PREVIEW: Karlovy Vary jsou zpátky v extralize. Silnější?

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Sestup měl pro Karlovy Vary ozdravné účinky a fanoušci se opět bavili hokejem. Z toho všeho teď můžou Západočeši profitovat.

Nový fanshop

Energii by se mělo vyplatit, že po návratu do Tipsport extraligy došlo v jejím kádru jen k malým změnám. Neodešel žádný klíčový hráč, přestože o tahouny v čele s Jakubem Flekem a Tomášem Rachůnkem byla sháňka.

Společné působení v první lize jistě hráče sblížilo, parta se utužila a k tomu získaly Karlovy Vary potřebné sebevědomí. Mladý tým se naučil vyhrávat a začal zvládat těžké zápasy.

Energie první ligou doslova proletěla: vyhrála základní část, v play off neztratila ani zápas a zvládla i baráž. „Taková sezona hráčům sebevědomí určitě zvedne a pomůže jim. Hráči zjistili, že můžou a umí vyhrávat. Věřím, že si tuto vítěznou mentalitu přenesou i do extraligové sezony," řekl v rozhovoru pro hokejkv.cz asistent trenéra Tomáš Mariška.

Václav Skuhravý před sezonou

„Rádi bychom hráli kolem desátého místa, bude to ovšem těžké. Jsme nováček soutěže a budeme outsider, do předkola ale chceme," hlásí kapitán Václav Skuhravý.

Společně se Sabahudinem Kovačevićem, Vladimírem Sičákem, Stanislavem Balánem a Tomášem Závorkou jsou jedinými třicátníky v týmu. „Budeme proto sázet na dravost a mládí," dodal Skuhravý. 

Tip hokej.cz na umístění po základní části: 14. místo.

Osobnost týmu – Filip Novotný

Novotný loni předvedl jeden z nejlepších brankářských výkonů v historii první ligy: základní část zakončil s úspěšností zákroků 94,90 % a průměrem inkasovaných gólů na zápas 1,28. A v play off dokázal tato skvělá čísla ještě překonat!

Filip Novotný.

Filip Novotný. | Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Filip Novotný už byl v kariéře jedničkou Sparty, má starty v KHL a minulou sezonu dominoval v první lize. V baráži přišel z jeho strany nečekaný výpadek formy, skvěle ho ale zastoupil Tomáš Závorka. Nebyl tedy důvod, aby tato dvojice nepokračovala i o patro výš. Brankářský post bude nadále hlavní karlovarskou předností. 

Obránci (7/15): Obrana zůstala v podstatě stejná, jaká byla v minulé sezoně. Jedinou posilou je Lukáš Vágner, který odehrál skvělý rok za Třebíč a nedopouštěl se zbytečných chyb. Hlavními postavami západočeské defenzivy budou Vladimír Sičák, Sabahudin Kovačević a Matic Podlipnik. Poslední jmenovaný byl v loňské sezoně nejlepším prvoligovým střelcem mezi obránci. Sedmatřicetiletý Sičák toho v hokeji zažil spoustu: hodně toho odehrál za reprezentaci nebo ve Finsku. Podle sportovního manažera Jaromíra Kverky byl loni Sičák nejlepším obráncem Chance ligy. Kovačević hrál skvěle především při hře v pěti proti pěti – po 38 zápasech (včetně play off a baráže) měl ve statistice +/- senzačních +30 bodů. Výraznou roli v postupovém týmu měl exliberecký Michal Plutnar. Extraligovým fanouškům se chce připomenout Daniel Krejčí, který má dobrou střelu a rád podporuje útok. Pokračují obětaví bojovníci Martin Rohan s Janem Tomečkem a o smlouvu se uchází Petr Šenkeřík.

Útočníci (7/15): Tomáš Rachůnek, Stanislav Balán a Jakub Flek si v minulé sezoně skvěle rozuměli a rozhodovali zápasy. Flek patří k nejrychlejším bruslařům extraligy – když se rozjede, za chvíli z něj vidíte jen flek a těžko se zastavuje. Balán s Rachůnkem hrají s rozmyslem a neukvapují se. V přípravě se daří lajně s Ondřejem Beránkem, Dávidem Grígerem a Martinem Kohoutem. Jsou to mladí hráči s výborným pohybem. Ostatně právě skvělé bruslení a kombinace v rychlosti byly v minulé sezoně velkou karlovarskou předností. Povedenou sezonu se spoustou gólů má za sebou Petr Stloukal. Usadit se v extralize chce Jaromír Kverka, malý, ale – jak se říká v jedné pohádce – také šikovný hokejista. Pokračuje další mladík Sebastian Gorčík. Důležité bude, jak se ukážou nové posily v čele s Tomášem Mikúšem a Tomášem Havránkem. Potenciál rozhodně mají. 

Ostatní (6/10): Energii sestup z extraligy paradoxně pomohl: mladíci v kádru se ujali rolí lídrů, osvědčily se posily v čele s Filipem Novotným nebo Maticem Podlipnikem... A hlavně: fanoušci se hokejem zase bavili. Návštěvnost se o moc nesnížila a karlovarští příznivci uspořádali několik velkých výjezdů. Příští sezonu už nemusí být Západočeši v Tipsport extralize za otloukánky. Doplatit však mohou na menší zkušenosti.

CELKEM: 29/55.

Soupiska 

Brankáři: Ondřej Kuchař, Filip Novotný, Tomáš Závorka.

Obránci: Filip Bernáth, Sabahudin Kovačević, Daniel Krejčí, Michal Plutnar, Matic Podlipnik, Martin Rohan, Vladimír Sičák, Ondřej Šafář, Petr Šenkeřík, Jan Tomeček, David Tureček, Lukáš Vágner.

Útočníci: Stanislav Balán, Ondřej Beránek, Jakub Flek, Sebastian Gorčík, Dávid Gríger, Tomáš Havránek, Martin Kohout, Adam Křemen, Jaromír Kverka, Adam Lapšanský, Alan Lyszczarczyk, Tomáš Mikúš, Adam Penc, Tomáš Rachůnek, Václav Skuhravý, Petr Stloukal, Marek Švec.

Změny v kádru

Příchody: Lukáš Vágner (Třebíč), Tomáš Havránek (Třebíč), Adam Lapšanský (Ravensburg, NĚM2), Alan Lyszczarczyk (Owen Sound, QMJHL), Tomáš Mikúš (Nitra), Adam Penc (Selber Wölfe, NĚM3), Marek Švec (Prostějov).

Odchody: Tomáš Kvapil (Sokolov), Adam Rulík (Sokolov), Martin Weinhold (Ústí n/L), Tomáš Harkabus (Jihlava), Martin Osmík (Jihlava), Tomáš Rohan (Sokolov), Henri Tuominen (přerušení kariéry), Michal Vachovec (Krakov), Daniel Vrdlovec (Ústí n/L), Matěj Zadražil (Sokolov), Milan Davídek (Ústí n/L).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Tomáš Mikúš
V minulé sezoně byl druhým nejlepším střelcem Nitry, která vyhrála základní část slovenské extraligy – za 46 zápasů stihl 27 gólů. V české nejvyšší soutěži už hrával za Olomouc a ukázal pár zajímavých kousků. V přípravě se ovšem střelecky hledá...

Foto: Daniel Kubelka, hokejkv.cz

Citelný odchod – Henri Tuominen
Tuominen mohl být ideálním centrem do třetí či čtvrté řady. Upřednostnil však jiné zaměstnání, a ne ledajaké: ve Finsku se bude učit na dopravního pilota. 

Koho sledovat? Václav Skuhravý
V průběhu sezony oslaví 40. narozeniny. V kabině je jeho přínos obrovský, dokáže se po rozpačité sezoně v první lize vrátit do pozice tahouna i na ledě?  

Mohl by zazářit – Martin Kohout
V extralize dosud stabilně nepůsobil, teď se to změní. Minulou sezonu byl pro Energii velmi užitečný a daří se mu i v přípravě. Kohout chodí do soubojů po hlavě a navíc je produktivní.

Talent – František Klejna
Na dubnovém mistrovství světa do 18 let byl možná nejlepším obráncem českého týmu: i když měří 171 centimetrů, má obrovskou sílu a na ledě to řeže. Sezonu začne v Litoměřicích.

Trenéři – Martin Pešout a Tomáš Mariška
Pešout byl jako asistent trenéra u nedávných úspěchů Komety a skvěle se mu vydařila i minulá sezona s Energií. Tým první ligou doslova proletěl a nezastavil se ani v baráži.

Martin Pešout.

Martin Pešout. | Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Přípravné zápasy
Karlovy Vary 4:5 Sparta
Karlovy Vary 5:3 Plzeň
Litvínov 5:4 Karlovy Vary
Znojmo (EBEL) 3:2 Karlovy Vary
Karlovy Vary 4:5 Trenčín (SVK)
Karlovy Vary 3:2pr. Litvínov
Villach (EBEL) 2:6 Karlovy Vary
Medveščak (EBEL) 1:0 Karlovy Vary
Jesenice (SLO) 1:2pr. Karlovy Vary
4. září – Karlovy Vary vs. Kladno
6. září – Karlovy Vary vs. Sokolov

Chronologická umístění
2011/2012 – 11. místo
2012/2013 – 12. místo
2013/2014 – 12. místo
2014/2015 – 11. místo
2015/2016 – 14. místo
2016/2017 – 13. místo (sestup) 
2017/2018 – Chance liga (postup)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz