PREVIEW: Benátky zůstávají věrné své filozofii. Nedoplatí na to sestupem?

Foto: Anton Martinec, hcvrchlabi.cz

Zatímco ostatní týmy přiváděly jednu zkušenou posilu za druhou, Benátky nad Jizerou podepsaly akorát Antonína Duška. Jinak znovu vsadí na mladý tým.

Fanshop národního týmu

V sezoně, po které z Chance ligy sestoupí minimálně čtyři týmy, jde o hazard.

Na druhou stranu – cílem benátecké farmy je dávat prostor mladým hráčům. Pro Liberec by asi nemělo moc velký (ekonomický ani koncepční) smysl, kdyby najednou do Benátek nad Jizerou přivedl dvě formace starších hráčů.

A tak má současná benátecká soupiska věkový průměr 22 let.

A to ještě tohle číslo zvyšují Jaroslav Pavelka, který ovšem bude vytížený jako dvojka v Liberci, obránce Petr Kolmann, jenž pravděpodobně bude pomáhat i Bílým Tygrům, a klíčový útočník Daniel Špaček, co je vinou zranění na marodce.

A když to vypadalo, že Benátkám nad Jizerou pomůže na startu sezony zkušený Jakub Valský, po pár dnech mu v emailu přistál návrh smlouvy od Motoru. A byl zase pryč...

Benátky nad Jizerou hrají díky dravým a talentovaným mladíkům hokej, který baví a který zaslouží uznání, přesto v letošní, tak drastické sezoně, patří k hlavním adeptům na sestup.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 15. místo

Osobnost týmu – Antonín Dušek

V extralize odehrál bezmála 500 utkání: s Libercem má bronzovou medaili, působil také v Chomutově, Karlových Varech a Pardubicích. Poslední dva roky strávil ve Francii, u moře v Nice. Nyní bude, při absenci zraněného Daniela Špačka, nejvýraznější postavou benáteckého útoku. Spasí jeho zkušenosti mladý tým?

Foto: hokejbenatky.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (8/15): Že by konečně přišel čas Matěje Žajdlíka? Jde o zbytečně podceňovaného gólmana, přitom v Benátkách nad Jizerou dlouhodobě předvádí spolehlivé výkony. Ve 23 letech je ideální doba k tomu, aby o svých kvalitách přesvědčil nejen diváky, kteří pravidelně chodí na zápasy Benátek, ale celou prvoligovou veřejnost. Párkrát asi liberecké farmě pomůže Jaroslav Pavelka. Každý jeho start výrazně zvýší benátecké šance na úspěch – po zdravotních lapáliích se dostal do slušné formy a v rámci první ligy jde o gólmana, jenž dokáže sám vyhrávat zápasy. Už loni byl dost vytížený tehdy teprve sedmnáctiletý Daniel Král, který letos odchytal většinu přípravných utkání (a velmi slušně). Že by právě on byl týmovou jedničkou? Jde o velký talent, jehož si Liberec vyhlédl v Havlíčkově Brodě a který nastupuje i za mládežnické reprezentace.

Obránci (7/15): Vratislav Kunst vyrostl v jednoho z nejlepších defenzivních obránců v Chance lize. V Benátkách nad Jizerou je neprávem v ústranní pozornosti, každopádně není divu, že ho čas od času využívá také Liberec. Jako zásadní se jeví návrat Daniela Bukače z Jihlavy. Jeho kariéru brzdí zranění, když je ale zdravý, má na to patřit mezi prvoligovou špičku. Těží z ideálních hokejových parametrů: měří 196 centimetrů a váží metrák. Právě na Kunstovi s Bukačem to bude hodně stát, jejich ice time bude zřejmě dost vysoký. Dalším statným bekem je Jakub Žůrek, navrátilec ze Švédska. Výbornou sezonu (s pěti góly v základní části) má za sebou David Aubrecht, jenž se v jednadvaceti letech vypracoval v týmového tahouna. Klíčová otázka potom zní: kolik utkání za Benátky odehraje Petr Kolmann? Je málo obránců, kteří dokážou mít na hru svého týmu takový vliv jako on. V létě se však potýkal se zraněním. Až se vrátí z marodky, zamíří do Liberce, nebo do Benátek? S ním by najednou benátecká obrana vypadala úplně jinak. S rozehrávkou a obecně s podporou ofenzivy by moc pomohl také Jan Štibingr. Pár startů jistě v Chance lize zapíše, důležité ale bude kolik... V případě, že by se výše zmíněná šestice objevovala v benátecké sestavě pravidelně, rozhodně by hodnocení 7/15 neodpovídalo realitě. Zbytek obrany už tvoří junioři. Sice hodně talentovaní, ostatně jsou to mládežničtí reprezentanti, ale pořád "jenom" junioři: Filip Kovář, Jakub Šedivý nebo Jan Hampl.

Útočníci (6/15): Strašně důležité bude, aby se do sestavy co nejdřív vrátil Daniel Špaček. Je to komplexní útočník, jenž odvede spoustu černé práce, navíc je díky svým zkušenostem nebezpečný v přesilovkách. V podstatě to samé se dá napsat o Antonínu Duškovi, dalším z hokejistů, jehož charakter a zodpovědnost je vzorem pro mladé talenty. Od Lukáše Pabišky se už asi žádné bodové hody čekat nedají, pořád je to ale velmi nepříjemný a urputný soupeř. Souboje s ním bolí. Čtvrtým – a vlastně posledním – zkušeným borcem je Adam Dlouhý. Není to žádný extra technik a hračička, zato vyniká fyzickým stylem hry a díky výborné orientaci v předbrankovém prostoru může přispět alespoň deseti góly. Zbytek útoku už tvoří hráči pod 23 let. Velký potenciál se skrývá v Petru Wiencekovi. Je zvláštní, že ač si ho díky neutuchající aktivitě všimnete v každém zápase, tak nedokáže být produktivní: loni získal ve 32 zápasech pouze osm bodů. Bude potřeba, aby právě letos udělal velký výkonnostní skok – nedivili bychom se, kdyby se dostal přes hranici dvaceti bodů. V Česku zůstává Vojtěch Jiruš, který loni – ač junior – ovládl týmové bodování i tabulku střelců! Se sekundární produkcí pomůže Slovák Sebastian Čederle. Mezi adepty na objevy sezony patří Filip Jansa. Benátky do hry nasadí i nejvyššího forvarda v lize: 203 centimetrů vysokého a 114 kilogramů vážícího Adama Klapku. Něco odehráno mezi muži má Adam Kalaj, novou posilou je také Erik Čermák. V mládeži byli hodně produktivní Adam Měchura a Jan Cikhart, jak si ale povedou mezi muži? No... Produktivita benáteckého útoku je vzhledem k jeho mládí otázkou. Spasit ho však můžou střídavé starty Adama Najmana, Jakuba Rychlovského a Jana Šíra. Jsou stále hodně mladí, loni však ukázali, že když spolu nastoupí v první lize, dokážou rozhodovat zápasy. Jak často je bude Liberec posílat do první ligy?

Ostatní (7/10): Benátky využívají tréninkové zázemí v Liberci, podobný servis nemá v první lize nikdo. Stejně tak se liberecká organizace chlubí špičkovými trenéry. Bohužel na domácí zápasy moc diváků nechodí, menší podpora z tribun může být při takto těžkých bojích o záchranu znát. Na druhou stranu... Právě obrovská zima na benáteckém zimáčku soupeřům nevyhovuje. Skoro každý vám řekne, že se mu v Benátkách nehraje dobře. 

CELKEM: 28/55.

Soupiska 

Brankáři: Daniel Král, Matěj Žajdlík, Jaroslav Pavelka, Čeněk Krátký, Štěpán Vopravil.

Obránci: David Aubrecht, Daniel Bukač, Jan Hampl, Tomáš Kollert, Petr Kolmann, Filip Kovář, Vratislav Kunst, Filip Patzelt, Jakub Šedivý, Jan Štibingr, Jakub Žůrek.

Útočníci: Jan Cikhart, Sebastian Čederle, Erik Čermák, Adam Dlouhý, Antonín Dušek, Filip Jansa, Petr Gajda, Vojtěch Jiruš, Adam Klapka, Jan Křepelka, Lukáš Pabiška, Daniel Špaček, Benjamin Vomáčka, Petr Wiencek, Adam Kalaj, Antonín Dušek, Adam Měchura, Adam Najman, David Putz, Jakub Rychlovský, Jan Šír.

Změny v kádru

Příchody: Čeněk Krátký (G, jun. Liberec), Daniel Bukač (O, Jihlava), Jakub Žůrek (O, jun. Oskarshamn, ŠVÉ), Filip Patzelt (O, jun. Liberec), Jan Cikhart (Ú, Sokolov), Erik Čermák (Ú, jun. Sparta), Adam Klapka (Ú, Tri-City, USHL), Adam Kalaj (Ú, TUTO, FIN2), Antonín Dušek (Ú, Nice, FRA).

Odchody: Jakub Hrstka (G, konec kariéry), Martin Böhm (O, Winnipeg, WHL), Tomáš Cibulka (O, Val-d'Or, QMJHL), Petr Had (O, Jablonec n/N), Szymon Bieniek (O, ?), Petr Šafařovský (Ú, konec kariéry), Daniel Svoboda (Ú, ?), Jakub Hujer (Ú, Rouyn-Noranda, QMJHL).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Antonín Dušek
Jak moc bude přínosný, to napověděly už přípravné zápasy. V šesti duelech, které Dušek v létě stihl, získal devět asistencí. Okamžitě pozvedl hru týmu o level nahoru. V první lize šlo vždy o velmi produktivního borce, jenž měl například v roce 2015 velký podíl na postupu Chomutova.

Foto: Sebastien Aujard, Les Aigles de Nice

Citelný odchod – Jakub Hujer
Benátky nad Jizerou sice dávají spoustu prostoru svým mladíkům v mužském hokeji, mají pro ně připravený vyhlášený tréninkový program, lákadlo ze zámoří je přesto pro mnohé z nich až moc silné. Po loňské sezoně se do kanadských juniorek vydali hned tři hráči v čele s vytáhlým útočníkem Jakubem Hujerem, účastníkem nedávného Hlinka Gretzky Cupu. 

Koho sledovat? David Aubrecht
Aubrecht loni z pozice obránce skóroval hned pětkrát, ve zkrácené základní části dalo víc branek jen sedm jiných beků. Jak bude jeho hokejový progres pokračovat? Pokud neusne na vavřínech, už brzy si mohl vybojovat příležitost v extralize. 

Mohl by zazářit – Filip Jansa
Deseti body zaujal už v loňské sezoně. Letos v přípravě pak ukazuje, že letos může být jeho role v týmu ještě výraznější: je produktivní a z pozice centra vede druhou lajnu s veteránem Lukášem Pabiškou, od kterého se může hodně naučit, a talentem Vojtěchem Jirušem. 

Talent – Vojtěch Jiruš
Není obvyklé, aby týmové bodování profesionálního týmu vyhrál hokejista, který věkem spadá mezi juniory. Vojtěchu Jirušovi se to loni povedlo: ve 29 zápasech získal osmnáct bodů. S deseti góly byl navíc nejlepším střelcem Benátek nad Jizerou. Co ukáže letos? Coby hráč ročníku 2002 je stále juniorem, řekne si o účast na MSJ?

Trenéři – Valdemar Jiruš, Antonín Nečas a Radek Duda
Jiruš vstupuje do své třetí sezony v pozici hlavního trenéra Benátek nad Jizerou. S nezkušeným týmem loni dlouho bojoval o postup do play off a na aktivní a nebojácnou hru Benátek přicházely časté komplimenty i od soupeřů. K ruce má mimořádně zkušeného asistenta Antonína Nečase, dovednostní rozvoj hráčů je potom v gesci Radka Dudy.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Přípravné zápasy
Vrchlabí 1:3 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 1:2sn. Sokolov
Ústí nad Labem 2:1 Benátky nad Jizerou
Kolín 5:1 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 5:3 Litoměřice
jun. Salcburk 4:5 Benátky nad Jizerou
jun. Salcburk 1:4 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 5:6sn. Vrchlabí
Benátky nad Jizerou 7:1 Ústí nad Labem
Litoměřice 1:2 Benátky nad Jizerou

Chronologická umístění
2013/2014 – 8. místo
2014/2015 – 7. místo
2015/2016 – 12. místo
2016/2017 – 10. místo
2017/2018 – 13. místo
2018/2019 – 13. místo
2019/2020 – 13. místo
2020/2021 – 15. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz