Pawliczek stíhá juniorku i áčko. Hodně mi to pomáhá, přiznává po hattricku

Foto: Sarah Ráblová, hc-havirov.cz

Havířov byl v DHL Extralize juniorů posledním týmem, který čekal na výhru. Po sedmi prohrách se konečně dočkal, když na vlastním ledě vynuloval Vsetín, a oplatil mu tak zlomovou prohru. Na premiérovém vítězství se nejvíce podíleli brankář Jiří Matoušek a útočník Dominik Pawliczek, jenž zaznamenal hattrick.

Nový fanshop

AZet na začátku extraligy podlehl těsně Třinci 3:4, padl se Zlínem až v nájezdech a pak prohrál o dvě branky se Vsetínem, což bylo rozhodujícím faktorem pro další vývoj. „Start se nám opravdu nepovedl. První dva zápasy jsme hráli docela dobře, ale všechno se zlomilo ve třetím utkání, když jsme prohráli ve Vsetíně 2:4. Od toho zápasu se tým položil a hráli jsme úplně strašně,“ neskrývá Pawliczek.

V sedmizápasové sérii pak prohrál ještě proti Přerovu s Vítkovicemi a znovu proti Třinci se Zlínem. Dominik Pawliczek jenom marně hledá, co mohlo být příčinou porážek. Od individuálních chyb až po přesilovky a oslabení. „Všechno. Hráli jsme prostě špatně, jenom gólmani nás drželi. Dělali jsme chyby v přesilovkách, byli jsme vylučovaní, neplnili jsme si povinnosti. Nic nefungovalo,“ přiznává.

„Trenéři nám říkali pokaždé to stejné, abychom se nenechali vylučovat, ale stejně jsme byli pořád nedisciplinovaní. Bylo to stejné,“ pokračuje. Nepříznivou šňůru se nakonec podařilo přerušit až na konci září, když Havířov vynuloval Vsetín. „Byl to hodně vyrovnaný zápas, po první třetině byl stav 0:0. Druhou třetinu jsme vyhráli 4:0,“ nastiňuje průběh vítězné bitvy.

Foto: Sarah Ráblová, hc-havirov.cz

Gólman Jiří Matoušek sice čelil v základní hrací době jenom osmnácti střelám, ale značná část z nich byla v gólových situacích. „Hodně nás podržel, protože Vsetín jel asi čtyřikrát dva na jednoho, pak dokonce i dva na nula, a on to všechno vychytal. Nula i celý zápas jsou prostě jeho,“ chválí maskovaného muže.  

K čistému kontu brankáře se přidal další parádní výkon, a to když forvard Dominik Pawliczek v nadstavbovém prodloužení dokonal hattrick. „Já jsem třikrát dostal dobrou nahrávku a třikrát jsem to trefil. Byl to opravdu zápas gólmana, protože jsem měl více šancí a mohl jsem dát i více gólů,“ říká a opět děkuje spoluhráči v brance.

V nadstavbě se havířovský odchovanec prosadil už po 48 vteřinách, čímž přiřkl svému týmu i čtvrtý bod a připsal si třetí trefu. „Všechny góly byly hezké, ale nejcennější byla určitě branka z prodloužení, protože jsme získali čtvrtý bod,“ potvrzuje.

„Týmový cíl je pořád stejný – chceme do play off. I z chvostu tabulky si za tím jdeme.“

Jelikož je Pavliczek hráč narozený v roce 1999, hraje v extralize juniorů na výjimku, a od toho se odvíjí i jeho role v mužstvu. „Tím, že jsem nejstarší, tak bych měl tým táhnout. Určitě bych měl být lídr a ke mně by se měli přidat další starší hráči,“ burcuje i o rok mladší spoluhráče. „Už jsem na to zvyklý, protože jsem v Havířově vždycky slyšel, že bych měl táhnout tým,“ přibližuje rodák z Karviné.

Přestože bude AZet potřebovat k postupu tabulkou ještě další body, chtěl by postoupit do vyřazovacích bojů. „Týmový cíl je pořád stejný – chceme do play off. Sice jsme na chvostu tabulky, ale pořád si za tím jdeme. Doufám, že teď už to půjde. Nesmíme se dívat třeba tři kola dopředu. Musíme hrát zápas od zápasu, vyvarovat se zbytečných vyloučení a plnit si svoje povinnosti na ledě. Pak budeme moci vyhrávat,“ uvědomuje si mladý útočník.

Dominik Pawliczek hrál v minulém ročníku za Mladou Boleslav, odkud se ale opět vrátil na Moravu. „V Havířově nebyla extraliga juniorů a já jsem chtěl někam do nejvyšší soutěže. Přišla mi nabídka z Boleslavi, kam jsem se rozhodl jít. Klidně bych tam zůstal, protože se mi tam líbilo, ale už jsem si chtěl vyzkoušet i mužskou soutěž. V Havířově jsem tu možnost dostal, tak jsem se vrátil,“ shrnuje celý proces návratu.

Devatenáctiletý útočník kromě všech utkání juniorů zvládl ještě pět zápasů v Chance lize, ve které na premiérový bod ještě čeká. „Mám zápasů docela dost, ale nejsem v A-týmu tak vytížen, takže se to dá zvládnout úplně v pohodě,“ uvádí a hned srovnává obě soutěže, „áčko je silovější a rychlejší, takže když přijdu do juniorky, je to pro mě trochu lepší. Hodně mi to pomáhá.“

Příjmení „Pawliczek“ při mluvené formě nijak zvlášť nevyniká z českých jmen, v psané podobě tomu tak není. „Já jsem Čech, táta s dědou taky. Ale bydlíme kousek od polských hranic, tak možná nějaký dávný předek byl Polák,“ culí se hokejista, který má rád Chicago a Dallas, ale sám konkrétní sny v nejslavnější soutěži nemá. „Mým snem je, abych se hokejem mohl živit a hrál ho co nejdéle. Chtěl bych se vyhýbat zranění a aby mě to hlavně bavilo,“ uzavírá Dominik Pawliczek.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz