Pastrňák mi hned gratuloval, vypráví Lauko. Do juniorky už nepůjde

Foto: www.nhl.com

Čekal, že na draftu NHL zazní jeho jméno dřív. Nakonec byl ale Jakub Lauko nadmíru spokojený – vybral si ho totiž Boston, tým Davidů Pastrňáka a Krejčího. Teď má za sebou kemp nadějí a v nejbližší době se rozhodne, jestli podepíše smlouvu s Bruins, nebo zůstane v Evropě. „V rámci extraligy bych vůbec neřešil jiný tým než Chomutov,“ ujišťuje mladý forvard.

Jágr Chance liga

Jakub Lauko byl jedním z deseti vybraných Čechů na nedávném draftu NHL, ve kterém se nakonec umístil na 77. pozici. Ve třetím kole na chomutovského odchovance ukázal Boston, kde bude moci napodobit Davidy PastrňákaKrejčím. „Je to super. Když se na to podívám z pohledu týmů, dopadlo to nejlépe, jak mohlo. Byl jsem překvapený a teď jsem za to hrozně rád,“ přiznává a hned připojuje, „o Bruins jsem vůbec nepřemýšlel. Teď postupně poznávám organizaci zevnitř a jeví se to jako nejlepší možná volba.“

Odhady byly pro Piráta příznivější, takže i jeho očekávání organizace, která by po něm mohla sáhnout, byla jiná. „Žádný klub jsem nefavorizoval, spíš jsem koukal na týmy, které měly volby, kde jsem já čekal, že bych mohl přijít na řadu. Nakonec to ale dopadlo úplně jinak,“ říká Jakub Lauko. „Očekával jsem trošku jiné umístění. Doufal jsem v začátek druhého kola, ale nevyšlo to. Zpětně jsem za to radši, než kdyby to dopadlo podle předpokladů,“ znovu opakuje s radostí.

„Touha a předpoklad byly, že bude výše, takže byl z toho trošku napjatý. Když šel na řadu Boston, který se nerozmýšlel ani pět vteřin a hned řekl jeho jméno, byl nadšený.“

TSN řadila osmnáctiletého forvarda na 45. pozici, podle CSS byl dvacátým Evropanem do pole, nakonec ale musel počkat déle. „V jednu chvíli jsem byl i trochu naštvaný, ale pak přišla velká úleva, když zaznělo moje jméno,“ připouští. „Touha a předpoklad byly, že bude výše, takže byl z toho trošku napjatý. Postupem času, jak šlo dál pořadí, tak jsme na sebe kývali a bavili se, jestli by ta následující volba byla ideální. Když šel na řadu Boston, který se nerozmýšlel ani pět vteřin a hned řekl jeho jméno, byl nadšený,“ potvrzuje Roman Lauko, Jakubův otec a vedoucí seniorského týmu Pirátů.

Přestože Jakub Lauko nešel na řadu v prvním kole, mohl ho absolvovat i se svými rodiči. „První kolo byla velká show a všichni jsme si ho užili. Rodiče moc anglicky neumí, takže jsem jim překládal, ale bylo to super, hodně to se mnou prožívali,“ vybavuje si rychlý forvard. „Já jsem si to užil nádherně. Přeji každému dalšímu tatíkovi i mamince, aby si to užili na místě, protože to byl ohromný zážitek,“ přitakává Roman Lauko.

„Draft je jenom první krok. Dál už je to jenom na mně. Bude záležet na tom, jak se ukážu v kempech. Uvidím, co bude dál. Zatím nechci mít žádné očekávání. Ještě pořád nechám všemu volný průběh,“ uvádí Jakub Lauko. Na kempu se mohl stříbrný medailista z Hlinkova memoriálu předvést hned po draftu, jelikož se přesunul do Bostonu, kde strávil několik dní tréninku a testů.

„Kemp začínal v pondělí večer společnou večeří se seznámením. Potom nám vyprávěl Rob Ramage svůj životní příběh, jak seděl ve vězení za zabití kamaráda v autě, což byla ukázka toho, jak to může dopadnou špatně. Od úterý jsme začali trénovat a potom už to bylo pořád stejné. Měli jsme testy na ledě i mimo něj. Testy na ledě nebyly z mé strany nic moc a byl to záhul,“ ohlíží se.

Kromě delšího času bez tréninku na ledě se musel Jakub Lauko vypořádat s novou a tuhou výstrojí. „Přijel jsem jenom s bruslemi, celou výstroj jsem dostal novou, takže mi chvilku trvalo, než jsem to rozhýbal. Nejlépe jsem se cítil až poslední den. To jsme měli ukázkový zápas, když jsme hráli pět na pět, čtyři na čtyři a tři na tři, což bylo v pohodě. Náš tým vyhrál, to bylo dobré. Ke všemu jsme měli navíc program s bývalými vojáky z Navy SEALs, kteří nás učili, jak přežít v přírodě a všechny věci s tím spojené. Taky jsme hráli paintball,“ rozpovídává se o programu, který měl v minulém týdnu.

„Ke všemu jsme měli navíc program s bývalými vojáky z Navy SEALs, kteří nás učili, jak přežít v přírodě a všechny věci s tím spojené.“

Na kempu Bruins se Jakub Lauko potkal se známými tvářemi, například Danielem Bukačem nebo Martinem Bakošem, kteří mu byli konkurencí. „Hráči byli z draftu nebo pozvaní, takže teď nedokážu říct, jak velká je konkurence. Znám tým a vím, že je možné se tam v následujících letech dostat. Konkurenci bych zatím nehodnotil, ale kemp je motivace. Na trejdy do Bostonu jsem koukal až po návratu do ČR. Nějací útočníci přišli, ale i nějací odešli…,“ líčí mládežnický reprezentant.

Kromě českých hráčů zavítal do hlavního města Massachusetts hlavní trenér Bílých Tygrů Filip Pešán, který byl hlavně pro jeho svěřence velkým překvapením. „Filip Pešán jenom koukal a vůbec se nezapojoval. Dělal jsem si legraci z Martina Bakoše, který byl také docela překvapený, když ho viděl. Jenom jsme se potkali na hotelu a více času jsme spolu netrávili,“ vypráví Jakub Lauko.

David Pastrňák šel po draftu rovnou za oceán, kde nastupoval v následující sezóně v AHL a také hlavním celku. O budoucnosti Jakuba Lauka se rozhodne v nejbližších dnech. „Všechno nechávám na agentovi a o nic se nestarám. Vím, že budou jednat. V následujících dnech bych se mohl dozvědět, jak to dopadne. Do všeho se zapojím, až padne nějaký verdikt,“ prozrazuje.

„Moc nechtějí, abych šel do juniorky, což je pro mě dobře, protože by byla zbytečná a já tam taky nechtěl. V tom jsem se shodli. Jsou jenom dvě možnosti. Pokud bych hned podepsal smlouvu s Bruins, nejspíš bych šel na farmu, jinak bych se vrátil do Evropy. V rámci extraligy bych vůbec neřešil jiný tým,“ dodává o jasné volbě Chomutova mezi tuzemskou elitou.

Právě z řad Pirátů přišly největší gratulace, a to převážně od hráčů, které malý Kuba potkával jako žáček v kabině áčka. „Ozvali se i někteří bývalí hráči Chomutova. Psali mi Milan Kostourek, David Hruška nebo Radek Duda,“ vyjmenovává a zmiňuje i Davida Pastrňáka, možného budoucího spoluhráče, „gratuloval mi hned po draftu, protože máme stejného agenta, ale víc ho nechci otravovat,“ uzavírá Jakub Lauko.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz