Po kempu znovu farma? Byl bych zklamaný. Ale musím být trpělivý, hlásí Mašín

Foto: Markéta Křížová

13. srpna 2019, 16:33

Václav Jáchim

Před pěti lety byl kapitánem stříbrné osmnáctky na šampionátu ve Finsku, poté se Dominik Mašín dvakrát zúčastni MS dvacetiletých. Nadaný bek, který hokejově vyrůstal v Kolíně a pražské Slavii, od té doby vyspěl. Za zády nechal už pět sezon za Atlantikem. Cíl je jasný – dostat se do NHL! „Člověk musí být trpělivý," povídá vyrovnaně.

Den s týmem Mountfield HK

Léto tráví Mašín tradičně doma. Individuálně makal především s Tomášem Hertlem a Filipem Chlapíkem, tento týden polyká dávky v přípravě české reprezentace na kempu v Jihlavě.

„Je super, že jsem byl pozvaný. Mohu ukázat, jak jsem se v Americe zlepšil, co jsem se za těch pět let naučil. Je také skvělé vidět zase ty kluky, s nimiž jsem v nároďáku hrával," připomene.

Co jste se tedy v zámoří především naučil?
Je to trošku jiný hokej. Určitě tvrdší a rychlejší.

Od draftu 2014 patříte Tampě Bay, mezi beky Lightning je ale letos možná ještě větší konkurence než dřív.
Bude to určitě boj, ale udělám všechno, abych se tam hned za začátku dostal. Tedy už po kempu  Trénuju celé léto s Chlápou (Filipem Chlapíkem) a Hertlikem (Tomášem Hertlem). Filip to také nemá jednoduché, Tomáš je z mého pohledu jedním z nejlepších hráčů v NHL. Uvidíme, jak to v mém případě bude všechno vypadat.

V červenci jste s klubem prodloužil o rok smlouvu. Je to důkaz, že s vámi v Lightning počítají?
Určitě je to náznak toho, že o mě stojí. Bavil jsem se i s agentem, který říkal, že šance bude. Musím o ni zabojovat! Takže jsem se rozhodl, že podepíšu. Je super, že o mě jeví zájem.

Probíral jste situace s Janem Ruttou, který také patří mezi beky Tampy?
Bavili jsme se o tom, že tam je velký přetlak. Ale pro každého to bude stejné - všichni hráči jsou do kempu s tím, že si chtějí vybojovat místo v týmu.

Bylo by pro vás velké zklamání, kdyby to nevyšlo a sezonu byste musel začínat zase v AHL?
Určitě by to bylo zklamání, ale vím, jaký je tam kádr. Takže i když mě pošlou dolů, budu muset makat na farmě, abych se do prvního týmu co nejdřív dostal. Nicméně zklamaný bych, to určitě.

Foto: syracusecrunch.com

Výzva bude o to náročnější, že Tampa Bay má skvělé mužstvo, které loni vládlo základní části NHL.
Je super, že se klukům tak dařilo. Tvořili výborný tým a myslím, že byli aspiranty na Stanley Cup, ale po té vynikající základní části jim nevyšlo play off. Tým však pokračuje a zase bude skvělý. A já věřím, že budu jeho součástí.

Neříkáte si v duchu, že v jiné organizaci s horšími výsledky by byla větší příležitost, jak si NHL vybojovat?
Možná ano, ale já chci, aby si tým vedl dobře. Snažíte se dostat nahoru, když se to povede, pak je lehčí hrát v dobrém mužstvu. Tím spíš v pozici obránce. Pokud jste v horším, není úplně jednoduché se adaptovat. A dostáváte třeba spoustu gólů.

Je pro vás inspirací slovenský obránce Erik Černák, který loni hrál také farmu, pak se dostal do prvního týmu a získal pevné místo v základu Lightning:?
Určitě ano. Předtím jsem s ním hrál celou sezonu na farmě a dařilo se nám. Byl jsem za něho šťastný, že se do týmu dostal a vedl si tak výborně.

Co vy? Jste směrem k NHL pořád trpělivý?
To člověk musí být, když se tam chce dostat. Kdybyste si říkal, že už to nemá cenu, tak ani nemusíte do Ameriky jezdit. Trpělivost je určitě třeba.

Co vám chybí k tomu, abyste se v Tampě Bay prosadil mezi sedmičku klíčových obránců?
To bych také rád věděl (usměje se). Pokud to vezmu vážněji, tak musím určitě zesílit. A když pak ta šance přijde, musím ukázat to nejlepší, co ve mně je. Je třeba být v pravý čas na pravém místě. Roli hrají i zranění a všechno ostatní. Včetně štěstí, o tom to také samozřejmě je. Jestli člověk tu šanci dostane.

Víc než tři poslední sezony jste strávil na farmě v týmu Syracuse Crunch. Jak se tam hokejistům žije?
Není to tak špatné. Chlápa (Filip Chlapík) je v mnohem menším městě, ten to má horší. My máme dobrou univerzitu, kde se hraje kvalitní basketbal a fotbal. Ve městě je docela velký obchoďák nebo restaurace, takže si není důvod stěžovat.

Tento týden absolvujete kemp národního týmu v Jihlavě. Může vám do nové sezony pomoci?
Je super, že tady trénujeme jako celý tým. Děláme i společná cvičení, což je pro mě změna. Protože při trénincích s Tomášem Hertlem, Filipem Chlapíkem nebo s Vláďou Sobotkou jsme na ledě jen čtyři. Je to tam také fajn, ale tahle příprava se přece jen víc blíží tomu, co mě pak čeká na kempu v Tampě.

Kdy odlétáte do zámoří?
Teď si zařizuju víza, pak si koupím letenku. Myslím, že někdy na přelomu srpna a září.

Dokážete po těch pěti letech za Atlantikem říci, jak vás tamní pobyt změnil po osobní stránce?
Určitě dost v porovnání s dobou, kdy jsem hrál na Slavii. V Americe se člověk musí postarat sám o sebe. Prát si a vařit, dělat prostě všechno. K tomu jiný jazyk i vtípky v kabině, které se od těch našich českých trošku liší. Ale už jsem přivykl a zapadnul.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz