Piráti ztrácejí další talenty. Budeme je muset nahradit, ví nový šéf Jíra

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zatímco chomutovský klub doprovázejí finanční problémy a A-tým sestoupil z extraligy, těžký úkol čeká v následující sezoně i pirátskou mládež. Musí se totiž vypořádat s řadou odchodů.

HokejkaTV

Po skvělé sezoně v juniorce zamířili do Prostějova její dva tahouni – útočníci Petr Chlán a Kryštof Ouřada. Svůj odchod oznámil také Jakub Váchal, s dalšími citelnými ztrátami se pak musí vypořádat dorost, který bude v příští sezoně hrát na stejné ročníky jako v té uplynulé.

V Chomutově nebude pokračovat slovenský reprezentant Marcel Štefančík (na snímku), autor 77 bodů a druhý nejproduktivnější hráč soutěže míří do Švédska. Čtvrtý muž týmového bodování Štěpán Němec zase do Finska, další forvard Ondřej Príhoda do Karlových Varů.

Nepříjemný je i odchod brankáře Olivera Šatného, jenž se slušně ukazoval v reprezentační šestnáctce, kde „útočil“ na elitní trio Suchánek – Král – Maláč. Šatný bude nově chytat pod trenérem Petrem Hakenem v Mladé Boleslavi.

„Tyhle kluky budeme muset nahradit. Vzhledem k tomu, že se většinou jednalo o rozdílové hráče, bude složité najít adekvátní náhradu. Hledáme možnosti, máme nějaké hráče vytipované a nemůžu vyloučit ani příchod jednoho hráče ze zahraničí, který by nám převzal roli Marcela Štefančíka,“ prozradil na stránkách Pirátů Petr Jíra, nový sportovní ředitel mládeže a hlavní trenér akademie.

Petr Jíra

Petr Jíra | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Právě na trenérských postech došlo v klubu také ke změnám, Jan Šťastný přijal nabídku Košic a David Kočí se vydal do Hradce Králové. Jíra ovšem u dorostu zůstává.

Mladší z chomutovských akademických týmů se letos probojoval do play off z nižší skupiny. Jíra nepřímo přiznal, že jeho prvotním cílem teď bude záchrana. „Padá šest týmů, i když já si po diskuzích s ostatními trenéry myslím, že takhle rapidní zužování není v tomhle věku potřeba. Kluci jsou mladí a mohou růst, takže si myslím, že je to nešťastné, ale jednou je to takhle nastavené, takže se tomu musíme přizpůsobit,“ uvedl.

Bez ohledu na přísnější situaci kolem sestupu chtějí trenéři zvýšit v mužstvu tlak, extraligový dorost bude mít k dispozici zálohu v Kadani. „Kluci budou moct pendlovat mnohem snáz mezi oběma týmy, aby hráli co nejvíc. Budeme mít vyrovnanější tým a každý bude muset makat, aby hrál extraligu. Kluci si o místo budou muset říct,“ věří Jíra.

Chomutovská mládež má za sebou velké úspěchy, junioři vyhráli titul v letech 2012, 2014 a 2015. Nový šéf ale ví, že vavříny nejsou to hlavní.

„Vím, že všichni koukají především na výsledky, jenže důležité je vychovávat hráče pro A-tým. Aby se kluci nebáli zdravě riskovat a dovolit si na ledě. Takže já jsem pro výchovu kluků, kteří z dorostu bez problémů přejdou do juniorky a můžou se pak prosadit i v áčku,“ nastínil chomutovský odchovanec.

A co se týče jeho vize u nejmladších kategorií, rád by děti vedl k všestrannosti. „Musíme reagovat na dnešní dobu. Děti odtrénují, ale pak už se nehýbou a jsou doma na tabletech, mobilech nebo počítačích. Ve spolupráci s rodiči budu hledat místa, kde by sportovaly, jako to bylo za mé doby. Třeba i sportovní kroužky v rámci školy,“ dodal Petr Jíra.

Foto: Roman Dušek, piratichomutov.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz