PREVIEW: Benátky získaly skvělého učitele. Kam je Duda posune?

Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Benátky nad Jizerou mají jako každoročně hlavní ambici vychovat co nejvíc hráčů pro Liberec, potažmo pro český hokej. A to se zatím daří.

Partneři Českého hokeje

Důkaz? Třeba tenhle: prvním a třetím nejvýše postaveným Čechem na letošním draftu do NHL byli právě hráči z Benátek: brankář Lukáš Pařík a útočník Michal Teplý.

Benátky by se ale zároveň rády po třech letech vrátily do play off. Pomoci k tomu má mimo jiné Radek Duda, velká posila a hlavně parádní učitel pro mladý tým.

„Zahrát si play off je pro každého hráče obrovská motivace. Je to hnací motor k tvrdé práci, bez které se tam nedostanete,“ hlásí před startem sezony nový hlavní kouč Valdemar Jiruš.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 15. místo

Osobnost týmu – Radek Duda

V poslední době se hodně zklidnil, však už mu je čtyřicet. Zápal do hokeje mu ale zůstal: chce hrát a chce vyhrávat. Loni si dobře vedl i v extralize, takže pro Benátky bude hodně platný také na ledě. Bydlí v Liberci, proto se rozhodl pomoci na jeho farmě. Do mateřského Sokolova by to měl daleko.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Matěj Žajdlík si loni nevedl špatně a nastoupil do 24 zápasů. Jednalo se o jeho první sezonu mezi muži, v níž odchytal až takhle velkou porci utkání. V minulosti nakoukl i do mládežnických reprezentací. V brance se bude opět objevovat Marek Schwarz. Otázkou je, jak často. Záležet bude i na formě Justina Peterse, který možná pro Liberec nebude až takovou jistotou, jakou býval Roman Will. Schwarz tedy možná půjde v extralize do akce častěji. Což by úplně nehrálo do karet Benátkám: Schwarz je totiž na prvoligové poměry výborný brankář. 

Obránci (7/15): Petr Kolmann je hvězda ligy – jeho přínos pro mužstvo je obrovský. Za zápas klidně zvládne 25 minut. Když přijede z Liberce na výpomoc, je to ohromně znát. Kolik toho letos za Benátky odehraje? Druhým – a v podstatě posledním – zkušeným bekem je Ján Niko. Je si vědomý, že jako starší hráč musí být lídrem. A s touhle rolí se popasoval dobře, pro mužstvo je důležitý. Zajímavou posilou je Ondřej Buchtela, který má na svůj věk už dost zkušeností. Loni vystřídal čtyři týmy, což mu v hokejovém vývoji neprospělo. Teď bude mít klid na práci. Hodně minut na ledě zvládá Vratislav Kunst, jehož progres bude zajímavé sledovat. Letos si může udělat skvělé jméno. Jakub Žůrek a David Aubrecht jsou mládežnickými reprezentanty. Pro jejich vývoj je skvělé, že jim liberecká organizace zaručí místo v seniorském hokeji. Teprve sedmnáctiletý Žůrek už loni odehrál za Benátky skoro kompletní sezonu.

Útočníci (8/15): Radek Duda, Daniel Špaček, Adam Dlouhý a Ladislav Bittner. To je čtveřice zkušených útočníků, od nichž se toho můžou mladí hodně naučit. Na zmíněné čtveřici bude stát týmová produktivita. Jsou to totiž zároveň i nejlepší útočníci mužstva. Chce to, aby Ondřej Chrtek přepnul na vyšší level. Jeho vývoj se poslední sezonu jako by zastavil. V ročníku 2017/2018 přitom ukázal ohromný potenciál. Teď nastal čas, aby se ujal role lídra. Průlomovou sezonu má za sebou Jiří Průžek. Kdy se po operaci nádoru dostane do hry? Jsme zvědaví i na Romana Půčka, který se vrací ze zámoří. Má za sebou mimo jiné nováčkovský tréninkový kemp s Torontem. V minulé sezoně získali zkušenosti Petr Šafařovský, Adam Klapka, Jakub Rychlovský, Jan Šír nebo Adam Najman, z čehož teď budou těžit. Měli by být zase o něco lepší. To samé platí o Petru Wiencekovi, který v přípravě získal poměrně dost bodů. Stejně tak i nováček z liberecké juniorky Vojtěch Jiruš.

Ostatní (6/10): Benátky jsou jako farma částečně závislé na extraligovém partnerovi. Pro ambice Pojizeřanů je klíčové, kolik startů v Chance lize zapíšou Marek Schwarz nebo Petr Kolmann. Tým je hodně mladý, ale je napěchovaný talentem. Hráči jako Adam Najman nebo Adam Klapka mohou těžit z loni získaných zkušeností. Otrkávací fázi už mají za sebou, teď můžou (nebo spíš měli by) udělat další výkonnostní skok. Generálku na ligu si za Benátky zahráli i Daniel Bukač, Tomáš Havlín a Marek Zachar. V každém mistrovském utkání, kdy podobní hráči nastoupí, půjde síla týmu o dost nahoru. Jejich místo ale bude hlavně v Liberci.

CELKEM: 30/55.

Soupiska 

Brankáři: Pavel Čajan, Jakub Hrstka, Marek Schwarz, Matěj Žajdlík, Daniel Král.

Obránci: David Aubrecht, Ondřej Buchtela, Petr Had, Jan Hampl, Petr Kolmann, Filip Kovář, Vratislav Kunst, Ján Niko, Jakub Žůrek, Daniel Bukač, Tomáš Havlín.

Útočníci: Ladislav Bittner, Adam Dlouhý, Roman Půček, Ondřej Chrtek, Vojtěch Jiruš, Adam Klapka, Adam Najman, Jiří Průžek, Jakub Rychlovský, Petr Šafařovský, Dominik Šeliga, Jan Šír, Daniel Špaček, Petr Wiencek, Radek Duda, Marek Zachar.

Změny v kádru

Příchody: Jakub Hrstka (G, Jablonec n/N), Daniel Král (G, jun. Havlíčkův Brod), Ondřej Buchtela (O, Chomutov), Adam Dlouhý (Ú, Chomutov), Roman Půček (Ú, Sault Ste. Marie, OHL), Vojtěch Jiruš (Ú, jun. Liberec), Jiří Průžek (Ú, Litoměřice), Radek Duda (Ú, Chomutov).

Odchody: Lukáš Pařík (G, Spokane, WHL), Lukáš Hosnedl (G, Most), Patrik Maier (O, Zvolen, SVK), Daniel Poizl (O, Kadaň), Jan Klodner (O, Kadaň), Štěpán Čech (Ú, Kadaň), Jan Cikhart (Ú, Tri-City, WHL), Jan Žemba (Ú, TUTO, jun. FIN), Václav Burda (Ú, ?), Michal Teplý (Ú, Winnipeg Ice, WHL).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Radek Duda
Duda má velkou chuť předávat svoje zkušenosti nastupující generaci. Jednou z něho může být vynikající kouč. Teď je z něj v podstatě hrající trenér. Hrající trenér, který zároveň bude hlavní útočnou zbraní Benátek.

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Citelný odchod – Lukáš Pařík
Bylo to překvapení: nejvýše draftovaným Čechem do NHL se letos stal Lukáš Pařík. Z 87. pozice si ho vzalo Los Angeles. Pařík se po úspěšném draftu vydal do zámoří. Má pověst pracanta, který je na zimáku od rána do večera. 

Koho sledovat? Jiří Průžek
Během letní přípravy slyšel šokující zprávu: máš nádor a musíš hned na operaci. Dvacetiletému útočníkovi se obrátil svět vzhůru nohama. Léčba ale probíhá dobře a to nejhorší má Průžek za sebou. Za svůj přístup zaslouží obrovské uznání. Průžka ale bude zajímavé sledovat i z jiného důvodu: loni totiž patřil k největším objevům sezony. Jak naváže na sedmnáctigólovou sezonu?

Mohl by zazářit – Vojtěch Jiruš
V mladém benáteckém týmu patří k nejmladším. Osmnácté narozeniny oslaví až v únoru. I tak je ale Vojtěch Jiruš v přípravě hodně vidět. Řekl si o místo v základní sestavě?

Talent – Adam Klapka
S 203 centimetry je nejvyšším hráčem Chance ligy. K tomu váží 112 kilogramů. I přes vyšší postavu ale slušně zvládá techniku hole. Českému hokeji by se podobný typ forvarda hodil, snad Klapka svůj potenciál naplní.

Trenéři – Valdemar Jiruš a Antonín Nečas
Jiří Kudrna povýšil do Liberce, a tak mají Benátky nového kouče. Jiruš je někdejší vynikající obránce, který se po konci kariéry věnoval mládeži Bílých Tygrů. Nyní ho čeká první trenérské angažmá v mužské soutěži.

Foto: hcbilitygri.cz

Přípravné zápasy
Benátky nad Jizerou 0:3 Soligorsk (BĚL)
Benátky nad Jizerou 2:4 Novokuzněck (RUS2)
Benátky nad Jizerou 4:0 Pavlodar (KAZ)
Benátky nad Jizerou 3:4pr. Lausitzer F. (DEL2)
Benátky nad Jizerou 4:5 Sokolov
Benátky nad Jizerou 2:6 Drážďany (DEL2)
Ústí nad Labem 7:4 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 6:5sn. Briançon (FRA)
Benátky nad Jizerou 2:3 Třebíč

Chronologická umístění
2012/2013 – 9. místo
2013/2014 – 8. místo
2014/2015 – 7. místo
2015/2016 – 12. místo
2016/2017 – 10. místo
2017/2018 – 13. místo
2018/2019 – 13. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz