu a hlavně díky nim se na jaře Litvínov zachránil. Tentokrát už to ale nebude jen o nich... Obměněné litvínovské vedení potěšilo fanoušky dvěma zprávami: smlouvu prodloužil Juraj Mikúš a z Třince se vrátil strůjce titulu Jakub Petružálek. Tihle forvardi se zkušenostmi z KHL spolu můžou vytvořit ještě produktivnější dvojici než Hübl s Lukešem. Při třineckém angažmá nebyl Petružálek tak výrazný, jak by se možná podle jeho dřívějších úspěchů čekalo, ale jak se říká: všude dobře, doma nejlépe. Zkušenosti na křídla útoku přinesou Jakub Černý a Peter Jánský, kteří mají potenciál dát deset gólů za sezonu. Přes tuto metu by se mohl dostat i David Tůma, za poslední roky jeden z nejlepších střelců Chance ligy. Bodově nejpovedenější extraligovou sezonu v kariéře má za sebou František Gerhát (v základní části 13+9) a v seniorské reprezentaci debutoval Martin Hanzl. Velkou zásluhu na litvínovské záchraně měl kapitán Michal Trávníček, neskutečně obětavý a pro soupeře velmi nepříjemný hráč. Podobně hraje i Tomáš Matoušek, reprezentant Slovenska na MS 2017. O šanci v základní sestavě si během léta nahlas řekl teprve šestnáctiletý Jan Myšák. 

Ostatní (7/10): Milan Razým během tříletého angažmá ve Slavii i s papírově slabším týmem dokázal prohánět hlavní tři favority. Litvínov se dále může spolehnout na několik skvělých lídrů v čele s Michalem Trávníčkem a Viktorem Hüblem. Loňské trápení může nahradit znovu radost z hokeje.

CELKEM: 35/55.

Soupiska 

Brankáři: Jaroslav Janus, Michael Petrásek, Jakub Soukup, Patrik Spěšný.

Obránci: Marek Baránek, Jakub Březák, Lukáš Doudera, Jiří Hunkes, Karel Kubát, Ladislav Romančík, Daniel Sørvik, Jan Strejček, Jan Ščotka, David Šesták.

Útočníci: Jakub Černý, Jan Dufek, František Gerhát, Martin Hanzl, Martin Havelka, Filip Helt, Viktor Hübl, Peter Jánský, Josef Jícha, Ondřej Jurčík, František Lukeš, Tomáš Matoušek, Juraj Mikúš, Jan Myšák, Jakub Petružálek, Ivan Řehoř, Michal Trávníček, David Tůma, Lukáš Válek.

Změny v kádru

Příchody: Jaroslav Janus (Liberec), Ladislav Romančík (Trenčín), Jan Ščotka (Pardubice), David Tůma (Kladno), Jakub Petružálek (Třinec).

Odchody: Pavel Kantor (Mladá Boleslav), Jiří Gula (Sheffield), Zbyněk Sklenička (?), Tomáš Frolo (Vsetín), Jakub Čutta (?), Florian Iberer (Újpest, MAĎ), Karel Pilař (konec kariéry), Ondřej Havlíček (Štrasburk, FRA), Michael Vandas (Zvolen), Josef Stříbrný (Sokolov), Marek Růžička (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Jakub Petružálek
Petružálek je jedním z hlavních příslibů, že se loňská sezona Litvínova už nebude opakovat.

Jakub Petružálek.

Jakub Petružálek. | Foto: Jan Jindra, hcverva.cz

Citelný odchod – Jiří Gula
Citelný odchod u Litvínova? Verva si může oddechnout, nic takového ji v létě nepotkalo a všechny klíčové hráče udržela. Gula byl nicméně stabilním členem základní sestavy a ice time měl okolo 18 minut.

Koho sledovat? David Tůma
V posledních čtyřech prvoligových sezonách dal ve 241 zápasech 117 gólů! V Chance lize nebyl nejrychlejším bruslařem ani největším technikem, má ovšem skvělý výběr místa a úžasnou úspěšnost střelby. Bude pravidelně dávat góly i ve vyšší soutěži? V přípravě hraje v lajně s Petružálkem a Mikúšem.

Mohl by zazářit – Lukáš Doudera
V podstatě celou kariéru hrál se staršími spoluhráči a přeskakoval věkové kategorie. Teď ho čeká první sezona, ve které nebude mít status juniora. Zařadí se k oporám týmu?

Talent – Jan Myšák
Když hrál v dorostenecké extralize mezi stejně starými protihráči, sbíral pět bodů na zápas. Šestnáctiletý útočník zářil také ve starším dorostu a přes bod na zápas sbíral i v juniorce. Myšák je mimořádným talentem s potenciálem na 1. kolo draftu do NHL v roce 2020. V úterním přípravném utkání hrál vedle Hübla a Lukeše. Dostane v první lajně příležitost i v extralize?

Trenéři – Milan Razým a Radim Skuhrovec
Razým poslední sezony vedl Slavii a navzdory složité situaci s ní proháněl favority. Úspěchů dosáhl i v extralize: v roce 2013 pomohl Plzni k mistrovskému titulu.

Foto: hcverva.cz

Přípravné zápasy
Kladno 1:3 Litvínov
Litvínov 5:0 Kladno
Litvínov 5:4 Karlovy Vary
Karlovy Vary 3:2pr. Litvínov
Eisbären Berlín (DEL) 3:1 Litvínov
Litvínov 5:1 Chomutov
30. srpen – Chomutov vs. Litvínov
4. září – Litvínov vs. Ústí n/L

Chronologická umístění
2011/2012 – 13. místo
2012/2013 – 6. místo
2013/2014 – 11. místo
2014/2015 – 1. místo
2015/2016 – 13. místo
2016/2017 – 7. místo
2017/2018 – 14. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz