Poslední boj juniorek o nominaci? Postupně jsme se vytráceli, mrzí Zuziaka

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Až z dalekého Japonska přijely soupeřky českým hokejistkám do 18 let, které absolvovaly poslední trojzápas před uzavřením nominace na mistrovství světa v Rusku. Domácí tým vyhrál jen první duel v Litoměřicích, naopak finiš v Lovosicích měly silnější Japonky. „Chvílemi jsme měli hluchá místa, přestali jsme bruslit, být aktivní a hrát s nasazením. A to nás pak stálo ty zápasy,“ říká trenér Pavel Zuziak.

Plekanec Chance liga

2:1, 1:2 a 1:3. Takové výsledky přinesla trojice utkání na severu Čech, gólové hody nikdo neočekával. Ovšem Češky si přece jenom věřily na víc. „Nebyly to špatné zápasy. Pokaždé jsme měli výborný vstup, dobře jsme bruslili, byli důrazní, napadali jsme je. Bohužel jsme se pak trochu vytráceli a přenechali Japonkám iniciativu. Pak jsme se těžko vraceli do tempa,“ shrnuje hlavní kouč Pavel Zuziak.

Všechny tři duely byly v tomto ohledu podobné. Národní tým jako by pokaždé vypadl z role ve druhé třetině – platilo to i v prvním vyhraném zápase. A trápila ho hlavně ofenzivní část hry. Celkem vstřelil jen čtyři góly, s čímž mohl těžko pomýšlet na lepší výsledky.

„Nedostávali jsme se do vyložených střeleckých příležitostí. Střely nešly z tolik nebezpečných prostorů a bylo jich málo. Dobře jsme je napadali, byli jsme na puku a zavřeli je ve třetině, ale víceméně jsme hráli pořád po rozích. Chyběl nám tlak do branky,“ ví Zuziak. „Další věc je, že na tři góly ze šesti jsme jim přihráli my. Darovali jsme jim je. To se prostě nesmí stávat. V zápase, kde padnou dva tři góly, jsou takové chyby zničující.“

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Japonky patří do druhé světové skupiny, což ale může klamat. Na lednovém mistrovství světa v Přerově sice sestoupily, jenže dokázaly hrát vyrovnané zápasy a rvát se do posledních sekund. Letos budou v divizi IA horkým kandidátem na návrat mezi elitu. Seniorský tým se představí na olympiádě, jeho kvalita a přednosti jsou už dobře známé.

„Japonky hrály perfektně organizovaně, byly dobře individuálně vybavené a bylo těžké se přes ně prosadit. Chvílemi jsme měli hluchá místa, přestali jsme bruslit, být aktivní a hrát s nasazením. A to nás pak stálo ty zápasy. Japonky totiž vydržely hrát celý zápas ten svůj standard, to, co potřebovaly,“ reaguje Zuziak s připomínkou někdy až strojovosti, kterou se hokejistky z Asie tradičně prezentují.

Český tým byl na kempu v Litoměřicích od pondělka, ve středu začal sympaticky a vítězství si zasloužil. Po přesunu do Lovosic se mu už ale nedařilo. Poslední zápas měl nejen výsledkově, ale zejména herně nejslabší. A to už je zase otázka fyzičky. „Japonky na tom určitě byly fyzicky líp. Bylo to znát, v posledním zápase nás jasně přestřílely. Horko těžko jsme se dostávali do šancí, protože už jsme na to neměli tolik sil,“ tuší hlavní trenér, kde jeho svěřenkyně musí pracovat.

Mohla hrát ve finiši roli i psychická deka? „To si nemyslím. Do zápasu jsme šli hodně odhodlaně, i mezi třetinami jsme byli dobře nabuzení. Holky chtěly, bylo to vidět. Ale je pravda, že gól na 1:2 jsme dostali po tom, co jsme měli Japonky dvě tři minuty pod tlakem. To nás psychicky trochu sundalo dolů. Třetí gól jsme dostali v oslabení, pak už jsme nedokázali reagovat,“ doplňuje kouč k zápasům.

Foto: Martin Mašek

Nyní před Pavlem Zuziakem a jeho asistentem Jiřím Vozákem stojí zásadní otázka: Koho vzít na mistrovství světa? „Pro nominaci to byl určitě užitečný kemp, řada věcí se nám vyjasnila. Ale rozhodně to nebudeme mít lehké. Jak to bývá – na někoho se prostě nemusí dostat,“ hlásí trenér. Hokejistky měly poslední šanci zabojovat o místo, což jim trenéři během soustředění několikrát připomněli.

Řada hráček navíc osmnáctce nyní chyběla. Čtyři se představily s A-týmem v Rusku, další působí v zahraničí. A ruku na srdce, většina z nich patří mezi očekávané tahounky a herní projev týmu by měly zvednout. „Nedá se ale takhle říct, že příchodem osmi lidí bude mančaft najednou vypadat jinak. Holky, které tu nebyly, samozřejmě hrají nějakým stylem, mají nějakou kvalitu. Potom jde o to, jak se to poskládá,“ pokračuje Pavel Zuziak, jenž se k juniorkám letos přesunul od nejmladší reprezentace.

I díky tomu zná hráčky, které během sezony nemá na očích. „Holky v zahraničí už za nároďák hrály a v létě jsme je měli na kempech. Myslím, že víme, co od nich očekávat. Máme informace, jsme s nimi ve spojení. Víme, jak trénují a hrají, jestli jsou zdravé...“ počítá český lodivod.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Zatímco loni měla osmnáctka zápasový kemp i na začátku prosince, tentokrát ji nic podobného nečeká. Tým se sejde až 26. prosince ve Valašském Meziříčí – v kompletním složení, které následně poletí do Ruska!

„Měli bychom tam sehrát dvě utkání, zatím ještě přesně nevíme s kým. Máme v jednání nějaký tým z Kanady a další zápas bychom si dali asi proti mladšímu dorostu kluků.“ Na Moravě budou Češky společně pět dnů, na Silvestra se vrátí domů, aby se 1. ledna sešly ve Velkých Popovicích.

Než ale přijde napětí před samotným startem mistrovství, všechny hráčky ročníků 2000 až 2002 budou prožívat napětí, zda se na vrchol sezony podívají. „Myslím, že nominaci budeme mít připravenou začátkem prosince,“ dodává Pavel Zuziak.

Foto: Martin Mašek

ČESKO – JAPONSKO 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Dýcková (Matoušková, Sarnovská), 55. Zachová (Černá) – 19. Jamamotová (Nagaokaová, Sonojaová).
Vyloučení: 3:2.
Bez využití.

ČESKO – JAPONSKO 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Dýcková (Matoušková) – 8. Ogawaová (Jamamotová), 31. Suzukiová (Šigaová, Cucumiová).
Vyloučení: 5:8.
Využití: 0:1.

ČESKO – JAPONSKO 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Matoušková (Pejšová) – 2. Itoová (Satoová), 27. Wadžimaová (Ušiová), 40. Suzukiová (Cucumiová, Šigaová).
Vyloučení: 5:0.
Využití: 0:1.

Soupiska českého týmu

Brankářky:
Eva Štumbaurová (Český Krumlov), Karolína Juřicová (Havlíčkův Brod).

Obránkyně:
Pavlína Vlková (HC Krkonoše), Vivien Šmajdová, Barbora Hrůšová (obě Karlovy Vary), Aneta Zachová (Kladno), Tereza Radová (Olomouc), Kristýna Hájková (Skuteč), Monika Krčková (Znojmo), Klára Seroiszková (Karviná), Anna Kotounová (Tábor), Daniela Pejšová (Chomutov).

Útočnice:
Nikola Dýcková (Jihlava), Agáta Sarnovská (Litoměřice), Valentýna ČernáSabina Matoušková (obě Kladno), Alexandra Halounová, Sandra Halounová (obě Rokycany), Veronika Lorencová (Klatovy), Lucie Samohýlová (Přerov), Anna Fabšicová (Strakonice), Sára Čajanová (Vsetín), Tereza Mazancová (Mladá Boleslav).

Realizační tým:

Manažer: Lubomír Johan
Hlavní trenér: Pavel Zuziak
Asistent trenéra: Jiří Vozák
Video trenér: Daniel Skalický
Lékař: MUDr. Radim Jünger
Kustod: Marcel Krejsa

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz