PREVIEW: Jako Tři mušketýři. Olomouc znovu spoléhá na týmovost

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Řeči o týmovosti, bojovnosti nebo dokonce o srdíčku mohou být sice klišé, v případě Olomouce jsou však pravdivé.

Plekanec Chance liga

„Bude to zase postavené na týmové souhře. Budeme bojovat jeden za druhého. Náš hokej je o týmovém pojetí," hlásí útočník Jan Káňa.

Příslibem, že by se mohla opakovat povedená loňská sezona, je stabilní kádr. „Podle toho, jak se tým doplnil, je to v podstatě stejné jako v minulé sezoně. Dá se říct, že hráči přišli post za post," okomentoval letní změny generální manažer Erik Fürst. 

Zároveň naznačil, že k nějaké změně v kádru zřejmě ještě dojde: „Chtěl bych ještě trošičku posílit útok. Myslím si, že k tomu s největší pravděpodobností dojde. Aktuální podoba kádru se jeví dobře, ale víme, že se bude muset ještě maličko doplnit, protože by ve finále mohl být úzký."

Jan Káňa před sezonou

No a klubové ambice do příští sezony? „Jako každý rok – moc bych si přál, abychom se vyhnuli skupině play out a udělali play off. Minimálně předkolo," říká Fürst.

Na úspěch myslí i Jan Káňa: „Tým zůstal v podstatě stejný, loni jsme udělali předkolo a měli jsme tři body na šestku. Takže si myslím, že bychom byli srabi, kdybychom si teď řekli, že nejsme schopní o tu šestku hrát. Doufám, že se budeme pohybovat tam."

Tip hokej.cz na umístění po základní části: 10. místo.

Osobnost týmu – Branislav Konrád

Olomouc pracuje ve skromných podmínkách, přesto dvakrát za poslední tři roky došla do čtvrtfinále play off. Konrád je hlavním důvodem, proč Mora drží krok s movitějšími soupeři.  

Foto: Karolina Martinková, hc-olomouc.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (12/15): Dobrý brankář je základ úspěchu. U Olomouce to rozhodně platí: Branislav Konrád dlouhodobě patří k nejužitečnějším hráčům Tipsport extraligy. Jeho nový parťák Jan Lukáš by měl dostávat větší prostor než Martin Falter v minulých letech. Potvrdí Konrád s Lukášem předpoklady a zařadí se k nejspolehlivějším brankářským dvojicím v soutěži?

Obránci (9/15): V olomoucké obraně "velké hvězdy" nehledejte, kostra zadních řad se tvořila už za časů první ligy. Přesto se v minulé sezoně našlo jen pět týmů, které dostaly v základní části méně gólů. Velkou radost dělá českému hokeji progres Jakuba Galvase, který se v osmnácti letech usadil v extralize a v 51 zápasech získal skvělých osmnáct bodů. Lídrem zadních řad zůstává veterán Martin Vyrůbalík, který byl třikrát za sebou nejproduktivnějším obráncem týmu. Velmi platnou posilou může být Jan Švrček, který přesně zapadá do olomouckého systému. Kolem dvaceti minut za zápas zvládají bojovník Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský nebo obr David Škůrek. Zkušenosti dodá Tomáš Houdek. O důležitější pozici, než měli v minulém ročníku, si chtějí říct Tomáš Dujsík s Robinem Staňkem. K dispozici bude i mládežnický reprezentant Ludvík Rutar. 

Útočníci (8/15): Jan Knotek má za sebou životní sezonu, ve které se zařadil mezi nejlepší všestranné centry soutěže. Zvládá přesilovky, oslabení, má parádní úspěšnost na buly a umí blokovat střely a rozdávat hity. Prospěšný v ofenzivě i v defenzivě je Marek Laš, druhý nejproduktivnější Kohout uplynulého ročníku. Mora moc gólů nedává, v minulé sezoně se našli jen tři hráči, kteří dali v základní části přes deset gólů. Kromě zmíněného dua Knotek–Laš je řeč ještě o Vilému Burianovi. V nové sezoně se na tuto metu může dostat například Zbyněk Irgl, jehož udržení je pro Moru zásadní. Druhým nejstarším útočníkem Olomouce je v 36 letech František Skladaný. Jinak má v olomouckém útoku zastoupení hlavně střední generace, do které mimo jiné spadá Miroslav Holec. Podobně jako u obrany tvoří i olomoucký útok spíše parta bojovníků než velkých individualit. Rychlým bruslařem je Jan Káňa, hodně důrazný je Petr Strapáč a pěkně se dívá na hru šikuly Aleše Jergla. Na víc – než ukázali v minulé sezoně – mají David Ostřížek nebo Bruno Mráz. Novou posilou je Vojtěch Tomeček a staronovou pak Petr Kolouch. Olomoučtí příznivci mají na Koloucha parádní vzpomínky: v letech 2011 až 2013 je bavil technickými finesami a skvělými nájezdy. Po pěti sezonách ve Vítkovicích se vrací na Hanou – zařadí se opět k oblíbencům fanoušků?

Ostatní (6/10): Olomouc je tým, který musí víc než kterýkoliv jiný manšaft spoléhat na bojovnost, obětavost a dobrou partu v kabině. A také na dodržování taktiky a propracovaný systém hry. Zůstanou zmiňované aspekty olomouckými přednostmi i po odchodu trenéra Zdeňka Venery? 

CELKEM: 35/55.

Soupiska 

Brankáři: Branislav Konrád, Jan Lukáš.

Obránci: Tomáš Dujsík, Jakub Galvas, Tomáš Houdek, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Ludvík Rutar, Robin Staněk, David Škůrek, Jan Švrček, Martin Vyrůbalík.

Útočníci: Vilém Burian, Miroslav Holec, Zbyněk Irgl, Aleš Jergl, Jan Káňa, Jan Knotek, Petr Kolouch, Marek Laš, Bruno Mráz, David Ostřížek, Josef Podlaha, František Skladaný, Petr Strapáč, Vojtěch Tomeček.

Změny v kádru

Příchody: Jan Lukáš (Banská Bystrica), Jan Švrček (Sparta Praha), Petr Kolouch (Vítkovice), Vojtěch Tomeček (Chomutov).

Odchody: Martin Falter (konec kariéry), Lukáš Galvas (?), Roman Rác (Vsetín), Jakub Herman (Zlín), Jan Eberle (Plzeň).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Jan Lukáš
Největší předností Mory má být brankářská dvojice. „Chtěl jsem ji vytvořit silnou, kdyby se jednomu z nich něco stalo, aby ten jeden gólman byl zastupitelný," vysvětlil Lukášův příchod generální manažer Erik Fürst.

Jan Lukáš.

Jan Lukáš. | Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Citelný odchod – Jan Eberle
Se 27 body byl třetím nejproduktivnějším Kohoutem uplynulé sezony. Velmi efektivní byl v rovnovážném stavu, jeho produktivita se tak nebude nahrazovat snadno.

Koho sledovat? Zbyněk Irgl
Přínos stříbrného medailisty z MS 2006 a dlouholetého účastníka KHL se v minulém ročníku projevil zejména ve vyřazovací části. Irgl v devíti zápasech play off čtyřikrát skóroval a k tomu přidal čtyři asistence. Pro Olomouc je skvělá zpráva (a velkým posílením), že tentokrát bude na Hané celou sezonu. 

Mohl by zazářit – Jan Lukáš
Po pěti sezonách se vrátil domů. Říká se, že všude dobře, doma nejlépe. Potvrdí se tohle rčení na výkonech Jana Lukáše? Očekává se, že s Branislavem Konrádem vytvoří velmi dobrou dvojici, jednu z nejlepších v lize.

Talent – Jakub Galvas
V devatenácti letech bude jednou z opor olomouckého týmu. Úspěchů dosáhl v mládežnických reprezentancích a už si dokonce zahrál i za seniorský národní tým. Přelom roku pravděpodobně stráví v Kanadě na MS juniorů.

Trenéři – Jan Tomajko a Zdeněk Moták
Tomajko má za sebou skvělou hráčskou kariéru: doma má dvě zlata z MS a další medaile z extraligových play off. Nyní mají se Zdeňkem Motákem těžký úkol – přebírají mužstvo po úspěšném kouči Zdeňku Venerovi.

Jan Tomajko.

Jan Tomajko. | Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Přípravné zápasy
Jihlava 2:1 Olomouc
Olomouc 3:2sn. Třinec
Olomouc 2:1 Jihlava
Olomouc 4:2 Vladivostok (KHL)
Zlín 6:0 Olomouc
Olomouc 4:0 Trenčín
4. září – Trenčín vs. Olomouc
7. září – Olomouc vs. Zlín

Chronologická umístění
2011/2012 – Chance liga
2012/2013 – Chance liga
2013/2014 – Chance liga (postup)
2014/2015 – 13. místo
2015/2016 – 5. místo 
2016/2017 – 11. místo
2017/2018 – 8. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz