PREVIEW: Kadaň sáhla k velkým změnám. Chvost tabulky ale asi neopustí

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Kadaň je po Třebíči druhým nejdéle působícím týmem ve druhé nejvyšší soutěži. Čeká ji už 23. prvoligová sezona za sebou.

Fanshop národního týmu

Poslední čtyři ročníky se Kadani vůbec nepovedly. Měla štěstí, že se z Chance ligy nesestupovalo. Stejně tak má štěstí v neštěstí, že pád do druhé ligy nehrozí ani letos. Jinak by byla pod velkým tlakem.

Kádr Trhačů přes léto každopádně prošel velkými změnami. 

„Museli jsme udělat větší řez kádrem. Nabyl jsem dojmu, že hráči, kteří tu s námi byli, se naučili prohrávat – to bychom chtěli změnit,“ vysvětloval generální manažer Petr Klíma.

Kadaň využila konce Chomutova a přetáhla odtud několik hokejistů, žádný z nich ale u Pirátů nebyl vyloženě tahounem.

Zdá se proto, že Kadaň čeká další těžká sezona na chvostu tabulky. Nepomůže ani karanténa, do které Trhači museli těsně před startem sezony. Vypadnou z tréninkového tempa, a čeká je tak hodně těžký start.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 17. místo

Osobnost týmu – Miroslav Hanuljak

Brzy oslaví 36. narozeniny. Jen tři brankáři odchytali v historii první ligy víc zápasů než on: Luboš Horčička, Pavel Maláč a Lukáš Sáblík. Hanuljak je dost nedoceněný: přitom z malérů tahal Chomutov a skvělá čísla měl třeba i na Kladně. Také v Kadani už působil – a pomohl jí k největšímu úspěchu v historii, když v sezoně 2012/2013 dotáhl Severočechy až na páté místo. Co ukáže letos, není už za zenitem?

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Veterán Miroslav Hanuljak je celkem neznámou. V minulosti to byl špičkový prvoligový brankář, který slavil s Chomutovem dva postupy do extraligy. V posledních třech letech ale sešel českým fanouškům z očí: chytal totiž druhou nejvyšší soutěž v Německu a potom přešel do slovenské Nitry. V uplynulém ročníku dělal dvojku Juraji Šimbochovi, měl ale lepší statistiky než on. A to celkem o dost. Takže je zřejmé, že Hanuljak pořád umí. Krýt záda mu bude mladíček Richard Běhula, jenž loni pětkrát nastoupil za Chomutov a nezklamal. Tentokrát se tedy nebudou muset Trhači obávat poslat do branky čas od času dvojku. Když to udělali loni, pokaždé prohráli.

Obránci (5/15): Jakub Trefný měl loni druhý nejvyšší průměrný ice time ze všech prvoligových hráčů. Na ledě trávil přes 24 minut za zápas, nejinak tomu bude letos. Trefný je jasným lídrem, který dokáže srovnat kabinu. Pomůže v přesilovkách, kde loni získal devatenáct ze svých dvaatřiceti bodů. Trhačům loni citelně scházel někdo, kdo by mohl zastat roli druhého obránce. Teď jeden takový dorazil. Jak jinak než z Chomutova – máme na mysli Radka Havla. Vyhlášený bojovník rozdává rány, mnohdy se porve, současně ale pomáhá s rozehrávkou. Roli zlého muže má také Michael Foltýn, nejznámější český bitkař současnosti. Sám říká, že má z loňské sezony nevyřízené účty, takže ze své hry nic nesleví. Velmi důležitý je příchod dvacetiletého Víta Seemanna, který loni v Chomutově zaujal jedenácti body v 38 utkáních. Není to jen tak ledajaký mladík, už z něj vyrostl dobrý bek. V mládežnických kategoriích exceloval tvořivý Ondřej Havlín. Loni získal zkušenosti v Příbrami, teď ho čeká posun o patro výš. Ze zámoří dorazil stokilový pořízek Marcel Kottek, který v přípravě sbíral body. Zajímavou postavou je belgický reprezentant Cédric Delmarche. Bohužel ho loni trápilo zranění, na marodce je i teď.

Útočníci (5/15): Jaroslav Kůs odešel, zůstává ale jiná útočná hvězda – Roman Chlouba. Legendární Petr Klíma řekl, že ho Chlouba svým stylem hry trochu připomíná. Že třeba dvě třetiny čeká na chybu a v té další dá dva góly. Skvěle totiž čte hru. Chlouba u Trhačů poslední dvě sezony sbíral přes bod na zápas. Má důvěru trenérů a dostává ohromný ice time. Bohužel pro Kadaň je Chlouba jediným rozdílovým útočníkem na soupisce. Možná, že by se této role mohl zhostit Rus Arťom Sursov. Nebo jeho krajan Arslan Achmeťanov. Prvně jmenovaný byl produktivní v Asijské lize, Achmeťanov si celkem solidně vedl v Kazachstánu. Dalším cizincem je mladý Slovák Sebastian Šmída, naposledy tahoun Skalice. Početná letka potom dorazila z Chomutova. Velký progres loni udělal Jan Svoboda, učme se tohle jméno. Jeho jmenovec Matyáš Svoboda zářil v mládeži, byl třeba u historického zlata na Hlinkově memoriálu, mezi muži ale zatím neprorazil. Možná k tomu bude mít letos poslední pořádnou šanci. Piráty za Trhače vyměnil také srdcař Jakub Chrpa. Je to pracant, co může dát deset gólů za sezonu. Na podobnou metu bude útočit také Jan Müller, fyzicky skvěle připravený hokejista s ohromnou sílou. U mantinelů dokáže vybojovat spoustu puků. Hodit se bude také výpomoc hradeckého talentu Matěje Moronga.

Ostatní (6/10): Trhači měli loni světlé momenty, ale utrpěli i pár debaklů. No, pár jich vlastně nebylo... Bylo jich dost. Častokrát ztratili v průběhu utkání motivaci, nechali se vylučovat a skóre narůstalo. Někteří hráči navíc byli dost přetěžovaní a byla na nich znát únava. Je hodně věcí, které se musí v Kadani změnit. Petr Rosol s Vladimírem Jeřábkem jsou schopní trenéři, tam určitě týmová slabina nebude. 

CELKEM: 25/55.

Soupiska 

Brankáři: Richard Běhula, Miroslav Hanuljak, Josef Němeček.

Obránci: Jakub Trefný, Radek Havel, Michael Foltýn, Vít Seemann, Tomáš Běhula, Cédric Delmarche, Jakub Šuráň, Ondřej Havlín, Marcel Kottek.

Útočníci: Roman Chlouba, Jakub Chrpa, Jan Müller, Jan Svoboda, Matyáš Svoboda, Zdeněk Zabloudil, Josef Rindoš, Tomáš Koblížek, Jakub Veselý, David Homer, Dominik Kubišta, Jiří Bucek, Sebastian Šmída, Arslan Achmeťanov, Arťom Sursov, Luboš Dospěl, Miroslav Hradecký, Matěj Morong.

Změny v kádru

Příchody: Miroslav Hanuljak (G, Nitra, SVK), Josef Němeček (G, Lidingö, ŠWEU18), Richard Běhula (G, Bílina), Radek Havel (O, Chomutov), Vít Seemann (O, Chomutov), Tomáš Běhula (O, Bílina), Ondřej Havlín (O, jun. Sparta), Jakub Šuráň (O, jun. Chomutov), Marcel Kottek (O, Adrian College, ACHA), Jakub Veselý (Ú, jun. Chomutov), Jan Svoboda (Ú, Chomutov), Matyáš Svoboda (Ú, Chomutov), Jakub Chrpa (Ú, Chomutov), Dominik Kubišta (Ú, Bílina), Jiří Bucek (Ú, Trutnov), Arslan Achmeťanov (Ú, Taškent, KAZ), Arťom Sursov (Ú, Sachalin, Asijská liga), Sebastian Šmída (Ú, Skalica, SVK2), Matěj Morong (Ú, jun. Hradec Králové).

Odchody: Jakub Neužil (G, Sparta), Petr Galuška (G, Nový Jičín), Adam Wolf (G, Prostějov), Oliver Štěpánek (G, Vrchlabí), Filip Eliáš (O, Jihlava), Jan Klodner (O, Sokolov), Denis Zeman (O, Sokolov), Daniel Poizl (O, Litoměřice), Jakub Mert (O, Dvůr Králové n/L), Jaroslav Kůs (Ú, Chomutov), František Wágner (Ú, Prostějov), Matěj Zabloudil (Ú, K. Vary), Jurij Žolobov (Ú, Poruba), Jakub Wojnar (Ú, ?), Martin Dubský (Ú, ?), Štěpán Čech (Ú, ?), Patrik Prymula (Ú, Litoměřice).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Miroslav Hanuljak
Jakub Neužil byl loni jednoznačně nejdůležitějším hráčem týmu. Když chytal za Trhače někdo jiný, nevyhráli. A to opravdu! Po jeho odchodu tak musela Kadaň najít jinou spolehlivou jedničku – Hanuljak má předpoklady k tomu, aby i on byl pro spoluhráče oporou.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Citelný odchod – Jaroslav Kůs
Ve čtyřech sezonách po sobě byl nejproduktivnějším hráčem Kadaně. Na jaře se však s Trhači nečekaně rozloučil... Tvořivý centr s úžasným přehledem o hře dokonce opustil profesionální hokej úplně, od nové sezony bude hrát kraj za Chomutov. Chance liga tím přichází o výjimečného hráče.

Koho sledovat? Arťom Sursov
V devětadvaceti už toho má za sebou celkem dost: hrál zejména ve druhé nejvyšší ruské soutěži, poslední rok potom strávil v Sachalinu. V Asijské lize byl sedmnáctým nejproduktivnějším hráčem. Dokonce získal víc bodů než známý Tyler Redenbach. Může být Sursov novým lídrem Kadaně?

Mohl by zazářit – Sebastian Šmída
Šmída byl v minulém ročníku pátým nejlepším střelcem druhé nejvyšší slovenské soutěže. Skalici tehdy pomohl 27 góly ve 46 zápasech. Tamější liga sice není moc kvalitní, naději, že uspěje v Chance lize, ale jednadvacetiletý Šmída rozhodně má.

Talent – Matěj Morong
Devatenáctiletý Morong vždy patřil k nejvýraznějším útočníkům svého ročníku – zářil v dorostech i v juniorce. Jak zvládne hradecký talent přechod do mužského hokeje? Loni do Chance ligy už nakoukl – právě v Kadani a také v Litoměřicích.

Trenéři – Petr Rosol a Vladimír Jeřábek
Kadaň bude mít na střídačce dva odborníky na slovo vzaté. Dva muže, kteří měli parádní hráčské kariéry a úspěchy brali i poté coby trenéři. Postřehy může předávat také generální manažer Petr Klíma. Vypadalo to, že by mohl pomoct ještě stratég Jaroslav Beck, ten ale nakonec na střídačce Trhačů stát nebude.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Přípravné zápasy
Kadaň 3:1 Ústí nad Labem
Kadaň 3:4 Kolín
Kadaň 5:2 Cheb
Ústí nad Labem 6:2 Kadaň
Litoměřice 6:3 Kadaň
Kadaň 0:4 Sokolov
Kolín 3:2 Kadaň

Chronologická umístění
2012/2013 – 5. místo
2013/2014 – 12. místo
2014/2015 – 9. místo
2015/2016 – 9. místo
2016/2017 – 13. místo
2017/2018 – 14. místo
2018/2019 – 15. místo
2019/2020 – 15. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz