Pomoc hokeji ve Švédsku. Kluby SHL dostanou od státu 5,7 miliónu eur

Foto: shl.se

29. června 10:39

Václav Jáchim

S následky pandemie koronaviru se musejí vyrovnat také ve Švédsku. Tamní vláda rozhodla o finanční podpoře sportovních klubů, které přišly o významnou část příjmu ze vstupného. Prostřednictvím Švédského sportovního svazu dostanou tamní hokejové týmy kompenzaci ve výši 95 miliónů švédských korun (asi 9 miliónů eur). Informuje o tom deník Expressen.

partneři českého hokeje

Jednání o tématu probíhala delší dobu, v průběhu minulého týdne byla podle uvedeného zdroje ukončena. Stát kompenzuje hokejovým klubům především ztráty příjmu ze vstupného za utkání, která musela být vzhledem k pandemii zrušena.

Uvedená částka bude rozdělena podle přesně stanoveného klíče. Kluby nejvyšší soutěže SHL by z uvedených 95 miliónů švédských korun měly získat 60 miliónů (5,7 miliónu eur). Jde o náhradu za neuskutečněná utkání play off a také kvalifikace o udržení mezi elitou.

Jelikož nebylo možné určit, která mužstva by hrála vyřazovací boje nejdéle a měla tím pádem nárok na největší část podpory, je kompenzace odstupňována podle umístění po základní části. Týmy z prvního až šestého místa dostanou po 5,3 miliónech švédských korun – každý tedy zhruba 500 tisíc eur.

Mužstva ze sedmé až desáté příčky mají nárok na nižší podporu. Brynäs Gävle a Linköping, které obsadily 11. a 12. místo, nedostanou nic, neboť se do play off nekvalifikovaly. Naopak nejhorší kluby Leksand a Oskarshamn část kompenzace obdrží, jelikož by je čekala kvalifikace o záchranu a tudíž by získaly příjem ze vstupného.

Státní pomoc se týká také posledního kola základní části, jež se vzhledem ke koronavirové krizi uskutečnilo bez přítomnosti diváků a kluby také přišly o zisk z prodeje vstupenek. Podle listu Expressen se v tomto bodě účastníci SHL neshodli, jak by měly vypadat přesné finanční částky.

Kluby totiž disponují odlišnou kapacitou hlediště – od 4000 až po 12 000 míst. Kompenzace za ušlý zisk činí na jedno utkání posledního kola přibližně 700 tisíc švédských korun. Generální sekretář SHL Michael Marchal odmítl uvedené podrobnosti komentovat s tím, že je na každém klubu, jak si finančním příspěvkem od státu naloží.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz