Piráti se zvedají, ale dál jsou na dně. Je to ubíjející, přiznává Svoboda

Foto: Petr Kozelek, piratichomutov.cz

Pirátům se na domácím ledě začalo dařit, což potvrdili i ve 21. kole Tipsport extraligy proti Pardubicím. Růžičkova družina na vlastním ledě sestřelila zásluhou druhé přesilovkové formace 5:0 Spartu, tentokrát si vyšlápla na Dynamo, a to zásluhou první útočné lajny. Zatím nejlepší utkání v sezoně odehrál Tomáš Svoboda, jenž dva góly vstřelil a na jeden přihrál.

HokejkaSHOPvanoce

Kvůli špatnému vstupu do soutěže jsou Chomutovští na dně tabulky, nad sebou mají právě Pardubice, na které stáhli ztrátu už na čtyři body. „Byl to zápas o šest bodů, oni jsou předposlední a my poslední. Jsem rád, že nám to vyšlo a bereme tři body. Musíme bojovat dál,“ burcuje Tomáš Svoboda.

Proti Spartě vyšlo utkání Janu Stránskému a Juraji Valachovi, kteří nastřádali šest kanadských bodů za dva góly a čtyři asistence. Tentokrát řídili výhru Svoboda s Vladimírem Růžičkou. „Nevím, čím to bylo. Minule se Spartou se zadařilo druhé přesilovkové formaci, která rozhodla zápas. Teď zase nám, takže jsem rád, že jsme si tak všichni ukázali, že umíme dávat góly,“ říká jednatřicetiletý útočník.

První situace však zkušenému střelci nevyšly, když v početní výhodě dvakrát v ideální pozici promáchl. „Možná jsem se na to moc soustředil. Dvakrát jsem to dostal krásně, ale ani jednou jsem puk netrefil. Štvalo mě to, protože takové situace rozhodují zápasy. Proto jsem rád, že to i potom spadlo. Když to v sezoně dvakrát nebo třikrát padne, člověk se uklidní,“ přiznává.

Nakonec se z toho rychle oklepal, v osmnácté minutě dostal naprosto ideální přihrávku od Bretta Flemminga, zasekl v situaci jeden na jednoho a skóroval po pohledné individuální akci. „Když jsme si podávali ruce, prohodili jsme pár slov s Ondrou Kacetlem. Říkal, že se to zvedlo o hokejku obránce, ale já nevím, jak to bylo, protože jsem se dostal do brzdy,“ popisuje Svoboda.

Z utkání ve finále odešel se dvěma góly a jednou asistencí, s čímž zdatně sekundoval lajnovému spoluhráči Vladimíru Růžičkovi s jednou brankou a třemi přihrávkami. „Když má Vláďa puk, snažím se mu nejezdit do akce a dělat prostor. Umí dát přihrávku i přes dvě hokejky, což ukázal kolikrát. Když to takhle bude pokračovat, bude to dobré,“ přeje si zkušený forvard.

Foto: Petr Kozelek, piratichomutov.cz

„Situace jsme sehráli víceméně perfektně. Když jsme dali na 4:1, Pardubice pak už byly odevzdané, protože času nebylo moc. Jak to občas bývá, že vyjde všechno, to se potvrdilo. Jenom doufám, že na to navážeme a budeme body sbírat dál. Nesmí to být jeden ze šesti, potřebujeme body potvrzovat,“ líčí.

Zajímavostí je, že se Tomáš Svoboda rozstřílel proti týmu, který v polovině října vyměnil za Piráty. „Myslel jsem na to, ale v naší situaci nemůžeme koukat, kdo a kde hrál. Potřebujeme nutně získávat body, abychom ještě po Vánocích měli o co hrát, neutopili se dole a nevznikla velká bodová díra,“ velí rodák z Litoměřic.

Ideální by pro Chomutovské bylo, kdyby se vydařeným duelem Svobodovi odšpuntovala produktivita. „Když je nepohoda, člověk nedělá body, které se od něj očekávají, do toho sem tam nějaký gól dostane a je v mínusu, navíc se nedělají ani týmové body… Hromadí se to. Člověk bloumá a moc na to myslí. Hlava je sedmdesát procent výkonu. Když je člověk v pohodě, výkon je úplně o něčem jiném,“ uvědomuje si.

„Potřebujeme nutně získávat body, abychom ještě po Vánocích měli o co hrát, neutopili se dole a nevznikla velká bodová díra.“

A to se projevilo i v disciplinovanosti. „Hned si vzpomenu na zápas v Liberci, kde jsme měli deset vyloučených, to nejde vyhrát. Kluci, kteří chodí na oslabení, se utaví, a zbytek se do hry vůbec nedostane. Přesilové situace jsou hrozně těžké, navíc když jsou v náš neprospěch,“ uvádí člen první přesilovkové formace. „Co jsem v Chomutově, prohráli jsme jenom proto, že jsme byli vylučovaní a dostali jsme dva nebo tři góly v oslabení. V pět na pět jsme prohráli snad jenom zápas v Brně,“ pokračuje.

Přestože začali Piráti sbírat body, ztráta byla tak velká, že jsou pořád beznadějně poslední. „Je to ubíjející. Zdá se, že když je tříbodový systém, sbírají se rychle, ale na druhou stranu stačí prohrát pět nebo šest zápasů a díra je obrovská. Zápasů jsme o gól prohráli hodně, což na psychiku nepřidá. Když budeme získávat nějaké body, máme šanci dotáhnout se, ale nesmí vzniknout velká bodová díra. Po výkonech, které podáváme doma, máme na desítku šanci,“ burcuje.

Už v neděli čeká Růžičkovu družinu souboj s dvanáctými Bruslaři. „Ukázali jsme si jako se Spartou, že můžeme porazit kohokoliv, umíme dávat góly a zvládneme zápasy i za stavu, kdy vedeme. Přišlo mi, že když to bylo o gól nebo o dva, báli jsme se, abychom neudělali chybu. Kvůli tomu nám potom odskakovaly puky a dostávali jsme soupeře do tlaku. Doufám, že navážeme na výkon proti Dynamu. Jedeme pro tři body, nemáme na co čekat,“ uzavírá Tomáš Svoboda.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz