Poslední zaskočil prvního. Sparta zostudila Oceláře dvanácti góly!

Tipsport extraliga má za sebou šokující 43. kolo. O senzaci se postaraly Pardubice, které vyhrály na ledě lídra soutěže 6:3. Výsledek z Liberce ale přebil nevídaný debakl na Spartě. Pražané porazili Oceláře 12:3! V severočeském derby se z vítězství 2:1 raduje Litvínov a v souboji tabulkových sousedů uspěl Zlín.

Hübl skolil mateřský Chomutov

Obě města dělí jen pár kilometrů, blízko si jsou také v tabulce – Litvínov byl před 43. kolem šestý, Chomutov se držel s dvoubodovou ztrátou hned za ním. Předchozí tři krušnohorská derby byla vyrovnaná a hrála se za výborné atmosféry. Že se bude skvěle fandit i v neděli, bylo jasné dlouho dopředu. Potvrdilo se to – SD aréna se vyprodala. Do čtveřice přišel také těsný výsledek.

První třetina, ač v ní žádný gól nepadl, rozhodně nenudila. Nejprve měli více ze hry Piráti, Michael Petrásek se ale zaskvěl a jednou mu pomohla branková konstrukce. Tyčku trefila během první dvacetiminutovky i Verva. V prostřední části už branky padaly – a  to po obou na každé straně. Ve 49. minutě poslal hosty do vedení svým druhým gólem v zápase chomutovský odchovanec Viktor Hübl. Skóre 1:2 vydrželo až do konce (třetí gól hostů do prázdné branky přišel už po vypršení hrací doby), a Litvínov tak vyhrál třetí derby v sezoně.

Petr Martínek (asistent trenéra Chomutova): „Bylo to bojovné a vyrovnané utkání. Škoda první třetiny, kdy jsme tam měli nějaké dvě tutové šance, ale bohužel jsme je nevyužili. Poté jsme dostali gól, na který jsme dokázali odpovědět. Bohužel ale ve třetí třetině jsme dostali další gól, a jak říkal kolega, tak jim zachytal skvěle brankář a my jsme bohužel vyrovnat nedokázali.“

Radim Rulík (trenér Litvínova): „My jsme teď měli nepříjemnou sérii a jsme strašně rádi, že se nám podařilo vyhrát, ale nebylo to vůbec jednoduché. Měli jsme i trochu štěstí. Byl to vyrovnaný zápas, ale klíč k tomu, abychom mohli uspět byl vynikající brankář, protože samostatný nájezd, který měl Chomutov před koncem utkání, když mohl vyrovnat a mohlo to být vše úplně jinak. Poté oslabení a hlavně v závěru, kdy Chomutov hrál power play šest na čtyři. Nakonec jsme to ubránili a to byla cesta k tomu, abychom uspěli. Chomutov vůbec nehrál špatně, ale nás držel výborně brankář, a proto se nám podařilo zvítězit.“

PIRÁTI CHOMUTOV – HC VERVA LITVÍNOV 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Rutta (Sklenář, Kämpf) – 21. Hübl (Lukeš, Kubát), 49. V. Hübl (Kubát, Lukeš).
Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Brejcha, Kokrment.
Vyloučení: 4:4.
Bez vužití.
Střely na branku: 28:24.
Diváci: 5250 (vyprodáno).
Nejlepší hráči: Jan Rutta – Viktor Hübl.
Piráti Chomutov: J. Laco – Flemming, Dlapa, Rutta, Kudělka, Valach, Mrázek, Skinner – Vondrka, Huml, Tomica – Račuk, V. Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hlava, Kaše, Lauko. Trenéři: Růžička, Martínek a Šťastný.
HC VERVA Litvínov: Petrásek – Kubát, Gula, T. Pavelka, K. Pilař, Z. Sklenička, F. Pavlík – Lukeš, V. Hübl, Gerhát – J. Černý, R. Hanzl, M. Hanzl – Trávníček, Válek, M. Hořava – Jurčík, K. Reichel, Martynek. Trenéři: Rulík, Stránský a Šlégr.

Zlín se vrací do nejlepší desítky

Mladá Boleslav byla desátá, jeho nedělní soupeř ze Zlína jedenáctý, a to pouze o skóre. Vzájemný souboj tabulkových sousedů mohl leccos napovědět směrem k postupovým ambicím do předkola play off. Nenapověděl skoro vůbec – týmy se o body podělily, protože se šlo do prodloužení.

Bruslaři měli do utkání skvělý vstup, už ve třetí minutě vedli po trefě Petra Vampoly, jenže hosté stihli během první třetiny nepříznivě vyvíjející se stav otočit. Řádilo duo Petr Holík–David Šťastný. Stejně rychle, jako o vedení přišla Mladá Boleslav, přišel o vedení i Zlín. Ve 29. minutě vyrovnal na 2:2 Radan Lenc a na začátku závěrečné dvacetiminutovky obrátil skóre Martin Látal. Z vítězství se přesto radovali berani. V čase 55:50 udeřil veterán Jiří Marušák, prodloužení rozhodl jiný obránce Dalibor Řezníček.

Dvouzápasová vítězná série Bruslařského klubu tím pádem končí. Mladá Boleslav si sice poradila s Olomoucí a Brnem, proti dalšímu moravskému celku už ale neuspěla.

Robert Svoboda (trenér Zlína): „Zaskočil nás vstup do zápasu, kdy jsme brzo inkasovali. Sice jsme do pauzy otočili skóre, ale ve druhé třetině jsme častým oslabením vypadli z role. Ve třetí třetině nás srazila chyba brankáře, ale kluci bojovností dokázali srovnat a v prodloužení vybojovat bod navíc.“

Boris Žabka (asistent trenéra Mladé Boleslavi): „Vyrovnané utkání, ve kterém si šance tvořily obě mužstva. Na začátku třetí třetiny jsme využili chyby soupeře. Před koncem zase soupeř využil naši menší chybku. V prodloužení jsme si špatně rozebrali hráče a ztratili jsme zbytečně další bod.“

PSG ZLÍN – BK MLADÁ BOLESLAV 4:3 po prodloužení (2:1, 0:1, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Šťastný (Holík), 14. Holík (Šťastný), 56. Marušák (Holík, Bukarts), 62. Řezníček (Chytil) – 3. Vampola (Kučný, Stříteský), 29. Lenc (Musil, Pacovský), 42. Látal (Urban).
Rozhodčí: Hodek, Svoboda – Bláha, Špůr.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 41:30.
Diváci: 4364.
Nejlepší hráči: Filip Chytil – Radan Lenc.
PSG Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Gazda, Padrnos – Šťastný, P. Holík, Říčka – Okál, Chytil, O. Veselý – Bukarts, Honejsek, J. Ondráček – Ostřížek, Sedláček, Popelka. Trenéři: Svoboda a Hamrlík.
BK Mladá Boleslav: Maxwell – Štich, Stříteský, Hanzlík, Kurka, Kučný, Bernad, Holub – Lenc, Musil, Hyka – Žejdl, Klepiš, Orsava – Látal, Vampola, Urban – Jonák, Pacovský. Trenéři: Výborný, Žabka a Vidner.

Poslední porazil prvního

Mezi Libercem a Pardubicemi byla propast dvaapadesáti bodů. Teď je rozdíl menší – Pardubice se postaraly o senzaci kola.

Zatímco Bílí Tygři v minulých týdnech vykročili k obhajobě Poháru prezidenta Českého svazu ledního hokeje a drželi šestizápasovou sérii s alespoň jedním získaným bodem, Pardubice byly po páteční prohře s Olomoucí na posledním místě tabulky. Odhady sázkařů ale tentokrát neplatily. Dynamo si z Liberce, který doma dosud prohrál jen čtyři z dvaceti zápasů, veze všechny body.

Utkání se přitom pro domácí vyvíjelo výborně. Po první třetině vedli 3:1 a také do záverečné dvacetiminutovky šli s náskokem. Jenže závěrečná část se úřadujícímu mistrovi vůbec nepovedla. Ve 42. minutě vyrovnala nedávná posila z Třince Ján Sýkora a do vedení poslal hosty matador Tomáš Rolinek. V čase 55:14, krátce po buly, si dal liberecký obránce Lukáš Derner smolný vlastenec a rázem to bylo o dva góly. Do opuštěné branky, kterou po celý zápas střežil Ján Lašák, pečetil překvapivé vítězství Pardubic svou druhou trefou v zápase Marek Trončinský, nová akvizice z Mladé Boleslavi.

Filip Pešán (trenér Liberce): „Do utkání jsme vstoupili slušně, soupeře jsme přehrávali, vstřelili jsme tři góly. I ze začátku druhé třetiny jsme měli k dispozici tři, čtyři velké šance za stavu 3:1. Mohli jsme zápas definitivně zlomit, to se nepovedlo a vrcholem byly trestuhodně nevyužité přesilovky. Od této chvíle se začal zápas otáčet, my jsme naopak trochu věřit přestali. Ve třetí periodě jsme nemohli najít recept na dobře hrající hosty a byli jsme slabší v soubojích, neměli jsme ani štěstí, které jsme si vůbec nezasloužili. Pátý vlastní gól dolomit zbytky nadějí, že bychom mohli zápas zlomit na naší stranu a nepovedlo se tak.“

Miloš Holaň (trenér Pardubic): „Vezmu to od začátku, první třetina nám opět nevyšla. Liberec byl jasně lepší a měl více šancí, což potvrdil góly. Měli jsme slabý pohyb a prohrávali jsme osobní souboje. Od druhé periody nastoupilo úplně jiné mužstvo, zlomem byly ubráněné oslabení 5 na 3. Během třetí třetiny jsme začali věřit, že by to mohlo vyjít a také se tak stalo. Musím poslat do kabiny velký kredit za výkon, výhru. Jsou to pro nás nesmírně cenné tři body, ale čeká nás ještě spousta práce.“

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC DYNAMO PARDUBICE 3:6 (3:1, 0:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 12. Bartovič, 18. Jánošík (Jelínek), 20. Radivojevič (Šimek) – 16. Trončinský (Čáslava, Tomášek), 26. Tomášek (Schaus), 42. J. Sýkora, 49. Rolinek (Nahodil), 56. Redenbach, 60. Trončinský (P. Sýkora, Redenbach).
Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Jelínek, Suchánek.
Vyloučení: 7:8, navíc Vlach (LIB) 10 minut.
Využití: 0:2.
Střely na branku: 33:27.
Diváci: 5998.
Nejlepší hráči: Adam Jánošík – David Tomášek.
Bílí Tygři Liberec: Lašák – R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner – J. Stránský, Bližňák, Bartovič – Valský, Bulíř, Radivojevič – Svačina, P. Jelínek, Ordoš – Lakatoš, Vantuch, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.
HC Dynamo Pardubice: Martin Růžička – Schaus, Trončinský, Čáslava, Nedbal, Havlík, Bokroš – P. Sýkora, Redenbach, Rolinek – J. Sýkora, Nahodil, Hubáček – Beran, Tomášek, Zadina – Starý, M. Kaut, Bárta – T. Kaut. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Vraždění neviňátek. Sparta zostudila Oceláře

Sparta v letošní sezoně Oceláře ani jednou neporazila. Teď už ano. A ve velkém stylu.

Po 57 vteřinách sice prohrávala 0:1, v čase 14:14 už ale vedla 4:1! Šimon Hrubec přepustil místo v třinecké brance Peteru Hamerlíkovi, Pražany ale výměna soupeřova gólmana nezastavila – v prostřední části skórovala opět čtyřikrát. Během poslední dvacetiminutovky udeřila znovu čtyřikrát a zostudila soupeře nevídanými dvanácti brankami. Nečekaný výsledek. To vše před senzačními 14 tisíci diváky (nejvyšší návštěva sezony). Hattrickem se blýskl Jaroslav Hlinka a do čela kanadského bodování se vyhoupl Petr Vrána.

Duel proběhl v rámci osmého ročníku akce Sparta vzdává hold – Pražané nastoupili ve speciálních dresech po vzoru záchranářů. Oranžové vesty přes sebe navlékli i členové realizačního týmu.

Pražané potvrzují výbornou formu – z posledních devíti zápasů vyšli sedmkrát vítězně. V pátek si poradili s vedoucím Libercem, teď s druhými Oceláři. Povedený konec týdne.

Zdeněk Moták (asistent trenéra Sparty Praha): „Asi všichni dobře víme, že jsou utkání, v nichž bušíte do brány a nemůžete vstřelit gól. Viz. naše úterní utkání s Vítkovicemi. Pak jsou naopak zápasy jako ten s Třincem, kdy nám tam góly padaly. Bruslení, přihrávky, kombinace, střelba - to všechno jde potom víceméně samo. Nicméně výsledku jsme šli naproti. Dobře jsme bruslili, kombinovali, byli jsme silní v osobních soubojích. A také dobře jsme stříleli. Jsem rád, že taková fantastická návštěva od nás viděla takový výkon."

Vladimír Kýhos (trenér Třince): „V první řadě bych se chtěl omluvit všem třineckým fanouškům. Stydím se za to, co jsme na ledě předvedli. Výkon nebyl hoden extraligových parametrů. Já z toho sám vyvodím důsledky. Jaké? To teď neřeknu."

HC SPARTA PRAHA – HC OCELÁŘI TŘINEC 12:3 (4:1, 4:2, 4:0)

Branky a nahrávky: 9. Kumstát (Ihnačák), 14. Pech (Ihnačák, Kumstát), 14. Kudrna (Uher, Cingel), 15. J. Hlinka (Řepík), 28. Cingel (Kudrna), 36. J. Hlinka (Řepík), 40. Ihnačák (Pech, Forman), 40. Řepík (P. Vrána, Mikuš), 47. Klimek (Forman, Deveaux), 53. J. Hlinka (P. Vrána), 53. Klimek (Mikuš, Ihnačák), 57. Kudrna (Gernát) – 1. Hrabal, 24. Petružálek (Roth), 32. Kane (Adamský).
Rozhodčí: Pešina, Čech – Blümel, Barvíř.
Vyloučení: 3:4.
Využití: 2:1.
Střely na branku: 41:23.
Diváci: 14020.
Nejlepší hráči: Jaroslav Hlinka – Jakub Petružálek.
HC Sparta Praha: Pöpperle – Piskáček, Gernát, Nedomlel, Švrček, Kalina, Eminger, Mikuš – Řepík, P. Vrána, J. Hlinka – Deveaux, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (od 15. Hamerlík) – Adámek, Jank, Nosek, M. Doudera, Krajíček, Hrabal, Roth, L. Galvas – Irgl, Kane, Adamský – Hrňa, Marosz, Petružálek – Dravecký, Cienciala, Rákos – Klimenta, Špirko, Jašek. Trenéři: Kýhos a Mucha.

Plzeň udolala Kometu v prodloužení

Když se letos střetly Kometa a Plzeň, nebyla o zábavu nouze. V prvním vzájemném utkání padlo devět branek, v tom dalším dokonce třináct. Pak sice jen tři, zato muselo rozhodnout až prodloužení. Stejně jako v neděli.

Plzeň se spoléhá především na Dominika Kubalíka, nejlepšího střelce soutěže. Dnes přidal do statistik 26. gól. Trefil se v úvodu prostřední části a poslal Plzeň do vedení 2:1. Kometa ale vyrovnala – skórovala nová posila Alexandre Mallet. Zápas dospěl do prodloužení, ve kterém rozhodl hostující obránce Lukáš Pulpán.

Brno vyhrálo v posledních 25 zápasech jen osmkrát a kleslo na šestou příčku. Indiáni jsou na hraně postupu do play off – tabulka je od devátého do dvanáctého místa hodně vyrovnaná.

Kometa se potýká s marodkou, proto vyjednala příchody Alexandra Malleta a Jana Hrušky. Ve hře jsou návraty veterána Kamila Brabence a Tomáše Vondráčka z hostování právě v Plzni.

Petr Haken (asistent trenéra Brna): „Plzeň dobře bránila střední pásmo, těžko jsme se přes něj dostávali. Rozhodl náskok ze druhé třetiny, která nás stála hodně sil. Plzeň dobře bránila předbrankový prostor, kam jsme se vůbec nedostali. Trochu nás trápí produktivita, každý zápas je to podobné. Doufám, že ji zlepšíme, začneme dávat góly a věřím, že se to celé zlepší."

Jiří Hanzlík (asistent trenéra Plzně): „My jsme v utkání tahali za kratší konec, nebyli jsem dopředu moc nebezpečí. Byli jsme ale dobří v defenzivě, nepustili jsme Brno do větších šancí. Šťastný gól v prodloužení rozhodl o výsledku. Domácí měli střeleckou převahu, ale tak to někdy chodí, že nevyhraje lepší tým."

HC KOMETA BRNO – HC ŠKODA PLZEŇ 2:3 po prodloužení (1:1, 0:1, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 8. O. Němec (Kvapil), 42. Mallet – 9. Lev (Kadlec, Machovský), 21. D. Kubalík, 61. Pulpán.
Rozhodčí: Kubuš, Müllner – Komárek, Ondráček.
Vyloučení: 2:6.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 37:23.
Diváci: 7565.
Nejlepší hráči: Marek Kvapil – Matěj Machovský.
HC Kometa Brno: Čiliak – Štencel, O. Němec, Gulaši, Trška, Malec, Bartejs – J. Káňa, Čermák, H. Zohorna – M. Kvapil, Hruška, Mallet – Dočekal, V. Němec, Haščák – R. Zohorna, Nečas, F. Dvořák. Trenéři: Zábranský, Pešout, Pokorný a Haken.
HC Škoda Plzeň:
 Machovský – Pulpán, Čerešňák, D. Sklenička, P. Kadlec, Moravčík, Frühauf, Němeček – D. Kubalík, Kracík, Kratěna – Lev, Stach, Indrák – T. Svoboda, Preisinger, Hrnka – Kodýtek, Koreis, Vondráček. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Hanzlík a Čihák.

Olomouc otočila duel s Energií

Pro Olomouc byl konec tohoto týdne klíčový. V pátek se dvanáctý tým soutěže utkal s Pardubicemi a z jejich ledu přivezl dva body – kohouti tak poslali Dynamo na dno tabulky. Přeskočily ho Karlovy Vary.

A právě Energie byla dalším soupeřem Hanáků. Zápas znovu dospěl do prodloužení a znovu bere bod navíc Olomouc. Rozhodl Miroslav Holec.

Karlovy Vary jsou vzhledem k překvapivému vítězství Pardubic na ledě Liberce opět poslední. Mora upevnila dvanáctou pozici a stále se může dívat nad sebe – na play off ztrácí šest bodů, má navíc zápas k dobru.

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Získali jsme dva body, ale náš výkon nebyl vůbec dobrý. V první třetině nás Vary přehrávaly, v druhé třetině jsme hráli tak prvních sedm minut, pak měli opět ze hry více hosté. V té třetí části se to trochu vyrovnalo, ale v zápase nás zachránily přesilové hry a to, že jsme je dokázali využít. Dva body jsou určitě krásný zisk, ale takhle hrát nemůžeme.“

Jan Tlačil (HC Karlovy Vary): „Naši hráči ten zápas neodehráli špatně, dá se říct, že pracovali dobře, ale doplatili jsme na slabinu, která nás trápí od začátku sezóny a tou je to, že nevyužíváme naše přesilovky, ať je to pět na čtyři nebo pět na tři.“

HC OLOMOUC – HC ENERGIE KARLOVY VARY 3:2 po prodloužení (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 21. R. Vlach (Holec, Eberle), 51. Herman (Vyrůbalík, Škůrek), 64. Holec (Eberle) – 20. O. Beránek (trestné střílení), 33. Skuhravý.
Rozhodčí: Šír, Pavlovič – Flegl, Polonyi.
Vyloučení: 8:7, navíc Knotek (OLO) a Tuominen (KV) 10 minut.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 33:36.
Diváci: 3626.
Nejlepší hráči: Jakub Herman – Václav Skuhravý.
HC Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Jaroměřský, J. Galvas, Houdek – Laš, J. Knotek, Skladaný – Strapáč, R. Vlach, Eberle – Holec, Herman, T. Mikúš – Matai, Mrázek, Fořt. Trenéři: Venera a Tomajko.
HC Energie Karlovy Vary: Závorka – Harant, Dujsík, Sičák, M. Rohan, Tomáš Dvořák, Baldajev – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec, Skuhravý, Kindl – Stloukal, Dušek, Gorčík – O. Beránek, Gríger, Flek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Skvělý Bartošák vychytal Mountfield

Vítkovice podruhé za sebou nedostaly ani gól. Poté, co v úterý porazily Spartu 2:0 (v pátek měly volno), si stejným výsledkem před televizními obrazovkami poradily s Hradcem Králové. Mountfield naopak prohrál podruhé za sebou.

Hrdinou utkání byl hostující brankář Patrik Bartošák, který pochytal všech 28 soupeřových střel. Jeho protějšek Patrik Rybár inkasoval dvakrát: od Marka Hrbase a Ondřeje Romana.

Tabulka Tipsport extraligy je hodně vyrovnaná. Vítkovice se mohou dívat nahoru, ale raději by se měly stále dívat i pod sebe. Poslední kola Tipsport extraligy slibují zajímavý finiš. Východočeši klesli po neděli na čtvrtou příčku. Přeskočila je Sparta.

Václav Sýkora (trenér Hradce Králové): „Do zápasu jsme vstoupili výborně, celou první třetinu jsme měli velkou převahu a tlak, spoustu střel i vyložených šancí. Zatímco ve Vítkovicích nám ale spadlo do brány všechno, do čeho jsme uhodili, dneska to bylo úplně neopak. I z těch nejvyloženějších šancí jsme buď trefovali Bartošáka, nebo netrefovali bránu. Tím ale nechci snižovat jeho výkon, protože pro Vítkovice byl základním stavebním kamenem úspěchu. Po takovém tlaku pro nás bylo frustrující, když jsme inkasovali gól. Celá druhá třetina byla od nás v utkání nejhorší. Ve třetí jsme se to ještě pokoušeli zvrátit, ale bohužel jsme po ojedinělé akci dostali druhý gól. Vítkovice hrály soustředěně a kompaktně do obrany, bylo hodně těžké ji překonat. Proto jsme se vůbec neprosadili.“

Pavel Trnka (asistent trenéra Vítkovic): „Byli jsme si vědomi kvalit soupeře, v posledním domácím utkání na nás vlítl a v desáté minutě jsme prohrávali 0:4. Snažili jsme se připravit na začátek utkání, což se nám moc nepodařilo. Dostávali jsme se pod enormní tlak, výborně nám zachytal Patrik Bartošák. První třetinu jsme naštěstí ustáli. Potom se náš pohyb zlepšil a myslím, že ve třetí třetině už jsme si vývoj pohlídali. Jsme rádi za tři body, které jsme tady získali.“

MOUNTFIELD HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Hrbas (O. Roman), 43. Tybor (D. Květoň).
Rozhodčí: Hribik, Rohatsch – Lhotský, Svoboda.
Vyloučení: 4:2, navíc Picard (HK) 10 minut.