Pět důvodů, proč Rakousko vypadlo z elitní skupiny

Foto: Alena Zapletalová

22. května 11:07

David Schlegel

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Rakušané prožili na šampionátu v Bratislavě velké zklamání. Ve skupině skončili poslední a mezi elitou se neudrželi.

Zlatá hokejka

Papírově měli přitom daleko silnější tým než Italové, v jejichž kádru bylo jedenáct hráčů z podprůměrné Alpské hokejové ligy. A jediný italský tým v rakouské EBEL Bolzano hrál jen čtvrtfinále. Jaké jsou důvody sestupu Rakušanů?

Slabí gólmani

Časy, kdy mělo Rakousko jasnou a spolehlivou jedničku mezi brankáři v podobě současného trenéra gólmanů Reinharda Divise, jsou dávno pryč. Aktuálně nemá Rakousko jedinou brankářskou jedničku v celé EBEL. Předpokládaný lídr David Kickert se navíc během turnaje zranil a jeho náhradník Bernhard Starkbaum zdaleka nezopakoval loňské heroické výkony proti Lotyšsku, kdy udržel nulu, či proti Slovensku. Do branky se dostali na šampionátu všichni tři rakouští gólmani a ani jeden z nich v žádném zápase nezazářil. Do budoucna si ale Rakušané od Kickerta hodně slibují, v příští sezoně totiž bude jedničkou Lince.

Lukas Herzog.

Lukas Herzog. | Foto: Alena Zapletalová

Nedisciplinované mužstvo

Rakušané jsou nejtrestanějším týmem na šampionátu (těsně před Čechy). Měli na svém kontě nejvíce zbytečných faulů mimo své obranné pásmo. Celkem strávili na trestné lavici přibližně trojnásobek času v porovnání s USA či Finskem. Po Velké Británii dostali v oslabení nejvíc gólů. 

Zraněné opory

Rakušané, na rozdíl třeba od Italů, mají ve svém středu rozdílové hráče. Jenomže Thomas Vanek z Detroitu už ukončil reprezentační kariéru, Michael Grabner z Arizony má poraněné oko a na šampionát kvůli zranění nedorazila ani opora Lugana Stefan Ulmer. A ti, kteří měli být na šampionátu oporami, hráli přes bolest. Velkým zklamáním byl výkon nejlepšího rakouského hokejisty uplynulého ročníku Dominika Zwergera, který na šampionátu neskóroval. Dále také šestého nejlepšího střelce švédské ligy Konstantina Komarka či MVP rakouské ligy Petera Schneidera, kteří vstřelili jedinou branku. Všechny tři však sužovalo zranění, kvůli kterému nemohli hrát na sto procent. Nedařilo se ani kapitánovi Thomasi Rafflovi, který nezaznamenal na turnaji ani bod a v hodnocení plus/minus byl nejhorším útočníkem Rakouska.

Neproduktivní obránci

S obranou mají naši jižní sousedé problém už od doby, kdy na přelomu tisíciletí přestalo vedení svazu sázet na naturalizované Kanaďany a za Rakousko začali hrát hráči narození v Rakousku a mluvící německy. Ze všech nominovaných obránců jediný Dominique Heinrich hraje v Salcburku přesilové hry. A právě on byl jediným rakouským střelcem mezi beky. V přesilovkách zoufale chyběl zraněný Stefan Ulmer.

Smůla

I přes to všechno měli Rakušané v pondělním zápase o všechno Italy porazit. Mají rozhodně silnější mužstvo, ale v utkání svazovala Rakousku nohy i ruce nervozita. Squadru Azurru sice jednoznačně přestříleli 41:23 – a i když největší tahoun mužstva a jediná posila z NHL Michael Raffl dřel, neustále se nabízel, vytvářel si příležitosti a také dal dva góly, na víc než remízu v normální hrací době to nestačilo.

Rozhodnout tak musely samostatné nájezdy. V nich Michael Raffl vykoupal ve třetí sérii italského gólmana Bernarda, ale nedokázal zasunout puk do již prázdné branky, následně ve čtvrté sérii trefil Dominique Heinrich levou tyč. A v sedmé sérii pak exznojemský Sean McMonagle poslal Rakušany o kategorii níže.

Foto: Alena Zapletalová

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz