PREVIEW: Jako Vegas? Havířov přišel o opory, ale nebalí to

Foto: Sarah Ráblová, hc-havirov.cz

Havířov opustilo deset ze třinácti nejproduktivnějších hráčů: včetně Marka Sikory, Jiřího Krisla, Marka Kaluse nebo Jana Hudečka.

Plekanec Chance liga

Přišlo sice pár zajímavých posil, na papíře ale vypadá tým hůře než v minulé sezoně. 

„Slýchám různě od lidí ve městě, že máme slabý kádr, ale s tím úplně nesouhlasím," řekl pro hc-havirov.cz univerzál Jakub Matai. „Ono to není jen o jménech. Třeba v Las Vegas složili kádr z hráčů jinde odepsaných a došli do finále Stanley Cupu."

AZet tak chce sázet na jiné faktory než na individuální kvality. „Máme mladé kluky ve věku 20 až 23 let, kteří, když dostanou šanci, tak budou na první ligu nadprůměrní. Všem fanouškům bych chtěl říct, že nic nebalíme. Naopak si věříme, máme v šatně super partu, a to myslím dělá hrozně moc. V zápase pak, když je potřeba, zaskočí jeden za druhého. Ve výsledku je to víc, než když si někdo přijde jen zahrát," věří v úspěch Matai.

Jeho slova potvrzuje Filip Seman, který se do rodného Havířova vrátil po osmi a půl letech: „Když nám vydrží pracovitost a zodpovědnost ve hře i tréninku, budeme všichni plnit taktiku, kterou na sezonu máme a budeme mít, tak věřím tomu, že můžeme být vysoko a play off by nás nemělo minout."

Momentální tip hokej.cz na umístění po základní části: 13. místo.

Osobnost týmu – Filip Seman

Na jaře 2017 byl jednou z hlavních postav Dukly v její jízdě za postupem – dával důležité góly v play off i v baráži. Teď se vrátil domů a na svůj tým by mohl mít obrovský vliv, jako málokterý jiný hráč v soutěži.

Filip Seman.

Filip Seman. | Foto: Sarah Ráblová, hc-havirov.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Ondřej Bláha zanechal v Havířově během loňského hostování z Českých Budějovic výborný dojem. AZet ho proto chtěl jako jedničku i na další sezonu – a dohoda se uskutečnila. Neměla by se tak opakovat situace z minulého ročníku, kdy se v havířovské brance vystřídalo hned sedm gólmanů. Bláha má v přípravě dobrou formu a post brankáře bude hlavní havířovskou předností. 

Obránci (5/15): Je potřeba, aby roli lídra týmu převzal Patrik Luža. Hrál v KHL, za slovenskou reprezentaci – takže vysoká očekávání nejsou neopodstatněná. Ostatně už v závěru základní části ukazoval, jak skvěle umí tvořit hru. S rozehrávkou by mohl – jakožto přeučený útočník – hodně pomoci Jakub Matai. Zbytek obrany tvoří hráči, kteří mají 22 let (a nebo ještě méně): David Chroboček, Jakub Dudek, Jaroslav Mrowiec, Petr Šendera a Vojtěch Ševeček. Karol Korím a Lukáš Chalupa na zkoušce neuspěli. Je zřejmé, že AZet potřebuje jiné zkušené posily. Přijdou beci, kteří se nevejdou do extraligových sestav? 

Útočníci (6/15): Špatnou zprávou je zranění Jakuba Kotaly, který bude k dispozici až za několik měsíců. Po letním oslabení bude ztráta každého takto kvalitního hráče znát. Hlavní útočnou postavou je v tomto článku několikrát zmíněný Filip Seman. Výraznou posilou je i Branislav Rehuš, kterého trenér Režnar zná ze Znojma. V sezoně 2014/2015 získal Rehuš v EBEL skvělých 34 bodů. Podobná pomoc by se nyní hodila také AZetu. Důležité bude, aby srdcař a pracant Jan Maruna dával góly o něco pravidelněji. Zkušenosti dodá Marek Haas, který se jistě bude hodit na oslabení. Průlomový rok má za sebou Radek Pořízek, který ukázal, že se s ním nemusí počítat jen do čtvrté pětky. Podstatnější roli než v minulé sezoně by vzhledem k letním změnám měl dostat urostlý Tomáš Gřeš. Zajímavý potenciál mají Radek Veselý i Lukáš Bednář. Naplní ho? AZetu by moc pomohlo, kdyby za něj nastupoval Daniel Kurovský – tak jako v úterním přípravném zápase. Tenhle klubový odchovanec by byl v Chance lize rozdílovým hráčem.

Ostatní (8/10): V minulých dvou sezonách se od AZetu čekalo víc, než nakonec předvedl. Tentokrát by byl samotný postup do play off brán jako úspěch. Ale jak říkal Jakub Matai – o jménech to přece není. Havířovskou výhodou by navíc měly být zkušenosti trenéra Jiřího Režnara. Protřelý kouč už několikrát dokázal s týmem předčit papírové předpoklady.

CELKEM: 29/55.

Soupiska 

Brankáři: Ondřej Bláha, Michal Dufek, Jiří Matoušek.

Obránci: Jakub Dudek, David Chroboček, Patrik Luža, Jakub Matai, Jaroslav Mrowiec, Petr Šendera, Vojtěch Ševeček.

Útočníci: Jan Bambula, Lukáš Bednář, Dominik Cihlář, Tomáš Gřeš, Marek Haas, Adam Hilšer, Lukáš Juhász, Jakub Kotala, Jan Maruna, Dominik Pawliczek, Radek Pořízek, Branislav Rehuš, Filip Seman, Radek Veselý, Rok Macuh, Daniel Kurovský.

Změny v kádru

Příchody: Ondřej Bláha (Č. Budějovice), Petr Šendera (Opava), Marek Haas (Poruba), Filip Seman (Jihlava), Dominik Pawliczek (jun. Ml. Boleslav), Branislav Rehuš (Mulhouse, FRA), Radek Veselý (Benátky n/J).

Odchody: Martin Růžička (?), Kamil Šimeček (?), Daniel Dolejš (Vítkovice), Jiří Krisl (Frýdek-Místek), Radek Havel (Freiburg, GER2), Tomáš Drtil (Šumperk), Robin Staněk (Olomouc), Tomáš Dujsík (Olomouc), Marek Sikora (Přerov), Jan Hudeček (Poruba), Jiří Fronk (Freiburg, GER2), Vojtěch Tomi (Poruba), Marek Kalus (Znojmo), Roman Rác (Vsetín), Petr Kanko (Poruba), Jozef Baláž (Poruba).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Filip Seman
Velké návraty Daniela Semana a Marka Sikory dopadly rozpačitě – oba hráči v Havířově po jedné sezoně skončili. Také od Filipa Semana se čekají velké věci, dokáže je uskutečnit?  

Filip Seman.

Filip Seman. | Foto: Sarah Ráblová, hc-havirov.cz

Citelný odchod – Jiří Krisl
Nejstaršímu obránci AZetu je 25 let – a to je ještě Jakub Matai předělený útočník. Právě s Jiřím Krislem odešly do Frýdku-Místku nemalé zkušenosti. Vousatý obránce byl navíc pro havířovské fanoušky modlou.

Koho sledovat? Jakub Matai
Ve dvaceti letech zažil sezonu, kterou bude těžké překonat: se Lvem Praha získal stříbro v KHL. Teď čeká Mataie zajímavá změna: z útoku přesedlá do obrany (jako v závěru minulé sezony). Sedne mu nový post?

Mohl by zazářit – Radek Veselý
Zahrál si na Hlinkově memoriálu či na MS do osmnácti i dvaceti let. V posledních dvou sezonách ale jeho výkonnostní růst nepokračoval tak rychle, jak by se asi očekávalo: hrál za Kadaň, Most a Benátky, tedy týmy z chvostu tabulky. Pomůže mu přesun do sledovanějšího klubu? Zatím nastupuje v první lajně vedle Filipa Semana a Branislava Rehuše.

Talent – Jan Bambula
V minulé sezoně odehrál za Havířov 22 utkání a třikrát skóroval. Zaplní v sestavě opět místo pro juniora?

Trenéři – Jiří Režnar a Patrik Rimmel
Příchod Jiřího Režnara do AZetu v průběhu loňského ročníku skutečně přinesl impuls a Havířov se nakonec vměstnal do play off. Režnar patří k nejzkušenějším koučům Chance ligy.

Jiří Režnar.

Jiří Režnar. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Přípravné zápasy
Havířov 2:3pr. Vítkovice
Havířov 4:3sn. Poprad (SVK)
Havířov 5:1 Nové Zámky (SVK)
Poprad (SVK) 1:3 Havířov
Havířov 1:4 Krakov (POL)
Nové Zámky (SVK) 5:1 Havířov
Havířov 2:4 Trenčín (SVK)
30. srpen – Krakov (POL) vs. Havířov

Chronologická umístění
2011/2012 – 2. liga (baráž)
2012/2013 – 2. liga (postup)
2013/2014 – 6. místo
2014/2015 – 6. místo
2015/2016 – 8. místo
2016/2017 – 12. místo
2017/2018 – 7. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz