PREVIEW: Je čas, aby Prostějov udělal další krok

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Prostějov uspěl v sérii play off naposledy v roce 2014, to ještě působil ve druhé lize. Už loni přitom měli Jestřábi tým, který mohl pomýšlet na semifinále. Nevyšlo to.

Nový fanshop

Co teď? „Náš tým má jednoznačně ambice na semifinále. Bude pro mě zklamání, pokud se tam nedostaneme," hlásí na klubovém webu útočník Marek Račuk.

Trenér Jiří Vykoukal pak v rozhovoru pro Deník řekl: „Nemůžeme být alibisti. Hráči musí být ambiciózní a musí cítit, že přišli pro to, aby se to semifinále udělalo."

Semifinále je tedy jasným cílem. „Jsem přesvědčený, že takhle špičkový kádr jsme ještě neměli,“ uvedl na tiskové konferenci generální manažer Jaroslav Luňák.

Prostějov sice během léta opustili důležití hráči v čele s Janem Rudovským, Markem Drtinou a Dušanem Žovincem, Hanáci však sehnali zajímavou náhradu.

„Přišli výborní hokejisté," cituje Prostějovský deník Tomáše Divíška. Naráží tím na podpisy Marka Račuka, Lukáše Žálčíka či Jana Zdráhala. „Budeme sice žehrat na to, že odešel Ruďák, který bude při přesilovkách chybět, ale tým vypadá dobře,“ věří devětatřicetiletý forvard.

Momentální tip hokej.cz na umístění po základní části: 5. místo.

Osobnost týmu – Tomáš Nouza

Nouza bude obhajovat trofej pro nejproduktivnějšího hráče Chance ligy. Jeho statistiky jsou úžasné: ve všech šesti předcházejících prvoligových sezonách získal alespoň 42 bodů.

Tomáš Nouza.

Tomáš Nouza. | Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (12/15): Jakub Neužil první sezonu v pozici jedničky zvládl skvěle. Samotný Tomáš Divíšek, nejlepší střelec soutěže, viděl největší týmovou přednost právě v gólmanovi. Ne v přesilovkách, ne ve skvělém útoku, ale v Jakubu Neužilovi. Až patnáct utkání by za Jestřáby mohl odchytat zkušený Tomáš Štůrala, který má do Prostějova střídavé starty ze Zlína. Štůrala v minulosti několikrát prokázal, že ve druhé nejvyšší soutěži dokáže sám rozhodovat zápasy.

Obránci (9/15): Po odchodech Aleše Holíka a Marka Drtiny přišel Prostějov o dva typické ofenzivní beky, kteří patřili k nejlepším prvoligovým obráncům na přesilovky. Parádní střelu má ale také Jan Zdráhal. Posila z Jihlavy je navíc hodně spolehlivá i v obranném pásmu. Výrazný výkonnostní progres by mohl udělat Alex Rašner. Skálou v prostějovské obraně je Daniel Kolář, jeden z nejlepších defenzivních beků soutěže. Hodně důrazný je i Ondřej Mikliš. Pokračuje také Ladislav Havlík, který má nemalé zkušenosti z extraligy. Zůstává Matěj Bažant a na zkoušku přišel Michael Foltýn, prostějovské řady jsou ovšem stále úzké. Zamíří do Prostějova ještě nějaká posila, třeba na střídavé starty z extraligy?

Útočníci (12/15): Prostějov udržel elitní formaci pohromadě. Pokračují tak nejlepší střelec minulé sezony Tomáš Divíšek, vítěz kanadského bodování Tomáš Nouza i další zkušený forvard Jan Starý. Dokážou na loňské počiny navázat, i když jsou o rok starší? Na góly ale rozhodně nebudou sami. Jestřábi v létě přivedli produktivního Marka Račuka a skvělého bruslaře Lukáše Žálčíka. Hodně rychlý je i David Dvořáček. Navíc zůstalo duo tradičních opor ještě z dob druholigových: Matouš Venkrbec a Lukáš Luňák. Dalším bojovníkem je Radek Prokeš. Zkušenosti dodá vysoký centr Václav Meidl a zajímavý potenciál má Vojtěch Krejčiřík.

Ostatní (7/10): Jestřábi mají vyvážený tým: nechybí veteráni, hojně zastoupená je střední generace a vše doplňují mladíci. Důležité je, že by tým měl vydržet pospolu celou sezonu, oproti řadě jiných prvoligových klubů se totiž Jestřábi tolik nespoléhají na střídavé starty. Díky Nouzovi s Divíškem by prostějovské přesilovky měly nadále fungovat. Ofenzivní síla navíc bude rozložená do víc útoků. Je čas, aby Prostějov – hnaný hlučnými fanoušky – udělal další krok.

CELKEM: 40/55.

Soupiska 

Brankáři: Jakub Neužil, Kryštof Rochla, Tomáš Štůrala, Daniel Huf.

Obránci: Matěj Bažant, Ladislav Havlík, Daniel Kolář, Ondřej Mikliš, Alex Rašner, Jan Zdráhal.

Útočníci: Tomáš Divíšek, David Dvořáček, Vojtěch Krejčiřík, Lukáš Luňák, Václav Meidl, Tomáš Nouza, Radek Prokeš, Marek Račuk, Jan Starý, Matouš Venkrbec, Lukáš Žálčík.

Změny v kádru

Příchody: Tomáš Štůrala (Zlín), Daniel Huf (jun. Zlín), Jan Zdráhal (Jihlava), Lukáš Žálčík (Jihlava), Marek Račuk (Slavia), Vojtěch Krejčiřík (Kadaň).

Odchody: Dominik Groh (Ústí n/L), Marek Drtina (Nice, FRA1), Dušan Žovinec (Frýdek-Místek), Aleš Holík (?), Josef Horyna (?), Jan Rudovský (Frýdek-Místek), Marek Švec (K. Vary), Zdeněk Král (Detva), Jiří Cetkovský (?), Viktor Nestrašil (?), Ondřej Fiala (?), Jakub Hajný (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Marek Račuk
Když slezou z ledu Nouza s Divíškem, přijde pro soupeře další nebezpečí v podobě Račukovy lajny. Díky jeho příchodu bude mít Prostějov víc než jednu elitní formaci.

Marek Račuk.

Marek Račuk. | Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Citelný odchod – Jan Rudovský
Prostějov měl loni nejlepší přesilovky v lize. Dostane se přes 20% úspěšnost i po odchodu produktivního Jana Rudovského?

Koho sledovat? Michael Foltýn
Je skoro zázrak, že po vážném zranění ještě může hrát hokej. Povede se mu comeback do profesionálního sportu?

Mohl by zazářit – Alex Rašner
Rašner měl pověst velkého talentu, kariéru mu ovšem přibrzdila zranění a poslední tři sezony pro něj rozhodně nebyly klidné. Teď už by mohl mít příhodné podmínky k tomu, aby zazářil.

Talent – Ondřej Matýs
Na prostějovské soupisce zatím chybějí hráči juniorského věku (vyjma brankářů). Vybojuje si v přípravě smlouvu Ondřej Matýs, v minulé sezoně nejlepší střelec pardubické juniorky?

Trenéři – Jiří Vykoukal a Ivo Peštuka
Dvojnásobný mistr světa Jiří Vykoukal je jednou ze stěžejních postav prostějovského hokeje, současně je i sportovním manažerem Jestřábů.

Jiří Vykoukal.

Jiří Vykoukal. | Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Přípravné zápasy
Prostějov 4:5 Katovice (POL)
Katovice (POL) 1:2sn. Prostějov
Prostějov 5:3 Nové Zámky (SVK)
Třebíč 2:3 Prostějov
28. srpen – Prostějov vs. Třebíč
30. srpen – Nové Zámky (SVK) vs. Prostějov
5. září – České Budějovice vs. Prostějov

Chronologická umístění
2011/2012 – 2. liga (semifinále)
2012/2013 – 2. liga (čtvrtfinále)
2013/2014 – 2. liga (postup)
2014/2015 – 13. místo
2015/2016 – 6. místo
2016/2017 – 9. místo
2017/2018 – 6. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz