Po bráchovi gólman. Hráč mi nešel, byl jsem hrozný, říká Bartošák

Foto: Martin Voltr

Jsou od sebe vzdáleni deset let, ale mají toho hodně společného. Předně – oba se věnují brankářskému řemeslu. A oba jsou to olympionici. Patrik se brzy vydá do Pchjongčchangu, Darek chytá na Olympiádě dětí a mládeže.

Jágr Chance liga

Když vyrůstají dva bráchové třeba dva nebo tři roky od sebe, občas jeden střílí a druhý chytá. Ovšem tady je to jiný případ. A není vůbec nic zvláštního na tom, že si Darek Bartošák stoupl po vzoru Patrika do branky. „Určitě je to i díky němu. Já jsem si vybíral mezi hráčem a gólmanem a vybral jsem si gólmana, protože hráč mi moc nešel. Byl jsem hrozný, neuměl jsem střílet,“ pousměje se čtrnáctiletý mladík.

Jakmile on začínal, už tušil, že jeho sourozenec to může někam dotáhnout. „Bylo mu možná šestnáct, sedmnáct... Dostal se do reprezentace a dobře chytal i v klubu. Šlo to na něm vidět,“ přitakává. Ale zároveň je mu jasné, že takové příjmení ho svazuje. „Jo, na mě se kladou strašné požadavky, že bych měl být stejný jako on, nebo ještě lepší. Snažím se to zvládat,“ říká brankář mladšího dorostu Vítkovic.

Patrik si prošel i zámořím, kde strávil ve WHL a AHL celkem čtyři sezony. Zkušenosti, které nasbíral, teď předává svému nástupci. „Někdy se přijde kouknout i na zápas a pak mi doma vždycky řekne, co jsem udělal špatně, a radí mi, jak bych to a to měl dělat,“ vypráví Darek. „Říká mi, že bych měl zvýšit postoj. Aby mi to tolik nedávali nahoru. Protože přece jenom ještě nejsem tak velký, abych šel dolů.“

Došlo už i na téma olympiády v Jižní Koreji? „Že bychom se o tom nějak extra bavili, to ne,“ reaguje reprezentant Moravskoslezského kraje, jenž bude mít hodně těžké navázat na bratra. „Určitě bych se chtěl dostat do nějaké vyšší ligy. NHL, KHL, extraliga... A vyhrát tam mistra,“ zasní se Darek Bartošák.

Teď se ale naplno soustředí na svůj olympijský turnaj. Jeho týmu se v českotřebovské skupině daří, první tři zápasy vyhrál. Výtečně měl našlápnuto i v tom čtvrtém, jenže proti Libereckému kraji neudržel vedení 2:0 a prohrál 2:4.

„Soupeře jsme určitě podcenili. On se semkl a pak už to s námi šlo. Dostali jsme čtyři góly, a to nás položilo,“ říká Bartošákův spoluhráč Josef Krejsa. Liberečtí do té doby nevyhráli, naopak mladíci z východu republiky poprvé ztratili. „První tři zápasy jsme hráli výborně, týmově. Až teď ten poslední nám vůbec nevyšel.“

Krejsa hned v prvním duelu začal hattrickem, i nyní je se čtyřmi góly a jednou nahrávkou nejproduktivnějším hráčem týmu. Moravskoslezský kraj na ODM rozhodně patří mezi favority. „Chceme vyhrát, máme silný kolektiv,“ potvrzuje útočník. „Máme na to potenciál, úspěch by pro nás byl jenom zlato,“ souhlasí Bartošák.

Teprve nyní se možná na účastnících začne projevovat nabitý program. V základní skupině hrají dvě utkání denně, byť „jen“ na 15minutové třetiny. Ti nejlepší si pak střihnou jeden až dva zápasy ještě ve čtvrtek.

„Je to tady o hodně těžší než v extralize. Musíme hodně regenerovat, dva zápasy denně jsou přece jenom hodně. V extralize hrajeme dva v týdnu,“ srovnává Josef Krejsa. Jinak si ale celou akci musí užívat. „Olympiáda je super zážitek. Hlavně to zahájení se mi hodně líbilo. Užil jsem si to a i tady je dobrá organizace,“ pochvaluje si.

Moravskoslezský tým se teď potřebuje oklepat. Poslední den skupiny hraje proti Pardubickému a také Královéhradeckému kraji, který je aktuálně v čele skupiny. „Musíme si v kabině říct, co jsme udělali špatně, a moc se nehádat,“ hledá Krejsa cestu k úspěchu. „Musíme se stmelit. Je to v našich rukách,“ dodává Darek Bartošák.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz