Plzeňský hrdina z úřadu práce! Co víc si přát, ví gólový debutant Kristl

Foto: hcskoda.cz

5. října 2015, 17:34

Martin Voltr

Ani Třinec, ani Sparta, ani Kometa. Tipsport extraliga má po osmi kolech úplně jiného lídra, kterého by před sezonou do čela tipoval málokdo. Plzeň nestaví kádr na omšelých hvězdách, o to víc prostoru dává mladíkům, kteří jí důvěru splácejí výtečně. A to je třeba i případ Richarda Kristla: Se svou extraligovou premiérou se nemazal, na horké hradecké půdě dal rovnou gól a přispěl k vysoké výhře 6:2!

HokejkaTV

Na konci roku oslaví Kristl teprve dvacáté narozeniny. Ale na víkend, který má za sebou, asi nezapomene do konce života. Až do loňska úspěšně bojoval "jen" v mládežnických kategoriích Škodovky, potom se začal oťukávat mezi dospělými ve druholigových Klatovech. Tam odehrál i sobotní zápas s Pelhřimovem a vítězství 8:4 řídil sedmi kanadskými body (2+5). Během letošních šesti startů jich nasbíral už rovných dvacet!

Odměna na sebe nenechala dlouho čekat. „Po zápase za mnou přišel hlavní trenér Pavel Vostřák, že ráno jdu na trénink s plzeňským áčkem. A že s ním asi odjedu do Hradce, protože se zranili Hossa a Hollweg,“ řekl Richard Kristl, který ani neměl čas být nervózní. „Bylo to tak rychlé... Navíc rád čelím novým výzvám, takže nervozitu moc nepociťuju.“

„Myslel jsem, že se nepodělá a něco zkusí. Ale on se podělal a vystřelil. Já to nečekal. Je vidět, že ještě není hokejista.“

Přitom v Hradci šlo o hodně. Liberec v souběžném zápase získal "jen" dva body, takže bylo jasné, že kdo pod Bílou věží vyhraje, ten bude první. Kristlova chvíle přišla hned na začátku druhé třetiny. „Hradec asi špatně vystřídal a zapomněl mě tam. Míra Preisinger mě výborně našel, byl z toho nájezd, a na ty už si docela věřím. Díkybohu, že to tam spadlo,“ oddechl si mladý útočník.

Tváří v tvář Adamu Svobodovi zachoval chladnou hlavu a rychle zavěsil. A právě tím o generaci staršího brankáře zaskočil. „Myslel jsem, že se nepodělá a něco zkusí. Ale on se podělal a vystřelil. Já to nečekal. Je vidět, že ještě není hokejista,“ hlásil Svoboda s kamennou tváří.

Ne, hokejistům Mountfieldu po zápase nemohlo být do smíchu. Sice ho ztratili až ve třetí třetině, ale už výkonem od začátku zdaleka nepřipomínali ten Hradec, který doma přehrál Kometu i Třinec. Indiánům přitom za poslední dva roky daroval body jenom jednou! „Dozvěděl jsem se to od kluků v šatně. Říkali jsme si, že do toho půjdeme naplno a buď to vyjde, nebo ne. Že tady prostě necháme všechno a uvidíme,“ popisoval Kristl náladu v kabině před utkáním.

Vítězný gól nakonec patřil Miroslavu Indrákovi, tedy dalšímu útočníkovi ročníku 1995. Indiáni na mládí hodně sází, a letos se jim tahle sázka zatím vyplácí. „My se defakto všichni známe ještě z juniorských let, takže máme super partu. Všechno je o sebevědomí. Když si člověk věří, tak potom všechno jde,“ pokývl Kristl.

Plzeňský odchovanec si mohl kromě vítězné radosti poprvé užít i extraligovou atmosféru, navíc před plnými hradeckými tribunami. „Byl to super zážitek, taky změna oproti druhé lize. Tam chodí dvě stě nebo tři sta lidí, tady pět tisíc. Jen tak se mi nepovede zahrát si takové zápasy! Ještě navíc v Hradci, souboj o první místo, s vítězným koncem, a ještě jsem dal gól. Co víc si přát?“ hlásil spokojeně.

Teď bude čekat, jestli dostane od plzeňských šéfů i další šance. „Těžko říct, to je na nich. K tomu se nemůžu vyjadřovat. Trenéři mi gratulovali k prvnímu gólu, tak uvidíme, co bude dál,“ přemýšlel. A mezitím může v kabině počítat s nějakou svačinkou pro spoluhráče. Nebo ne? „Doufám že ne. Stejně jsem na úřadu práce a nemám ani korunu,“ dodal se smíchem Kristl.

Sestřih utkání Hradec Králové – Plzeň

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz