Pocta pro veterána Bláhu. Utekl před komunisty, ve Francii se dočkal uznání

Foto: hockeyfrance.com

Do Síně slávy francouzského hokeje vstoupil už loni v červnu, oficiální uvedení ovšem proběhlo až tuto neděli. Zdeněk Bláha se ceremoniálu v Paříži nemohl zúčastnit, pětadevadesátiletý veterán ze zdravotních důvodů neopouští svůj domov v Gapu. Představitelé francouzského svazu tedy za ním o víkendu vyrazili.

HokejkaTV

Někdejší vynikající obránce a reprezentant Československa převzal upomínkovou trofej i francouzský národní dres před utkáním nejvyšší soutěže mezi Gapem a Rouenem. Bláhovi zatleskalo zaplněné publikum, uznávaná hokejová osobnost je v městečku stále velmi populární.

Není divu, v letech 1977 a 1978 dovedl Bláha jako hlavní kouč hokejisty Gapu k mistrovským titulům. Výrazně se zasloužil o to, že klub patřil k nejlepší v zemi, a že také vychoval řadu výborných hráčů.

Zdeněk Bláha se ve Francii usadil po emigraci z tehdejšího Československa, za které v letech 1949-50 nastoupil k šesti mezistátním utkáním, v nichž zaznamenal jeden gól. Během kariéry válel za Smíchov, ATK Praha, Chomutov, Zbrojovku Brno či Pardubice. Svého času se zasloužil o vzestup Slovanu Bratislava, kde strávil také velmi úspěšné období.

Po ukončení aktivní činnosti se dal Bláha na trenérskou práci, působil v Jugoslávii (v sezoně 1956-57 titul s Jesenicí), Itálii či v Německu, zakořenil ve Francii. Na jaře 1979 vedl její národní tým na mistrovství světa skupiny C.

„S rodinou jsme se usadili v Gapu, kde jsme šťastní. Po roce 1989 jsem jezdil do své vlasti, navštěvoval jsem Prahu, Hradec Králové i další města. Pořád mě zajímá, co je v Česku nového. Ale teď už se k vám nedostanu, zdravotní důvody mi to neumožňují," řekl Bláha hokej.cz v telefonickém rozhovoru před čtyřmi lety.

V červnu oslavil požehnané 95. narozeniny, na hokej se podle svých slov dívá už jen v televizi. Čas od času ovšem udělá výjimku a v Gapu vyrazí do hlediště na francouzskou nejvyšší soutěž. Před utkáním s Rouenem oficiálně vstoupil do Síně slávy francouzského hokeje, k čemuž mu gratulovali historik tamního svazu Tristan Alric a prezident klubu z Gapu Jerome Escalier.

Bláha se dočkal pocty v zemi, kam kdysi utekl. V Československu byl za komunistického režimu vymazán z historických análů, Francouzi si ho ale vážili a váží. „Nikdy jsem si nemyslel, že se stanu součástí rodiny francouzského hokeje. Je pro mě velkou ctí, že se tak stalo v zemi, která pro mě byla exilem," řekl stránkám francouzského svazu dojatý Zdeněk Bláha – po Vladimíru Zábrodským nejstarší žijící hokejista, který reprezentoval Československo.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz