Pořád můžu být lídr, hlásí Irgl. Utáhl opasek, aby mohl zůstat v Olomouci

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

25. června 2018, 8:05

David Jahoda

V průběhu nadcházející sezony bude Zbyňku Irglovi už 38 let. Na hokejistu požehnaný věk. Jenže když se na něj zeptáte v kabině Olomouce, kde působí od novoroční výměny z Třince, uslyšíte slova obdivu. Zejména co se tréninkové morálky týká. I proto jsou Kohouti moc rádi, že stříbrný medailista z mistrovství světa 2006, na Hané pokračuje. Sám o to měl zájem. A věří, že stále může být rozdílovým hráčem. "Vím, že fyzicky mám pořád na to být lídrem," zdůrazňuje Irgl.

Jágr Chance liga

Zůstane Zbyněk Irgl, nebo nezůstane? Otázka, která olomoucké fanoušky zajímala po konci uplynulého extraligového ročníku snad nejvíce. Jasno bylo až v prvních květnových dnech. „Říkal jsem už na konci sezony, že pokud bude zájem a domluvíme se, zůstanu tady. A to se povedlo. Z mé strany jsem za to velice rád,“ poznamenal Zbyněk Irgl, který se v Olomouci mihl na společné tréninkové jednotce. Jinak ale přípravu absolvuje individuálně. 

Pochybnosti se mezi příznivci Hanáků nad Irglovým setrváním v Olomouci vytvářely zejména kvůli finanční stránce. Bylo jasné, že Mora nebude moci nabídnout zkušenému útočníkovi podmínky, jaké měl v Třinci, natož tak za hranicemi. U Irgla ale jasně zvítězila sportovní stránka. „Samozřejmě jsem musel jít s penězi dolů, to v každém případě, vše ale vycházelo z toho, že jsem chtěl zůstat tady. Kolikrát když něco chcete, tak pro to musíte něco obětovat. Vyšlo to a já za sebe můžu říct, že jsem fakt spokojený,“ prozradil.

„Samozřejmě jsem musel jít s penězi dolů, to v každém případě, vše ale vycházelo z toho, že jsem chtěl zůstat tady.“

Olomouc v extraligovém měřítku celkově patří mezi skromnější celky. Ale to podle ostravského rodáka nemusí být na škodu. „Tým je super, takový, řekl bych, kamarádský. Vždycky říkám – čím víc peněz, tím více závisti. A nejen ve sportu, ale i v životě celkově. Něco na tom je i tady. Finance jsou možná menší, ale chování a kamarádství hráčů je taky o něčem jiném,“ glosoval Irgl. 

Když se 1. ledna stěhoval z Třince do Olomouce výměnou za Romana Vlacha, kdekdo vnímal tuto transakci jako výhodnou spíše pro Oceláře. Vlach byl tehdy v laufu, Irgl stagnoval. Jenže na Hané ukázal, že do starého hokejového železa ještě zdaleka nepatří. Ve 14 zápasech základní části nasbíral za Moru solidních osm bodů, v play off pak stejný počet stihl v devíti duelech. Na to, že může táhnout tým, si pořád věří.

>> Olomouc udržela Irgla! Na Hané bude v příští sezoně hrát i Kolouch

„Když to tak řeknu, tohle je pro mě takový hnací motor. Byl jsem zvyklý být lídr celou kariéru a chci to dokázat i teď. Pokud by člověk neměl nějaký svůj cíl, byl by to pro mě čas, abych skončil,“ poznamenal, ale jedním dechem dodal. „Momentálně prostě vím, že fyzicky mám na to tím lídrem pořád být. Samozřejmě pokud by člověk poznal, že na to už fyzicky nemá, přijal by v týmu i jinou roli. Dokud ale vím, že na to mám, chci lídrem být.“

V Olomouci dostal Irgl šanci předvést se. Zatímco v Třinci sázel kouč Václav Varaďa spíše na jiné jedince. „Před sezonou jsem obětoval dost tomu, abych se vrátil nahoru a všem dokázal, že na to mám. Bohužel k tomu úplně nedošlo, z čehož jsem byl zklamaný. Pak se naskytla šance jít do Olomouce, a to pro mě byla opravdu ta skutečná šance ukázat, že tím lídr pořád můžu být,“ uvedl Irgl.

„Samozřejmě pokud by člověk poznal, že na to už fyzicky nemá, přijal by v týmu i jinou roli. Dokud ale vím, že na to mám, chci lídrem být.“

Ale nejsou to jen body, za které byl a je zkušený sympaťák v kohoutí kabině obdivovaný. "Zbyňa snad neodpočívá, to je blázen," je často slyšet z úst spoluhráčů. A při pohledu na jeho vyrýsovanou postavu víte, že mají pravdu. „Je to o přístupu každého hráče. Když chcete hrát dlouhodobě, chcete být na vrcholu, musíte se o sebe starat. Jak v zimě, tak v létě. Pro mě je to přirozená věc, ale pro spoustu hráčů úplně ne a musí se to učit,“ dodal.

Snaží se o pracovní morálce se spoluhráči bavit? „To úplně ne, jsem ale rád, když to kluci vidí. Je super, když pak někoho vezmete k sobě, on se na to dívá, začne to dělat taky, tak to potěší. Třeba víte, že ten kluk talent má, ale určité věci mu chybí. Musí pracovat a je to pro něj výborná škola. Tím se nechci stavět do role nějakého učitele, to v žádném případě. Když ale kluk vidí někoho, kdo dělá určité věci a ve své kariéře něco dokázal, tak to na něj má nějaký dopad a něco si z toho třeba něco vezme.“

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz