Parta, co si šla za svým. Takový úspěch jsme potřebovali, cítí Bělohlav

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

Do play off šli ze čtvrtého místa, vzhledem k neúspěšné šňůře před play off nebyli favoritem, přesto se zastavili až na vrcholu. Starší dorostenci Českých Budějovic v čele s trenérem Radkem Bělohlavem letos jako jediní skutečně našli recept na Salcburk. Když ho nedokázal zastavit nikdo před nimi, museli to zase udělat oni sami – ve finále.

Nový fanshop

Organizace Motoru letos prožila další velké zklamání, když její A-tým ani tentokrát nedokázal naplnit extraligový sen. Ale aspoň z něčeho může mít obrovskou radost. „Před čtrnácti dny jsme byli smutní, takže za tenhle úspěch jsme jako klub rádi,“ pokyvuje po své druhé sezoně u týmu hlavní kouč Radek Bělohlav.

Co je hlavním důvodem, že váš tým vyhrál Extraligu staršího dorostu?
Je to dlouhá cesta. Ten tým je dost dlouho pohromadě, prakticky už druhý rok. Akorát ti lídři loni nebyli v kategorii, kde měli být, byli mladší. Teď do toho biologicky a tréninkově dospěli. Je to kolektiv, je to parta a od začátku si šli za svým. Akorát jsme v sezoně měli problémy, že museli hrát v jiných týmech. Teď i štěstí přálo tomu, že mohli být pohromadě, a síla se potom projevila. Hodili svoje ambice za hlavu a jeli jako mančaft. Měli jsme na turnaji 29 lidí. Někteří nemohli hrát, někteří hráli jeden zápas, někteří jenom dvě třetiny… A skousli to.

Jak už jste naznačil, pomohlo vám, že další kategorie vypadly ze hry a měl jste všechny hráče, na které jste si ukázal.
Nemůžete hrát na všech frontách. Tým chtěl být pospolu, věkově k sobě patří. Všechno na kluky počká. S novými soutěžemi zůstává tým pohromadě a hlavně myslím, že spousta kluků si může hned příští rok čuchnout k dospělému hokeji.

Salcburk jste v sezoně porazili třikrát ze tří případů, což je vzhledem k jeho nadvládě unikátní bilance. Asi to nebyla náhoda a z něčeho to vychází, že?
Věděli jsme, co nás čeká. Byli jsme na ně připravení a disciplínou a myslím, že i fyzičkou jsme jim minimálně konkurovali. A v zápase v Salcburku jsme i dominovali. Využili jsme to, že jsme hráli na čtyři pětky prakticky celou sezonu.

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

Ve finále to už ale chvíli vypadalo, že zaostáváte. Bylo důležité, že jste po dvou třetinách ještě zůstali na dostřel…
Udělali jsme dvě chyby, přebruslili nás a dostali se zpátky do vedení. Ale zápas naskýtá spoustu takových obměn a Salcburk je dobrý tým. I po té druhé třetině, která se nám nepovedla, jsme pořád věděli, že nám stačí vyhrát poslední třetinu a jsme v zápase. To se podařilo.

Jak jste osobně prožíval prodloužení a nájezdy?
Měli jsme rozhodnout v té přesilovce v prodloužení, a ne v penaltách. Prožíval jsem spíš tu přesilovku. Na nájezdy jsem zvyklý, to není až tak hrozné. To spíš pro rodiče a fanoušky je to asi šílené (směje se).

Jste rádi, že jste nedovolili rakouské akademii vyhrát českou soutěž?
Já jsem za to rád. I v sobotu jsem v semifinále fandil Spartě, jsem Čech, jsem sparťan. Na druhou stranu… Porazili jsme je třikrát, tak to zase taková náhoda není, jak jste říkal.

Na druhou stranu se zaslouží říct, že Salcburk toho do extraligy vnesl hodně, že?
On hrál výborně, dominoval. My jako klub i já osobně s nimi rádi spolupracujeme na přátelských zápasech. Už jsme se potkávali v sezoně a od léta se zase budeme potkávat. Rádi využíváme, že máme takového soupeře. Ale předpokládám, že oni toho využívají stejně.

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

Co znamená úspěch pro váš klub?
Potřebovali jsme ho. Jsme svým způsobem mladý klub, když to tak vezmu. Před čtrnácti dny jsme byli smutní, takže za tenhle úspěch jsme jako klub rádi.

Jak se vám u staršího dorostu pracovalo?
Já jsem si tuhle kategorii vybral před dvěma lety, chtěl jsem si ji vyzkoušet. Předpokládám, že teď si vyzkouším ještě mladší kluky. Když to tak řeknu, je to nejlepší kategorie. Protože když mají disciplínu a vědí, co mají hrát, tak chtějí. Ještě nejsou v juniorském věku, kde už je trochu problém s motivací. Tihle kluci mají živelnost, mají o co hrát a baví je to.

A byla ve vašem týmu jiskra, která vás dovedla až na vrchol?
Byla, ta tam byla. To my moc dobře víme a dokázali jsme to využít.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz