Plzeň tleskala legendám. Síň slávy uvítala Špačka, Bednáře, Palečka a Adamce

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

3. listopadu 2016, 17:50

Václav Jáchim

Síň slávy českého hokeje je bohatší o čtyři nové členy. Na slavnostní akci v Praze vstoupili do elitní společnost Vladimír Bednář, Josef Paleček, Jaroslav Špaček a někdejší rozhodčí Quido Adamec. Prezident svazu Tomáš Král a šéf Návrhové komise síně slávy Bohuslav Ebermann uvedli zmíněnou čtveřici mezi osobnosti tuzemského hokeje, Bednář, Paleček a Špaček poté zamávali tribunám mezistátního duelu Čechů se Švédy. "Je to pro nás všechny velká pocta a odměna," řekl současný asistent trenéra národního týmu Jaroslav Špaček.

Nový fanshop

Pro Špačka a Bednáře byla slavnost na plzeňském stadionu pikantní, oba totiž patří k ikonám místního klubu a pod stropem haly visí jejich vyřazené dresy. "Vyšlo to nádherně. Mám radost, utkáním v Plzni je to ještě umocněné," řekl mistr světa 1972 Bednář. Špaček také cítil velké emoce. "Říkal jsem si, že bych si měl dát před začátkem zápasu panáčka na uklidněnou," usmál se. "Pokud přijde takové ocenění ve městě, kde jsem si čuchnul k vrcholovému hokeji, je to krásné. Jsem strašně rád," doplnil olympijský vítěz z Nagana.

Uvedení nových členů do Síně slávy českého hokeje za rok 2016 bylo pikantní i pro šéfa návrhové komise Bohuslava Ebermanna, jenž většinu kariéry prožil také v barvách Škody. "Jména kandidátů jsme v komisi vybírali už na jaře letošního roku, tedy v době, kdy nikdo z nás nevěděl, že se bude zápas turnaje Karjala hrát právě v Plzni. Je skvělé, že se to takhle pěkně sešlo," usmál se. Po slavnostním uvedení členů v pražské "kamenné" síni slávy dorazil do Plzně i Josef Paleček, ovšem zdržel se jen chvilku.

Mistr světa 1972 a později mj. kouč extraligových mistrů z Karlových Varů nebo asistent trenéra Hadamczika u reprezentace přijel na otočku. "V neděli jsem zahájil lázeňský pobyt v Teplicích nad Bečvou, který potrvá ještě tři týdny. Lékaři mě pustili, za což bych jim chtěl poděkovat. Přijetí do síně slávy pro mě hodně znamená, stejně tak potlesk fanoušků v Plzni. Byla to krásná akce, jsem moc rád, že se mi dostalo takové pocty," potvrdil.

Proces výběru kandidátů do síně slávy byl stejný jako v minulých letech. Návrhy připravila návrhová komise Síně slávy českého hokeje, jež má dvanáct členů a jejím předsedou je Bohuslav Ebermann. Bývalý vynikající útočník a dvojnásobný mistr světa byl do funkce zvolen loni poté, co mandát skončil předchůdci Dominiku Haškovi.

Navrhované osobnosti poté musejí v přesně stanoveném schvalovacím procesu potvrdit minimálně dvě třetiny žijících členů Síně slávy českého hokeje, která vznikla v roce 2008. O sedm let později byla zřízena její stálá expozice v prostorách pražské Galerie Harfa, se čtveřicí nových členů sdružuje česká Hockey Hall of Fame celkem 126 osobností.

Představení nových členů Síně slávy českého hokeje za rok 2016:

Vladimír Bednář (narozen 1. října 1948) je jednou z ikon plzeňského hokeje. Bývalý vynikající obránce nastupoval za tamní Škodu v letech 1958–67 a 1969–82.Období 1967–69 strávil na vojně v Dukle Jihlava, později působil v norském Stjernenu Fredrikstad nebo ve Slavii Karlovy Vary. Mistr světa 1972 měl během kariéry smůlu na vážné zranění oka, které zkrátilo jeho pobyt v reprezentaci. Rodák z Berouna sehrál 65 mezistátních utkání, zaznamenal v nich tři góly. Bronzový medailista z olympijských her 1972 v Sapporu startoval na světových šampionátech 1969, 1970 a 1972. V letech 1968 a 1969 byl s jihlavskou Duklou mistrem republiky, v ligové soutěži sehrál 407 zápasů a zaznamenal 19 branek. Po skončení aktivní činnosti působil úspěšně jako trenér, vedl reprezentační dvacítku i osmnáctku, pracoval na klubové úrovni. Stále aktivně trénuje mládež v Třemošné u Plzně.

Josef Paleček (narozen 5. května 1949) vynikal jako útočník v Pardubicích a v československé reprezentaci. Odchovanec hokeje v Kolíně hrál za východočeskou Teslu v letech 1967–77 a 1978–80, sezonu 1977/78 strávil v Dukle Jihlava. Vynikající pravé křídlo zaznamenalo v lize celkem 451 utkání a 171 branek. Paleček později nastupoval za Hradec Králové nebo německé kluby Kaufbeuren a Augsburg. Mistr světa 1972 přišel ze zdravotních důvodů o účast na olympiádě v Sapporu, kromě MS v Praze hrál také na šampionátech 1973 a 1974. Mistr Evropy do 18 let 1968 nastoupil v reprezentaci 62 zápasů, v nichž vstřelil 16 branek. Mistr republiky 1973 a výtečný bruslař působil po skončení kariéry jako trenér. Vedl Pardubice, Liberec či Karlovy Vary, s nimiž v roce 2009 získal historický domácí titul. Několik sezony byl také asistentem Aloise Hadamczika u národního týmu dospělých.

Jaroslav Špaček (narozen 11. února 1974) je bývalým vynikajícím obráncem, který se prosadil v národním týmu i v zámořské NHL. Odchovanec hokeje v Rokycanech hrál v letech 1992–97 za Plzeň, sezonu 1997/98 strávil ve švédském Färjestadu, s nímž slavil mistrovský titul. Poté odešel do NHL, kde oblékal dresy Floridy, Chicaga, Columbusu, Edmontonu, Buffala, Montrealu a Caroliny. Během výluky NHL v sezoně 2004–05 hrál za Plzeň a Slavii, do klubu ze západočeské metropole se později vrátil a v ročníku 2012–13 coby asistent trenéra i aktivní hráč pomohl týmu k historickému domácímu titulu. Olympijský vítěz z Nagana 1998 startoval i na hrách 2002 a 2006 (v Turíně bronzová medaile), trojnásobný mistr světa 1999, 2001 a 2005 si zahrál celkem na šesti MS a také na Světovém poháru 2004. V reprezentaci nasbíral 118 zápasů a osm branek. V NHL činí jeho bilance (i s play off) 941 utkání, 86 gólů. Po skončení kariéry působí jako trenér obránců Škody Plzeň, u národního týmu byl asistentem Vladimír Růžičky a Vladimíra Vůjtka, aktuálně ve stejné pozici spolupracuje s Josefem Jandačem.

Quido Adamec (narozen 15. prosince 1924, zemřel 22. července 2007) byl jedním z nejlepších československých rozhodčích v 50. a 60. letech minulého století. Pískat začínal na Rakovnicku v kladenské župě (1946–47), později řídil utkání na jihu Čech. V letech 1949–50 pískal krajské a divizní zápasy v Praze. Ligovým rozhodčím byl v letech 1952–1969, 15 let působil na mezinárodní scéně. Adamec se zúčastnil sedmi mistrovství světa (1955–59, 1961 a 1965). Po skončení kariéry pracoval ve vedení československého hokeje, dlouhé roky řídil komisi rozhodčích. Později se stal členem Komise rozhodčí Mezinárodní hokejové federace. Člen Síně slávy IIHF (uvede v roce 2005) platil za zdatného diplomata a odborníka na pravidla, zdobila ho mimo jiné publikační a odborná činnost.

Přehled členů Síně slávy českého hokeje:

Hráči: Stanislav Bacílek, Vladimír Bednář, Jiří Bubla, Augustin Bubník, Vlastimil Bubník, František Černík, Josef Černý, Bronislav Danda, Jiří Dopita, Jaroslav Drobný, Miroslav Dvořák, Vladimír Dzurilla, Bohuslav Ebermann, Richard Farda, Jozef Golonka, Josef Gruss, Jan Havel, Dominik Hašek, Jiří Holeček, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Josef Horešovský, Miloslav Hořava starší, Jan Hrbatý, Jiří Hrdina, Karel Hromádka, Milan Chalupa, Miloslav Charouzd, Jaromír Jágr, Jaroslav Jirkovský, Jaroslav Jiřík, František Kaberle mladší, František Kaberle starší, Arnold Kadlec, Milan Kajkl, Jan Kasper, Jan Klapáč, Miroslav Kluc, Vladimír Kobranov, Jiří Kochta, Stanislav Konopásek, Jiří Králík, Jiří Kučera, František Kučera, Oldřich Kučera, Robert Lang, Jiří Lála, Vincent Lukáč, Oldřich Machač, Josef Maleček, Jan Marek, Vladimír Martinec, Josef Mikoláš, Bohumil Modrý, Vladimír Nadrchal, Václav Nedomanský, Eduard Novák, Jiří Novák, Milan Nový, František Pácalt, Josef Paleček, Jan Palouš, Václav Pantůček, Pavel Patera, Jan Peka, Miloslav Pokorný, František Pospíšil, Rudolf Potsch, Jaroslav Pouzar, Martin Procházka, Bohumil Prošek, Jaroslav Pušbauer, Karel Rachůnek, Robert Reichel, Pavel Richter, Václav Roziňák, Vladimír Růžička, Antonín Stavjaňa, Ján Starší, Antonín Stavjaňa, Karel Stibor, Martin Straka, Jan Suchý, Bedřich Ščerban, Jiří Šejba, František Ševčík, Ladislav Šmíd st., Jaroslav Špaček, Josef Šroubek, Bohuslav Šťastný, Marián Šťastný, Peter Šťastný, Vilibald Šťovík, František Tikal, Ladislav Troják, Josef Trousílek, František Vacovský, František Vaněk, Josef Vašíček, Otakar Vindyš, Miroslav Vlach, David Výborný, Vladimír Zábrodský.

Hráči a trenéři: Josef Augusta, Karel Gut, Ivan Hlinka. Trenéři: Vladimír Bouzek, Mike Buckna, Luděk Bukač, Ladislav Horský, Stanislav Neveselý, Jaroslav Pitner, Vlastimil Sýkora, Jiří Tožička, Pavel Wohl. Trenéři a funkcionáři: Vladimír Kostka. Funkcionáři: Zdeněk Andršt, Jaromír Citta, Josef Dovalil, Josef Laufer, Emil Procházka, Jaroslav Řezáč, Miroslav Šubrt. Rozhodčí: Quido Adamec, Rudolf Baťa. Novináři: Luděk Brábník. Maséři: Pavel Křížek.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz