Plzeň cení tesáky, ale také má pokoru. Je na čem stavět, tvrdí Vlasák

Foto: Aleš Krecl, iSport.cz

Loni vyhráli základní část, hokejisté Plzně se pak v play off probili do semifinále a nakonec brali bronzové medaile. Letos by Západočeši rádi znovu zaútočili na špičku hitparády, cení tesáky. Ovšem také mají pokoru. "Tým ukázal, že je na čem stavět. Ale až v soutěži uvidíme, jak na tom skutečně jsme," říká sportovní manažer Tomáš Vlasák.

Nový fanshop

Hokejová Škoda hlásí před novým ročníkem několik novinek. Majitel Martin Straka se ze střídačky vrátil do kanceláře, tým coby hlavní kouč vede Ladislav Čihák. Klub se musí vyrovnat se ztrátami Tomáše Mertla, Davida Skleničky, Michala Moravčíka nebo brankáře Miroslava Svobody. Do kabiny naopak zamířili Václav Nedorost, Vojtěch Němec, Conor Allen či dvojice gólmanů Dominik Frodl – Dmitrij Milčakov.

S Plzní začal trénovat Jiří Novotný, jeho příchod ale není jistý. O místo na slunci se poperou další mladé naděje, kterých v Plzni poslední dobou vypiplali hodně. Že Škoda má kvalitu, naznačily úvodní bitvy CHL proti Luganu a Jyväskylä. Ani jeden ze silných evropských soků na plzeňském ledě neuspěl.

Předpokládám, že vstup do Ligy mistrů vám zvedl náladu.
Určitě. Zápasy s Luganem a Jyväskylä se povedly výsledkově, ale velmi dobrý byl i náš herní projev. Start CHL nás potěšil, samozřejmě ho nepřeceňujeme. Koncem týdne nás čekají další těžká utkání. Ale potvrdilo se, že je na čem stavět.

Půjdete do extraligové sezony s lepším pocitem, když bylo vidět, že Škoda se směle může měřit s evropskou špičkou?
Dá se to tak říci. Potenciál v mužstvu určitě je, teď to kluci prokázali v Lize mistrů. I předtím během přípravy. Na druhou stranu – to hlavní přijde. Začátek extraligy bude ohromně důležitý, my ho navíc máme náročný. Hrajeme s Libercem, jedeme do Brna, pak přivítáme Spartu. Můžeme se bavit o odhadech a představách, jenže až samotná soutěž odhalí, jak na tom jsme.

Během letní přestávky nastalo v kádru dost změn. Je výčet posil podle vašich představ?
Samozřejmě se stane, že vám něco nevyjde. A jiné se naopak podaří. Když to vezmu celkově, snad jsme tým posílili vhodně. Bohužel nás potkalo dost odchodů, hlavně ztráty Davida Skleničky, Michala Moravčíka a Tomáše Mertla byly velké. Snažili jsme se místo nich přivést jiné hokejisty, a věříme, že se nám to povedlo. Odchody a příchody k hokeji patří, vždycky jde o to, aby klub dokázal najít vhodnou náhradu. Doufám, že jsme zvolili správně.

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Jakou jste v tomto ohledu uplatňovali strategii?
Pochopitelně nám šlo o kvalitu. Ztratili jsme výborné hráče, potřebovali jsme zkušenosti a hráče s potenciálem. Loni nám výborně fungovala kabina, při hledání posil jsme se tedy zajímali také o charaktery posil, aby tihle kluci výborně zapadli do kolektivu. Zatím z toho máme velmi dobrý pocit. Hodně zkušený je třeba Vašek Nedorost, hodně si slibujeme od Vojty Němce. V přípravě mu to střílí, vyšly mu zápasy Ligy mistrů. Měl by být přínosem. Zatím naopak nevíme, jestli u nás zůstane Jiří Novotný. S týmem v minulých dnech trénoval, na ničem ale dohodnuti nejsme.

Tušil jste, že naopak nebude k dispozici Ryan Hollweg?
Věděli jsme, jaká je u Ryana situace. Má zdravotní potíže, které přetrvávají. Průběžně jsem to sledoval a sám pro sebe si říkal, že to vypadá špatně. Museli jsme s touto variantou počítat. Ryanův konec je ztrátou pro tým i pro fanoušky, ale nedá se nic dělat. I tohle hokej přináší.

To samé lze říci o Petru Kadlecovi, že?
Přesně tak. Nikdo nemůže hrát do nekonečna, v tomto duchu mluvil v médiích také samotný Petr. Jeho odchod je pro nás také ztrátou, ale musíme to zvládnout. Dlouhé roky hrál výborně, na vysoké úrovni. Zaslouží velké poděkování.

Pojďme k brankářům, což je možná nejcitlivější letní téma v hokejové Plzni. Nepřekvapil vás Miroslav Svoboda, když podepsal Nashvillu a tím pádem v klubu skončil?
Nějaké náznaky jsme měli, ale po osobním pohovoru s ním jsme předpokládali, že zůstane. Nevím, asi to pak změnila nabídka, kterou Míra dostal od Nashvillu. Odešel a my museli hledat jiné brankáře, což trvalo poměrně dlouho. Přišel Dominik Frodl, později pak Bělorus Dmitrij Milčakov, který zatím nastoupil dvakrát a v sobotu odchytal výborný zápas proti Jyväskylä.

Foto: hcskoda.cz

Budou se Frodl a Milčakov v bráně střídat?
Uvidíme. Tohle je plně v kompetenci trenéra gólmanů Rudolfa Pejchara.

Hokejová Škoda pravidelně dává šanci mladým hráčům. Duely CHL hrál v první formaci Kantner, v základu byli Kaňák, Pour, Kodýtek. Jsou tu i další. Je tohle jedna z důležitých vizí týmu?
Je. Pokud na to mladí mají, příležitost dostanou. V tomto směru nás docela mrzí, že jsme během léta přišli o tři útočníky reprezentační osmnáctky. Filip Přikryl, Martin Lang a Radek Mužík zvolili odchody do zahraničí. Škoda je to hlavně u Přikryla, který měl na to, aby v našem prvním týmu pravidelně hrál. Ale rozhodnutí všech kluků je třeba respektovat. Dali přednost odchodům, nemůžeme jim bránit.

Na rozdíl od minulého ročníku už tým ze střídačky nevede Martin Straka, hlavním koučem byl jmenován Ladislav Čihák. Bude to pro Škodu velká změna?
Nemyslím si. Láďa tu několik let dělal asistenta, vedl tréninky, byl součástí trenérského týmu. Martin se rozhodl, že u mužstva jako trenér skončí, Láďa Čihák  pro nás znamenal logickou volbu. Pracuje výborně, příležitost si jednoznačně zaslouží. Nastal čas, aby se posunul a převzal odpovědnost. Všichni pevně věříme, že sezona pod jeho vedením bude úspěšná.

Koho vy osobně považujete v Tipsport extralize za největší favority?
Hodnotil jsem si výsledky přípravných utkání, ale ty jsou vždycky trošku zkreslené. Týmy totiž zpravidla nenastupují v plných sestavách, trenéři hledají optimální složení a testují nové hráče. Celkově vzato se pro mě okruh favoritů příliš nemění. Mezi tři největší řadím Kometu, Třinec a také Spartu, která měla špatnou sezonu. Myslím, že podobnou si už nemůže dovolit.

Kam by ráda zamířila hokejová Plzeň? Na jaře jste brali bronz.
Byli bychom hrozně rádi, kdyby se nám tenhle úspěch povedlo zopakovat.

A třeba jít i výš?
Kdo by nechtěl... Ale musíme respektovat sílu soupeřů. Soutěž bude vyrovnaná, V úvahu musíme vzít skutečnost, že se nikdy vyšvihne nějaký černý kůň. Byli bychom rádi, kdybychom to byli my. Ovšem půjdeme postupně. Základním cílem je, abychom se pohybovali na pozicích pro play off. Pak uvidíme. Teď se hlavně soustředíme na to, abychom soutěž dobře zahájili.

ROZHOVORY S GENERÁLNÍMI/SPORTOVNÍMI MANAŽERY:

>> Boleslav chce vykoupit hříchy. Věřím, že půjdeme nahoru, říká Látal
>> Pořád jsme za nováčka, ale můžeme uspět, tvrdí GM Olomouce Fürst

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz