PREVIEW: Je co napravovat. Potvrdí Mladá Boleslav papírové kvality?

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Minulá mladoboleslavská sezona byla divoká: tým navzdory zvučným posilám nenaplnil očekávání, nepostoupil do play off a nespokojení fanoušci protestovali.

Plekanec Chance liga

„Znamená to pro nás všechny poučení," ohlíží se sportovní manažer Jaromír Látal. „V Boleslavi jsou vynikající podmínky pro hokej. Naším přáním je, abychom letos hráli klidný střed tabulky. Věřím, že půjdeme nahoru."

I přes neúspěch k průvanu v kádru nedošlo: zůstal trenér Vladimír Kýhos a sedm odcházejících hráčů nahradilo sedm posil. Mladá Boleslav přivedla například reprezentanty Martina Pláňka, Davida Šťastného a Michala Vondrku. „Snažili jsme se mužstvo doplnit a posílit. Musím říct, že nám vyšli v podstatě všichni hráči, o které jsme stáli," těší Látala. „Letošnímu kádru věříme."

Jakub Klepiš před sezonou

Největším příslibem, že se výbuch z loňské sezony nebude opakovat, je podpis Michala Vondrky. Posila z Chomutova dokáže rozhodovat vyrovnané zápasy ve prospěch svého týmu.

„Samozřejmě, že určitý tlak vnímám, ale už mi není sedmnáct, takže se s celou situací musím nějak popasovat," řekl Vondrka pro bkboleslav.cz. „Budu se snažit ukázat, co ve mně je. Hlavně mi ale půjde o to, aby celý mančaft fungoval na sto procent a došel co nejdál. Vím, že se pořád dokola omílá, že parta je v týmových sportech nejdůležitější, ale opravdu to tak je."

Vondrka by měl vytvořit údernou dvojičku s Jakubem Klepišem. „Myslím, že budeme silnější. Hlavně chceme hrát jiný hokej než loni. Lepší, a to minimálně o sto procent," hlásí Klepiš. „Osobně bych chtěl, abychom hráli do šestého místa."

Tip hokej.cz na umístění po základní části: 7. místo.

Osobnost týmu – Michal Vondrka

Podíváme-li se na statistiky z posledních dvou základních částí Tipsport extraligy, Vondrkův přínos bude zřejmý: účastník olympiády v Jižní Koreji získal ve 103 zápasech 89 bodů. Žádný jiný hokejista nebyl za toto období produktivnější. 

Michal Vondrka.

Michal Vondrka. | Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Mladá Boleslav chtěla vsadit na Jana Růžičku, který v minulé sezoně odchytal dobré zápasy, jenže jednadvacetiletý gólman musel na operaci a chybět bude několik měsíců. Bruslaři zareagovali příchodem zkušeného Gašpera Krošelje, který byl jedničkou slovinské reprezentace na nedávné olympiádě nebo MS 2017. Už v květnu dorazil do Mladé Boleslavi Pavel Kantor, který odchytal skvělou baráž a pomohl Litvínovu k záchraně.

Obránci (9/15): Statistiky z minulé základní části? Oldrich Kotvan, 24 bodů. Všichni ostatní mladoboleslavští beci? Dohromady 35 bodů. Je zřejmé, co Mladá Boleslav potřebuje. Zaprvé, aby Kotvan svůj výkon zopakoval. A zadruhé, aby ho v produktivitě nenechali spoluhráči samotného. Pomoci by s tím mohl nově příchozí Martin Pláněk, který v předchozích třech sezonách hrál za národní tým. V reprezentaci se loni objevil i defenzivní bek David Němeček. Na Euro Hockey Tour si kdysi zahrál také Vladimír Eminger. Jediným třicátníkem v mladoboleslavské obraně je Jan Hanzlík. O další místa na soupisce zabojují Jiří Říha, David Bernad, Ondřej Dlapa, František Hrdinka a Jiří Kurka. Říha v sezoně 2016/2017 zbořil rekordy první ligy, v extralize mu to ale loni úplně nesedlo a je možné, že letos odejde hostovat zpátky do nižší soutěže. V Chance lize měl parádní statistiky i Bernad. Prosadí se tentokrát do základní sestavy Bruslařů? Konkurence v obraně je veliká. 

Útočníci (11/15): Je s podivem, že loni měla Mladá Boleslav druhý nejméně efektivní útok v lize. Dala jen 118 gólů. Potvrdí se papírové kvality útočných řad alespoň letos? Pokud ne, hokej nemá logiku... Jakub Klepiš s Michalem Vondrkou si spolu připomenou staré a dobré časy ve Slavii. Měli by vytvořit jednu z nejúdernějších dvojic v Tipsport extralize. Stejně tak, jako má Bruslařský klub několik českých reprezentantů v obraně, jsou v širším kádru národního týmu i útočníci David Šťastný a Pavel Musil. Důležité je setrvání Jakuba Orsavy, který i přes týmové trápení nasázel 21 gólů. Víc jak deset branek za sezonu pravidelně dává Dominik Pacovský. Pátým nejproduktivnějším hráčem týmu v minulém ročníku byl Lukáš Žejdl (8+13). Příchod Tomáše Knotka, který se zprvu zdál jako skvělý kauf, se během první sezony úplně nevyplatil. Knotek totiž vinou zranění zapsal jen 25 startů. Pokud se nyní dostane do podobné formy, v jaké byl při své poslední sezoně v Hradci Králové, mají se soupeři čeho obávat. Nastupovat by měl vedle Vondrky a Klepiše. Z Hradce Králové se vrátil Martin Látal, který patří k nejrychlejším bruslařům soutěže. Zkušenosti dodá Lukáš Pabiška, mladický entuziasmus zase Ondřej Najman s Pavlem Kousalem.  

Ostatní (7/10): Minulá sezona potvrdila staré hokejové pravidlo, že jména nejsou všechno. Bude zajímavé sledovat, jak se Bruslaři z loňského selhání poučili. Pokud si všechny individuality sednou – a že má Mladá Boleslav velké osobnosti – klidně by se mohla zopakovat památná sezona 2015/2016, ve které Středočeši dokráčeli až do semifinále.

CELKEM: 36/55.

Soupiska 

Brankáři: Dominik Groh, Pavel Kantor, Michal Krofta, Gašper Krošelj, Pavel Kantor.

Obránci: David Bernad, Ondřej Dlapa, Vladimír Eminger, Jan Hanzlík, František Hrdinka, Oldrich Kotvan, Jiří Kurka, David Němeček, Martin Pláněk, Jiří Říha.

Útočníci: Oscar Flynn, Jakub Klepiš, Tomáš Knotek, Pavel Kousal, Martin Látal, Pavel Musil, Ondřej Najman, Jakub Orsava, Lukáš Pabiška, Dominik Pacovský, Martin Procházka, Pavol Skalický, David Šťastný, Lukáš Volf, Michal Vondrka, Lukáš Žejdl.

Změny v kádru

Příchody: Gašper Krošelj (Rødovre, DÁN), Pavel Kantor (Litvínov), Martin Pláněk (Mountfield), David Šťastný (Zlín), Michal Vondrka (Chomutov), Pavol Skalický (Slovan Bratislava), Martin Látal (Mountfield).

Odchody: Brandon Maxwell (Mountfield), Richard Nedomlel (Mountfield), Vojtěch Němec (Plzeň), Lukáš Nahodil (Kometa), Jakub Valský (Liberec), Radan Lenc (Liberec), Tomáš Urban (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Michal Vondrka
Spolupráce Jakuba Klepiše s Michalem Vondrkou? To zní nebezpečně, asi tak jako když slyšíte chřestění chřestýše. 

Michal Vondrka.

Michal Vondrka. | Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Citelný odchod –  Radan Lenc
Lenc patřil jakožto klubový odchovanec k oblíbencům tribun. V Mladé Boleslavi prožil časy dobré i zlé, po sezoně se člen širšího reprezentačního kádru rozhodl pro změnu prostředí a odešel do nedalekého Liberce.

Koho sledovat? Gašper Krošelj
Nebýt zranění Jana Růžičky, v Mladé Boleslavi by nejspíš nebyl. Bruslaři příchodem slovinského reprezentanta reagovali na zdravotní stav Růžičky, i proto má Krošelj zatím krátkodobou smlouvu. Bude zajímavé sledovat, jak se bude situace v mladoboleslavském brankovišti vyvíjet. 

Mohl by zazářit – David Bernad
V první lize táhl Ústí nad Labem a patřil k nejlepším bekům soutěže. Přišel jeho čas a prosadí se i o patro výš? 

Talent – Oscar Flynn
Jediným juniorem na aktuální mladoboleslavské soupisce je Oscar Flynn. Rodák z anglického Burnley, který se ještě jako batole s rodinou přestěhoval do Česka, bude sbírat zkušenosti také v prvoligových Litoměřicích. 

Trenéři – Vladimír Kýhos, Vladimír Čermák a Boris Žabka
V minulé sezoně přišel Kýhos už k rozdělané práci a špatně vyvíjející se sezonu nezachránil. Boleslav se nedostala ani do play off. Co předvede s týmem nyní, poté co měl dostatečný prostor s hráči pracovat?

Vladimír Kýhos.

Vladimír Kýhos. | Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Přípravné zápasy
Pardubice 0:1 Mladá Boleslav
Mladá Boleslav 1:0 Liberec
Liberec 5:4pr. Mladá Boleslav
Mladá Boleslav 1:2sn. Slovan Bratislava (KHL)
Mladá Boleslav 2:3sn. Karaganda (VHL)
Straubing (DEL) 4:6 Mladá Boleslav
Norimberk (DEL) 3:4pr. Mladá Boleslav
Slovan Bratislava (KHL) 4:3sn. Mladá Boleslav
6. září – Mladá Boleslav vs. Pardubice

Chronologická umístění
2011/2012 – 14. místo (sestup)
2012/2013 – Chance liga
2013/2014 – Chance liga (postup)
2014/2015 – 8. místo
2015/2016 – 4. místo
2016/2017 – 10. místo
2017/2018 – 11. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz