PREVIEW: Hvězda vedle hvězdy. V Třinci se ale musí najít noví lídři

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Martin Adamský, Jiří Polanský a Lukáš Krajíček. Ti všichni se s Oceláři přes letní pauzu rozloučili. Jejich role na ledě už byla v poslední sezoně skromná, ale...

Partneři Českého hokeje

Řídili si kabinu. Přestože Třinec do svého kádru lákal hvězdná jména, opravdu výrazné individuality, parta držela při sobě.

„Jsou to hráči, kteří nám i lidem budou chybět," přiznal na tiskové konferenci sportovní manažer Jan Peterek.

„Tým se generačně proměňuje," uvědomuje si Peterek. Oceláři každopádně opět složili silný tým. „Věřím, že tady máme výborné hráče nejen hokejově, ale i charakterově. Je krásné, když si malí kluci najdou nové vzory," hlásí Peterek.

Třinec tedy bude i letos patřit k největším favoritům na titul. Vlastně je pořád obhájcem. „Hokej je kolektivní sport a na tom si zakládáme. Právě kolektivním pojetím jsme vyhráli před rokem a půl mistrovský titul," hlásí trenér Václav Varaďa.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 1. místo.

Osobnost týmu – Filip Zadina

Vzhledem k tomu, že se soutěže v zámoří rozjedou až v prosinci (a to ještě kdo ví jestli...), se hned několik mladíčků se smlouvami v NHL rozehraje v extralize. Největší rybu ulovil Hradec Králové, a to v podobě Filipa Hronka. Stranou ale nezůstal ani Třinec. Filip Zadina loni poměrně stabilně nastupoval za Detroit: v 28 zápasech získal patnáct bodů (8+7). Patří k největším českým talentům současnosti – na draftu v roce 2018 přišel na řadu už jako šestý.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Loni touto dobou chytal Jakub Štěpánek za Pardubice. Špatně. Angažmá v Dynamu mu opravdu nesedlo. I vinou toho, že se v klubu děly nestandardní věci, které psychice hráčů ubližovaly. Celkem překvapilo, když mu po hrozivém období dali šanci v ambiciózním Třinci. Štěpánek ale Ocelářům v něj vloženou důvěru vrátil. V patnácti zápasech, které za ně odchytal, měl 93% úspěšnost zákroků. Zvládne zkušený brankář letošní sezonu, při jejímž vyvrcholení nejspíš bude týmovou jedničkou? V úvodu sezony jistě dostane dost prostoru Josef Kořenář, v posledním ročníku jednička farmy San Jose v AHL. Také on, stejně jako Jašek se Zadinou, čeká na start soutěží v Americe. Ze zámoří se vrátil i talentovaný Nick Malík. Z Frýdku-Místku si může Třinec stáhnout Ondřeje Raszku.

Obránci (12/15): Třinec má nejlepší obranu v lize. Konkurence je opravdu nevídaná. Životní sezonu prožil Slovák Martin Gernát, který byl se 34 body třetím nejproduktivnějším zadákem TELH. Všestranným obráncem, skvělým dozadu a v poslední době i dost platným vepředu, je reprezentant Milan Doudera. Za národní tým hraje i David Musil. Když byste o něm řekli, že je nejlepším defenzivním bekem v extralize, asi by se o tom s vámi nikdo nehádal. Má ohromnou sílu a třeba na MS 2019 ukázal, že se může měřit i s mezinárodní špičkou. Tomáš Kundrátek byl loni kvůli zranění trošku nenápadný, ale pořád jde o jednu z největších osobností soutěže. Rok co rok si může dělat zálusk na nároďák. Hodně defenzivní roli má lotyšský veterán Guntis Galvinš, jehož přínos pro mužstvo byl dobře patrný během nedávné jízdy Třince za titulem. Pomáhá třeba v oslabení. Jako parádní kauf se může ukázat podpis Jana Jaroměřského. V Olomouci odváděl dlouhodobě fantastickou práci. Zdá se, že o prvních třech obranných dvojicích je jasno. Kdo další se dostane do základní sestavy? Ve hře jsou Marian Adámek, důrazný Jan Zahradníček a pak dva beci, kteří loni zářili v Chance lize: Patrik Husák táhl Porubu a Ondřej Hrachovský hned dvanácti brankami pomohl Frýdku-Místku.

Útočníci (13/15): Matěj Stránský byl loni šestým nejlepším střelcem extraligy a současně jejím pátým nejlepším střelcem. Ale pozor! Jeho hra není založená jenom na produktivitě, spoustu práce odvádí i v defenzivě. Jde o jednoho z nejvšestrannějších hráčů v lize. Two-way forvardem je také urostlý Tomáš Marcinko. Když se postaví před branku, těžko ho odsud dostáváte. Pomůže i v oslabení. Parádní ročník loni zažil Petr Vrána, který patřil k nejužitečnějším centrům v extralize. Například na buly měl hned 58% úspěšnost. Další útočnou hvězdou je Martin Růžička, který je schopný nasázet třicet branek za sezonu. Třinci minimálně do listopadu pomůžou Filip Zadina s Lukášem Jaškem. Hlavně Zadinovy góly mohou Ocelářům zajistit povedený vstup do sezony, což je vždycky strašně důležité. Oceláři budou mít čtyři vyrovnané útoky. V podstatě ve všech ostatních týmech by měl Michal Kovařčík klíčovou roli. V Třinci je trošku v ústraní, ale i ze druhé vlny dokáže velké věci. Pokračuje i jeho dlouholetý parťák Aron Chmielewski a starší bratr Ondřej. Se secondary scoringem pomůže Erik Hrňa, nejlepší střelec extraligové sezony 2014/2015. Rychlost vnese do hry Vladimír Dravecký, strašně užitečný hráč. Zbytek útoku tvoří mladíčci, ale hodně talentovaní: velký potenciál má Daniel Kurovský, kterého brzdila zranění, ale rozhodně to má v sobě. O patro níž v Chance lize ostatní převyšoval David Kofroň. Ze zámořských juniorek dorazili Miloš Roman s Adamem Raškou. Konkurenci zvyšují ještě Radek Veselý nebo Patrik Hrehorčák. A když bude potřeba, má Třinec na farmě ještě veterána Rostislava Martynka, stejně tak může využít Ondreje Šedivého. No, trenéři budou mít příjemné starosti, koho zařadit do sestavy. A to i po plánovaných odchodech Zadiny s Jaškem.

Ostatní (8/10): Také Třinec, jeden z nejbohatších, ne-li nejbohatší klub v Tipsport extralize, musel vinou pandemie koronaviru škrtat v rozpočtu. Ekonomické zázemí je sice hezká věc, ale jen jména úspěch nezaručí. Když ale máte na střídačce Václava Varaďu, tak už je ten úspěch přece jen pravděpodobnější. Otázkou je, co s kabinou udělají odchody Lukáše Krajíčka, Martina Adamského a Jiřího Polanského. Právě tihle tři hráči drželi tým pohromadě. I díky nim panovala v kabině Třince dobrá atmosféra, která je k úspěchům taky potřeba.

CELKEM: 43/55.

Soupiska 

Brankáři: Jakub Štěpánek, Josef Kořenář, Nick Malík, Tomáš Suchánek.

Obránci: Marian Adámek, Milan Doudera, Guntis Galvinš, Martin Gernát, Filip Haman, Ondřej Hrachovský, Patrik Husák, Jan Jaroměřský, Tomáš Kundrátek, David Musil, Jan Zahradníček.

Útočníci: Vladimír Dravecký, Patrik Hrehorčák, Erik Hrňa, Aron Chmielewski, Lukáš Jašek, David Kofroň, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Daniel Kurovský, Tomáš Marcinko, Adam Raška, Miloš Roman, Martin Růžička, Matěj Stránský, Radek Veselý, Petr Vrána, Filip Zadina.

Změny v kádru

Příchody: Josef Kořenář (G, San Jose, AHL), Nick Malík (G, Soo Greyhounds, OHL), Jan Jaroměřský (O, Olomouc), Patrik Husák (O, Poruba), Daniel Kurovský (Ú, Vítkovice), Radek Veselý (Ú, Vítkovice), Miloš Roman (Ú, Vancouver Giants, WHL), Filip Zadina (Ú, Detroit, NHL), Lukáš Jašek (Ú, Utica, AHL), Adam Raška (Ú, Rimouski, QMJHL).

Odchody: Petr Kváča (G, Liberec), Vladimír Roth (O, ?), Jakub Matyáš (O, Prostějov), Lukáš Krajíček (O, konec kariéry), Štěpán Novotný (Ú, přerušení kariéry),  Roman Szturc (Ú, Havířov), Martin Adamský (Ú, Havířov), Jiří Polanský (Ú, konec kariéry), Jan Hladonik (Ú, Karlovy Vary), Wojtek Wolski (Ú, ?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Filip Zadina
Dvacetiletý Zadina je odchovancem Pardubic. Tak proč nešel tam? Protože u Ocelářů působí v roli asistenta trenéra jeho táta Marek. Rodina je logicky na prvním místě. Filip chce pomoci Třinci v rozjezdu. V přípravě naznačil, že do té doby, než se vrátí do NHL, může být v extralize nejlepším střelcem.

Foto: Michal Beránek, iSport.cz

Citelný odchod – Petr Kváča
Oceláři měli s Kváčou velké plány, chtěli z něj udělat nástupce Šimona Hrubce. Doufali, že bude jasnou jedničkou po několik let. Jenže vzájemné cesty se rychle rozešly. Kváča se rozhodl pro odchod do Liberce.

Koho sledovat? Jan Jaroměřský
V Olomouci byl za hvězdu. Tým na něm stál. A on to vracel parádními výkony: při hře 5 na 5 patřil k nejužitečnějším obráncům v extralize. Jak zvládne Jaroměřský přesun k jednomu z favoritů? Čeká ho větší konkurence, větší tlak. Dost toho bude nového. Ne každému změna prostředí sedne. Sám Jaroměřský tušil, že je čas se posunout dál. Bojovat o titul. 

Mohl by zazářit – Michal Kovařčík
Těžko se z třineckého mužstva vybírá někdo, koho by mohla čekat průlomová sezona. Vždyť většina hráčů už svůj opravdový průlom zažila a nyní jsou na vrcholu sil. Čtyřiadvacetiletý Michal Kovařčík už je v extralize známým jménem, třeba ale letos svoje výkony posune ještě o další level nahoru. Předpoklady má.

Talent – Nick Malík
Až se vrátí Josef Kořenář do zámoří, mohl by být Nick Malík týmovou dvojkou. V říjnu ho čeká draft do NHL, odhady hovoří o čtvrtém kole. Současně bude bojovat o pozici jedničky v juniorské reprezentaci do dvaceti let. Malík se do Třince vrátil po epizodce v kanadské OHL. K dispozici bude i partnerskému Frýdku-Místku.

Trenéři – Václav Varaďa a Marek Zadina
Varaďova trenérská kariéra je zatím plná úspěchů: reprezentační osmnáctku dovedl k dosud jedinému triumfu na Hlinkově memoriálu, s Třincem skončil dvakrát druhý a jednou první. Jasně, má k dispozici skvělý tým, právě pod jeho dohledem ale probíhá generační obměna. A právě on přišel s novou vizí, která nese úspěchy. 

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Přípravné zápasy
Třinec 7:2 Přerov
Vítkovice 3:4 Třinec
Třinec 5:2 Zlín
Zlín 4:0 Třinec
Přerov 3:2pr. Třinec
Třinec 6:2 Vítkovice
Hradec Králové 1:7 Třinec
Třinec 2:3 Hradec Králové
Kometa 5:4pr. Třinec
Třinec 3:0 Pardubice
Pardubice 3:3 Třinec

Chronologická umístění
2012/2013 – 4. místo
2013/2014 – 4. místo
2014/2015 – 2. místo
2015/2016 – 10. místo
2016/2017 – 5. místo
2017/2018 – 2. místo
2018/2019 – 1. místo
2019/2020 – 2. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz