PREVIEW: Jihlava jako černý kůň? Ne, opět jeden z TOP favoritů

Foto: Nela Dittrichová, hcdukla.cz

Ještě v červenci se zdálo, že Jihlava vinou mnoha odchodů mezi TOP ligovými favority tentokrát nebude. Při nástupu na led ale zajímavě posílala, v přípravě proti české reprezentaci ukázala velký potenciál a rozhodně se s ní musí počítat.

NHL 20

Ani nejde říct, že by Dukla byla černým koněm soutěže. Ona je rovnou jedním z hlavních adeptů na postup. Jihlava je na podobné úrovni jako Motor se Vsetínem.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 2. místo

Osobnost týmu – Tomáš Čachotský

V minulé sezoně působil trochu unaveně a vyhořele. Nebyl to ten Tomáš Čachotský, na jakého jsme byli zvyklí. Takový, který na ledě dominuje a dělá si se soupeři, co chce. Je mu už sice 37 let, ale pořád mu to skvěle bruslí, takže proč by se nemohl vrátit do obvyklé formy? 

Foto: Nela Dittrichová, hcdukla.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (11/15): Jan Brož může být dalším z brankářů, který pod trenérem gólmanů Petrem Jarošem vyletí za velkým angažmá. Už v minulém ročníku měl v Chance lize nejvíc čistých kont. V přípravě si vede hodně dobře a rozhodně je mužem, který může Duklu dovést až do extraligy. Niklas Lundström loni v play off vyhořel, v gólmanech byl v semifinále mezi Kladnem a Jihlavou velký rozdíl. V přípravě si ale vede slušně a s Brožem se pravděpodobně budou pravidelně střídat.

Obránci (10/15): Obrana, to je na první pohled největší slabina Dukly. Na druhou stranu se zdá jako dobré řešení, kdyby případné posily dorazily až při přestupové uzávěrce. Jeden, dva kvalitní beci ještě budou potřeba, zatím ale můžou dostat hodně prostoru Jakub Černohorský, Matěj Vála, Patrik Rašín nebo Lukáš Mareš, kteří mají talent a můžou vylétnout. Příležitost si zaslouží. Obrana bude každopádně stát na Janu Pohlovi a Janu Holém. První jmenovaný patří k nejlepším ofenzivním bekům Chance ligy. Holému angažmá na Vysočině hodně sedlo a od příchodu z Kadaně podává mimořádné výkony. Nová tvář Daniel Kolář je pro změnu vynikajícím defenzivním zadákem. V přípravě si řekl o smlouvu René Piegl, jenž působí spolehlivě. Robin Staněk hraje pořád s hlavou nahoře, elegantně bruslí a situace se snaží řešit v klidu. Také on už uspěl na zkoušce. Čtvrtou sezonu v Chance lize pak přidá Václav Půža.

Útočníci (12/15): Lukáš Anděl, Josef Skořepa a Matěj Pekr – tahle trojice dělá na ledě obrovský rozdíl. Anděl je v širším kádru reprezentace, Skořepa s Pekrem pak právě v přípravném utkání proti národnímu týmu motali hlavy reprezentantům. V minulé sezoně trochu ustoupili ze scény Tomáš Čachotský s Adamem Zemanem. Podle dosavadní přípravy se zdá, že dlouholetý křídelník Čachotský bude hrát centra druhé řady a Zeman centra ve třetí formaci. Vedle Čachotského pravděpodobně začne Michal Poletín, největší letní posila Dukly. Dvojičku se Zemanem může vytvořit Tomáš Jiránek. Forčeking a agresivita charakterizuje urostlého Slováka Petra Lichance. Jiří Fronk s Milanem Davídkem jsou skvělou volbou do třetí formace. Jihlavské prostředí hodně svědčí Tomáši Harkabusovi, který pomůže s produktivitou z takzvané druhé vlny. Jakou proci minut pak v této konkurenci dostane velký talent Tomáš Chlubna?

Ostatní (7/10): Pokud se během přestupové uzávěrky vhodně doplní obrana, bude Dukla opět žhavým adeptem na postup. Má dvě špičkové útočné formace v čele s hvězdami Matějem Pekrem a Lukášem Andělem, což může hrát ve prospěch Jihlavy například ve srovnání se Vsetínem. Loňský výpadek v play off je varováním, nelze však říct, že by Dukla neměla v kádru vítězné typy. Vždyť klíčoví útočníci už postup do extraligy zažili.

CELKEM: 40/55.

Soupiska 

Brankáři: Jan Brož, Niklas Lundström, Ondřej Chaloupek.

Obránci: Jakub Černohorský, Jan Holý, Daniel Kolář, Lukáš Mareš, René Piegl, Jan Pohl, Václav Půža, Patrik Rašín, Matěj Vála, Robin Staněk.

Útočníci: Lukáš Anděl, Tomáš Čachotský, David Čermák, Milan Davídek, Jiří Fronk, Tomáš Harkabus, Tomáš Chlubna, Tomáš Jiránek, Miroslav Juda, Peter Lichanec, Matěj Pekr, Michal Poletín, Josef Skořepa, Adam Zeman.

Změny v kádru

Příchody: Daniel Kolář (O, Prostějov), Robin Staněk (O, Havířov), René Piegl (O, Žilina, SVK), Peter Lichanec (Ú, Topolčany, SVK2), Jiří Fronk (Ú, Fiemme, ITA2), Milan Davídek (Ú, Přerov), Michal Poletín (Ú, Vítkovice).

Odchody: David Honzík (G, Litvínov), Jakub Suchánek (O, České Budějovice), David Váňa (O, ?), David Kajínek (O, Trenčín, SVK), Miha Štebih (O, Lyon, FRA), Martin Matějíček (O, ?), Vlastimil Dostálek (Ú, Vsetín), Michal Hlinka (Ú, Poruba), Juraj Bezúch (Ú, Košice, SVK), Lukáš Klíma (Ú, Kadaň), Dominik Hrníčko (Ú, Prostějov), Martin Osmík (Ú, Sokolov), Nicolas Werbik (Ú, Vítkovice).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Michal Poletín
Je to urostlý forvard, který přinese tah na branku. Není to tak dávno, co v extralize nasázel 22 branek, takže je zřejmé, o jak kvalitní posilu jde. 

Foto: hcdukla.cz

Citelný odchod – Jakub Suchánek
Suchánek byl lídrem obrany. Soupeři se přes něj těžko prosazovali, navíc strašil gólmany tvrdou ránou. Z rodinných důvodů se vrátil na jih Čech.

Koho sledovat? Peter Lichanec
Jeho loňská sezona budila pochyby: vystřídal čtyři kluby a nakonec skončil až ve druhé nejvyšší slovenské soutěži. V minulosti však reprezentoval seniorský nároďák a v přípravě za Duklu si taky nevede špatně. Je to powerforvard, který asi moc bodů neudělá, zato ale do soupeřovy hry vnese pořádný rozruch. Létá do všeho po hlavě.

Mohl by zazářit – Jakub Černohorský
Je mu osmnáct, hraje ale s obrovským přehledem. Situace se snaží řešit konstruktivně a roste z něj výjimečný obránce. Má úžasné bruslení, jako by ho brusle poslouchaly na slovo. Černohorský může být jedou z komet sezony.

Talent – Tomáš Chlubna
Zájem o něj byl v zámoří, ve Finsku, Chlubna ale pokračuje v Jihlavě. Místo v základní sestavě si zaslouží, patří k největším českým nadějím pro blížící se draft. Byla by škoda, kdyby měl hrát jen ve čtvrté řadě. Řekne si o první tři lajny?

Trenéři – Petr Vlk a František Zeman
Vlk je nejdéle nepřetržitě sloužícím trenérem v Chance lize. Duklu vede už od roku 2010!

Foto: Nela Dittrichová, hcdukla.cz

Přípravné zápasy
Jihlava 2:3 Pavlodar (KAZ)
Olomouc 5:2 Jihlava
Jihlava 6:0 Prostějov
Jihlava 1:3 Česká hokejová reprezentace (2x20)
Jihlava 1:2 Česká hokejová reprezentace (2x20)
Třebíč 2:3sn. Jihlava
27. srpna – Prostějov vs. Jihlava
29. srpna – Jihlava vs. Třebíč
5. září – Pardubice vs. Jihlava

Chronologická umístění
2012/2013 – 6. místo
2013/2014 – 3. místo
2014/2015 – 4. místo
2015/2016 – 1. místo
2016/2017 – 2. místo (postup)
2017/2018 – TELH (sestup)
2018/2019 – 3. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz