Pelhřimov vede nejmladší kouč v historii. Ucho, z něhož se stal chlap

Foto: Jakub Zábranský, hokejpelhrimov.cz

Znáte to. Když je trenérovi kolem čtyřiceti, stále se o něm mluví a píše jako o mladém a perspektivním kouči. Co pak říct na dresu hlavního trenéra hokejistů Pelhřimova? Jmenuje se Jan Dvořák, je mu teprve 24 let a už z pozice hlavního trenéra šéfuje střídačce druholigových Ledních Medvědů. To je vskutku netradiční hokejový unikát.

HokejkaSHOPvanoce

Poprvé se na střídačce mužů objevil 10. srpna roku 2011, kdy si vyzkoušel koučink z pozice asistenta trenéra Martina Melouna. „Byla to pro mě úplně nová situace. Chvilku mi trvalo, než jsem se rozkoukal, ale Melda mi pomohl,“ usmívá se s odstupem času Jan Dvořák.

Premiéra to byla vítězná, pelhřimovský celek si v přípravě poradil s polským Jastrzębie-Zdrój v poměru 5:3. „Snažil jsem zápas sledovat a pak své postřehy a poznatky říkat Meldovi. Jednalo se pro mě o úplně novou situaci, ovšem velice rád na to vzpomínám,“ doplňuje.

Dnes už vede druholigové hokejisty Pelhřimova z postu hlavního trenéra Jan Dvořák, jenž na konci března oslavil čtyřiadvacáté narozeniny. Pikantní je, že hned čtrnáct hráčů je starších než on. Kapitán mužstva Jiří Kubát se narodil dokonce o šestnáct let dříve.

Z ucha vyrostl chlap, pomohla stáž v zámoří

„Bylo to ucho, ze kterého si všichni dělali srandu,“ vzpomíná na Dvořákovy začátky veterán Kubát. „Dnes už je to dospělý kluk a nikdo si z něj srandu nedělá. Celé mužstvo by ho mělo respektovat, abychom udělali nějaký výsledek,“ dodává vážně.

Coby devatenáctiletý mladíček se zaučoval vedle Martina Melouna, se kterým v týmu působil až do ledna roku 2014. V létě o rok později vyrazil na tři měsíce do zámoří, kde sbíral cenné zkušenosti.

„Honza odjížděl do Ameriky jako kluk a vrátil se jako chlap. Úplně změněný člověk,“ všímá si Jiří Kubát. „Pobyt v Americe mu pomohl. Má dobré tréninky, které okoukal právě za oceánem. Jsou zpestřením oproti klasickým českým tréninkům, protože jsou více dynamické,“ připojuje pelhřimovský zadák Richard Adam.

V nízkém věku logicky nemá tolik zkušeností, jako velkou překážku to však nebere. „Občas to potíž je, ale nějakou chvíli už trénuji. Díky vedení pelhřimovského hokeje jsem si navíc vyzkoušel trénovat všechny kategorie. Tím se to vyrovnává,“ myslí si Dvořák.

Lední Medvědi si od mladého trenéra hodně slibují. „Honza se od svého působení u mládežnických kategorií profiloval velice dobře. Přistoupili jsme proto i k tomu, že jsme ho poslali na stáž do Spojených států, která ho obohatila. Věděli jsme, že po návratu převezme A-tým,“ hlásí manažer klubu Aleš Kučera a pokračuje:

„O hokeji obrovsky přemýšlí. Snaží se jít do detailů a je neuvěřitelně pracovitý. Přesně tyhle věci ho posouvají tam, kde je. Už v minulé sezoně nebo na začátku té letošní se ukazuje jako trenér, který je i přes své mládí schopen tým zvládnout.“

V hledáčku elity. Extraligové kluby už krouží kolem

V dějinách pelhřimovského klubu je jistě nejmladším trenérem áčka. Těžko dohledat bližší informace, ale dost možná jde o raritu v českém i světovém hokeji. O to víc na sobě musí Dvořák makat a dokázat, že útlý věk pro něj není limitující. „Sleduji hodně trenéry na střídačce a také na ledě. Občas samozřejmě koukám také na videa na internetu, a když je možnost, jedu se podívat třeba na trénink mládežnické reprezentace. Vždy se snažím vzít si od každého něco,“ vysvětluje.

Prý by ale mohl častěji zvýšit hlas. „Beru to jen z mého úhlu pohledu, ale zdá se mi, že by v některých věcech mohl být razantnější. Na druhou stranu to řeší tak, jak to řeší, takže to asi dělá dobře,“ usmívá se Aleš Kučera, šéf pelhřimovského hokeje.

„Působí na mě jako velký pelhřimovský patriot, proto si myslím, že dokud to půjde, zůstane v Pelhřimově. Má před sebou světlou budoucnost. To se projevilo i letos, protože se po něm poptávaly extraligové kluby. Přesněji řečeno, chtěly ho získat ke svým mládežnickým kategoriím. Tohle by mělo Honzu motivovat do další práce,“ uzavírá Kučera.

Věkové srovnání trenérů druhé ligy v sezoně 2016/2017

Skupina Západ:

SHC Klatovy – Pavel Vostřák (43 let)

HC Draci Bílina – Miroslav Kanis (53)

HC Řisuty – Martin Procházka (44)

HC Děčín – Jaromír Carvan (41)

HC BAK Trutnov – Aleš Půlpán st. (47)

HC Vlci Jablonec nad Nisou – Tomáš Demel (38)

HC Klášterec nad Ohří – Petr Mikeš (44)

HC Baník Sokolov – Rostislav Kurfürst (48)

HC Kobra Praha – Miloslav Šeba (65)

HC Stadion Vrchlabí – Petr Hlaváč (41)

Skupina Východ:

VHK ROBE Vsetín – Jiří Dopita (47) a Luboš Jenáček (43)

HC Kopřivnice – Václav Slabý (49)

HC RT Torax Poruba 2011 – Tomáš Sršeň (50)

HC Bobři Valašské Meziříčí – David Handl (45)

HC Technika Brno – Roman Kaňkovský (51)

Hokejový klub Opava – Pavel Hulva (52)

Draci Šumperk – Aleš Flašar (51)

SHK Hodonín – Stanislav Beťko (44)

HK Nový Jičín – David Musial (40)

Skupina Střed:

HC Moravské Budějovice 2005 – Augustin Žák (55)

SKLH Žďár nad Sázavou – Michal Konečný (52)

NED Hockey Nymburk – Pavel Bičiště (44)

KLH Vajgar Jindřichův Hradec – Milan Mazanec (50)

HC Tábor – Tomáš Matušík (52)

HC David Servis České Budějovice – Rudolf Suchánek st. (54)

SC Kolín – Jiří Seidl (59)

HC Lední Medvědi Pelhřimov – Jan Dvořák (24)

BK Havlíčkův Brod – Aleš Totter (44)

IHC Písek – Karel Slabý (41)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz